Jak zrobić piękny ogród na terenie po budowie?

Jak zrobić piękny ogród na terenie po budowie?

Budowa naszego wymarzonego domu dobiega lub dobiegła już końca, a my zastanawiamy się, co zrobić z pobojowiskiem wokoło? Nierzadko zdarza się, że teren budowy zostaje zaśmiecony wraz z otoczeniem. Jakie należy wykonać kroki, by stworzyć piękny ogród na terenie po budowie? Co powinniśmy wiedzieć na temat czyszczenia, rodzajów gleby i kolejności prac w ogrodzie?

Jeśli jesteś przed budową lub w trakcie

W przypadku, gdy zastanawiasz się co zrobisz z ogrodem przed rozpoczęciem budowy lub na jej początku, zadbaj o to, by zabezpieczyć najważniejsze drzewa i krzewy, jeśli znajdują się one na działce. Najlepiej ogrodzić je nawet prowizorycznie siatką, by nie zostały zniszczone przez samochody czy ciężkie maszyny. Warto również ustalić z kierownikiem budowy miejsce, w którym będą składowane materiały i wyłożyć je folią. Pomoże nam to w późniejszych porządkach i przyspieszy stworzenie wspaniałego ogrodu na terenie po budowie.

Przed rozpoczęciem budowy warto również zdjąć wierzchnią warstwę gleby i składować ją w formie pryzmy. W późniejszym czasie możemy wykorzystać ją do stworzenia nasypu czy dowolnego ukształtowania terenu. Oczywiście wierzchnią warstwę warto składować wtedy, jeśli mamy do czynienia z żyzną glebą. Ta warstwa to zaledwie ok. 30 cm – pozostała część ziemi to tzw. martwica, która nie nadaje się do zakładania rabat czy budowania pagórków w ogrodzie.

Zacznij od usuwania zanieczyszczeń i roślin

Budowa na ogół kończy się przed zimą, dlatego najlepiej zaczekać z realizacją projektu ogrodu do wiosny. Nie oznacza to jednak, że już teraz nie możemy uprzątnąć terenu po budowie. Wszystkie niepotrzebne materiały, resztki, takie jak cement, wapno, styropian czy gruz należy wyrzucić do zamówionego kontenera. Możemy oczywiście wrzucić je razem, ale polecamy ich posortowanie, dzięki czemu powinniśmy zapłacić po prostu mniej i zadbamy o środowisko naturalne. Przykładowo resztki farb, gruz czy styropian powinny być wywożone w osobnych kontenerach. Przy okazji sortowania odpadów, możemy znaleźć rzeczy, które później wykorzystamy. Żwir, piasek czy kamienie przydadzą się w czasie tworzenia ogrodu.

Jeśli zapomnieliśmy o zabezpieczeniu drzew i krzewów, może okazać się, że będziemy musieli usuwać również zniszczone krzewy, zarośla czy fragmenty gałęzi. Obumarłe gałęzie drzew i krzewów usuwamy sekatorem lub odcinamy piłą spalinową. Jeśli zauważymy uszkodzone korzenie drzew, musimy również lekko je podciąć i nanieść na nie środki przeciwgrzybiczne. W przypadku, gdy usuwaliśmy drzewa i pozostały po nich tzw. karpy, musimy je ręcznie usunąć.

Reklama

Na terenie po budowie niejednokrotnie pojawiają się chwasty, które powinniśmy usunąć za pomocą środków chemicznych nazywanych herbicydami. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli nie zachowamy ostrożności, mogą uśmiercić również inne rośliny. Po skończonym zabiegu warto przekopać ziemię lub spulchnić ją glebogryzarką.

Gleba – zbadaj i przygotuj

Spulchnianie gleby
Spulchnianie gleby, Zdjęcie: pexels.com

Zanim rozpoczniemy realizację czy nawet projekt ogrodu, musimy dowiedzieć się, z jaką glebą mamy do czynienia. Nie wszystkie rośliny zaadaptują się wszędzie, a jeśli się to uda, mogą nie rosnąć tak, jak tego oczekujemy. Powinniśmy najpierw zbadać odczyn PH ziemi, jej zawartość próchnicy i składników mineralnych. Możemy kupić gotowe odczynniki lub oddać próbkę do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej.

Przykładowo kwaśną glebę lubią krzewy czy drzewa iglaste. Poza PH powinniśmy sprawdzić również strukturę gleby. Jeśli jest piaszczysta lub gliniasta, będziemy mieli problem z wyhodowaniem pięknych roślin. W przypadku pierwszej możliwości możemy do niej dodać nieco gliny i wymieszać górną warstwę. Do gleby gliniastej dodajemy natomiast nieco piasku. Jeśli teren po budowie domu wydaje się bardzo zbity, możemy przekopać wierzchnią warstwę ziemi za pomocą glebogryzarki, która odpowiednio ją spulchni.

Uwaga – strukturę gleby poprawiamy przekopując ją z torfem, kompostem lub korą. Jeśli mamy problem z żyznością ziemi, nie pozostaje nam nic innego jak zakup ziemi i rozłożenie jej w miejscach, w których planujemy urządzić ogród na terenie po budowie.

Projekt ogrodu czas zacząć

Gdy mamy już wszystko przygotowane do założenia ogrodu na terenie po budowie, musimy zająć się projektem. Oczywiście możemy zlecić to zadanie profesjonalnym architektom krajobrazu, którzy wykonają wszystko za nas. Jeśli jednak chcemy sami wykazać się w urządzaniu ogrodu, zacznijmy od wytyczenia ścieżek ogrodowych, zaplanowaniu małej architektury, drzew i krzewów. Nie jest to proste zadanie, ale jeśli będziemy działali bez planu, efekt może nas niemiło zaskoczyć. Ogród wbrew pozorom nie polega na posadzeniu kilku drzew. Jeśli dobrze tego nie przemyślimy, rośliny mogą do siebie nie pasować, ograniczać dopływ słońca do okien czy np. zaśmiecać stojący na podjeździe samochód.

Zacznij działać – najpierw wytyczanie ścieżek i mała architektura

Realizację projektu ogrodu należy zacząć od wyznaczenia poszczególnych przestrzeni na podjazd, ścieżki czy na altankę lub plac zabaw dla dzieci. Po wytyczeniu dróg, ale przed ułożeniem nawierzchni, powinniśmy wykonać instalacje i małą architekturę w ogrodzie. Instalacje elektryczne poleca się układać jesienią, by ziemia zdążyła osiąść. Gdy najważniejsze elementy będą już zrealizowane, możemy przejść do części związanej z roślinnością.

Wybierając rośliny zawsze miejmy na uwadze późniejszą pielęgnację i wpływ na inne prace ogrodowe takie jak koszenie. Jeśli nie mamy czasu ani chęci zajmować się ogrodem, wybierzmy mniej wymagające gatunki. Pamiętajmy również o tym, że rośliny powinny ze sobą współgrać – posadzenie kilku drzew owocowych w towarzystwie modrzewi może przynieść dziwny efekt.

Jeśli planujemy założyć trawnik, musimy oczywiście wyrównać powierzchnię, odczekać aż osiądzie i wysiać zielony nawóz. Dzięki trawie w rolce szybciej osiągniemy efekt, ale jest ona zdecydowanie droższa. Ziemia nie może leżeć odłogiem, ani być narażona na działanie słońca i wiatru. Powoduje to je szybszą destrukcję! Wypełniając działkę roślinami pamiętajmy również o tym, że w ten sposób możemy ukryć jej mankamenty. Przykładowo małą i wąską powierzchnię poszerzą elementy o poprzecznym wzorze (kostka) czy chłodne kolory. Na niewielkim terenie powinniśmy sadzić wszystko z duży namysłem, wręcz dbałością o detale, a w przypadku dużego ogrodu, dobrą praktyką będą luźne grupy roślin, które nie konkurują między sobą o światło czy wodę.


Nawadnianie ogroduNawadnianie ogrodu, Zdjęcie: pexels.com

Oto kilka wskazówek, jak dobrać rośliny do swojego nowego ogrodu:

  • zacznij od największych drzew i krzewów, które stanowią podstawę ogrodu,
  • zadbaj o stworzenie kilku grup roślin, pojedyncze okazy nie wyglądają na ogół dobrze,
  • rośliny wyższe posadź w oddaleniu od budynku, niższe bliżej, by stworzyć optycznie układ narastający,
  • nie przesadzaj z kolorystyką roślin – często wystarczą 2-3 kolory by zachować spójność,
  • sprawdź, jakie są pory kwitnienia i czy dane rośliny tracą liście lub igły – ogród powinien być piękny przez cały rok, dlatego najlepiej wymieszać kilka gatunków.

Wspaniały ogród na terenie po budowie

Każdy z nas może mieć wspaniały ogród, niezależnie od tego, czy jego działka jest mała, posiada niskiej jakości ziemię, czy po prostu na razie przypomina pobojowisko. Zacznijmy od oczyszczenia terenu, zaplanujmy całość przed rozpoczęciem robót, a potem działajmy! Piękny ogród na terenie po budowie jest możliwy, o ile wystarczy nam wyobraźni i samozaparcia. Jeśli nie damy sobie rady sami, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalistów.

Udało wam się zrobić ogród na terenie po budowie? Co przysporzyło Wam najwięcej kłopotów?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-05-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej