Jak zrobić przydomowy plac zabaw bez wydawania fortuny?

Jak zrobić przydomowy plac zabaw bez wydawania fortuny?

Wspaniały plac zabaw, w którym można spędzać długie godziny na świetnej zabawie to nie tylko oczekiwania dzieci, ale często niespełnione marzenia rodziców. Domek na drzewie, wysoka huśtawka lub wielka piaskownica tylko dla nas, to tylko kilka przykładów rozwiązań, które zapewniają długie godziny radości wtedy gdy nie musimy myśleć wyłącznie o pracy i obowiązkach domowych. Niestety nie każdy z nas żyje w mieście i ma możliwość zabawy w publicznym placu zabaw, a po drugie takie miejsca są często przepełnione, utrudniając swobodną zabawę naszym pociechom. Zobaczcie jak zrobić własny, wymarzony i niedrogi przydomowy plac zabaw, gwarantując dziecku masę doskonałej zabawy.

1 – Wybierz teren na plac zabaw

Przede wszystkim należy zastanowić się nad najlepszą lokalizacją. Jeśli nasz ogródek nie należy do największych, zapewne będziemy zmuszeni zmieścić go po prostu w wolnej przestrzeni. Ilość zieleni jest powodem zazdrości naszych sąsiadów? W takim razie znajdźmy zacienione i oddalone od zbiorników wodnych miejsce, w którym urządzimy dziecięce marzenie. W pobliżu nie powinny znajdować się trujące rośliny, ozdobne skalniaki czy elementy różnych instalacji. Niekiedy doradza się, by powierzchnia nie posiadała większego spadu – jeśli jednak wykorzystamy go sprytnie do stworzenia np. toru to turlania, nie będzie nam on w niczym przeszkadzał. Warto również oddalić się możliwie daleko od ulicy lub ogrodzić plac zabaw – bezpieczeństwo jest bowiem zawsze najważniejsze. Jeśli chcemy mieć cały czas dziecko na oku, zbudujmy plac zabaw widoczny z naszej altany ogrodowej czy okna w kuchni.

Umiejscowienie placu zabaw

2 – Przygotuj odpowiednią nawierzchnię

Najtańszą nawierzchnią będzie oczywiście trawa, która po czasie może jednak zostać zniszczona przez dzieci. Jej minusem jest również to, że nie stanowi zabezpieczenia przed możliwymi stłuczeniami i poważniejszymi urazami. Na placach zabaw można często zobaczyć piasek lub specjalne syntetyczne nawierzchnie, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka.

Co zrobić w przydomowym placu zabaw? Najprościej zostawić część trawy, a w najbardziej newralgicznych miejscach umieścić np. piankę amortyzującą lub płyty gumowe. Nie należą one do drogich materiałów. Warto je kupić np. w formie puzzli, które w każdej chwili możemy zdemontować i ułożyć w innym miejscu. Nawierzchnie gumowe są ponadto odporne na ścieranie, czynniki atmosferyczne i łatwe w czyszczeniu. Odprowadzają również z łatwością wodę, dlatego nawet po deszczowym dniu nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka.

Reklama

Nawierzchnia placu zabaw
Sprawdź: trampoliny ogrodowe

3 – Zastanów się, jaki rodzaj atrakcji zafundujesz swoim dzieciom

Na tym etapie nie decydujemy jeszcze o konkretnych niskobudżetowych rozwiązaniach, ale analizujemy potrzeby naszej pociechy, która w zależności od wieku i zainteresowań będzie lubiła zupełnie inny rodzaj aktywności.

Najmłodsze dzieci do 3 roku życia lubią zabawy konstrukcyjne i odgrywanie ról. W ich przypadku można rozważać małe teatrzyki, ogrodowe puzzle i inne bezpieczne zabawy. Oczywiście piaskownica, domki z drewna lub z materiału czy niskie huśtawki również zostaną przyjęte ze szczerym uśmiechem.

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają potrzebować więcej ruchu, dlatego nie zdziwmy się, że zabawa w domku może powoli odchodzić w kąt. 4-5 letnie maluchy chcą przede wszystkim biegać, skakać czy wspinać się, dlatego powinniśmy stworzyć dla nich plac pełen urządzeń ruchomych takich jak kiwaki, huśtawki, małe ścianki wspinaczkowe itp.

Dziecko, które zaczyna chodzić do szkoły będzie bardziej zainteresowane grami zespołowymi i możliwością dłuższej zabawy na przydomowym placu. Warto porozmawiać z maluchem i zbudować kilka konstrukcji zgodnie z jego upodobaniami. Przykładowo chłopiec może marzyć o niewielkim boisku do piłki nożnej, a dziewczynka większym domku z drewna, w którym będzie mogła bawić się z koleżankami.

Zabawy odpowiednie do wieku

4 – Zadbaj o bezpieczeństwo

Na przydomowym placu zabaw najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jak nietrudno się domyślić, najmniej kosztowne rozwiązania to elementy stworzone własnoręcznie. Z tego powodu jeśli zdecydujemy się na wysokie budowle upewnijmy się, że są one przede wszystkim stabilne i wytrzymałe, by nie zrobić dziecko niepotrzebnie krzywdy.

Urządzenia do zabawy powinny znajdować się w kilkumetrowych odstępach od siebie, jednak w przypadku małego ogrodu, możemy mieć z tym problem. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie tzw. ścieżki zamiast niezależnych konstrukcji.

Wszystkie platformy czy domki znajdujące się powyżej 0,5 metra powinny posiadać zabezpieczenia np. pod postacią balustrady. Im wyższa konstrukcja, tym zabezpieczenia powinny być bardziej rygorystyczne. Warto pamiętać również o poręczach przy schodkach, które docenią zwłaszcza najmłodsze dzieci.

W czasie budowania placu zabaw używajmy również bezpiecznych farb czy impregnatów, które nie zaszkodzą nawet najbardziej wrażliwemu dziecku.

Bezpieczeństwo dziecka

5 – Zainspiruj się i zacznij budowę placu zabawy

Gdy wiemy już dokładnie w jakim miejscu wybudujemy plac, jaki rodzaj urządzeń czy elementów powinniśmy umieścić, by zadowolić nasze dziecko, możemy przejść do konkretnych niskobudżetowych rozwiązań. Przygotowaliśmy sporą garść pomysłów, które z pewnością oszczędzą wasz portfel.

Piaskownica – naturalna lub z większą możliwością wykorzystania

Piaskownica to must have najmłodszych dzieci. O ile gotowe wersje plastikowe nie należą do najdroższych, posiadają dość ograniczone rozmiary i możliwości przebudowy. Jeśli nie mamy talentu w budowaniu, możemy stworzyć piaskownicę ogradzając przestrzeń balami z drewna. Zostały nam paliki z budowy skalniaku? Również mogą być świetnym ograniczeniem dla wszędobylskiego piasku. Jeśli mamy w sobie nieco z majsterkowicza, możemy zbudować piaskownicę np. w kształcie łódki. Posłuży ona na dłużej i po zamocowaniu prowizorycznego masztu nie tylko zapewni dziecku cień, ale również większe możliwości zabawy.

Piaskownica 1

Piaskownica 2

Tor przeszkód, huśtawka i wieża do wspinania – wykorzystaj stare opony

Jak wiadomo niskobudżetowe rozwiązania pochodzą często z recyklingu, dlatego jeśli nie wiecie co zrobić ze swoimi zużytymi oponami, być może właśnie znaleźliście dla nich doskonałe zastosowanie. W tym przypadku można z nich zbudować właściwie wszystko, zależnie od naszej wyobraźni. Poniżej najciekawsze propozycje.

Tor przeszkód 1

Tor przeszkód 2

Tor przeszkód 3

Tor przeszkód 4

Tor przeszkód 5

Kreatywne zabawy w ogrodzie dla starszych dzieci

Może nie ma większego sensu budowania przydomowego placu zabaw, gdyż twoje dzieci wyrosły już z piaskownicy i torów przeszkód? Nic straconego! Jeśli potrzebujesz zająć czymś swoje maluchy w słoneczny dzień, zbuduj im kilka kreatywnych konstrukcji. Pamiętasz grę w klasy (inaczej nazywaną piekło-niebo)? To tylko jedna z propozycji, które zajmą dzieci na dłuższą chwilę. Można przygotować dużą jengę do rodzinnych zabaw, wiszące stare puszki, do których będziemy wrzucali drobne przedmioty, warcaby oraz wiele innych gier, które odciągną najmłodszych od komputerów.

Zabawy w ogrodzie 1

Zabawy w ogrodzie 2

Zabawy w ogrodzie 3

Zabawy w ogrodzie 4

Zabawy w ogrodzie 5

Mała kuchnia dla dziewczynki, ściana wspinaczkowa i domek ogrodowy – wykorzystaj palety

Palety wciąż nie wychodzą z mody, a jeśli uda wam się odkupić kilka sztuk, będziecie mogli stworzyć z nich fajne przyrządy do zabawy dla dzieci. W przydomowym placu zabaw może stanąć mała kuchnia z palet, tipi lub nawet domek, który będzie miejscem fantastycznych przygód dla dziewczynki i chłopca. Oczywiście pamiętajcie o odpowiednim wyszlifowaniu i impregnacji drewna, by zabawa mogła być przede wszystkim bezpieczna.

Mała kuchnia 1

Mała kuchnia 2

Mała kuchnia 3

Mała kuchnia 4

Mała kuchnia 5

Coś dla małych odkrywców – konstrukcje z naturalnego drzewa

W czasie budowania niskobudżetowego, przydomowego placu zabaw, warto wykorzystać naturalne materiały, które często możemy znaleźć w pobliskim lesie lub kupić za niewielką cenę w pobliskim tartaku. Są to jednak konstrukcje dla odważnych maluchów, którym nie wystarczają zwykłe zabawy i potrzebują czegoś do bardziej efektywnego wykorzystania swojej energii. O czym mowa? Oczywiście o domkach, platformach oraz huśtawkach – pamiętajcie jednak o trwałym połączeniu elementów, gdyż naturalne drewno nie zawsze bywa solidne i odporne na dziecięce harce.

Drzewo naturalne 1

Drzewo naturalne 2

Drzewo naturalne 3

Drzewo naturalne 4

Coś z niczego – drobne elementy do dłuższej zabawy

Na koniec zbiór drobnych inspiracji, które mogą zachwycić właśnie twoje dziecko. Syn uwielbia samochody i marzy o wielkim torze jazdy? Córka chciałaby występować w teatrze? A może oboje z nich marzą o własnym samochodzie? Poniżej znajdziecie galerię pomysłów, którą zastosowali inni kreatywni rodzice. Chwytajcie za narzędzia i zaczynajcie przygodę z nowym placem zabaw!

Coś z niczego 1

Coś z niczego 2

Coś z niczego 3

Coś z niczego 4

Coś z niczego 5

Niskobudżetowy przydomowy plac zabaw

Przydomowy plac zabaw dla dziecka nie musi wiązać się wcale z inwestycją w drogą nawierzchnię oraz certyfikowane urządzenia, które znudzą się maluchowi już po roku czy dwóch. Jako rodzice zawsze możemy zainwestować więcej swojego czasu, oszczędzając przy okazji swój portfel. Niektóre z pomysłów możemy wykonać nawet przy pomocy naszej pociechy, która z całą pewnością ucieszy się z możliwości wybudowania własnej kuchni czy oryginalnego tipi.

Który z pomysłów chętnie wykorzystalibyście w swoim ogródku?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-04-24

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej