Jak zrobić remont nie wyprowadzając się z mieszkania

Jak zrobić remont nie wyprowadzając się z mieszkania

Zaczytując się w nasz blog regularnie z całą pewnością wiecie, jak nie tylko wybrać świetną ekipę budowlaną czy remontową oraz jak samodzielnie przeprowadzić remont. Do tej pory nie poruszaliśmy jednak tematu z bardziej uciążliwej strony – czy wyprowadzić się z mieszkania czy zostać w nim w czasie prac, które mogą doprowadzić do szału nawet najbardziej spokojnych ludzi? W końcu zwykłe malowanie ścian czy tapetowanie to zgoła co innego niż remont generalny łazienki, kuchni lub całego mieszkania. Zobaczcie jak najłatwiej podjąć decyzję odnośnie miejsca swojego pobytu i jak nie zwariować w zbliżającym się okresie remontowym.

Rozważ za i przeciw – czy warto wyprowadzić się z mieszkania na czas remontu

Jeśli tutaj jesteś, to zapewne chciałbyś zrobić wszystko, by zostać w swoim mieszkaniu w czasie remontu. Nie będę przekonywać Cię, że to na pewno zły pomysł. Postaraj się jednak rozważyć kilka za i przeciw, o których mogłeś do tej pory nie pomyśleć – być może nie jest to rozwiązanie akurat dla ciebie?

Najpierw zastanów się nad wielkością swojej rodziny – jeśli jesteś singlem, to rzeczywiście nie ma żadnego problemu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodziny z trójką dzieci, które niezależnie od wieku nie będą chciały znieść uciążliwego hałasu lub wyłączenia z użytkowania niektórych pomieszczeń. Wyprowadzenie się z domu np. do znajomych może być wtedy lepszym rozwiązaniem, które pomoże uniknąć wielu domowych spięć i niedogodności. Jeśli nie mamy takiej opcji, musimy rozważyć wynajęcie hotelu, motelu lub nawet mieszkania. Są to dodatkowe koszty, których chciałbyś uniknąć – ale w przypadku 40m2 mieszkania, w którym mieszkają min. 4 osoby, pozostanie w nim na czas remontu może skończyć się naprawdę kiepsko.

Inną ważną, jeśli nawet nie ważniejszą kwestią jest zakres prac remontowych. Jeśli rozważasz zwykłe malowanie ścian czy nawet zmianę podłogi, pozostanie w domu nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Co jeśli zmieniasz całe umeblowanie w kuchni i kafelki lub armaturę w łazience czy wykonujesz nową instalację? Generalne remonty są bardzo uciążliwe i jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać polowych warunków, brania prysznicu u rodziny, żywienia się w restauracjach lub gotowania na przenośnym palniku, to lepiej wyprowadź się z domu na czas remontu.

Czasami zamiast słuchania łomotu młota można zorganizować ciekawe wakacje dla całej rodziny. Kto powiedział, że jesteśmy zmuszeni wdychać zapach farb, pył i nie móc spokojnie przyrządzić obiadu? Jeśli wynajmujemy ekipę remontową, rozważmy wyjazd, który zamiast rozdzielić, pomoże nam zawiązać silniejsze więzi z najbliższymi.

Reklama


Czas z najbliższymi

Zostajemy – czas na precyzyjne zaplanowanie remontu

Zdecydowałeś się zostać? Nadszedł czas na ustalenie konkretnego planu działania, który najlepiej zapisać, by móc sięgnąć po niego w momencie, gdy będziesz na granicy psychicznej wytrzymałości.

  1. Planujesz remont całego mieszkania czy tylko niektórych pokoi?
  2. Kiedy chcesz rozpocząć i dlaczego jest to najlepsza pora?
  3. Jak długo będą trwały prace?
  4. Co zrobisz, jeśli okaże się, że remont przedłuży się o kilka dni, a co jeśli tydzień lub więcej?
  5. Co zrobisz z rzeczami na czas remontu?
  6. Jaki jest dokładny zakres prac?
  7. Czy jesteś pewny stanu mieszkania – ścian, podłóg, instalacji etc. by określić realną skalę remontu?
  8. Kto będzie wykonywał remont i czy jest to ostateczna decyzja?
  9. Czy masz przewidziany budżet i jesteś w stanie go poszerzyć w razie potrzeby?
  10. Czy dopełniłeś formalności związanych z remontem takich jak powiadomienie spółdzielni lub sąsiadów?

Znasz odpowiedzi na wszystkie pytania? Teraz możesz samodzielnie określić uciążliwość planowanego remontu i uzbroić się w potrzebną ci cierpliwość.

Konkretne rady – od czego zacząć i jak przebrnąć przez każde pomieszczenie

Remont - malowanie

Zostaliśmy w mieszkaniu, a ekipa remontowa zjawia się już za kilka dni. Załóżmy opcję najtrudniejszą, czyli zmiany w całym mieszkaniu. Jak zacząć remont, by skończyć go zgodnie z planem? Z całą pewnością należy wybrać jedno, maksymalnie dwa pomieszczenia, które pójdą na pierwszy ogień. Najczęściej doradza się rozpoczęcie remontu od kuchni lub łazienki, które są najbardziej problematyczne i kosztowne.

Jeśli remontujemy pokój po pokoju, a użytkujemy resztę mieszkania, możemy spróbować odciąć „plac budowy” za pomocą folii, taśm, tektury, dodatkowych drzwi czy płyt OSB. Te działania można określić jako zbudowanie bariery pyło- i dźwiękoszczelnej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie się na poddasze lub stworzenie osobnego wejścia dla ekipy remontowej, ale w czasie remontu mieszkania jest to praktycznie niemożliwe.

Remont kuchni

W przypadku kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie sprzętów do innego pokoju i urządzenia w nim mini aneksu, na którym można przyrządzić np. gorącą kawę czy śniadanie. Gotowanie całego obiadu może być zbyt trudne, ale np. w kuchence mikrofalowej łatwo podgrzejesz gotowe potrawy, które są dostępne w sklepach. Na twój organizm z całą pewnością lepiej wpłynie jedzenie zdrowych posiłków np. w restauracji, ale twój budżet może to znieść bardzo ciężko. Przy generalnym remoncie warto zacząć od zamówienia nowych mebli i dopasowania terminu ich wykonania do rozkładu pozostałych prac. Na umeblowanie możemy czekać nawet do 1.5 miesiąca, dlatego kucie płytek zaraz po powrocie od stolarza mija się zupełnie z celem. Remont kuchni zaczynamy od wyniesienia lub wyrzucenia sprzętów AGD, następnie demontujemy całą zabudowę, by zająć się podłogą oraz ścianami.

Remont łazienki

Remont w łazience

Niestety nie możesz przenieść niektórych elementów łazienki do innego pokoju, nawet jeśli chciałbyś wypróbować kąpiel w wannie obok łóżka w sypialni. W tym przypadku należy zastanowić się, bez której armatury nie możemy się obejść i wymienić ją jako ostatnią. Logiczne wydaje się pozostawienie misy ustępowej i umywalki, jednak przy zmianie płytek i tak musimy liczyć się z przynajmniej jednodniowym wyłączeniem ich z użytkowania. Do tego czasu powinniśmy mieć jednak czynną przynajmniej kuchnię, w której będziemy mieli dostęp do bieżącej wody.
Remont łazienki należy rozpocząć od demontażu armatury, a następnie skucia płytek. Pozostałe prace przeprowadzamy analogicznie jak w innych pomieszczeniach.

Remont pozostałej części domu

O ile sufit dosłownie nie wali się na głowę, wymiana podłóg, malowanie ścian czy zmiana umeblowania nie powinny być bardzo uciążliwe. Nie są to prace, które wywołują duże zapylenie i hałas. Oczywiście jeśli rozważasz wykonanie sufitów podwieszanych, ułożenie kamienia na ścianie lub wymianę stolarki okiennej, możesz poczuć się nieco zmęczony. Tutaj jednak nie ma złotej rady – zabezpiecz lub wynieś najważniejsze rzeczy np. w salonie i przenieś się do innego pokoju, remont powoli dobiega już do końca.

Mieszkanie under construction

Niestety remont to coś, co nie minie nikogo z nas, niezależnie od tego czy mieszkamy w nowym mieszkaniu czy w starym budownictwie z wielkiej płyty. Jeśli wybiła twoja godzina i zdecydowałeś się na poprawienie komfortu swojego życia, rozważ wszystkie za i przeciw odnośnie uniknięcia mieszkania wśród wszędobylskiego pyłu, uciążliwego hałasu i utrudnionego korzystania z podstawowych urządzeń domowych. Jeśli jesteś zdecydowany zrobić remont bez wyprowadzania się z mieszkania, precyzyjnie zaplanuj wszystkie prace, zasięg remontu i żyj myślą o swoim nowym pięknym wnętrzu, które już niedługo zrekompensuje ci wszystkie niedogodności.

Zachęcam do przypomnienia sobie innych artykułów na temat remontu, które pomogą wam w sprawnym planowaniu całego przedsięwzięcia: Jak krok po kroku zaplanować zakup i remont mieszkania – część 1 oraz część 2.

Co doradzilibyście osobom, które decydują się zostać w domu lub w mieszkaniu w czasie generalnego remontu?


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2017-04-24

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.