Jak zrobić remont nie wyprowadzając się z mieszkania

Jak zrobić remont nie wyprowadzając się z mieszkania

Zaczytując się w nasz blog regularnie z całą pewnością wiecie, jak nie tylko wybrać świetną ekipę budowlaną czy remontową oraz jak samodzielnie przeprowadzić remont. Do tej pory nie poruszaliśmy jednak tematu z bardziej uciążliwej strony – czy wyprowadzić się z mieszkania czy zostać w nim w czasie prac, które mogą doprowadzić do szału nawet najbardziej spokojnych ludzi? W końcu zwykłe malowanie ścian czy tapetowanie to zgoła co innego niż remont generalny łazienki, kuchni lub całego mieszkania. Zobaczcie jak najłatwiej podjąć decyzję odnośnie miejsca swojego pobytu i jak nie zwariować w zbliżającym się okresie remontowym.

Rozważ za i przeciw – czy warto wyprowadzić się z mieszkania na czas remontu

Jeśli tutaj jesteś, to zapewne chciałbyś zrobić wszystko, by zostać w swoim mieszkaniu w czasie remontu. Nie będę przekonywać Cię, że to na pewno zły pomysł. Postaraj się jednak rozważyć kilka za i przeciw, o których mogłeś do tej pory nie pomyśleć – być może nie jest to rozwiązanie akurat dla ciebie?

Najpierw zastanów się nad wielkością swojej rodziny – jeśli jesteś singlem, to rzeczywiście nie ma żadnego problemu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodziny z trójką dzieci, które niezależnie od wieku nie będą chciały znieść uciążliwego hałasu lub wyłączenia z użytkowania niektórych pomieszczeń. Wyprowadzenie się z domu np. do znajomych może być wtedy lepszym rozwiązaniem, które pomoże uniknąć wielu domowych spięć i niedogodności. Jeśli nie mamy takiej opcji, musimy rozważyć wynajęcie hotelu, motelu lub nawet mieszkania. Są to dodatkowe koszty, których chciałbyś uniknąć – ale w przypadku 40m2 mieszkania, w którym mieszkają min. 4 osoby, pozostanie w nim na czas remontu może skończyć się naprawdę kiepsko.

Inną ważną, jeśli nawet nie ważniejszą kwestią jest zakres prac remontowych. Jeśli rozważasz zwykłe malowanie ścian czy nawet zmianę podłogi, pozostanie w domu nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Co jeśli zmieniasz całe umeblowanie w kuchni i kafelki lub armaturę w łazience czy wykonujesz nową instalację? Generalne remonty są bardzo uciążliwe i jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać polowych warunków, brania prysznicu u rodziny, żywienia się w restauracjach lub gotowania na przenośnym palniku, to lepiej wyprowadź się z domu na czas remontu.

Czasami zamiast słuchania łomotu młota można zorganizować ciekawe wakacje dla całej rodziny. Kto powiedział, że jesteśmy zmuszeni wdychać zapach farb, pył i nie móc spokojnie przyrządzić obiadu? Jeśli wynajmujemy ekipę remontową, rozważmy wyjazd, który zamiast rozdzielić, pomoże nam zawiązać silniejsze więzi z najbliższymi.

Reklama

Czas z najbliższymi

Zostajemy – czas na precyzyjne zaplanowanie remontu

Zdecydowałeś się zostać? Nadszedł czas na ustalenie konkretnego planu działania, który najlepiej zapisać, by móc sięgnąć po niego w momencie, gdy będziesz na granicy psychicznej wytrzymałości.

  1. Planujesz remont całego mieszkania czy tylko niektórych pokoi?
  2. Kiedy chcesz rozpocząć i dlaczego jest to najlepsza pora?
  3. Jak długo będą trwały prace?
  4. Co zrobisz, jeśli okaże się, że remont przedłuży się o kilka dni, a co jeśli tydzień lub więcej?
  5. Co zrobisz z rzeczami na czas remontu?
  6. Jaki jest dokładny zakres prac?
  7. Czy jesteś pewny stanu mieszkania – ścian, podłóg, instalacji etc. by określić realną skalę remontu?
  8. Kto będzie wykonywał remont i czy jest to ostateczna decyzja?
  9. Czy masz przewidziany budżet i jesteś w stanie go poszerzyć w razie potrzeby?
  10. Czy dopełniłeś formalności związanych z remontem takich jak powiadomienie spółdzielni lub sąsiadów?

Znasz odpowiedzi na wszystkie pytania? Teraz możesz samodzielnie określić uciążliwość planowanego remontu i uzbroić się w potrzebną ci cierpliwość.

Konkretne rady – od czego zacząć i jak przebrnąć przez każde pomieszczenie

Remont - malowanie

Zostaliśmy w mieszkaniu, a ekipa remontowa zjawia się już za kilka dni. Załóżmy opcję najtrudniejszą, czyli zmiany w całym mieszkaniu. Jak zacząć remont, by skończyć go zgodnie z planem? Z całą pewnością należy wybrać jedno, maksymalnie dwa pomieszczenia, które pójdą na pierwszy ogień. Najczęściej doradza się rozpoczęcie remontu od kuchni lub łazienki, które są najbardziej problematyczne i kosztowne.

Jeśli remontujemy pokój po pokoju, a użytkujemy resztę mieszkania, możemy spróbować odciąć „plac budowy” za pomocą folii, taśm, tektury, dodatkowych drzwi czy płyt OSB. Te działania można określić jako zbudowanie bariery pyło- i dźwiękoszczelnej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie się na poddasze lub stworzenie osobnego wejścia dla ekipy remontowej, ale w czasie remontu mieszkania jest to praktycznie niemożliwe.

Remont kuchni

W przypadku kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie sprzętów do innego pokoju i urządzenia w nim mini aneksu, na którym można przyrządzić np. gorącą kawę czy śniadanie. Gotowanie całego obiadu może być zbyt trudne, ale np. w kuchence mikrofalowej łatwo podgrzejesz gotowe potrawy, które są dostępne w sklepach. Na twój organizm z całą pewnością lepiej wpłynie jedzenie zdrowych posiłków np. w restauracji, ale twój budżet może to znieść bardzo ciężko. Przy generalnym remoncie warto zacząć od zamówienia nowych mebli i dopasowania terminu ich wykonania do rozkładu pozostałych prac. Na umeblowanie możemy czekać nawet do 1.5 miesiąca, dlatego kucie płytek zaraz po powrocie od stolarza mija się zupełnie z celem. Remont kuchni zaczynamy od wyniesienia lub wyrzucenia sprzętów AGD, następnie demontujemy całą zabudowę, by zająć się podłogą oraz ścianami.

Remont łazienki

Remont w łazience

Niestety nie możesz przenieść niektórych elementów łazienki do innego pokoju, nawet jeśli chciałbyś wypróbować kąpiel w wannie obok łóżka w sypialni. W tym przypadku należy zastanowić się, bez której armatury nie możemy się obejść i wymienić ją jako ostatnią. Logiczne wydaje się pozostawienie misy ustępowej i umywalki, jednak przy zmianie płytek i tak musimy liczyć się z przynajmniej jednodniowym wyłączeniem ich z użytkowania. Do tego czasu powinniśmy mieć jednak czynną przynajmniej kuchnię, w której będziemy mieli dostęp do bieżącej wody.
Remont łazienki należy rozpocząć od demontażu armatury, a następnie skucia płytek. Pozostałe prace przeprowadzamy analogicznie jak w innych pomieszczeniach.

Remont pozostałej części domu

O ile sufit dosłownie nie wali się na głowę, wymiana podłóg, malowanie ścian czy zmiana umeblowania nie powinny być bardzo uciążliwe. Nie są to prace, które wywołują duże zapylenie i hałas. Oczywiście jeśli rozważasz wykonanie sufitów podwieszanych, ułożenie kamienia na ścianie lub wymianę stolarki okiennej, możesz poczuć się nieco zmęczony. Tutaj jednak nie ma złotej rady – zabezpiecz lub wynieś najważniejsze rzeczy np. w salonie i przenieś się do innego pokoju, remont powoli dobiega już do końca.

Mieszkanie under construction

Niestety remont to coś, co nie minie nikogo z nas, niezależnie od tego czy mieszkamy w nowym mieszkaniu czy w starym budownictwie z wielkiej płyty. Jeśli wybiła twoja godzina i zdecydowałeś się na poprawienie komfortu swojego życia, rozważ wszystkie za i przeciw odnośnie uniknięcia mieszkania wśród wszędobylskiego pyłu, uciążliwego hałasu i utrudnionego korzystania z podstawowych urządzeń domowych. Jeśli jesteś zdecydowany zrobić remont bez wyprowadzania się z mieszkania, precyzyjnie zaplanuj wszystkie prace, zasięg remontu i żyj myślą o swoim nowym pięknym wnętrzu, które już niedługo zrekompensuje ci wszystkie niedogodności.

Zachęcam do przypomnienia sobie innych artykułów na temat remontu, które pomogą wam w sprawnym planowaniu całego przedsięwzięcia: Jak krok po kroku zaplanować zakup i remont mieszkania – część 1 oraz część 2.

Co doradzilibyście osobom, które decydują się zostać w domu lub w mieszkaniu w czasie generalnego remontu?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-04-24

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej