Sypialnia jest tym pokojem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Powinna być wygodna i sprzyjać relaksowi. Dlatego jej przygotowaniu należy poświęcić szczególną uwagę.
Sypialnię najlepiej umieścić na uboczu, w pobliżu łazienki i pokoi dziecięcych. To jest strefa prywatna i goście nie powinni mieć do niej dostępu. Rozważmy też jej usytuowanie względem stron świata. Okna skierowane na wschód to dobre rozwiązanie – nawet jeśli nie przepadamy za wstawaniem o świcie, to przecież najczęściej musimy rano pojawić się w pracy. I przyjemnie jest, kiedy wita nas słońce.
Wielkość
Sypialnia nie musi być szczególnie duża, ponieważ korzystamy w niej przede wszystkim z łóżka, z drugiej jednak strony nie może być ciasna. Musi też być ustawna – najkorzystniejszy jest plan kwadratu, zaś z pewnością przeszkadzać będą wszelkiego rodzaju załamania muru, nieprzydatne są też wykusze. Jeśli w sypialni musi się znaleźć wnęka, możemy wykorzystać ją do zrobienia szafy, stanowiącej mini garderobę. Taka szafa będzie najwygodniejsza, jeśli zastosujemy drzwi przesuwne na całą wysokość pokoju.
Bardzo przydatnym sprzętem, szczególnie dla pań, oprócz oczywiście łóżka, jest toaletka. Powinna być oświetlona w taki sposób, aby lampy nie oślepiały, a jednak dokładnie oświetlały twarz. Warto, aby ten mebel miał trzy lustra, umieszczone na zawiasach. Można wówczas obejrzeć się ze wszystkich stron.
Choć nie jest to wskazane, często lubimy w łóżku oglądać telewizję. Telewizor i sprzęt nagłaśniający to kolejne elementy wyposażenia sypialni. I właściwie ostatnie, gdyż zdecydowanie odradzam umieszczanie w tym pokoju komputera. Najlepiej zatem, jeszcze na etapie projektu domu określić, gdzie ma się znaleźć sypialnia, przeanalizować swoje potrzeby i zadbać o to, aby wielkość tego pomieszczenia umożliwiała wygodne poruszanie się.
Podłoga
W folderach i zagranicznych czasopismach często widzimy na podłodze płytki ceramiczne. Uważam, że rozwiązanie takie można zastosować, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe, ale i tak kafelki nie stwarzają wrażenia przytulności. Najlepsze jest drewno w postaci nowoczesnych desek podłogowych czy parkietu klepkowego bądź panelowego. Możemy tu zastosować drewno bardziej miękkie niż w intensywniej użytkowanych pomieszczeniach, preferowane są kolory jasne. Spośród pasujących do sypialni gatunków wizualnie szczególnie nadaje się drewno o niezbyt mocno zarysowanych słojach i jasnej barwie, np. dąb bielony.
Przy łóżku możemy położyć miękkie, puszyste dywaniki, aby przyjemnie było stanąć bosymi nogami. Pamiętajmy jednak, że łatwo gromadzi się w nich kurz, wymagają więc stosunkowo częstego czyszczenia. A kurz jest bardzo niepożądany szczególnie właśnie w sypialni, gdzie wdychamy go przez całą noc.
Ściany
Wykończenie ścian jest dowolne, jednak mało pasuje tutaj boazeria, zaś w tapetach łatwo osadza się kurz. Najkorzystniejsze jest więc pomalowanie ścian farbą. W zasadzie nie potrzebujemy farb szczególnie odpornych na zmywanie, ale… Gdy lubimy czytać w łóżku, wtedy głową opieramy się o ścianę. Rozwiązaniem chroniącym ją będzie odpowiednio wysoki zagłówek łóżka. Farba powinna być też odporna na wybłyszczanie następujące w skutek ocierania się o ścianę.
Użycie farb niezawierających składników uczulających, drażniących i alergizujących zalecane jest nie tylko dla alergików czy astmatyków. W sypialni preferowane są kolory jasne, pastelowe, uspokajające – takiego działania nie mają odcienie czerwieni.
Okna
W sypialni nie powinno być duszno ani zbyt ciepło – nawet w zimie. To pomieszczenie powinno być szczególnie dobrze wietrzone także w nocy. Zatem należy dobrać odpowiednie okna. Mamy kilka możliwości. W oknach dwu- lub trójskrzydłowych dwa skrzydła powinny mieć również funkcję uchyłu. Funkcja rozszczelniania jest słabo przydatna, gdyż przez szczelinę przedostaje się zbyt mało powietrza jak na wietrzenie. Można zatem wyposażyć okno w nawiewniki, które powinny mieć automatyczne sterowanie wielkością szczeliny. Ponieważ niemal standardem jest obecnie montowanie żaluzji zewnętrznych, możemy kupić takie, które są zintegrowane z moskitierą. Wówczas w ciepłe noce bez problemu zostawiamy otwarte okno, bo nie zagrożą nam komary czy muszki.
Na sypialnię najkorzystniejszy jest pokój o rzucie kwadratu, gdyż jest najbardziej ustawny. (fot. Black Red & White)
Jasna podłoga i miękki dywan to poczucie komfortu i przytulności. (fot. Park Handlowy Bielany)
Wysoki zagłówek łóżka ochroni ścianę przed wybłyszczaniem i ścieraniem farby.
plik zaglowek
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.