Jaki klej do płytek

Jaki klej do płytek

Płytki mogą być układane na zewnątrz i w pomieszczeniach, przez co są narażone na kontakt z wilgocią, a nawet wodą i ujemnymi temperaturami. Wyłożone nimi powierzchnie będą trwałe, jeżeli do rodzaju płytek dobierzemy właściwy klej. Jego wybór zależy od miejsca przyklejenia okładziny, cech podłoża oraz stopnia nasiąkliwości i wielkości płytek. O czym należy jeszcze wiedzieć w temacie klejów do płytek?

jak klej do płytek wybrać

Jaki klej do płytek wybrać?, zdjęcie: Pixabay.com

Podstawowe informacje na temat klejów

Wybierając klej do płytek należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • rodzaj powierzchni,
 • typ płytek,
 • miejsce montażu – zarówno pion/poziom, pomieszczenie wewnętrzne/na zewnątrz,
 • warunki użytkowania – temperatury, wilgoć itd.

Jeśli przyklejamy płytki wewnątrz pomieszczeń, należy wybrać klej wodoodporny, a na zewnątrz dodatkowo mrozoodporny i odkształcalny.

Reklama

Biorąc pod uwagę podłoże klejenia, powinniśmy stosować:

 • do tynków wapiennych, cementowych, gipsowych czy betonów – klej normalnie wiążący lub zwykły o zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie wiązania po zabezpieczeniu podłoża emulsją gruntującą;
 • do płyt kartonowo gipsowych – klej cementowy zwykły normalnie wiążący bądź o podwyższonych parametrach, po nałożeniu emulsji gruntującej;
 • na starą glazurę – klej dyspersyjny lub cementowy o podwyższonej przyczepności;
 • do płyt OSB – klej dyspersyjny lub cementowy o zwiększonej przyczepności.

Zaprawy dzielą się także na:

 • cienkowarstwowe – 2-5 mm;
 • średniowarstwowe – 4-20 mm;
 • grubowarstwowe – ponad 2 cm.

Pierwsze z nich są odpowiednie do gładkich powierzchni, a pozostałe do chropowatych.

Niezależnie od wybranego rodzaju kleju, należy bezwzględnie stosować się do wszelkich instrukcji i postępować według zaleceń producenta.

Jak klej do płytek wybrać

Jaki klej do płytek wybrać?, zdjęcie: Pixabay.com

Gres i granit

Płytki z tych materiałów mają bardzo korzystne parametry. Cechują się twardością, dużą wytrzymałością, odpornością na mróz i czynniki chemiczne, zmiany temperatury, zarysowanie i ścieranie. Ma na to wpływ niska nasiąkliwość materiału, która jednak zmusza do stosowania klejów o zwiększonej przyczepności i długim czasie zwilżania (oznaczenie normowe: C2). Kleje te zazwyczaj zawierają większą ilość żywicy odpowiedzialnej za elastyczność i wstępną przyczepność.

W przypadku klejenia podłogowych okładzin wielkoformatowych na zewnątrz, szczególnie ważną cechą kleju jest samorozpływność. Umożliwia to całkowite wypełnienie przestrzeni między płytką a podłożem, dzięki czemu nie ma pustych przestrzeni, w których mogłaby się gromadzić para wodna. Takie zjawisko grozi skropleniu się wody i jej zmarznięciu w zimie, co prowadzi do pękania okładziny.

Kleje do gresu i granitu układa się dość grubą warstwą – 4-20 mm – co pozwala na jednoczesne wyrównanie podłoża.

Płytki szklane i mozaika

Szkło jest efektowne, ale jednocześnie trudne do przyklejenia ze względu na delikatność, mocne reakcje na zmiany temperatur i nienasiąkliwość. Klej do płytek szklanych musi wyróżniać się przyczepnością, dlatego warto wybrać produkt oznaczony klasą C2 S2. Jeśli szklana wykładzina jest transparentna, zaleca się wybór białej zaprawy klejącej, która nie będzie widoczna po skończeniu klejenia. Płytki szklane wymagają całkowitego wypełnienia przestrzeni klejem przy niewielkiej grubości warstwy.

klejenie płytek

Klejenie płytek, zdjęcie: Pixabay.com

Naturalny kamień

Materiały porowate, takie jak marmur, trawertyn i piaskowiec należy przyklejać zaprawami produkowanymi na bazie białego cementu. Ponieważ klej wnika w pory, zaprawa z udziałem zwykłego, szarego cementu mogłaby spowodować powstanie przebarwień. Płytki z tych materiałów są ciężkie, klej musi być wysokoplastyczny i charakteryzować się zmniejszonym spływem z powierzchni pionowych (klasa C2 TE).

Kamień dzieli się także na kilka klas, dzięki czemu łatwiej wybrać najlepszy klej:

 • I – kamień o niskiej wrażliwości na wilgoć – zwykłe zaprawy klejące;
 • II – kamień wrażliwy na długotrwałe działanie wilgoci – kleje szybkowiążące C2 F;
 • III kamień wrażliwy na wilgoć – kleje reaktywne z żywic syntetycznych R2.

Kleje do naturalnego kamienia stosuje się również do płytek z ceramiki szklanej oraz polerowanego gresu, gdyż w procesie szlifowania następuje otwarcie porów.

Płytki wielkoformatowe ze spieków kwarcowych

Tego rodzaju płytki mają zbliżone parametry do gresu, jednak są bardzo cienkie (zazwyczaj około 3 mm) i charakteryzują się dużym formatem np. 100x100 cm i większym. Przed przyklejeniem materiału należy zadbać o wyrównanie podłoża, by ułatwić sobie pozostałe czynności.

Zaprawa do płytek ze spieków musi być wysoce przyczepna, zdolna do zespolenia się z włóknem szklanym oraz do budowania wiązań cementowych bez dostępu powietrza. Płytki wielkoformatowe muszą być dobrze dociśnięte, by nie powstawały pod nimi pustki powietrzne. Poleca się kleje oznaczone C2 S1 i CS S2 do największych formatów.

Kleje szybkosprawne

W niektórych sytuacjach zależy nam na tym, aby jak najszybciej można było użytkować wyłożoną płytkami powierzchnię. Należy wówczas sięgnąć po tzw. kleje szybkosprawne, które wiążą w znacznie krótszym czasie niż zwykłe. Zazwyczaj już po kilku godzinach można chodzić po podłodze, podczas gdy w przypadku tradycyjnej zaprawy musi minąć 24-48 godzin.

Używanie zapraw szybkosprawnych wiąże się jednak z pewną niewygodą, szczególnie dotkliwą dla osoby niewprawnej. Rozrobioną zaprawę klejową trzeba bowiem wykorzystać w czasie nie dłuższym niż 30-45 minut, a na skorygowanie ułożenia płytki jest tylko 10 minut. Tego typu kleje oznaczane są symbolem F.

klejenie płytek

Klejnie płytek, zdjęcie: Pixabay.com

Na trudne podłoża

W niektórych sytuacjach cementowe zaprawy klejowe nie spełnią swojego zadania. Wówczas trzeba sięgnąć po kleje o specjalnych właściwościach.

Do mocowania płytek na starych płytkach, podłożach odkształcalnych z płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych oraz do mocowania płytek z PVC stosuje się kleje dyspersyjne. Dzięki zawartości spoiw polimerowych mają bardzo dużą wytrzymałość na zginanie, nie są jednak odporne na niską temperaturę, dlatego można je stosować tylko we wnętrzach. Są produkowane jako pasta, gotowa do natychmiastowego użycia. Najpopularniejsze są zaprawy elastyczne C2.

Do mocowania płytek na metalu, starych płytkach oraz wykładzinach z PVC w miejscach narażonych na kontakt z wodą stosuje się kleje reaktywne jedno- lub dwuskładnikowe. Charakteryzują się wysoką elastycznością kompensującą naprężenia i są całkowicie wodoszczelne. Podłoża metalowe wymagają zapraw oznaczonych symbolem R2.

Zaprawa klejąca odpowiednia na ogrzewanie podłogowe musi mieć zdolność kompensowania naprężeń związanych ze zmianami temperatur. Polecane są przede wszystkim zaprawy C2.

Na tarasy, schody zewnętrzne czy balkony wybieramy również kleje oznaczone symbolem C2. Nierzadko zdarza się, że płytki zewnętrzne odklejają się, gdyż powstają pod nimi pustki powietrzne w których gromadzi się woda. Poza odpowiednim klejem zadbajmy po prostu o elastyczną hydroizolację podpłytkową. Na koniec warto nadmienić również to, że w przypadku basenów poleca się kleje C2 S1 bądź C2 S2 ze względu na ciągły napór wody.

Rozszyfrowujemy kod

Na opakowaniu zaprawy klejowej musi być umieszczona informacja zgodności z normą PN-EN 12004:2002. Z kodu zawierającego litery i cyfry dowiemy się, jaki jest typ i klasa kleju.

Oznaczenia literowe określają typ:

 • C – cementowy – w składzie znajdziemy cement szary lub biały, wypełniacze mineralne, polimery i środki modyfikujące. Klej cementowy miesza się z wodą lub inną cieczą bezpośrednio przed użyciem;
 • D – dyspersyjny – w składzie znajdziemy mieszankę spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniacze mineralne. Klej dyspersyjny występuje w postaci gotowej do użycia;
 • R – reaktywny – w składzie znajdziemy żywice epoksydowe i poliuretanowe, które zapewniają dobrą przyczepność. Klej reaktywny jest dostępny w postaci jedno- i wieloskładnikowej.

oraz własności użytkowe:

 • E – wydłużony czas otwarty (od momentu nałożenia zaprawy na podłoże do chwili, kiedy możliwe jest jeszcze przyklejenie płytki),
 • F – szybkosprawny,
 • T – o obniżonym spływie.

Cyfry informują o stopniu przyczepności zaprawy:

 • 1 – kleje normalnie wiążące,
 • 2 – kleje o podwyższonej przyczepności.

Symbol S1 oznacza dodatkowe spełnienie normy na odkształcenie. Aktualnie kleje mogą posiadać nawet oznaczenie S2 oznaczające wysoką odkształcalność.

Dwuskładnikowa żywica poliestrowa do klejenia marmurów, granitów, konglomeratów itp.

marmur

Klejenie marmurów, granitów, konglomeratów

Posadzka z płytek piaskowca. Ten porowaty materiał musi być układany na klej z dodatkiem białego cementu.

piaskowiec

Posadzka z płytek piaskowca

Klej używany do mocowania płytek na płaszczyznach pionowych musi mieć konsystencję uniemożliwiającą spływanie. Dostępne są kleje w postaci gotowej do użycia pasty, którą cechuje duża siła spajania.

soudal

Płytki na płaszczyznach pionowych

Odpowiedni klej pomaga uniknąć błędów

Dobranie odpowiednich materiałów do układania płytek, w tym zaprawy klejowej, znacznie zmniejsza ryzyko niepowodzenia. Zanim wybierzemy pierwszy lepszy produkt, przeczytajmy zalecenia producenta i postawmy na odpowiednią klasę. Często już podczas zakupu płytek znajdziemy informacje dotyczące polecanych klei. Pamiętajmy o tym, by zrównoważyć początkowe oszczędności z ewentualną koniecznością napraw i remontów – często lepiej zainwestować więcej, by nie martwić się stanem podłogi tarasu, łazienki czy schodów.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2010-12-22

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej