Prysznice bez brodzika stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, pozwalają bowiem elastycznej aranżować wnętrze łazienki, znacząco ułatwiają jej czyszczenie, a także wchodzenie pod prysznic. Niestety budowa prysznica z odpływem w posadzce jest o wiele bardziej wymagająca ze względu na konieczność ukrycia syfonu i rur kanalizacyjnych. Inwestycja ta wymaga perfekcyjnego zaizolowania, a także wyposażenia się w wydajny odpływ.
W artykule znajdziesz informacje o różnicach między odpływem liniowym i punktowym, a także dowiesz się, w jaki sposób zamontować taki odpływ w brodziku umiejscowionym w posadzce. Są to najpopularniejsze rodzaje odpływów do kabin prysznicowych. Poza nimi jednak można spotkać się z dopływami montowanymi w ścianie. Można je montować w kabinach prysznicowych, w których jedna ze ścian przynależy do ścian łazienki.
Odpływy liniowe
Odpływy liniowe pozwalają na odprowadzanie wody z kabiny prysznicowej na liniowym obszarze. Odpływy te – podobnie jak odpływy punktowe – wyposażone są w korytko, syfon i osadnik. Korytka odpływów liniowych mierzą od 120 do 40 cm i od 8 do 4 cm szerokości. Wysokość odpływu liniowego plasuje się na poziomie od 3 do 1,5 cm. Niektóre odpływy wykonane są w sposób modułowy, dzięki czemu można je łatwo przedłużać lub wedle potrzeb docinać na określone długości.
Odpływ liniowy, Źródło: wikipedia.org
Syfony odpływów liniowych są wysokie na 160 – 65 mm. Od góry korytka przykrywane są kratką z różnych odmian stali nierdzewnej. Kratka odpływu może być wykonana w różnorodnej formie, która pozwoli dopasować jego design do aranżacji kabiny i całej łazienki. Kratki mogą być wykończone okładziną podłogową, płytkami lub ramką z materiału sztucznego.
Odpływy liniowe zwykle umieszcza się na łączeniu kabiny prysznicowej z łazienką lub przy jednej ze ścian kabiny.
Odpływy punktowe
Ten rodzaj odpływów pozwala na odprowadzanie wody punktowo. Odpływy punktowe składają się z korpusu wyposażonego w element odpływowy zakrytego kratką. Wewnątrz korpusu znajduje się zamknięcie syfonowe i osadnik, który filtruje zanieczyszczenia. Zamknięcia syfonowe mierzą zwykle od 50 do 30 mm.
Wypusty prysznicowe mogą być wyposażone dodatkowo w elementy dystansowe, które ułatwiają poziomowanie odpływu w posadzce, a także kołnierze górne i dolne, które uszczelniają połączenie wypustu z konstrukcją podłogi oraz z izolacją przeciwwilgociową. Wypusty prysznicowe mogą również być wyposażone w ramy nośne.
Kratki odpływów liniowych wykonywane są w różnorodnej aranżacji – podobnie jak odpływy liniowe. Dzięki temu można je łatwo dostosować do wystroju łazienki. Odpływ punktowy umiejscawiany jest w centralnym punkcie posadzki i wymaga, aby podłoga była ułożona z równomiernym spadkiem w jego kierunku (kopertowo).
Odpływ liniowy czy punktowy – który wybrać?
Różnice między tymi dwoma odpływami polegają głównie na walorach estetycznych, bowiem obydwa rozwiązania pozwalają na efektywne odprowadzanie wody – ich wydajność oscyluje na poziomie 0,5 l/s.
Drobne różnice między konstrukcjami odpływów polegają na wysokości odwodnień – odpływy liniowe mają odwodnienie na poziomie 67 mm, natomiast odpływy punktowe na wysokości 62 mm. Wysokość zamknięcia wodnego w przypadku obydwu odpływów wynosi ok. 25 mm. Poza tym zarówno odpływ liniowy, jak i punktowy są odwodnieniami samoczyszczącymi się, które pozwalają na łatwe ręczne przepchanie spiralą.
Montaż odpływu w posadzce
Warto zdecydować się na odpływ w posadzce już na etapie projektowania łazienki, a na pewno przed zrobieniem w niej wylewki. Jeżeli inwestycja wykonywana jest w remontowanej łazience, wówczas podłoga i wylewka wymaga rozkucia. Należy mieć na uwadze, że pod bryłą prysznica trzeba zmieścić: rurę kanalizacyjną, izolację, wylewkę, posadzkę i oczywiście syfon. Łącznie elementy te mierzą od 12 do nawet 15 cm.
Izolacja posadzki w takim przypadku wykonywana jest zwykle z folii w płynie oraz taśm i mat uszczelniających narożniki. Wejście kanalizacyjne warto poprowadzić na gruncie, jeszcze przed ułożeniem płyty podłogi. Wówczas wszystkie elementy z łatwością zmieszczą się w warstwie betonu i ocieplenia. Jeżeli inwestycja wykonywana jest na podłodze na stropie, może okazać się, że nie dysponujemy odpowiednio dużą ilością miejsca.
Montaż odpływu, Źródło: pixabay.com
W takim przypadku konieczne będzie wykucie dodatkowej bruzdy na syfon i podejście kanalizacyjne lub schować te elementy w suficie podwieszanym albo innej zabudowie. Takie działania warto jednak skonsultować z ekspertem. Należy pamiętać, iż rura kanalizacyjna musi być prowadzona z 2% spadkiem od odpływu do pionu lub przewodu odpływowego. Po wykonaniu podłączenia w podłodze na stropie kolejnymi krokami jest ułożenie warstwy ocieplenia o grubości min. 3 cm, dalej folii PCW i na niej wylewki.
A może odpływ w ścianie?
Odpływy ścienne to ciekawa alternatywa dla odpływów liniowych i punktowych. Montuje się je w ścianach szkieletowych i murowych. Odpływ ten musi być ułożony z odpowiednim spadkiem, a wysokość zabudowy nie może przekroczyć 11 cm. Podejście kanalizacyjne może być doprowadzone z lewej lub prawej strony albo z przodu.
Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla łazienek usytuowanych nad kondygnacjami mieszkalnymi. Co więcej, odpływy ścienne pozwalają na o wiele łatwiejsze wykonanie odpływu wody z brodzika prysznicowego podczas modernizacji istniejącej już instalacji. Zakres prac oraz ich skomplikowanie jest zdecydowanie mniejsze względem realizacji odpływów w posadzce. Odpływ w ścianie wiąże wykańczany jest niewielką płytką umiejscowioną na styku podłogi ze ścianą, w którym powstaje szczelina, przez którą odpływa woda.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.