Jakie drzwi, gdy brakuje miejsca

Jakie drzwi, gdy brakuje miejsca

Jeśli mamy wąski korytarz, nieduży lub nieustawny pokój niekoniecznie musimy korzystać ze zwykłych drzwi rozwieranych, które zajmują po otwarciu sporo miejsca, a w trakcie otwierania można uderzyć nimi osobę znajdującą się po drugiej stronie. Oczywiście najpopularniejsze są drzwi rozwierane i ich oferta jest największa. Najbogatsze jest też wzornictwo. Ale jakich drzwi szukać, gdy potrzeba nam czegoś innego? Kiedy w pomieszczeniach naszego mieszkania brakuje miejsca? Oto kilka podpowiedzi!

Drzwi łamane

Wbrew powszechnie panującej opinii drzwi łamane wcale nie są wynalazkiem ostatnich dekad. Znane były już w XIX pałacach. Powszechność takiego rozwiązania to lata 20-te i Iata 90-te ub. wieku. Chętnie stosowano je jako możliwość szybkiego podzielenia dużego pomieszczenia na mniejsze. Doskonale sprawdzały się w większych i mniejszych pomieszczeniach. Moda na montaż drzwi łamanych rozprzestrzeniła się w budownictwie mieszkaniowym ze względu na chęć wykorzystania każdej możliwej przestrzeni. Drzwi łamane mają bowiem tę cechę, że pozwalają nam zaoszczędzić w małym pokoju sporo miejsca! Dawne drzwi łamane często miały szerokość pokoju i składały się z kilku skrzydeł połączonych zawiasami. Ozdobnie przeszklone stanowiły też efektowną dekorację pomieszczenia, a po otwarciu zyskiwało się duży pokój, przydatny np. do przyjmowania gości czy podejmowania całej rodziny. W ostatnich latach takie właśnie drzwi wróciły do łask. Konstrukcyjnie są takie same, jak drzwi skrzydłowe, rozwierane. Drzwi łamane zwykle składają się na dwie połówki. „Wykładają się” na zewnątrz, co sprawia, że nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Przejście znajduje się w środku ościeżnicy. Dzięki temu, że drzwi „łamią się” na pół nie trzeba rezerwować na ich otwieranie aż tyle miejsca ile w przypadku drzwi tradycyjnych. Mogą być wykonane z litego drewna z przeszkleniem lub bez, ale najczęściej sięga się po materiał drewnopochodny, który jest nieco lżejszy. Nadal bardzo często stosowane są przeszklenia, np. ornamentowe, albo nawet witrażowe i są one osadzane w ramach z kantówek, czy płyty MDF, laminowanej w kolorze i fakturze różnych gatunków drewna. Obecnie na rynku oferuje się najczęściej drzwi wykonywane z MDF-u lub półfabrykatów z drewna iglastego, klejonego warstwami. Drzwi są okleinowane na wybrany kolor. Ramy takich drzwi są zwykle wykonane na tzw. „plaster miodu”. Skrzydłą są łączone zawiasami sprężynowymi, umożliwiającymi utrzymanie ich równolegle w pozycji zamkniętej. Producenci oferują drzwi od 60 do 90 cm. Takie drzwi, to doskonałe rozwiązanie do niewielkich przestrzeni, bądź do trudnych do zaaranżowania miejsc.

Drzwi łamane - galeria
Drzwi łamane - galeria, źródło Pinterest

Jak są skonstruowane drzwi łamane?

Drzwi łamane składają się z łamanego w połowie skrzydła oraz z obudowy na bazie ościeżnicy nazywanej „blokową”. Drzwi czasami wypełnione są tzw. kartonem komórkowym wykonywanym „na plaster miodu” oraz z okładzin HDF o grubości ok. 3mm. Każda część łamanych drzwi jest wyposażona w „przylgi” wzdłuż krawędzi pionowej od strony pionowego elementu ościeżnicy. Połówki drzwi łączą się dzięki mechanizmowi sprężynowemu umożliwiającemu utrzymanie ich w pozycji pionowej, kiedy drzwi są zamknięte. Drzwi są też łączone z podłogą za pomocą czopu zagłębionego w jego osadzie przykręcanym do podłogi. Górna część jest zagłębiona w osadę wyposażoną w szynę montowaną w nadproże. Szyna posiada prowadnik górny, który ma na celu stabilizować skrzydło podczas otwierania czy zamykania drzwi.

Drzwi łamane - galeria 2
Drzwi łamane - galeria 2, źródło Pinterest

Kiedy dokonuje się montażu drzwi łamanych?

Reklama

Montuje się je się zazwyczaj wtedy, gdy drzwi rozwierane utrudniają aranżację pomieszczenia lub wówczas, gdy chcemy połączyć dwa pomieszczenia – jadalnię z kuchnią czy salon z gabinetem – a jednocześnie zapewnić możliwość ich oddzielenia. Jest to doskonałe rozwiązanie do mieszkań i pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Drzwi mogą być otwierane na jedną stronę, ale zazwyczaj otwiera się je na dwie strony, gdyż po złożeniu każda połowa zajmuje mniej miejsca. Liczba skrzydeł po obu stronach może być taka sama albo różna i zależy to głównie od tego, jaką szerokość mają mieć takie drzwi. Poszczególne segmenty są ze sobą połączone zawiasami, zaś segmenty skrajne są wyposażone w klamki, gałki lub pochwyty, a w razie potrzeby także w zamek mechaniczny.

Drzwi
Drzwi, źródłó Pinterest

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe święciły swoje triumfy w mieszkaniach w latach 90-tych XX wieku. Takie drzwi składają się z wielu pionowych paneli połączonych elastycznymi lub sztywnymi zawiasami. Występują jako jedno- i dwuskrzydłowe. Najtańsze modele są wykonywane z plastiku lub laminowanych paneli i ich jakość jest średnia. Dostępne są też drzwi z twardych paneli PVC oraz drzwi z bezsęcznego litego drewna, których panele są łączone wytrzymałą taśmą tkaną z przędzy poliestrowej. Drzwi z tworzywa najczęściej są z litych paneli, chociaż można kupić także przeszklone ornamentowymi szybkami z polistyrenu w różnych kolorach. Również to tworzywo jest stosowane do szklenia drzwi drewnianych. Tu jednak zamiast szybek mogą być wklejone frezowane, drewniane kasetony. Drzwi są wyposażone w pochwyt lub gałkę, służące do zamykania oraz w magnes do zamykania lub mechaniczny zamek na kluczyk. Takie drzwi poruszają się w charakterystyczny sposób. Ich mechanizm otwierania i zamykania opiera się na dwóch szynach: jednej wpuszczonej w podłogę, najlepiej na równi z posadzką i drugiej przymocowanej u góry otworu drzwiowego, w jego świetle. Dobrej jakości drzwi wyposażone są w system przesuwu zapewniający bardzo ciche poruszanie się skrzydeł. Każdy panel jest niezależnie przymocowany do szyn. Drzwi harmonijkowe mają wysokość ok. 2 m i różną szerokość, od 80 cm wzwyż – zależnie od producenta. Dodatkowo można dokupić panele rozszerzające. Wiele modeli drzwi jest wyposażone w ogranicznik przesuwu. Drzwi harmonijkowe uważane są za doskonałą alternatywę dla typowych drzwi wewnętrznych. Producenci oferują drzwi harmonijkowe w bardzo szerokiej kolorystyce, która z pewnością będzie pasowała do najbardziej szalonego koloru ścian czy aranżacji wnętrza. Montaż takich drzwi, to nie tylko oszczędność cennego miejsca w pomieszczeniu ale także nieszablonowe rozwiązanie, po które coraz chętniej sięga się w minimalistycznych wnętrzach XXI wieku.

Drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne, źródło Pinterest

Drzwi przesuwne

Producenci oferują drzwi przesuwne montowane na dwa sposoby. Klient ma do wyboru drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe poruszające się na szynie jezdnej przymocowanej do ściany nad otworem drzwiowym lub drzwi poruszających się w kasecie. Kaseta może być wpuszczona w mur podczas budowy lub remontu domu, albo ukryta w ściance gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włóknowej. Niektóre modele drzwi kasetowych są wyposażane w przeciwwagę domykającą je. Skrzydła drzwi przesuwnych podwiesza się na wózkach do szyny nośnej. Konstrukcja skrzydeł drzwi przesuwnych może być płytowa lub płycinowa – z wypełnieniem z kasetonów drewnianych, płyty lakierowanej czy szkła. Drzwi przesuwne kupuje się w komplecie, który zawiera wszystkie elementy niezbędne do ich zainstalowania. Są to skrzydła, prowadnice, wózki, kasety, w których chowają się drzwi oraz różne dodatki, np. ograniczniki otwarcia czy elastyczne nakładki na krawędzie skrzydeł, wygłuszające hałas przy zamykaniu i zapobiegające przytrzaśnięciu palców. Niektórzy producenci oferują także wszystkie elementy potrzebne do zbudowania ścianki osłonowej. Drzwi łamane są bardzo wygodne, jeśli chcemy zamknąć szeroki otwór lub stworzyć możliwość łatwego podzielenia pomieszczenia. Drzwi przesuwne jedno- lub dwuskrzydłowe mogą poruszać się na tle ściany lub w kasecie. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni pomieszczeń, to drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem. Montaż drzwi przesuwnych pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca, ale ma też inny atut – takie drzwi mogą optycznie powiększać pomieszczenie, w którym są zamontowane. Obecnie są bardzo popularne wśród osób, którym zależy na osiągnięciu efektu funkcjonalności z nowoczesnym wzornictwem w zaaranżowanych przez siebie pokojach. Producenci takich drzwi oferują szeroką paletę kolorów i materiałów, z których drzwi są wykonane. Drzwi można zamontować w ścianach kartonowo –gipsowych lub murowanych.

Drzwi podwieszane przesówne
Drzwi podwieszane przesuwne, źródło Pinterest

Zestaw, który kupujemy od producenta zawiera zwykle:

- system naścienny w postaci uchwytu podłużnego, opcjonalnie uchwytu lub zamka hakowego, spowalniacza SP60 oraz spowalniacza BIAS.

Niektórzy decydują się na zamówienie maskownicy wykonanej z elementów aluminiowych, która jest niezwykle trwała. Można dokonać zamówienia na zabudowę kasety o wymiarze 100 i 200 mm, bądź wyższej. Drzwi przesuwne mocowane są na specjalnych szynach przymocowanych do ścian lub sufitów. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu można wygospodarować sporo miejsca. Klienci w ostatnich latach chętnie sięgają po drzwi szklane lub z tzw. „mlecznym wykończeniem”.

Drzwi przesuwne podłogowe
Drzwi przesuwne podłogowe, źródło Pinterest

Jeśli dysponujesz małym mieszkaniem, chcesz zaoszczędzić każdy dostępny centymetr ścian, ważna jest dla Ciebie estetyka i funkcjonalność wnętrza, to wyżej opisane drzwi są dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem! Decydując się na drzwi łamane, harmonijkowe lub przesuwne nie będziesz się już martwić, że po otwarciu drzwi skrzydła będą zajmować sporo powierzchni. Systemy przesuwne drzwi są świetnymi komfortowym rozwiązaniem. Dają nowe możliwości aranżacyjne w przypadku jeśli chcemy wydzielić część pomieszczenia. Użytkownicy takich drzwi wskazują, że takie drzwi dają gwarancję wygody w codziennym użytkowaniu, ożywają aranżacyjnie pomieszczenia i nadają mu innowacyjnego charakteru. Jeśli zastanawiasz się jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu drzwi, to polecamy nasz artykuł zamieszczony TUTAJ. Jeśli natomiast pozostajesz przy decyzji, by zamontować tradycyjne drzwi, to możesz zainspirować się artykułem zamieszczonym TUTAJ.


Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-02-26

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej