Jakie rynny wybrać?

Jakie rynny wybrać?

Największy wpływ na koszt orynnowania ma cena materiału. Najdroższa jest miedź, trochę tańsze są systemy aluminiowe i stalowe, a najtańsze na rynku są w chwili obecnej systemy z tworzywa sztucznego.

Orynnowanie z czystej miedzi łączy się na zakład i obustronnie lutuje. Najlepiej montować je na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówkami ceramicznymi. Trzeba natomiast unikać bezpośrednich połączeń elementów miedzianych z blachą aluminiową lub stalową, bo przy takim połączeniu spływająca woda mogłaby spowodować korozję miedzi. Trwałość rynien z miedzi jest imponująca – wynosi od 70 do nawet 150 lat.

Blacha aluminiowa jest zabezpieczana antykorozyjnie i malowana lub lakierowana. Możemy kupić rynny gotowe lub wytłaczane z blachy na placu budowy (w specjalnej maszynie). Łączy się je nitami oraz uszczelnia klejem aluminiowym, silikonem lub specjalną pastą. Trwałość takich rynien wynosi około 70 lat.

rynny2

Reklama


Trwałość rynien zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Może to być blacha stalowa ocynkowana, miedź, tytanocynk, aluminium lub tworzywo sztuczne

Blacha stalowa (ocynkowana, nierdzewna) może być dodatkowo lakierowana lub powlekana warstwą plastisolu (plastycznym tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, płowienie oraz korozję) lub – jeszcze lepiej – puralu. Rynny stalowe ocynkowane można lutować, natomiast powlekane łączy się tylko złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z gumową uszczelką. Trwałość systemu stalowego to: 30 – 70 lat.

System orynnowania z tytan-cynku, podobnie jak rynny z miedzi, jest lutowany, a nie klejony. Rynny tytanowo-cynkowe są często używane w zestawieniu z dachówką cementową. Trzeba natomiast unikać montażu tego typu orynnowania na dachach pokrytych papą lub gontem bitumicznym, bo rynna nie zabezpieczona od wewnątrz specjalną powłoką, może ulec tzw. korozji bitumicznej.

Bardzo popularne, a jednocześnie najtańsze rynny – z utwardzonego polichlorku winylu (PVC) – są odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają też konserwacji. Tworzywo jest barwione w masie, dzięki czemu na rynnach nie widać zarysowań. Są łatwe w montażu – łączy się je na złączki z uszczelką lub na klej. Ich trwałość szacuje się na około pół wieku. Bywają więc całkiem dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza dla inwestorów chcących zredukować koszty budowy.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-06-10

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.