Jakie warunki powinny być spełnione przy budowie sauny

Jakie warunki powinny być spełnione przy budowie sauny

Często właściciele niezbyt dużych domów rezygnują z instalowania sauny, uważając iż potrzeba do tego dużo miejsca. Tymczasem nie jest to prawda. Saunę można mieć zarówno w piwnicy, jak i na użytkowym poddaszu.  Saunę można także zbudować w ogrodzie! Należy tylko odpowiednio ją wykonać. Jak to zrobić? Zachęcamy do lektury!

Co to jest i dlaczego nam pomaga?

O saunie możemy mówić w kontekście specjalnego pomieszczenia, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność, w zależności od rodzaju sauny. Sauny były budowane już przez ludy słowiańskie i fińskie. Do dzisiaj są elementem charakterystycznych w krajach: Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, czy Rosja.

Istnieje kilka rodzajów saun:

 • Sauna sucha
 • Sauna mokra
 • Sauna parowa (zwana też łaźnią rzymską lub ziołową)
 • Łaźnia mokra
 • Sauna na podczerwień (sauna infrared).

Pobyt w saunie ma właściwości lecznicze. Pozytywnie wpływa na krążenie. Świetnie wpływa na choroby przewlekłe związane z napięciami mięśni czy przewlekłym zapaleniem reumatoidalnym stawów. Z sauny korzystają osoby chorujące na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Pobyty w saunie są zalecane osobom, które borykają się z chorobami płuc, kardiologicznymi, wszelkimi bólami reumatologicznymi, depresją i anoreksją! Seanse w saunie są elementem poprawiającym wydolność osobom uprawiającym sport wytrzymałościowy i wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia. Niektórzy traktują je wręcz jako środek hartujący, zwłaszcza podczas obniżonej odporności organizmu.

Sauna 1

Jaka kabina

Reklama


Kabina sauny to wolno stojąca konstrukcja, wykonana z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury i dużą wilgotność. Ponieważ kabinę sauny można bez problemu kupić, warto wiedzieć, czym powinna się charakteryzować. Należy sprawdzić, czy drewno jest bez sęków i nie widać śladów żywicy. Drzwi do kabiny muszą otwierać się na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa, najlepiej też, aby miały przeszklenie. Ławki i oparcia powinny być wykonane z liściastego drewna, które nie chłonie wilgoci i zbytnio się nagrzewa: osikowego lub egzotycznego abachi. Podłoga w saunie powinna być wykończona materiałami odpornymi na wysoką temperaturę i wilgoć oraz o właściwościach antypoślizgowych. Najpraktyczniejsze są płytki ceramiczne oraz wykładzina z PVC.

Ważne wskazówki dotyczące kabiny sauny

 • Kabinę należy tak ustawić, aby zachować odstęp między nią a ścianą pomieszczania – ok. 20-50 mm.
 • Kabina sauny musi mieć izolację termiczną, dzięki której powietrze wewnątrz szybciej się nagrzewa, a straty energii cieplnej są mniejsze. Stosuje się wełnę szklaną o grubości 45-100 mm, którą układa się między ściankami wewnętrznymi i zewnętrznymi kabiny.
 • Wielkość kabiny sauny zależy przede wszystkim od liczby kąpiących się w niej jednocześnie osób. W wariancie minimum warto, aby długość przynajmniej jednego jej boku wynosiła ok. 2 m, co pozwala na kąpiel w pozycji leżącej – najwygodniejszej i umożliwiającej równomierne nagrzewanie się ciała. Jeśli mamy jednak naprawdę mało miejsca, można kupić kabinę, z której będzie się korzystało w pozycji siedzącej.
 • Od zewnątrz kabinę najczęściej obudowuje się również drewnem, choć można ją wykończyć np. płytami gipsowo-kartonowymi, pilśniowymi czy płytkami ceramicznymi.
 • Kabinę montuje się w taki sposób, aby drewniane elementy nie chłonęły wody z podłogi, co najczęściej oznacza osadzenie jej na aluminiowych profilach.

Sauna 2

Doprowadzenie instalacji

W kabinie sauny niezbędna jest instalacja elektryczna. Potrzebuje jej oświetlenie (nie należy umieszczać go nad piecem) oraz piec. Warto wybrać taki, który ma krótki czas nagrzewania oraz zabezpieczenia, chroniące urządzenie przed przegrzaniem (np. z powodu nieprawidłowej wentylacji, nieodpowiedniego umieszczenia pieca lub ułożenia kamieni czy też przypadkowego przykrycia pieca ręcznikiem). Są piece wyposażone w systemy oszczędzania energii, pozwalające na znaczne zredukowanie poboru prądu. Piec zużywa podczas jednej kąpieli od 4 kWh wzwyż, zależnie od urządzenia. Moc grzewczą pieca dostosowuje się do kubatury kabiny. Im jest ona większa, tym piec musi mieć większą moc; przyjmuje się 1 kW mocy na 1 m³ kabiny.
Na rynku dostępne są piece o mocy od ok. 2 kW do 20 kW i trzeba sprawdzić, czy instalacja elektryczna w naszym domu wytrzyma takie obciążenie.

I ważna uwaga: do sauny dla jednej – dwóch osób wystarczy piec 1-fazowy. Sauny o większej kubaturze wymagają pieca 3-fazowego, a zatem odpowiedniej instalacji elektrycznej.

Zainstalowane w kabinie urządzenia elektryczne powinny mieć oddzielny obwód elektryczny, zgodnie z wymaganiami podanymi w instrukcji montażu i użytkowania (zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przewody o odpowiednim przekroju itp.). Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną w saunie należy powierzyć instalatorom z odpowiednimi uprawnieniami (SEP).

Jeśli zamierzamy kupić piec z funkcją automatycznego zraszania kamieni, musimy doprowadzić do kabiny instalację zimnej wody.

W kabinie musi być też odpowiednio rozwiązana wentylacja. W czasie kąpieli musi być bowiem zapewniony stały dopływ świeżego powietrza i odprowadzanie ciepłego i wilgotnego. Brak wentylacji (lub nieodpowiednio wykonana) nie tylko pogorszy warunki kąpieli, ale może też doprowadzić do zawilgocenia kabiny lub przegrzania się wewnętrznych jej elementów, a nawet do pożaru.

Kabiny nie można podłączać bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świeże powietrze powinno się do niej dostawać z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana, i do niego też powinno być odprowadzane. Aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza w kabinie, pod piecem należy wykonać jego wlot, a wylot w suficie po przeciwnej stronie wlotu (jeśli jest nad nim wolna przestrzeń) lub wysoko w ściance. Przy czym istotne jest, aby odległość między wlotem a wylotem była jak największa. Wlot i wylot powietrza powinny mieć takie same wymiary.

Podstawowe zasady

Zalecane jest kupowanie gotowej kabiny sauny, jeśli jednak chcemy wykonać ja samodzielnie, należy przestrzegać fundamentalnych zasad:

 • piec i drzwi powinny być umiejscowione na tej samej ścianie kabiny;
 • wlot powietrza do sauny powinien być bezpośrednio pod piecem;
 • wylot powietrza należy umieścić jak najdalej od wlotu.
 • Prawidłowe rozplanowanie małej, ale wygodnej kabiny: ławki do korzystania w pozycji półleżącej, umieszczone w dwóch poziomach, minimalna wysokość kabiny 200 cm.

plan_sauny

 • Kabinę suchej sauny można umieścić nawet na poddaszu, ponieważ nie ma obawy zawilgocenia konstrukcji budynku. Zdjęcie: Adam Sauna.

adam-sauna-01sauna_ret

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu saun

Decydując się na budowę sauny trzeba pamiętać, że na etapie jej powstawania można popełnić sporo błędów. Każdy kto myśli o posiadaniu własnej sauny powinien wiedzieć, że są to:

 • Brak odpowiedniej instalacji elektrycznej
 • Brak wentylacji lub jej wadliwe działanie
 • Niepoprawny system stosowanego ocieplenia i izolacji dot. wilgoci (przy saunach budowanych indywidualnie)
 • Nie zaimpregnowanie elementów, które tego wymagają
 • Zła lokalizacja sauny.

Sauna 3

Sauna w domu czy w ogrodzie?

Fachowcy twierdzą, że idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie posiadania sauny już na etapie projektowania domu czy ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem jest plan powstania pomieszczenia rekreacyjnego tj. sauny, prysznica (lub beczki do schładzania) i miejsca do wypoczywania po zakończonym seansie. Niektórzy postulują, aby sauny lokalizować w pomieszczeniu, z którego możemy w miarę możliwości wyjść na zewnątrz obiektu. Takie rozwiązanie będzie dawało zimą okazję do schłodzenia się na śniegu i dotlenienia. Sauny można instalować zarówno we wnętrzach domów i mieszkań, jak iw ogrodach. Na rynku dostępna jest coraz szersza oferta modeli, które dają nam wiele możliwości aranżacji sauny. Sauna w ogrodzie ma sporo zalet ze względu na jej połączenie z naturalnym otoczeniem. Ogród, otoczenie zielenią, odizolowanie od domu – to rozwiązanie daje nam świadomość pełnego relaksu, odizolowania i rekreacji. Zbudowanie sauny w ogrodzie są świetnym rozwiązaniem dla osób, które marzą o saunie, a posiadają niewiele miejsca w domu.

Komu nie pod drodze do sauny?

Sauna to nie tylko miejsce wspomagania naszego zdrowia i samopoczucia, warto pamiętać, że istnieją przeciwwskazania dla niektórych osób, które nie powinny korzystać z jej uroków. Są to m.in.: przeciwwskazania dotyczące przechodzenia ostrego stanu reumatycznego, wszelkie infekcje pulmonologiczne, niewydolność serca, krążenia i choroba wieńcowa z tzw. stenokardią spoczynkową, przebyty zawał mięśnia sercowego i inne choroby serca, czy nadciśnienie. Nie zaleca się pobytu w saunie kobietom w ciąży, osobom z wrzodami, guzami i różnymi ogniskami zakażenia, z chorobami wenerycznymi, padaczką, jaskrą a nawet impotencją i daltonizmem. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości z powyższej listy, to warto swój pobyt w saunie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Sauna 4

Prywatna sauna to bardzo komfortowe rozwiązanie dla każdego posiadacza domu czy rekreacyjnej działki. Dlaczego? Ponieważ nie trzeba stresować się przebywaniem w saunie z obcymi osobami, można korzystać z niej w dowolnym momencie dnia i nocy, bez specjalnego pakowania, organizowania i wyjeżdżania do sauny oddalonej od miejsca zamieszkania (co jest już w pewien sposób pewną wyprawą! … np. rodzinną. Jeśli zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy sauną fińską a rosyjską banią, to warto obejrzeć krótki film na Youtybe. Sauna to odrobina luksusu w naszym zabieganym świecie.

źródło grafik: Pixabay


Ocena: 1.0

Data publikacji: 2010-05-21

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.