Kanalizacja w domu jednorodzinnym – 13 błędów, których możesz uniknąć

Kanalizacja w domu jednorodzinnym – 13 błędów, których możesz uniknąć

Wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym zawsze należy powierzyć specjalistom. Niestety również im zdarzają się błędy wykonawcze, które skutkują wieloma nieprzyjemnościami – uwalnianiem się zapachu do łazienki, problemem ze spłukiwaniem wody, bulgotaniem w rurach czy nawet cofaniem się nieczystości. Gotowa instalacja jest praktycznie niemożliwa do naprawienia, szczególnie jeśli biegnie w ścianach i podłogach. Przed czym się strzec i jak przygotować się do wykonania prawidłowej kanalizacji?

Błąd 1 – Zapominanie o wykonaniu projektu instalacji

Każda kanalizacja powinna być wykonana zgodnie z założeniami projektowymi, które muszą określać przekroje rur, ich przebieg, zapotrzebowanie budynku na wodę i sposób odprowadzania ścieków. Jeśli projektant popełni błąd, niewłaściwie dobierze poszczególne elementy, może dochodzić do spadku cieśnienia, który prowadzi do niewłączania się kotła dwufunkcyjnego lub jego nieekonomiczne działanie.

Błąd 2 – Nieprawidłowe doprowadzenie instalacji do budynku

Kolejnym błędem wykonawczym jest niestosowanie się do przepisów i zaleceń już na etapie kładzenia rur kanalizacyjnych. Woda musi znajdować się zawsze poniżej głębokości przemarzania, dlatego posadawia się je pod ławami fundamentowymi. Można tego dokonać później, kładąc peszle, ale jeśli o tym zapomnimy, będziemy zmuszeni ingerować w konstrukcję budynku.

Błąd 3 – Nieodpowiednia długość podejść

Rury łączące urządzenia sanitarne z pionami powinny być jak najkrótsze – miska ustępowa max 1 m od pionu, pozostałe urządzenia max 3 m. Można niekiedy odejść od tej zasady, instalując uzupełniającą rewizję i dbając o dodatkową wentylację, jednak wiąże się to zawsze z ryzykiem nieprawidłowego funkcjonowania kanalizacji.

Błąd 4 – Niewłaściwe spadki rur

Spadek rur odpowiada za odpowiednie spływanie ścieków – jeśli będzie on za mały, doprowadzi to do leniwego spływania ścieków, które wiąże się z osadzaniem zanieczyszczeń w rurociągach. Spadek powinien mieścić się w przedziale 2-15%. W odwrotnej sytuacji istnieje ryzyko, że zbyt szybko spływające ścieki spłyną całym przekrojem rur, zasysając wodę z syfonów, powodując uwalnianie się nieprzyjemnych zapachów do łazienki.

Reklama


Rury
Rury, Zdjęcie: Unsplash.com

Błąd 5 – Nieodpowiednia średnica rur kanalizacyjnych

Rury kanalizacyjne muszą posiadać odpowiednią średnicę, która umożliwi przepływanie zanieczyszczeń pod wpływem własnego ciężaru. Najmniejszą średnicę rur dobieramy do umywalki, bidetu i pisuaru (40 mm), nieco większą do wanny, brodzika i zlewozmywaka (50 mm), a pion, do którego podłącza się miskę ustępową nie może mieć mniejszej średnicy niż 100 mm. Ogólna zasada mówi, że średnica rury łączącej urządzenia sanitarne z pionem nie może być mniejsza niż największa średnica rury z jednego z urządzeń.

Błąd 6 – Niezabezpieczenie rur w czasie robót budowanych

Błędy w trakcie wykonywania instalacji należą nawet do prozaicznych uchybień jak brak zabezpieczenia odpływu i przedostaniem się do rur zanieczyszczeń, piasku, co doprowadzi do zapchania się instalacji i jej uszkodzenia jeszcze w trakcie wykonywania robót budowlanych.

Błąd 7 – Nieszczelne podłączenia rur

Wykonując instalację najlepiej stosować rury, złączki i inne elementy pochodzące od jednego producenta. Muszą być odporne na korozję, trwałe i charakteryzować się odpowiednią chropowatością. Łącząc odcinki rur powinniśmy przycinać je prostopadle do osi rury, tylko z bosej strony, nie od strony kielicha. Krawędzie przed łączeniem muszą być oszlifowane, sfazowane, by ostre elementy nie doprowadziły do uszkodzenia uszczelki i nieszczelności w kanalizacji.
Warto mieć na uwadze fakt, że im mniej połączeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo nieszczelności.

Błąd 8 – Pominięcie syfonów w instalacji

Każde urządzenie takie jak bidet, wc itd. musi mieć osobny syfon, który jest montowany między otworem odpływowym, a rurą podejścia kanalizacyjnego. Przez cały czas znajduje się w nim woda, zapobiegająca ulatnianiu się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczeń. Pamiętajmy również o prawidłowym doborze przepustowości – z większym parametrem należy montować syfony np. w kabinach z panelami prysznicowymi.

Błąd 9 – Brak lub utrudniony dostęp do syfonów

W razie najmniejszej awarii musimy mieć dostęp do syfonów – z tego powodu wykonuje się otwory rewizyjne zamaskowane np. drzwiczkami, by móc znaleźć miejsce problemu i móc go usunąć.

Łazienka
Łazienka, Zdjęcie: Pixabay.com

Błąd 10 – Niewyciszenie instalacji kanalizacyjnej

Jeśli już na etapie projektu nie pomyślimy o wyciszeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, która np. przebiega w ścianach pomiędzy salonem czy sypialnią, możemy słuchać bardzo nieprzyjemnych dźwięków. By im zapobiec należy wykorzystać rury niskoszumowe lub wypełnić przestrzeń wokół nich wełną mineralną, dobrze tłumiącą dźwięki.

Błąd 11 – Niewłaściwe lub pominięte odpowietrzenie

Piony instalacji muszą być odpowietrzane poprzez wywiewki montowane na końcach, które wyprowadza się ponad dach. Dzięki temu wyrównuje się ciśnienie w instalacji kanalizacyjnej, a brzydkie zapachy nie przedostają się do pomieszczeń. Można również zastosować zawory napowietrzające, ale co najmniej jeden pion musi być wyprowadzony powyżej dachu.

Błąd 12 – Instalacja poprowadzona w sposób osłabiający konstrukcję budynku

W przypadku dużych domów jednorodzinnych instalacja wodno-kanalizacyjna bywa bardzo skomplikowana i rozłożysta, przechodząc przez elementy konstrukcyjne budynku. Wszystkie wnęki, bruzdy czy przebicia muszą być uwzględnione już na planie, nie wpływając na trwałość konstrukcji. Co ważne, rury należy również umieścić w luźnych tulejach, zabezpieczając przestrzeń wełną mineralną – nie wolno obmurowywać ani obetonowywać rur, gdyż spowoduje to pękanie tynków i inne przykre konsekwencje.

Błąd 13 – Nieodpowiednie umieszczenie liczników

Jeśli wykonamy prawidłowo całą instalację, możemy popełnić błąd już na półmetku, czyli w czasie montażu urządzeń pomiarowych. Muszą być one zawsze umieszczone w odpowiednim pomieszczeniu, zabezpieczone przed wpływem działania niskiej temperatury.

Kran
Bateria, Zdjęcie: Unsplash.com

Błędy wykonawcze niestety się zdarzają

Niektóre z błędów nie są tak dotkliwe, gdyż powodują co najwyżej brzydki zapach - inne prowadzą do stałego zapychania się rur i problemów z nieczystościami. Prace wykonawcze nad kanalizacją mogą wiązać się również ze zbyt dużym napięciem wężyków przyłączeniowych, zastosowaniem nieodpowiednym kolanek, braku zasuw zwrotnych. Dlatego zawsze wybierajmy sprawdzonych podwykonawców, którzy znają swój fach i nie popełniają błędów.

Czy wam zdarzyły się błędy w czasie wykonywania kanalizacji?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-06-12

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.