Kiedy najlepiej montować okna?

Kiedy najlepiej montować okna?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa i jednoznaczna. Montaż okien zależy bowiem od kilku czynników. Nietrudno się domyślić, że okna montuje się dopiero po przykryciu budynku dachem. Inaczej nie miałoby to sensu. Jakich innych wskazówek dostarczają nam specjaliści w tym temacie? Oto kilka uwag na temat montażu okien!

Kolejność prac jest bardzo ważna
Kolejność prac, źródło Pixabay

Kolejność prac na budowie

Z pewnością jedną z ważniejszych rzeczy podczas budowy jest plan budowy. Dlaczego? Ponieważ kolejność prac jest ściśle określona i poszczególne etapy prac powinny być wykonywane zgodnie z wcześniej założonym harmonogramem. Nietrzymanie się ustalonej kolejności może skutkować różnorodnymi konsekwencjami. Jeżeli budowę musimy prowadzić etapami i przed zimą zdążyliśmy tylko postawić stan surowy, wówczas należy dokładnie zakryć otwory okienne i drzwiowe, aby nie dostawał się przez nie śnieg i deszcz. Na tym etapie wstawianie okien wręcz nie jest wskazane, gdyż po prostu znajdą się na nie chętni. W późniejszych etapach budowy zamontowanie okien po ułożeniu instalacji może uchronić je przed rozkradzeniem, o ile plac budowy nie jest pilnowany. Z drugiej jednak strony, warto wstawiać okna możliwie późno, aby nie były narażone na uszkodzenie podczas prowadzenia prac np. tynkarskich. Czasami kolejność prac ze względu na organizację budowy czy dostępność elementów budowlanych ulega zmianie. Specjaliści wypowiadają się na ten temat, że lepiej, aby budowa trwała dłużej, niż żeby przyspieszać niektóre etapy prac, aby koniecznie zamknąć w określonym terminie stan surowy. Zamykanie stanu surowego zaleca się, aby dokonywało się późną jesienią lub wczesną wiosną po całkowitym wyschnięciu murów!

Zależy jakie okna….

Często pojawia się pytanie, czy moment montażu okien jest uzależniony od ich rodzaju, czyli materiału, z jakiego wykonane są ramy. Obecnie nie ma to większego znaczenia. Oczywistym jest, że warunki panujące w niewykończonym lub jeszcze niezamieszkałym domu nie mają wpływu na okna z PVC czy kompozytu. Natomiast nowoczesne okna drewniane są produkowane z elementów klejonych warstwowo, odpornych na odkształcanie się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Są też wykończone wieloma warstwami lakierów, co również zwiększa ich odporność na czynniki atmosferyczne i zniszczenie. Mogą pojawiać się wątpliwości, czy w wykańczanych wnętrzach, gdzie np. schną tynki nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. I znów w dużym stopniu zależy to od zastosowanych technologii. Nowoczesne tynki gipsowe zawierają stosunkowo mało wilgoci, zaś i tak konieczne jest wietrzenie pomieszczeń, aby je dosuszyć. Jeśli chodzi o idealny czas na montaż okien, to należy wziąć pod uwagę kolejność prac, ale także to, co o oknach pisze ich producent i jakich gwarancji udziela. Niektórzy fachowcy twierdzą, że to, z czego będą wykonane okna, które chcemy montować jest jednak ważne, dlatego poniższe wskazówki:

  • okna PVC i aluminium – okna wykonane z PVC i aluminium mają tę cechę, że nie trzeba montować ich po zakończeniu prac mokrych. Można zaplanować ich montaż na dowolnym etapie prac, ale oczywiście po przykryciu budynku dachem. Konieczne jest jednak, by po ich zamontowaniu w pomieszczeniach była dobra wentylacja i jeśli tego wymagają warunki atmosferyczne - to także dobre ogrzewanie. Jeśli tego nie dopilnujemy, to może okazać się, że skraplająca się woda może wniknąć w ościeża okien.
  • okna drewniane - zaleca się, by montować je po zakończeniu robót mokrych. Producenci okien drewnianych gwarantują, że okna są odporne na wilgoć, odradzają jednak ich montaż przed położeniem tynków i wykonaniem wylewek. Jeśli zamontujemy je wcześniej, to musimy liczyć się z tym, że duża wilgotność wewnątrz pomieszczeń, w których jeszcze prowadzone są prace mokre wypłynie na ramy okien ze względu na dużą wilgotność powietrza (około 90%). Jeśli kupiłeś okna drewniane, to koniecznie sprawdź, czy montując je przed zakończeniem tzw. „prac mokrych” nie utracisz gwarancji na produkt. Niektóre firmy zastrzegają sobie wręcz, że okna utracą gwarancję, jeśli prace mokre wykonywane były nie tyle po ich zamontowaniu, co prace te były wykonywane w słabo wietrzonych, źle wentylowanych, czy nieogrzewanych pomieszczeniach!

Kiedy montować okna
Kiedy montować okna, źródło Pixabay

Idealny moment

Reklama


Za idealny moment związany z montażem okiem uważa się wykonanie prac tzw. mokrych. Okna powinny być zamontowane po ustaniu prac mokrych a przed wykończeniem elewacji – z wiadomych względów! Niestety, jak pokazuje życie: zdarza się, że właściciel decyduje się dokonać zmiany w kolejności prac po to, by szybciej zamieszkać w domu. Idealny moment na montaż okien to wtedy, gdy mury są już całkowicie wysuszone, ale budynek nie ma jeszcze elewacji. Wstawienie okien zdecydowanie ogranicza cyrkulację powietrza dlatego wnętrza po montażu okien wolniej schną.

Najlepszy moment na wstawianie okien
Najlepszy moment na wstawianie okien, źródło Pixabay

Montaż okien zimą

Zdarza się, że prace budowlane kończą się późną jesienią. Jeśli temperatura nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, to ekipa budowlana prowadzi niektóre prace wewnątrz obiektu. Do montażu zimowego nadają się okna plastikowe i aluminiowe. Specjaliści używają zimą specjalnej pianki uszczelnieniowej przeznaczonej do montażu w temperaturach ujemnych, max do – 10 stopni C. Każda ekipa budowlana odradza prowadzenie prac wewnątrz nowo powstającego domu, w tym także montażu okien, gdy temperatura na zewnątrz przekracza – 5 stopni. Duże mrozy źle wpływają na zamontowane okna. PVC, z którego wykonane są ramy może się pokruszyć. Niektórzy inwestorzy dokonują montażu okien, jeśli temperatura nie spada poniżej określonego minimum. Wówczas wewnątrz prowadzi się prace suche, takie, jak układanie suchych tynków i podkładów z płyt g-k. Te prace nie wpływają negatywnie na ramy okien. Wilgotność w pomieszczeniach nie jest duża.

okno

Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby mocowanie okna było solidne i wytrzymałe – okno poddawane jest bowiem siłom parcia i zasysania wiatru, a niewłaściwy montaż może spowodować jego wypadnięcie.

Montowanie okien
Montowanie okien, żródło Pixabay

Właściciele czasami decydują się na montaż okien zimą, gdyż producenci okien zwykle w tej porze roku udzielają na zakup okien spore rabaty. Jeżeli mamy sprawdzoną ekipę wykonawczą, warto uwzględnić zdanie fachowców lub kierownika budowy w tym temacie. Jeśli natomiast decydujemy sami, najlepiej chyba termin montażu zgrać z możliwością uchronienia naszej własności przed kradzieżą, gdyż te w domach pozostawionych „do wyschnięcia” w stanie surowym kusza intruzów. Jeśli zaś zdecydujesz się dokonać zakupu okien zimową porą, a Twoja ekipa budowlana doradzi Ci, aby kategorycznie montować je wiosną, a nie zimą, to pamiętaj, aby w dobrych warunkach przechować okna, ponieważ mogą być one narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. Polecamy też nasz artykuł: Jak budować zimą. A być może zainteresuje Cię także TEN tekst  o tym, jak powinien wyglądać montaż okien.


Ocena: 5.0

Data publikacji: 2018-03-29

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również