Okres wakacyjny zbliżą się wielkimi krokami, a wraz z nim nieunikniona fala upałów. Wraz z wysoką temperaturą coraz trudniej nam się skupić i funkcjonować. Wśród urządzeń obniżających temperaturę bezsprzecznie prym wiodą klimatyzatory. Są one jednak kosztownym rozwiązaniem, które nierzadko wymaga sporych nakładów pracy związanych z ich montażem.
Z drugiej strony mamy do wyboru zwykłe wentylatory, których działanie sprowadza się jedynie do wprawiania w ruch powietrza w pomieszczeniu. Czy między nieefektywnymi wentylatorami a drogimi klimatyzatorami znajdzie się optymalne rozwiązanie na letnie upały? Owszem. Są nim klimatyzery.
Czym jest i jak działa klimatyzer?
Klimatyzery ewaporacyjne – zwane również klimatorami – są w pełni ekologicznym i energooszczędnym urządzeniem chłodzącym. Do chłodzenia powietrza wykorzystywana jest zwykła zimna woda. Klimatyzery wdmuchują ciepłe i suche powietrze na nasączoną i zimną tkaninę. Następnie schłodzone, nawilżone oraz jednocześnie oczyszczone powietrze zostaje wydmuchiwane z urządzenia do pomieszczenia.
Klimatyzer - czym jest i jak działa?, żródło fotolia.com
Pod względem konstrukcyjnym klimatyzery są stosunkowo lekkie i mobilne, przez co bez problemu mogą być przemieszczane z jednego pomieszczenia do drugiego. Niektóre bardziej zaawansowane klimatory wyposażane są w dodatkową pompę wody, która umożliwia jeszcze większe obniżenie temperatury wydmuchiwanego powietrza.
Klimatyzer doskonale sprawdzi się do chłodzenia pomieszczeń o mniejszej kubaturze – pokojów dziennych lub mniejszych przestrzeni biurowych. Większość klimatyzerów cechuje się odpowiednią wydajnością, by skutecznie ochładzać pomieszczenia o powierzchni do 40 m2.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzera?
Kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzera, jest powierzchnia chłodzonego pomieszczenia. Jeśli okaże się ono zbyt duże, wówczas urządzenie nie spełni swojej funkcji. Zależnie od konstrukcji oraz rozwiązań konstrukcyjnych wydajność klimatyzerów różni się. Niemniej jednak większość tego typu urządzeń jest w stanie efektywnie chłodzić pomieszczenia o powierzchni od 20 do 40 m2.
By zmaksymalizować efekty klimatorów, warto zakupić urządzenie dysponujące dużą mocą oraz takie, które wyposażone jest w pompę wody. Wówczas wydajność chłodzenia wzrośnie. Warto również zastanowić się nad klimatyzerem wyposażonym w regulację prędkości wywiewania powietrza. Pozwoli to precyzyjniej dopasować pracę urządzenia do osobistych preferencji oraz temperatury panującej w pomieszczeniu.
Zalety i wady klimatyzerów
Zaczynając od zalet: klimatyzery są o wiele tańszym i bardziej energooszczędnym rozwiązaniem od klimatyzatorów. Dobrej jakości modele klimatorów można kupić w cenie już od 300 złotych. Poza tym zapewniają one sporą mobilność, dzięki czemu mogą być stosowane wedle potrzeb – jeden klimatyzer w zupełności wystarczy do ochładzania niemal każdego pomieszczenia domowego lub biurowego z osobna. Poprzez brak implementowania w klimatyzerach skomplikowanych układów chłodzących, urządzenia tego typu ważą zaledwie kilka kilogramów, co znacząco ułatwia ich transport. Kolejną zaletą klimatorów jest dodatkowa możliwość oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń.
Klimatyzer i inne urządzenia klimatyzacyjne, źródło fotolia.com
Wśród wad klimatyzerów należy wymienić przede wszystkim o wiele mniejszą wydajność względem klimatyzatorów. Poza tym podczas długotrwałej pracy klimatyzerów powietrze w pomieszczeniu znacząco się zawilgaca, co może być przyczyną powstawania niekorzystnego mikroklimatu. Wystarczy jednak regularne wentylowanie pomieszczenia „świeżym” powietrzem, by zminimalizować skutki zbytniego zawilgocenia powietrza.
Klimatyzer czy klimatyzator?
Klimatyzatory to w pełni profesjonalne urządzenia oraz całe systemy chłodzące, które cechują się największą możliwą wydajnością. Klimatyzatory sprawdzą się do efektywnego chłodzenia pomieszczeń o każdej powierzchni, nie zawilgacają powietrza oraz nie wymagają regularnego wymieniania czynnika chłodzącego. Niemniej jednak wraz z wydajnością i łatwiejszą obsługą wzrastają również koszty zakupu i eksploatacji, a także skomplikowany montaż, który nie zawsze jest możliwy. Poza tym klimatyzatory raz na jakiś czas wymagają czynności konserwacyjnych, co również stanowi pewnego rodzaju obciążenie.
W jakich przypadkach warto kupić klimatyzer?
Klimatyzery bez wątpienia sprawdzą się do ochładzania niewielkich pomieszczeń. Jest to świetne rozwiązanie, które może być stosowane w przypadku mniejszych pokojów biurowych, pomieszczeń użytkowych oraz do pokojów dziennych i sypialnych w mieszkaniach o powierzchni do 30 – 40 m2. Z tego rodzaju rozwiązania powinna skorzystać każda osoba, która nie może pozwolić sobie na drogi i trwały montaż klimatyzatorów, a także wszyscy ci, którzy posiadają mocno ograniczony budżet na klimatyzację mieszkań lub biur.
Dzięki niewielkiej emisji hałasu mogą być użytkowane podczas snu i nie zaburzają swoją pracą biurowej ciszy. Podstawowym ich ograniczeniem jest brak możliwości wentylacji pomieszczeń oraz ich zbyt duża powierzchnia, która znacząco obniża wydajność klimatorów.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.