Planując budowę domu zwykle mamy wiele pytań i wątpliwości. Już na samą myśl o całym procesie budowlanym wielu inwestorom włos jeży się na głowie! Najbardziej komfortowa sytuacja, to oczywiście taka, w której wynajmujemy firmę, która kompleksowo wystawi nam dom od A do Z. Jeśli jednak z jakiś powodów w powstanie Twojego domu będzie zaangażowanych kilka oddzielnych ekip, a może nawet Ty sam, to warto zaplanować kolejność prac na budowie. Oto kilka praktycznych porad!
dowiesz
się:
- Jaka jest kolejność prac na budowie;
- Na czym polega zestawienie kolejności prac;
- Jak osiągnąć tzw. stan deweloperski;
- Jakie prace nalezy wykonać podczas wykańczania wnętrz.
Budowa domu - narzędzia, źródło: Pixabay
Budowa etap pierwszy: zestawienie kolejności prac
Warto zaznaczyć, że pewne etapy można zamieniać, łączyć, czy pomijać, gdyż wiele zależy od rodzaju prowadzonej budowy, czy zastosowanych technologii i użytych materiałów. Rozpoczynamy od tzw. stanu surowego. Co należy zrobić, aby go osiągnąć?
- przygotuj podłoże - ściągnij ziemię
- wytycz granice budynku
- wykonaj fundamenty
- doprowadź przyłącza kanalizacyjne, wody, prądu
- wykończ fundamenty od zewnątrz (zasypanie piaskiem)
- wykonaj płytę denną
- postaw nośne ściany
- wymuruj komin
- dokonaj tzw. szalowania stropu
- jeśli planujesz dom piętrowy, to wykonaj strop, a jeśli parterowy, to wieniec
- postaw ścianki kolankowe i jeśli takie są zaplanowane, to także szczytowe
- w przypadku projektu domu piętrowego wykończ wieniec
- postaw całą konstrukcję dachu wraz z zamontowaniem (ewentualnie) okien połaciowych i dachówki, czy innego, wybranego przez Ciebie pokrycia dachowego
- zamontuj okna i drzwi zewnętrzne
- dociepl dach
- wykończ sufity płytami g-k lub w inny wybrany przez Ciebie sposób
- postaw ściany działowe
Budowa domu, źródło: Pixabay
Etap kolejny - do tzw. stanu deweloperskiego
Jaki jest kolejny etap prac i działań na budowie, aby osiągnąć tzw. stan deweloperski? Bardziej nastawiony na montaż i obróbki. Oto, co powinieneś zaplanować jeżeli chodzi o kolejność prac na budowie:
- elektryk - wykonuje instalacje elektryczną
- hydraulik - zajmie się instalacja wodną, kanalizacyjną,
- monter - zamontuje instalację gazową
- tynkarz - zajmie się zatynkowaniem ścian
Budowa domu, źródło: Pixabay
Potem powinna nastąpić przerwa związana z obowiązkowym czasem potrzebnym do wyschnięcia tynków. Kolejne działania związane są z zaizolowaniem podłóg i wykonaniem (opcjonalnie) ogrzewania podłogowego. Z reguły to właśnie wtedy wykonuje się także montaż c.o.. Potem następuje faza wylewania posadzek i kolejna obowiązkowa przerwa. Konieczna, aby posadzki wyschły. Czas ten wykorzystuje się zwykle na obrabianie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, a potem wykonanie elewacji w dowolnie wybranej formie. Wykonuje się także inne ważne prace zewnętrzne, takie, jak: podbitki i blacharskie obróbki dachu.
Budowa domu - materiały, źródło: Pixabay
Etap ostatni: wykończenie wnętrz
Wykończenie wnętrz, to już ostatni etap, który dzieli nas przed wejściem do domu, aby nareszcie móc w nim zamieszkać. Tu już następuje pewna dowolność jeśli chodzi o ścisłe trzymanie się kolejności prac na budowie. Wiele zależy też od naszej inwencji czy podpowiedzi dekoratora wnętrz oraz zasobności portfela. Prace, które należy wykonać, to:
- gładzie (jeśli zostały zaplanowane)
- obróbki ścian - montaż listew sufitowych, czy innych dekorów
- podłączenia instalacji
- kafelkowanie
- gruntowanie i malowanie ścian lub tapetowanie, albo inne prace związane z wykończeniem ścian działowych
- wykonanie podłóg (panele, podłogi drewniane, inne)
- tzw. biały montaż
- osadzenie drzwi wewnętrznych
- prace wykończeniowe przy podłogach
- montaż mebli i lamp
A na koniec estetyczne wykończenia pokoi, łazienki, kuchni: karnisze, firany, rolety, itp.itd.
Dom w trakcie budowy, źródło: Pixabay
O kolejności prac na budowie jeszcze kilka porad
Na jakie uwarunkowania związane z zaplanowaniem kolejności prac na budowie wskazują praktycy?
- podpowiedź pierwsza:
Prace tynkarskie można prowadzić przed ostatecznym zamknięciem budynku, ale temperatura na zewnątrz nie może spaść poniżej 10 stopni C. Kolejność prac tynkarskich: sufit, ściany, otwory okienne i drzwiowe, na końcu wnęki.
- podpowiedź druga:
Pamiętaj, że wykonując prace instalatorskie część prac należy zaplanować na początku etapu wykończeniowego (instalacje, które ukryte są w ścianach), a inne wymagają montażu na powierzchni ścian (gaz). Prace związane z instalacją gazową muszą zostać zaplanowane na później.
- podpowiedź trzecia:
Podczas ustalania prac prowadzonych w trakcie tzw. okresu wykończeniowego istotną rolę w kolejności działań i robót jest to, jakie inwestor chce zastosować materiały wykończeniowe oraz różne udogodnienia technologiczne.
- podpowiedź czwarta:
Wykonywanie prac wykończeniowych należy rozpocząć w momencie, gdy dom znajduje się w stanie surowym, ale wówczas, gdy zamontowane są okna i drzwi wewnętrzne. Najlepiej rozpocząć w okresie wiosennym, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 5 stopni C. i nie spada poniżej tej wartości.
- podpowiedź piąta:
Malowanie lub tapetowanie odbywa się po wyschnięciu tynków i odpowiednia kolejność prac, to malowanie sufitów (z reguły dwukrotnie) a potem ścian.
- podpowiedź szósta:
Osoby pracujące na co dzień w budowlance i remontach podpowiadają, że kolejność wykonywanych prac wykończeniowych może ulegać zmianom w zależności od zaplanowanych materiałów do wykończenia, czy zastosowanych technologii. Przykładem tego jest montaż drzwi. Drzwi można zamontować po otynkowaniu lub po wykonaniu prac glazurniczych. Wszystko zależy od rodzaju i modelu drzwi, które chcemy zamontować.
Prace budowlane, źródło: Pixabay
Co da nam dobre zaplanowanie prac? Kolejność prac na budowie to ważna rzecz, ponieważ dzięki dobrej logistyce możemy zaoszczędzić dodatkowych kosztów i zyskać na czasie. Poszczególne etapy prac prowadzonych podczas wznoszenia domu mają swoje uzasadnienie i wymagają na ścisłe określenie czasu prowadzenia robót. A wszystko to po to, aby ekipa za ekipą sprawnie wykonywały swoją pracę. Każdy etap ma swój czas trwania. Niczego nie powinniśmy pominąć, a wiele należy przemyśleć i w razie potrzeby skonsultować z fachowcami.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.