Kolektory słoneczne – instalacja i korzystanie

Kolektory słoneczne – instalacja i korzystanie

Montaż kolektorów słonecznych zapewne wpłynie na oszczędność budżetu przeznaczonego na ogrzewanie budynku. Te urządzenia jakimi są kolektory słoneczne, umożliwiają pozyskanie energii z promieni słonecznych. Dlatego też każdy słoneczny dzień daje możliwość ogrzania wody bez ponoszenia w tym celu wydatków, jak również samego budynku.

Jak działa kolektor?

Rury samego kolektora wypełnione są płynem solarnym, który to pod wpływem promieni słonecznych nagrzewa się. Pozyskane ciepło następnie transportowane jest przy pomocy instalacji do tzw. zasobnika. Ciepło to może zostać wykorzystane do ogrzania wody, jak również jako wspomaganie ogrzewania centralnego.

Najważniejszy poprawny montaż!

Wydajność kolektora słonecznego zależna jest od jego właściwego montażu. Poprawność montażu kolektora decyduje o tym, jaka ilość energii będzie możliwa do pozyskania ze słońca. Niezwykle istotny jest kąt nachylenia samego kolektora, a także miejsce w którym zostanie on usytuowany.

Reklama


Podczas wyboru miejsca lokalizacji kolektora pamiętać należy o tym, by został zachowany taki kąt nachylenia względem powierzchni ziemi, gdzie maksymalne będzie pochłanianie energii słonecznej. Kąt padania na absorber promieni słonecznych powinien być prostopadły jak najdłużej. W związku z powyższym zaleca się, by w Polsce kąt nachylenia kolektorów znajdował się między 34° a 70°. Praktyka pokazuje, iż kolektory będą działały w sposób najbardziej efektywny latem, gdy ustawione będą pod kątem 30°, natomiast zimą pod kątem 60°.

Istotne również jest, aby powierzchnia kolektora skierowana była na południe, z zachowaniem tolerancji ok. 45°. Toteż polecane są kolektory płaskie i próżniowe – na połaci dachu, bądź też jako wolno stojące od południowej strony.

Najczęstszym jednak miejscem położenia kolektorów słonecznych jest południowa strona dachu, gdyż jest ona najbardziej nasłoneczniona. Ponadto konstrukcja dachu powinna mieć odpowiednią wytrzymałość, gdyż sam kolektor ma pewną masę ze względy na wypełnienie cieczą. Kolektor jest urządzeniem, wiec należy również pamiętać, aby umożliwić swobodny do niego dostęp w razie jakiejkolwiek awarii.

kolektor sloneczny

Jeżeli jednak montaż kolektorów słonecznych na dachu byłby niemożliwy, równie dobrze można zainstalować je praktycznie wszędzie, umieszczając na odpowiedniej konstrukcji zapewniającej właściwe jego ustawienie z zachowaniem należytych kątów.

Kolektor_poziomyok

Kolektory słoneczne pochłaniają energię słoneczną i zamieniają ją na energię cieplną. Zapewne warto skorzystać z tego źródła pozyskiwania ciepła.

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-04-18

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.