Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że szukamy źródeł energii alternatywnych dla paliw stałych. Podobnie jest w przypadku ogrzewania mieszkań, gdzie stopniowo odchodzi się od węgla. Zmiany i ekologiczne spojrzenie dotykają także tradycyjnych kominków, które coraz częściej zasilane są paliwem gazowym. Czy to dobre rozwiązanie i jak się prezentuje w porównaniu z tradycyjnym kominkiem zasilanym polanami drewna? Porównajmy oba rozwiązania.
dowiesz
się:
- czy kominki gazowe są tańsze,
- który sposób ogrzewania jest łatwiejszy w obsłudze,
- jaki rodzaj instalacji jest bezpieczniejszy.
Kominek gazowy, zdjęcie unsplasch.com
Wybór i koszty wkładów kominkowych
Niejeden inwestor, który staje przed wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na cenę akcesoriów. Chodzi tu głównie o konstrukcję wkładu kominkowego i ewentualnych dodatkowych instalacji. Jeśli bierzemy pod uwagę samą cenę wkładu, zdecydowanie wygrywają ją tradycyjne wkłady kominkowe. Akcesoria do instalacji gazowych są średnio dwukrotnie droższe, co jest wypadkową ich popularności, stosunkowo krótkiego stażu na rynku i skromniejszego asortymentu.
Jeśli już jesteśmy przy asortymencie, należy podkreślić, że wybór wkładów gazowych jest nieco uboższy, od tradycyjnych. Najczęściej takie kominki wykorzystywane są w nowoczesnych pomieszczeniach, dlatego mają prosty modny design. Nieco trudniej znaleźć paleniska, które wpasowałyby się we wnętrza rustykalne, choć oczywiście takie też istnieją. Należy jednak zauważyć, że wkłady gazowe zazwyczaj starają się imitować kominki opalane drewnem. Często w ich konstrukcjach można znaleźć atrapy szczap drewna lub elementy wykończeniowe przypominające klasyczne płomienie.
Montaż kominka gazowego
Koszty i trudność montażu to kolejny etap, jaki należy wziąć pod uwagę, planując inwestycję. Jeśli decydujemy się na kominek w pomieszczeniu, w którym go wcześniej nie było, nieco lepszym rozwiązaniem jest wkład gazowy. Znacznie łatwiejsze w tym przypadku jest odprowadzanie spalin, ponieważ kominki gazowe nie wymagają budowy systemu kominowego. W przypadku gazu ziemnego wystarczy kratka wentylacyjna wywiewna, a jeśli palimy ciężkim gazem z butli (propan, butan), potrzebna będzie dodatkowa kratka przy podłodze.
Z uwagi na inny rodzaj spalin, tradycyjne kominki wymagają podłączenia do komina, co może powodować pewne trudności. Większy zakres prac i poziom komplikacji sprawiają, że instalacja wkładu na paliwo stałe jest znacznie droższa. Do tego dochodzą też koszty systemu kominowego lub sieci odprowadzania spalin. W tym momencie zaczynają się pokrywać wyższe koszty zakupu samego wkładu. Jedyna niedogodność, jaka dotyczy kominków gazowych, polega na potrzebie rozplanowania i doprowadzenia instalacji gazowej.
Kominek gazowy, zdjęcie pxhere.com
Obsługa kominków gazowych i konwencjonalnych
Trudno znaleźć kategorię w naszym zestawieniu, w której większą przewagę zdobyłaby jedna ze stron. Jeśli chodzi o obsługę, kominki gazowe są bezkonkurencyjne i to w każdym z poruszonych wątków. To ważna kategoria, ponieważ będziemy obsługiwać kominek przez kilka miesięcy w roku w ciągu wielu lat.
Zacznijmy więc od paliwa. W przypadku kominków tradycyjnych trzeba o nim pomyśleć jeszcze latem. Będziemy zmuszeni do przygotowania szczap, wysezonowania ich, a następnie przechowywania w pobliżu kominka. W kominkach gazowych paliwo jest podłączane w momencie instalacji, nie trzeba go wcześniej przygotowywać, magazynować i planować odpowiedniego stanu magazynowego.
Rozpalanie kominka gazowego za pomocą włącznika elektrycznego także jest nieporównywalnie łatwiejsze od tradycyjnego rozpalania w piecu. Do tego dochodzi proces spalania gazu, w którym ulega on niemal całkowitemu spaleniu. W związku z tym użytkownicy pieców gazowych nie muszą pamiętać o czyszczeniu paleniska i wynoszeniu popiołu.
Każdy, kto miał okazję użytkować kominki tradycyjne zdaje sobie sprawę, jak trudno jest uzyskać odpowiednią temperaturę. Piece potrzebują sporo czasu na rozgrzanie się, a później często emitują zbyt dużo ciepła. Instalacje gazowe zazwyczaj regulowane są za pomocą pilota i szybko osiągają wymaganą temperaturę. Nie trzeba też pamiętać o regularnym odkładaniu paliwa.
Kominek gazowy, zdjęcie pxhere.com
Kominki gazowe a bezpieczeństwo
Na temat instalacji gazowych panują opinie, że nie należą one do bezpiecznych. Sporo osób nie chce instalować kominków gazowych w obawie przed rozszczelnieniem instalacji i wybuchem czy pożarem. Tymczasem technologia stale postępuje i instalacje gazowe przestają być niebezpieczne. Każdy kominek wyposażony jest w system ciągu kominowego i wyłącznik zaniku płomienia. Wymagają tego przepisy i w tym zakresie kominek wydaje się bardziej bezpieczny od palników gazowych w kuchni.
Oba typy instalacji wymagają regularnych sezonowych przeglądów. W przypadku instalacji gazowych cała sieć sprawdzana jest raz do roku. Podobnej częstotliwości wymagają przeglądy sieci kominowej, która jest konieczna przy klasycznych kominkach. Do tego dochodzi jeszcze czyszczenie komina, którego częstotliwość zależy w dużej mierze od jakości paliwa. Zatem w kategorii bezpieczeństwa oba rodzaje są na podobnym poziomie.
Dodatkowe walory
Widok płomieni skaczących po polanach w tradycyjnych kominkach daje ukojenie i skłania do refleksji. Już samo spojrzenie na rozpalające się płomienie sprawia, że odczuwa się ciepło. Do tego dochodzą jeszcze walory zapachowe w postaci składowanego i palonego drewna. Takich doznań oczekują wszyscy, którzy decydują się na tradycyjne kominki.
Mimo wielu zalet i niewątpliwie ekologicznego charakteru, kominki gazowe nie są w stanie zapewnić takich atrakcji. Często ich wygląd do złudzenia przypomina kominki zasilane drewnem, jednak próżno szukać aromatu kojarzonego z lasem. Kominki gazowe po prostu wytwarzają ciepło i czynią to skutecznie.
Kominek gazowy, zdjęcie unsplasch.com
Już jakiś czas temu pisaliśmy na temat kominków gazowych w kontekście alternatywnego sposobu na ogrzewanie mieszkania. Z uwagi na ograniczenia mocy, która zazwyczaj nie przekracza 21 kW, kominki gazowe nie nadają się do ogrzewania dużych obiektów. Mogą jednak stanowić w nich ogrzewanie dodatkowe. Są jednak ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć podczas urządzania mieszkań, biur, czy mniejszych domów.
A w Wy, w jaki sposób ogrzewacie swoje domy?
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.