Korek, czyli nowoczesny materiał na ściany i podłogi

Korek, czyli nowoczesny materiał na ściany i podłogi

Korek to materiał, który wraca do łask. Dawniej stosowany aż do przesytu, przez co przez lata stawał się coraz mniej popularny. Aktualnie ponownie jest modny i chętnie stosowany – głównie ze względu na swoje doskonałe właściwości techniczne. Korek jest przede wszystkim trwałym materiałem, który dodatkowo dobrze tłumi hałas. Jest też łatwy w konserwacji. Dzisiaj… wszystko o korku! Zapraszamy do lektury!

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Jaki jest korek?
 • Jakie są zalety korka?
 • Jak mocować płyty korkowe?

korek

Korek, źródło: Pixabay

Jaki jest korek?

Materiał ten można zastosować zarówno do wykończenia podłóg, jak i ścian. Jest on ciekawą alternatywą dla standardowych paneli podłogowych. Od kilku lat chętnie stosowany w nowoczesnych wnętrzach. Korek to materiał:

 • wytrzymały,
 • sprężysty
 • bardzo wygodny i komfortowy.
 • tłumi hałas, dzięki czemu jest chętnie stosowany na wyższych kondygnacjach budynków
 • odporny na grzyby i pleśnie
 • łatwy w utrzymaniu czystości.

Okładziny korkowe są materiałem o wielu zaletach, ale najpierw warto opowiedzieć o ich wadach. Korek ma dwie – pierwszą z nich jest fakt, że podczas montażu okładziny przy pomocy kleju należy całość dociskać specjalnym walcem, który zapobiega odklejeniu się powierzchni. Druga wada występuje podczas montażu okładziny korkowej na ścianach – konieczne jest stosowanie listew maskujących w narożnikach, aby zapobiec kruszeniu się płyt.

Reklama

korek

Korek, źródło: Pixabay

Zalety korka

Okładzina korkowa jest przede wszystkim wytrzymała oraz trwała. Jakie są inne zalety korka?

 • Korek starzeje się powoli, dzięki czemu może być stosowany przed długi czas.
 • Jednocześnie materiał ten jest odporny na pleśń, grzyby…
 • … a po odpowiednim zaimpregnowaniu – również na wilgoć.
 • Może być więc stosowany w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka lub kuchnia.
 • Korek jest również bardzo prosty do utrzymania w czystości, co jest zaletą szczególnie przy większych pomieszczeniach.
 • Okładzina ma właściwości antystatyczne – nie przyciąga kurzu. Materiał ten jest więc popularny w domach, gdzie mieszkają alergicy.
 • Do czyszczenia okładzin korkowych wystarczy wilgotna ściereczka z detergentem.

Okładzina z korka

Płyta korkowa składa się z warstwy spodniej – podkładowej, drobno mielonego korka oraz wierzchniej – grubego korka dekoracyjnego. Wymiar największej, dostępnej płytki korkowej to 3x300x600 mm. Można też kupić tzw. korek lity o wymiarach: 610x915 mm. Na rynku dostępne są płytki korkowe o różnej fakturze dekoracyjnej, w kilkudziesięciu wzorach i kolorach. Do mocowania wykorzystuje się specjalny klej do korka. Powierzchnia korkowa często jest dodatkowo zabezpieczana przez producentów, na przykład woskiem, który chroni okładzinę przed tłuszczem, brudem i wodą. Płyty korkowe dostępne są w dwóch formatach – jako okładziny do montażu na wylewce samopoziomującej oraz jako panele do podłóg pływających.

Kolory płyt korkowych

Płytki korkowe występują w barwach naturalnych, czyli w odcieniach brązu i beżu. Mogą również być malowane czy woskowane. W pierwszym przypadku cała płytka może być pokryta jednolicie warstwą farby zachowując fakturę korka, lub jedynie warstwa spodnia. Możliwe jest również wybarwienie warstwy spodniej na inny kolor, a dekoracyjnej na inny. Podstawowe barwy to biel, czerń, zieleń i czerwień. Obecnie w sprzedaży jest cały ogrom płyt korkowych o rewelacyjnych wzorach i teksturach! Można spotkać np. płyty nazwane: “korek ścienny Negro” o czarnym odcieniu, “korek ścienny Cream”, o kremowym odcieniu, czy “korek ścienny Light Gray” w delikatnych szarościach. Zaskakujące są kolorystyczne połączenia płyt korkowych z elementami różnych odcieni oraz płyty teksturowe - na przykład “korek ścienny Bambo”, “Ekslusive Snow”, “Ekspandowany”, czy płyty imitujące strukturę kory drzew.

korek

Korek, źródło: Pixabay

Korek na podłodze

 1. Walory akustyczne:
  Okładzina korkowa jest najczęściej stosowana jako materiał wykończeniowy podłogi – jest to zasługa bardzo dobrych właściwości tego elementu. Korek charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną, dzięki czemu wyłożenie podłogi okładziną 4mm pozwala na redukcję hałasu o nawet 20 dB. Właściwość ta jest szczególnie ceniona na wyższych kondygnacjach budynków oraz w mieszkaniach.
 2. Walory cieplne:
  Materiał ten sprawdza się również, jeżeli chodzi o izolację cieplną. W tym zakresie właściwości są zbliżone do wełny mineralnej, dzięki czemu korek pozwala na przyjemne i komfortowe użytkowanie. W odróżnieniu od np.: płytek, nie jest chłodny.
 3. Walory wytrzymałościowe:
  Płyty korkowe są również wytrzymałe i sprężyste. W odróżnieniu od innych materiałów (płytki lub panele) trudno go zniszczyć – upadające przedmioty lub ciężkie meble nie powodują odkształceń, a materiał szybko wraca do swojej pierwotnej postaci.

korek

Korek, źródło: Pinterest

Korek na ścianie

Materiał ten doskonale sprawdza się również do montażu na ścianach. Jest to ciekawa alternatywa dla nowoczesnych tynków lub standardowych farb. Okładziny z tego materiału stwarzają unikalny wygląd pomieszczeń. Korek dostępny jest jako płyta ścienna lub tapety. Obie formy są proste w montażu oraz pozwalają na zachowanie właściwości materiału. Płyty wykonane są z dwóch warstw – drobno zmielonego korka pod spodem oraz grubszego na wierzchu, który pełni rolę dekoracyjną. Tapety wykonane są na papierowym podkładzie, dzięki czemu możliwe jest przyklejenie ich do ściany. Materiał korkowy to na pewno ciekawa alternatywa dla innych elementów służących jako materiały wykończeniowe ścian i podłóg. Główną zaletą inwestycji właśnie w tę opcję są unikalne właściwości, trwałość oraz wysoka izolacyjność. Pozwala to nie tylko na komfortowe i długie użytkowanie, ale również pewne oszczędności w ciągu całego okresu eksploatacji.

korek

Korek, źródło: Pinterest

Mocowanie korkowych płyt

Montaż samych płytek nie należy do czynności trudnych czy czasochłonnych. Najważniejsze, by odpowiednio przygotować podłoże oraz użyć odpowiedniego kleju.

 • Klej dyspersyjny – zalecany wyłącznie do chłonnych podłoży, umożliwia zmianę położenia płytki jeszcze po upływie kilkunastu minut po ich położeniu.
 • Klej kontaktowy – do powierzchni chłonnych i niechłonnych, nie ma możliwości zmiany ułożenia płytki po przyklejeniu.

Obecnie na rynku można dostać samoprzylepne płyty korkowe! Użycie ich gwarantuje pracę szybką, prostą i bezproblemową. Płyta korkowa ma specjalna warstę z trwałym i mocnym klejem adhezyjnym. Można ją kleić na powierzchniach gładkich, a nawet na delikatnie chropowatych! Używając samoprzylepnych arkuszy korkowych należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być czyste, suche i niezapylone. Czasami producenci zalecają wykonanie tzw. warstwy zagruntowania.

Przygotowanie ściany

 • W przypadku nowych podłoży:
  Tynki tradycyjne – do przystąpienia klejenia korka można przystąpić po upływie 3-4 tygodni od zakończenia tynkowania.
  Płyty gipsowo – kartonowe – klejenie można rozpocząć po całkowitym wyschnięciu masy szpachlowej.
 • W przypadku starych podłoży:
  Podłoże nierówne – tego rodzaju podłoże należy wyrównać i pozostawić zaprawę wyrównującą do wyschnięcia.
  Podłoże kruszące się, chłonne – na ścianę z takimi defektami konieczne jest naniesienie gruntu, by poprawić słabe parametry.

Złuszczająca się farba, odchodzący tynk – jeśli tynk odspaja się od muru, lub farba jest odparzona i złuszcza się, niezbędne będzie usunięcie oraz wyrównanie podłoża. Tapeta na ścianie – poprzednia tapeta musi zostać usunięta!

Przygotowanie samych płytek korkowych

Kolejnym krokiem po przygotowaniu podłoża jest przygotowanie korka. Płytki korkowe przed przyklejaniem należy wyjąć z opakowań, porównać odcienie, zaplanować ułożenie w taki sposób, by powstała ciekawa kompozycja na ścianie.

W przypadku używania kleju kontaktowego należy nanieść go na korek, jeżeli natomiast wykorzystujemy korek dyspersyjny do chłonnych podłoży wówczas nakładamy go wyłącznie na ścianę.

Okładziny z korka są alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych boazerii, tapet czy innych materiałów. Są bardzo efektywne i funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości. Korkowe wnętrza są cenione za to, że tworzą przytulne i komfortowe wnętrza. Dekoratorzy wskazują ich niepowtarzalny i oryginalny charakter, a praktycy za komfort związany z wytłumianiem hałasu i właściwości izolacyjne.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-06-29

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Wybudował dom, ale jeszcze nie posadził drzewa. Znany z tego, że jest znany. Na portalu dzieli się praktycznymi radami oraz zachęca do luźnego podejścia do tematu budowy. Widział wszystkie filmy w Internecie.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej