Kosiarka elektryczna, ręczna, a może spalinowa – zobacz jaka będzie najlepsza!

Kosiarka elektryczna, ręczna, a może spalinowa – zobacz jaka będzie najlepsza!

Wybór najlepszej kosiarki do domu zapewni nam optymalne koszenie, kontrolę kosztów eksploatacji i przede wszystkim piękny i zadbany trawnik. Co jednak kryje się pod pojęciem najlepsza? Kosiarka elektryczna, ręczna, spalinowa, a może automatyczna, która w ostatnim czasie przemierza coraz więcej trawników? Zobaczcie na co zwracać uwagę w czasie kupowania takiego sprzętu do ogrodu!

Zastanów się, co i jak szybko chcesz skosić

Wielkość trawnika jest podstawowym kryterium wyboru kosiarki. Trudno wyobrazić sobie koszenie kilkudziesięciu arów z kablem przewieszonym przez ramię lub przejazd traktorkiem po małym trawniku przed domem, manewrując między rabatami kwiatów.

 • w przypadku terenów do 50 m2 poleca się wybór kosiarki ręcznej;
 • do terenów średnich do 500 m2 najlepsze będą kosiarki elektryczne;
 • duże ogrody i ogródki działkowe o powierzchni większej niż 500 m2 wymagają użycia kosiarki spalinowej;
 • skarpy, niewielkie obszary koszenia będą potrzebowały podkaszarki.

Drugą kwestią jest szerokość koszenia. Największą dysponują kosiarki spalinowe ze względów praktycznych. Przykładowo ręczna o takiej samej szerokości nie będzie nadawała się do koszenia. Wielkość działki przekłada się na szerokość koszenia:

 • żeby skosić 1000 m2 trawnika urządzeniem o szerokości roboczej 41 cm musimy pokonać trasę 2,5 km;
 • przy szerokości roboczej 53 cm tylko 1,9 km;
 • szerokość koszenia 92 cm to przejechanie niecałego 1 km.

Zastanówmy się również, czy lubimy kosić i najważniejszy jest dla nas wygląd trawnika, czy raczej wolelibyśmy robić to jak najrzadziej. Jeśli zamiast biegania w upale wolimy odpocząć w cieniu z książką, powinniśmy wybrać kosiarkę rotacyjną z nożami obracającymi się wokół własnej osi, która niestety strzępi końcówki trawy. Lubicie kosić? Wybierzcie kosiarkę bębnową, którą ostrzyżenie trawnika potrwa dłużej i będzie musiało być powtarzane min. 2 razy w tygodniu. Strzyżenie będzie jednak bardzo precyzyjne i to nawet na wysokość 2,5-3 cm. Za to ten sposób koszenia jest określany jako najbardziej korzystny dla trawy. Kosiarki bębnowe posiadają również opcje mulczowania (niektóre modele), czyli pozostawiania drobno zmielonej trawy służącej jako kompost.

Wybierając najlepszy model kosiarki dla nas, przyjrzyjmy się jeszcze wyglądowi naszego ogrodu. Uwielbiamy roślinność, pielęgnujemy rabaty, założyliśmy oczko wodne? Z takim torem przeszkód poradzi sobie mniejsza i zwrotna kosiarka. Nasz teren jest bardzo nierówny? W tym przypadku musimy wybrać model z dużymi kołami i napędem.

Kosiarka ręczna, elektryczna, spalinowa, a może inny rodzaj – wybierz mądrze!

Reklama

Kosiarka ręczna
Kosiarka ręczna, Zdjęcie: pixabay.com

Kosiarka ręczna jest najtańsza. Jej zakup i eksploatacja wiążą się z niskimi kosztami, ale za to będzie ona dla nas prawdziwym wyciskiem, gdyż do pracy potrzebuje siły naszych mięśni. Do jej zalet można z pewnością zaliczyć brak hałasu, przewodów elektrycznych czy konieczności przeglądów i tankowania paliwem. Niestety tego rodzaju urządzenie jest w stanie ostrzyc jedynie równą powierzchnię – inaczej koła oderwane od podłoża nie będą napędzały ostrzy. Jeśli zdarza nam się zapominać o koszeniu, także odpuśćmy sobie tą opcję – kosiarka ręczna nie radzi sobie z wysoką trawą.

Dla kogo kosiarka ręczna:

 • właścicieli małych trawników do 50m2 o równej powierzchni,
 • osób silnych,
 • dla wielbicieli ciszy i ekologii,
 • osób chcących zaoszczędzić na etapie kupna i eksploatacji.

Kosiarka elektryczna trochę bardziej obciąży nas finansowo, ale będzie wygodniejsza w strzyżeniu trawnika niż kosiarka ręczna. Pracuje ona również dosyć cicho i nie wydziela szkodliwych spalin. Kosiarki elektryczne nie należą do bardzo mocnych urządzeń i wymagają stałego źródła zasilania (długi przewód powyżej 25 m powoduje spadek napięcia). Z tego powodu musimy kosić do ok. 40 m od źródła zasilania. Z tego modelu nie będą również zadowoleni miłośnicy krzewów i drzew ozdobnych, gdyż w trakcie koszenia kabel może plątać się między gałęziami czy pniami drzew sprawiając, że cały proces dbania o trawnik będzie bardzo uciążliwy.

Dla kogo kosiarka elektryczna:

 • właścicieli średnich trawników do 500m2 o równej powierzchni,
 • osób nie mających w ogrodzie dużej ilości drzew i krzewów,
 • lubiących ciszę i brak spalin,
 • oraz wybierających wygodę zamiast wysiłku ręcznego.

Kosiarka akumulatorowa to kolejna możliwość, z której jednak nie korzystamy zbyt często. Problemem jest konieczność uprzedniego ładowania, o którym musimy po prostu pamiętać min. dzień wcześniej. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie jest zasilane za pomocą akumulatorów, dlatego będziemy korzystali ze wszystkich zalet kosiarki elektrycznej, eliminując problem przewodu. Niestety kosiarki akumulatorowe są dosyć kosztowne i mają niewielką szerokość koszenia.

Dla kogo kosiarka akumulatorowa:

 • dla właścicieli małych ogródków do 50 m2,
 • osób ceniących ciszę i brak spalin,
 • pamiętających o ładowaniu urządzeń.

Kosiarka spalinowa
Kosiarka spalinowa, Zdjęcie: pixabay.com

Kosiarka spalinowa to najdroższa i często jedyna opcja dla osób posiadających duży ogród lub działkę za miastem. Ten rodzaj urządzeń nie wymaga oczywiście stałego dopływu prądu, ale musimy pamiętać o jego tankowaniu oraz wymianie oleju czy regularnych przeglądach. Z kosiarki spalinowej będą jednak zadowoleni wszyscy ci, którzy traktują koszenie jako przymus. Ten rodzaj urządzeń ma największa moc, największy obszar koszenia i największe kosze na trawę, dzięki czemu wszystko pójdzie szybciej i sprawniej niż przy użyciu pozostałych typów. Dalej nie jesteście do niej przekonani? Kosiarka spalinowa poradzi sobie nawet na nierównym terenie i jeśli wybierzemy model zwrotny, nawet duża ilość roślinności nie będzie przeszkodą. Do wad kosiarki spalinowej musimy jednak zaliczyć znaczny hałas i emisję spalin.

Dla kogo kosiarka spalinowa:

 • właścicieli dużych ogrodów powyżej 500 m2,
 • osób nie przejmujących się spalinami czy hałasem,
 • nie lubiących koszenia, którym zależy na szybkości i mocy urządzenia,
 • właścicieli nierównych terenów, z drzewami lub bez.

Kosiarka automatyczna to wynalazek ostatnich lat, który w uproszczeniu można porównać do robota sprzątającego nasz trawnik. Działa na podobnej zasadzie – czyli posiada bazę do ładowania akumulatorów, sama jeździ po wytyczonej powierzchni, jedynie kosząc, a nie odkurzając czy myjąc podłogę. Te urządzenia sprawdzą się raczej na mniejszych obszarach i muszą być stosowane dosyć regularnie, gdyż rozrzucają chaotycznie skoszoną trawę. Wielbiciele nowinek technologicznych, ciszy i odpoczynku w ogrodzie, będą z pewnością nimi zachwyceni. Niestety jako że nie ma kosiarek idealnych, ta również ma swoje wady. Przykładowo nie kosi w 100% precyzyjnie, nie radzi sobie z drzewami, brzegami trawnika czy w innych trudno dostępnych miejscach.

Dla kogo kosiarka automatyczna:

 • dla osób nie lubiących koszenia,
 • właścicieli niewielkich ogródków,
 • osób nie zwracających uwagę na precyzyjne koszenie i idealnie zadbamy trawnik,
 • właścicieli równej powierzchni,
 • wielbicieli nowinek technologicznych.

Muszę jeszcze wspomnieć o kosiarce traktorku, który jest rzadko wybierany do prywatnych posesji, jednak można go rozważyć w kilku przypadkach. Przede wszystkim jest on wygodny i posiada mocny silnik, ale sprawdzi się w przypadku dużych ogrodów. Jest bardzo kosztownym rozwiązaniem, dlatego jeśli kosimy jedynie swoją działkę czy ogród, będzie on niepotrzebnie obciążał nasz budżet.

Kosiarka automatyczna
Kosiarka automatyczna, Zdjęcie: pexels.com

O czym jeszcze warto wiedzieć – kosze, napędy czy sposoby uruchamiania

W czasie zakupu najlepszej kosiarki pamiętajmy o detalach, które dla jednych będą mało istotne, a dla drugich staną się problemem na długie lata, który rozwiąże się sam dopiero wraz ze zmianą sprzętu.

Jednym z takich detali jest uchwyt, który może być składany lub nie – w przypadku przewożenia sprzętu będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Poza opcją składania ważna jest regulowana wysokość, która ułatwi wielogodzinne strzyżenie trawnika.

Wiele kosiarek jest wyposażonych w kosze, które zaoszczędzą czasu na grabieniu trawnika. Istotna nie jest wyłącznie jego pojemność, ale również to, czy kosiarka jest wyposażona w system do ubijania trawy (dzięki czemu rzadziej go opróżniamy).

Obudowa kosiarki pod spodem będzie miała wpływ na trwałość sprzętu. Aluminium, ocynkowana blacha oraz tworzywo nie rdzewieją i są odporne na zarysowania.

W przypadku kosiarki z napędem, bardziej polecany jest napęd na cztery koła, który lepiej radzi sobie z wilgotną trawą i praktycznie sam ciągnie urządzenie do przodu. Jeśli mamy bardzo nierówny teren lub koszeniem zajmuje się przedstawicielka płci pięknej, to jest to konieczność!

Sam sposób uruchamiania może być również kłopotliwy dla niektórych osób. Najwięcej trudności pojawi się przy kosiarkach spalinowych, które uruchamiamy za pomocą linki. Rozwiązaniem tego problemu jest wbudowany rozrusznik.

Droższe modele kosiarek są również wyposażone w dodatkowe systemy, które ułatwiają nam pracę i dbają o starannie ostrzyżony trawnik. Mowa tutaj o systemie ułatwiającym zbieranie wilgotnej trawy, liści z trawnika, lepszym ubijaniu trawy w koszu. Nie musimy kupować modeli ze wszystkimi opcjami, ale wybierzmy te, które najbardziej ułatwią nam koszenie.

Koszenie – przyjemność czy konieczność

Traktorek do koszenia
Traktorek do koszenia, Zdjęcie: pexels.com

Jeśli koszenie trawnika jest dla was przyjemnością, możecie wybrać modele wolniejsze, które zadbają o jego doskonały wygląd. Niestety w przypadku nierównej, dużej powierzchni, gdy koszenie trwa wiele godzin, jedyną słuszną opcją jest kosiarka spalinowa, która praktycznie załatwi wszystko za nas. Pamiętajcie o dodatkowych funkcjach i oczywiście szerokości koszenia czy mocy, ponieważ od tego będzie zależało, czy koszenie w końcu stanie się przyjemnością czy na zawsze pozostanie męczącym obowiązkiem.

Czym kosicie swoje trawniki?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-06-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej