Kostka brukowa, czyli odmień oblicze okolic domu

Kostka brukowa, czyli odmień oblicze okolic domu

Własny dom to nie tylko sam budynek, ale również otaczający go teren. Nie wystarczy estetycznie wykonana elewacja lub dach – do pełnego efektu trzeba się również zatroszczyć o całą posesję. Wszyscy staramy się tak zaaranżować nasze otoczenie, aby sprawiało nam oraz innym przyjemność. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kostki brukowej.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • jakie są zalety kostki brukowej;
 • jakie są rodzaje kostki brukowej;
 • jaka kostka jest najlepsza do danego zastosowania;
 • jakie są ciekawe wzory ułożenia materiału;
 • jak ułożyć kostkę krok po kroku.

Kostka brukowa
Kostka brukowa, zdjęcie: Pixabay.com

Kostka wydaje się standardowym rozwiązaniem i dodatkowo – mało oryginalnym. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zastosowanie odpowiedniego materiału oraz odrobina fantazji sprawią, że teren w okolicy domu zmieni się nie do poznania.

Dlaczego kostka brukowa?

Kostka, w przeciwieństwie do innych materiałów (np.: asfaltowego podjazdu), jest bardziej trwała i odporna mechanicznie. Oznacza to, że raz wykonany element będzie nam służył przez wiele lat. Materiał ten jest również odporny na niskie temperatury, słońce oraz opady atmosferyczne – jest to po prostu inwestycja na długi czas.

Dodatkowym argumentem, który przemawia za zastosowaniem kostki brukowej jest jej różnorodność. Na rynku można znaleźć różne faktury, kształty i kolory tego materiału. Pozwoli to na ciekawe aranżacje oraz różnorodne zastosowanie. Odrobina fantazji pozwoli na wykonanie niesamowitych wzorów na posesji, dzięki czemu dopełnimy wygląd całego terenu.

Reklama

Jednocześnie kostka pozwala na wiele zastosowań – można z niej wykonać ciekawą dróżkę w ogrodzie, podjazd, a nawet schody.

Kostka brukowa – rodzaje

Kostkę brukowa mona dzielić ze względu na materiał wykonania, kształt i rozmiar, wykończenie oraz kolor.

Najpopularniejszym materiałem wykonania jest beton, odporny na eksploatację nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo umożliwia wpłynięcie na strukturę czy kolor, przez co łatwiej dopasować go do projektu ogrodu czy podjazdu. Betonowe kostki dzieli się na:

 • jednowarstwowe – wyrabiane z jednego rodzaju betonu, mniej polecana ze względu na słabsze parametry wytrzymałościowe i elastyczność;
 • dwuwarstwowe – składają się z dwóch warstw – jednej warstwy konstrukcyjnej odpowiedzialnej za wytrzymałość (beton i żwir), druga wierzchnia warstwa to materiał wykończeniowy.

Niekiedy wykorzystuje się także kamień naturalny, który jest rzadziej stosowany ze względu na wyższe ceny produkcji. Stosuje się np. granit i bazalt, niekiedy wapień i piaskowiec. Kostka brukowa może być także wykonana z kamienia polnego – są to tak zwane kocie łby, które są trudne w układaniu, jednak dają otoczeniu niepowtarzalny wygląd i charakter.

Kostki brukowe różnią się swoim kształtem i rozmiarem – do najpopularniejszych z nich należą:

 • kostki kwadratowe i prostokątne – ułatwiają tworzenie wzorów rzędowych, romańskich, wykonanie atrakcyjnych wzorów;
 • kostki trapezowe – można z nich łatwiej stworzyć łuki, świetnie urozmaicą wygląd podjazdu;
 • kostki fale – umożliwiają stworzenie ciekawych motywów dekoracyjnych w zależności od pomysłu.

Każda kostka brukowa różni się także grubością, która powinna być dopasowana do przewidywanego ruchu pojazdów i ich obciążeń:

 • 4 cm – ruch pieszy;
 • 6 cm – ruch pojazdów ważących do 3,5 tony – auta osobowe;
 • 8 cm – ruch pojazdów ciężarowych;
 • 10-16 cm – ruch pojazdów ciężarowych i składy ciężkich materiałów.

Ostatnim parametrem odróżniającym kostkę jest jej kolor oraz wykończenie. Kolorystyka powinna być dopasowana do projektu ogrodu oraz domu – można wybrać standardowe barwy pasujące do klasycznych aranżacji, bądź bardziej nasycone barwy ożywiające przestrzeń. Producenci oferują bardzo rozmaite produkty – nawet z metalicznym połyskiem, imitujące kamień, z pasmowo przenikającymi się kolorami oraz inne.

Kostka brukowa
Kostka brukowa, zdjęcie: Pixabay.com

Mówiąc o wykończeniu, mamy do czynienia najczęściej z kostką przemysłową i szlachetną. Pierwszy rodzaj wyróżnia się prostotą i jest stosowany w przestrzeniach publicznych, a drugi posiada bardziej atrakcyjne wykończenie.
Kostka brukowa może mieć także szorstką bądź gładką strukturę, którą dzieli się ze względu na technologię produkcji mającą wpływ na jej ostateczny wygląd:

 • kostka śrutowana – produkt imituje strukturę materiału szlachetnego, odkrywa się zmatowione drobnoziarniste kruszywa;
 • kostka szczotkowana – produkt jest antypoślizgowy, na powierzchni powstają dodatkowe pory;
 • kostka płukana – produkt imituje kamień naturalny, eksponuje się zabarwienie kruszywa.

Kostka gładka:

 • wzmacniana kolorystycznie;
 • z przejściami barwnymi;
 • z metalicznym odcieniem.

W sprzedaży są często także dostępne postarzane, obtłuczone modele mające przypominać wyglądem stary bruk.

Kostka brukowa w wielu obliczach

Kostka brukowa jest stosowana do różnorodnych inwestycji. Model do ogrodów wyróżnia się często ciekawą strukturą, może nawet imitować naturalny kamień czy drewno. Kamień doskonale pasuje do rosnącej w pobliżu zieleni, podkreślając elegancki, schludny charakter otoczenia. Kostka imitująca drewno sprawia wrażenie cieplejszej, przez co nadaje ogrodowi czy tarasowi przytulnej atmosfery. Produkty dedykowane do ogrodu różnią się kształtem, by ułatwić tworzenie skrętów, okręgów czy skosów, które mają podnieść jej aspekty wizualne.

Jeśli szukamy kostki brukowej, po której mają poruszać się ciężkie pojazdy, powinniśmy wybrać model torowy.

Do ciekawych i nowoczesnych rozwiązań można zaliczyć kostki brukowe ekologiczne, których przerwy wypełnia się trawą, ozdobną roślinnością bądź tradycyjnie piaskiem lub żwirem. Jeśli zależy nam na klimacie tzw. starówki, wybierzmy nieregularne produkty, w których każdy ma odmienny kształt i wielkość. Producenci oferują także szerokie kostki brukowe, które nazywa się płytą betonową – służą one do wyłożenia powierzchni tarasu bądź budowy chodnika.

Kostka brukowa
Kostka brukowa, zdjęcie: Pixabay.com

Jak układać kostkę brukową?

Ułożenie kostki brukowej zaczynamy od usunięcia humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi. W zależności od rodzaju kostki i ostatecznego przeznaczenia, trzeba zebrać ok. 20 – 50 cm nawierzchni. Można ją następnie wykorzystać w ogrodzie.
Kolejny etap obejmuje wyrównanie i zagęszczenie podłoża. Po usunięciu humusu oczyszczamy ziemię – usuwamy wszelkie kamienie, chwasty i korzenie. Następnie całość należy wyrównać przy pomocy zagęszczarki mechanicznej. Warto pamiętać o lekkim spadku, aby ułatwić spływanie wody z nawierzchni. Dowiedz się więcej o tym, jak utwardzić podłoże pod kostkę brukową.

Następnie trzeba wykonać obrzeża krawężników – rozmieszcza się je wzdłuż wykopu. Najczęściej układa się je na podsypce cementowo-piaskowej lub warstwie chudego betonu.

Kolejnym punktem jest wykonanie podbudowy, która jest warstwą nośną oraz filtracyjną. Wykonuje się ją ze żwiru, tłucznia lub gruntu stabilizowanego cementem. Grubość tej warstwy uzależnia się od przeznaczenia – 20 cm na podjazdy, 15 cm na ścieżkach.

Następnie wykonuje się podsypkę z piasku, która ma na celu wyrównanie całości. Najlepszym materiałem jest płukany piasek, a cała warstwa powinna mieć grubość ok. 5 cm. Można również zastosować mieszaninę piasku ze żwirem o ziarnach 2mm.

Ostatnim punktem jest już układanie kostki brukowej na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Tutaj można sobie pozwolić na dowolność aranżacyjną, ale warto już wcześniej przygotować sobie plan – szczególnie jeżeli chcemy wykonać skomplikowane wzory i motywy. Pomiędzy poszczególnymi kostkami powinno się zostawić szczeliny 3 mm, które wypełnia się piaskiem po skończonej pracy.

Po ułożeniu kostki brukowej należy ją ubić. Można tego dokonać przy pomocy wibratora powierzchniowego z gumową stopą.

Zobacz, jakie są najpopularniejsze błędy podczas układania kostki brukowej.

Układanie kostki brukowej może nie być łatwe – zobaczcie inspiracje, które pomogą wam znaleźć najlepszy wzór na własną posesję:

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

kostka brukowa
Kostka brukowa, źródło: pinterest.com

Kostka brukowa odmieni oblicze posesji

Zastosowanie kostki brukowej może diametralnie zmienić oblicze całej posesji. Mnogość faktur, wzorów i kolorów tego materiału umożliwia jej idealne dopasowanie, by dopełniała elewację oraz inne elementy. Układanie może być czasochłonne, szczególnie przy małych kostkach, jednak efekt na pewno będzie zadowalający. Na rynku działa wiele firm budowlanych, które specjalizują się w wykonywaniu tego typu prac, więc jeżeli nie jesteście pewni, czy poradzicie sobie z położeniem kostki, to warto zatrudnić do tego specjalistów. Na pewno poradzą sobie nawet z bardzo skomplikowanymi wzorami.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-10-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej