Kostka brukowa, czyli odmień oblicze okolic domu

Kostka brukowa, czyli odmień oblicze okolic domu

Własny dom to nie tylko sam budynek, ale również otaczający go teren. Nie wystarczy estetycznie wykonana elewacja lub dach – do pełnego efektu trzeba się również zatroszczyć o całą posesję. Wszyscy staramy się tak zaaranżować nasze otoczenie, aby sprawiało nam oraz innym przyjemność. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kostki brukowej.

Kostka wydaje się standardowym rozwiązaniem i dodatkowo – mało oryginalnym. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zastosowanie odpowiedniego materiału oraz odrobina fantazji sprawi, że teren w okolicy domu zmieni się nie do poznania.

Dlaczego kostka brukowa?

Kostka, w przeciwieństwie do innych materiałów (np.: asfaltowego podjazdu), jest bardziej trwała i odporna mechanicznie. Oznacza to, że raz wykonany element będzie nam służył przez wiele lat. Materiał ten jest również odporny na niskie temperatury oraz opady atmosferyczne – jest to po prostu inwestycja na długi czas.

Dodatkowym argumentem, który przemawia za zastosowaniem kostki brukowej jest jej różnorodność. Na rynku można znaleźć różne faktury, kształty i kolory tego materiału. Pozwoli to na ciekawe aranżacje oraz różnorodne zastosowanie. Odrobina fantazji pozwoli na wykonanie niesamowitych wzorów na posesji, dzięki czemu dopełnimy wygląd całego terenu.

Reklama


Jednocześnie kostka pozwala na wiele zastosowań – można z niej wykonać ciekawą dróżkę w ogrodzie, podjazd, a nawet schody.

Jak układać kostkę brukową?

Pierwszym etapem jest usunięcie tzw. humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi. W zależności od rodzaju kostki i ostatecznego przeznaczenia, trzeba usunąć ok. 20 – 50 cm nawierzchni. Można ją następnie wykorzystać w ogrodzie.

Kolejny etap obejmuje wyrównanie i zagęszczenie podłoża. Po usunięciu humusu należy oczyścić ziemię – usunąć wszelkie kamienie, chwasty i korzenie. Następnie całość należy wyrównać przy pomocy zagęszczarki mechanicznej. Warto pamiętać o lekkim spadku, aby ułatwić spływanie wody z nawierzchni.

Następnie trzeba wykonać obrzeża krawężników – rozmieszcza się je wzdłuż wykopu. Najczęściej krawężniki układa się na podsypce cementowo-piaskowej lub warstwie chudego betonu.

Kolejnym punktem jest wykonanie podbudowy, która jest warstwą nośną oraz filtracyjną. Wykonuje się ją z żwiru, tłucznia lub gruntu stabilizowanego cementem. Grubość tej warstwy uzależnia się od przeznaczenia – 20 cm na podjazdy, 15 cm na ścieżkach.

Następnie wykonuje się podsypkę z piasku, która ma na celu wyrównanie całości. Najlepszym materiałem jest płukany piasek, a cała warstwa powinna mieć grubość ok. 5 cm. Można również zastosować mieszaninę piasku ze żwirem o ziarnach 2mm.

Ostatnim punktem jest już układanie samej kostki brukowej na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Tutaj można sobie pozwolić na dowolność aranżacyjną, ale warto już wcześniej przygotować sobie plan – szczególnie jeżeli chcemy wykonać skomplikowane wzory i motywy. Pomiędzy poszczególnymi kostkami powinno się zostawić szczeliny 3mm, które wypełnia się piaskiem po skończonej pracy.

Po wyłożeniu kostki należy ją ubić. Można tego dokonać przy pomocy wibratora powierzchniowego z gumową stopą.

Zastosowanie kostki brukowej może diametralnie zmienić oblicze całej posesji. Mnogość faktur, wzorów i kolorów tego materiału umożliwia idealne dopasowanie kostki, która będzie odpowiednio dopełniać elewację oraz inne elementy. Układanie może być czasochłonne, szczególnie przy małych kostkach, jednak efekt na pewno będzie zadowalający. Na rynku działa wiele firm budowlanych, które specjalizują się w wykonywaniu tego typu prac, więc jeżeli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z położeniem kostki to warto zatrudnić do tego specjalistów.

Na pewno poradzą sobie nawet z bardzo skomplikowanymi wzorami.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2015-04-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.