Budowa domu to bardzo często dzieło naszego życia. Wszystkie elementy kosztują, a całość potrafi pochłonąć bardzo duże ilości pieniędzy. Z tego względu nasz budżet powinniśmy zaplanować o wiele wcześniej, zanim jeszcze przystąpimy do pozostałych etapów budowania.
Bardzo łatwo przeliczyć swoje możliwości, a nasz budżet może okazać się zbyt mały w stosunku do naszych oczekiwań. Dlatego fundusze powinny być zaplanowane przed zakupem samej działki. Dzięki temu unikniemy przekroczenia pewnego limitu kosztów. Właśnie dlatego zatrudnienie kosztorysanta jest często bardzo opłacalnym rozwiązaniem.
Z budżetem trzeba uważać
Oczywiście warto zdać sobie sprawę, że na pewno nie uda nam się wyliczyć kosztów całej budowy ze 100% dokładnością. Dlatego zawsze trzeba pozostawić pewien bufor zapasu, który zapewni nam pewien komfort psychiczny.
Trzeba być bardzo przewidywalnym i dlatego kosztorysant uwzględni w budżecie wszelkie niezbędne elementy. Ceny materiałów mogą ulec zmianie, a część elementów zniszczyć się w trakcie przechowywania. Zadaniem kosztorysanta jest takie przygotowanie budżetu, aby zapewnić niezbędną kwotę na ew. nieprzewidziane wydatki.
Co wpływa na koszt domu?
Inwestor, który stoi przed wyzwaniem, jakim jest budowa domu, często nie zna wszystkich realiów. W takim przypadku orientacyjne koszty są wyceniane na podstawie różnych informacji, często zasłyszanych od sąsiadów lub rodziny. Warto jednak wiedzieć, że każda budowa jest inna i nie jest realne wycenienie całości bez szczegółowej wiedzy na ten temat.
Wiele przede wszystkim zależy od samego gruntu – nie tylko jego ceny, ale również warunków. Przykładowo, postawienie domu na podmokłej ziemi będzie kosztowało więcej niż w przypadku gleby utwardzonej. Jest to związane z koniecznością zastosowania innego rodzaju fundamentów lub innych rozwiązań.
Również cena będzie inna w przypadku budowy systemem gospodarczym lub w przypadku zlecenia budowy jednej ekipie. Na koszt mają również wpływ takie elementy jak rodzaj piwnicy (całkowite, częściowe podpiwniczenie lub brak piwnicy), ilość pięter, garaże, poddasze itd. Wszystko to odbija się na całkowitej cenie inwestycji.
Rola kosztorysanta podczas budowy
Kosztorysant to osoba, która zajmuje się szacowaniem budżetów na zlecenie inwestorów. Sam kosztorys ma wiele form i jest to jeden z podstawowych dokumentów, które powinno się mieć przy przygotowywaniu do budowy. Dla wielu osób jest do zbędny wydatek – uważają, że są w stanie samodzielnie oszacować wszystkie koszty i poradzą sobie bez problemu. Niestety często realia są inne, a w Internecie można znaleźć wiele próśb o pomoc w tanim wykończeniu domu – często braknie już na ten element pieniędzy.
Dlatego warto zlecić wykonanie kosztorysu profesjonaliście.
Kosztorys ślepy
Jest to pewien kompromis, ponieważ dokument tego typu jest bardzo tani, a czasem nawet darmowy. Otrzymujemy go zazwyczaj przy zakupie gotowego projektu – dokument ten obejmuje spis wszystkich robót budowlanych i instalacyjnych, ale bez podania ich cen. Na podstawie tej listy możliwa jest prosta i szybka wycena – wystarczy przedstawić go interesującym nas firmom zewnętrznym.
Dzięki temu możemy łatwo porównać ceny na rynku i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Kosztorys inwestorski
Kosztorys tego typu tworzony jest przez doświadczonego kosztorysanta, który często jest również architektem. Dokument taki obejmuje podział wszystkich prac i elementów wraz z ich przewidywanymi cenami.
Kosztorys taki pozwala ocenić, jakich funduszy potrzebujemy na całkowitą realizację budowy. Ogromną zaletą takiego dokumentu jest jego indywidualny charakter – kosztorysant zawrze w nim nasze unikalne potrzeby, których próżno szukać w kosztorysie ślepym.
Wycena będzie dostosowana do naszych planów wobec budowy – uwzględni wszelkie specyficzne zmiany, ale również ceny, które występują w danym regionie. Jak wiemy, w różnych miastach ceny potrafią się od siebie różnić – dlatego wykonanie kosztorysu inwestorskiego pozwoli na najbardziej trafne określenie kwoty niezbędnej do budowy domu.
Cena takiego kosztorysu jest różna w zależności od typu projektu. W przypadku gotowego planu powinniśmy oczekiwać stawki w wysokości 200 – 500 zł. Jednak w przypadku projektu indywidualnego, koszt tego dokumentu może wynosić nawet 2 – 5% ceny całej inwestycji.
Odpowiednio przygotowany i przemyślany budżet pozwala na bardziej komfortowe podejście do całej budowy. Dzięki niemu określimy, czy stać nas na budowę oraz jej wykończenie. Kosztorys pozwoli nam również na łatwiejszą negocjację cen z ekipami budowlanymi, obojętnie czy chcemy zlecić wykonanie wszystkich prac jednej firmie czy budować systemem gospodarczym.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.