Kotłownia przed sezonem grzewczym

Kotłownia przed sezonem grzewczym

Przed nadchodzącą zimą warto przygotować nie tylko swój ogród, szafę i spiżarnię, ale także kotłownię. Kotłownia jest ważnym miejscem w naszych domach. Jeśli nie przygotujemy jej przed zimą, to prawdopodobnie będziemy musieli się borykać z różnymi trudnościami związanymi z obsługą pieca, a jak wiadomo może nas to kosztować sporo nerwów i czasu. W tym artykule znajdziesz wskazówki jak przygotować kotłownię przed sezonem grzewczym. Zapraszamy do lektury!

Kotłownia przed sezonem

Kotłownia - przepisy

Kotłownia najczęściej znajduje się w piwnicy (jeśli ją posiadamy) w pomieszczeniu wydzielonym z garażu, bądź w innym, określonym w projekcie domu - jeżeli zamieszkujemy dom bez podpiwniczenia. Lokalizacja kotłowni w nowowznoszonych domach wynika zawsze z projektu budynku. Musi być ona dopasowana do rodzaju kotła c.o., jego wielkości i paliwa, które jest zalecane do konkretnego pieca. Przepisy określają jakie wymagania musi ona spełniać, aby użytkowanie jej było bezpieczne. Od czego zależy jej wielkość?

 • Pomieszczenie w którym ma być zainstalowany kocioł z otwarta komora spalania musi być wysokie na 2,2 m (chyba, że kocioł montuje się w budynku wzniesionym przed 15 grudnia 2002r. – wówczas pomieszczenie nie może być niższe niż 1,9m. Kubatura kotłowni z kotłem z otwartym paleniskiem wynosi minimum 8m3.
 • Kocioł z zamkniętą komorą spalania musi być montowany w kotłowni o wymiarach min. 2,2 m. – chyba, że montuje się go w pomieszczeniach wznniesionych przed 15 grudnia 2002 r. Kubatura natomiast nie może być mniejsza niż 6,5 m3. Spaliny zaś powinny być odprowadzane przez przewód powietrzno spalinowy albo osobny spalinowy. Powietrze musi być doprowadzone do kotłowni przez osobny przewód powietrzny.
 • Wielkość kotłowni jest uzależniona te od mocy kotła. Zwykle montuje się kotły o mocy kilkanaście lub trochę powyżej 20 kW. Jeśli w domu jednorodzinnym będziemy chcieli zamontować kocioł o mocy do 30 kW. to kotłownia musi być wydzielona i w planie pomieszczenie to ma być oznaczone jako nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi.
 • Kotłownia z kotłem zasilanym gazem płynnym musi znajdować się powyżej poziomu terenu. Wymóg ten jest spowodowany tym, że gaz płynny jest cięższy od powietrza i w razie awarii, np. rozszczelnienia instalacji gaz gromadzi się na dole. Gdyby kotłownia znajdowała się poniżej poziomu ziemi to gaz nie miałby jak swobodnie wypłynąć z budynku i nastąpiłoby realne zagrożenie wybuchem.

Kocioł powinien być tak zamontowany, aby był do niego dostęp z wszystkich stron. Ze względu na podjęcie ewentualnych czynności konserwacyjnych lub naprawczych. Musi być oddalony od ścian. Aby wygodnie użytkować kotłownię powinno się zamontować kocioł w taki sposób, aby przed urządzeniem grzejnym pozostawał minimum metr wolnej przestrzeni.

Kotłownia przed sezonem inspiracja

Kotłownia – funkcjonalna czyli jaka?

Reklama

Oprócz przestrzeni w kotłowni i odpowiedniego umiejscowienia poszczególnych elementów grzejnych ważne jest, aby podłoga wykonana była z niepalnego materiału. W przypadku, gdy podłoga jest wykonana z elementów łatwopalnych koniecznym jest pokrycie podłogi w odległości co najmniej pół metra od krawędzi kotła materiałem niepalnym. Istotna jest też grubość ścian i stropów. Przyjmuje się, że powinny mieć one klasę odporności ogniowej oznaczona „EI60”, gdzie „E” – oznacza szczelność ogniową w minutach, a „I” – izolację ogniową murów. Doskonale, jeśli podłoga jest łatwa do utrzymania czystości. Inwestorzy wznosząc dom montują także specjalne drzwi czy inne rodzaje zamknięć. Powinny one spełniać normę „EI30”.

Kotłownia

O co trzeba zadbać przed sezonem grzewczym?

 1. W kotłowni oprócz systematycznego dbania o palenisko należy pamiętać też o dorocznym przeglądzie systemów wentylacyjnych i zamontowanych w kotłowni instalacjach. Każda kotłownia powinna mieć zapewnioną wentylację. Wielkość otworów wentylacyjnych uzależniona jest od mocy kotła. Konserwacja systemu wentylacyjnego powinna polegać na sprawdzeniu drożności.
 2. Instalacje w kotłowni, które należy sprawdzić to na przykład instalacja wodna i elektryczna. Warto zadbać - szczególnie przed zimą - o dokładne sprawdzenie tych elementów.
 3. Nie powinno też zapominać się o skontrolowaniu całej instalacji grzewczej w domu – nie tylko jej części w kotłowni. Powinniśmy więc dokonać przeglądu kaloryferów. Należy je oczyścić z kurzu i odpowietrzyć. Po odpowietrzeniu powinniśmy sprawdzić i ewentualnie uzupełnić stan lub ciśnienie wody w układzie. Warto mieć na uwadze, że kurz zebrany na ich powierzchni przez okres letni w czasie rozruchu ogrzewania może powodować nieprzyjemne zapachy, nie wspominając już o zmniejszeniu sprawności grzejników.
 4. Nie należy zapominać o przeglądzie całej armatury zabezpieczającej oraz o kominie!
 5. Pamiętajmy, że w przypadku długoletniego korzystania z kotła nie wystarczy tylko konserwacja, ale powinno się dokładnie sprawdzić, zdiagnozować i jeśli zajdzie potrzeba zakonserwować lub wymienić niektóre części instalacji grzewczej lub samego kotła. Zaleca się, aby domową kotłownię sprawdzał fachowiec, który oceni stan naszego urządzenia grzewczego. Jeśli zajdzie taka potrzeba oczyści i przygotuje piec do pracy przed zimą. Sprawnie działająca instalacja grzewcza da nam komfort użytkowania przez cały sezon.
 6. Ważnym elementem jest serce kotła - czyli wymiennik. Zabrudzenia mogą przyczyniać się do nieprawidłowej pracy urządzenia. Jego stan, często spowodowany znacznymi zabrudzeniami w postaci nagaru pochodzącego z produktów spalania paliwa może doprowadzić do awarii kotła oraz spadku sprawności jego działania. Komorę spalania powinno się konserwować przed każdą zimą. Oczyścić należy wentylatory, dysze gazowe, olejowe, szczelność instalacji wodnej.
 7. Kontroli powinny podlegać też filtry siatkowe, gdyż ich stan wpływa na poprawną pracę całej instalacji grzewczej.
 8. Nie zapominajmy o zaworach bezpieczeństwa, które czuwają nad tym, aby nasz kocioł pracował bezpiecznie.
 9. W czystości powinny być utrzymane elementy automatyczne czy elektronika, które powodują sprawne sterowanie kotłem.
 10. Warto sprawdzić przed zimą instalację związaną z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej. Zasobnik podatny jest na zabrudzenia. Specjaliści wskazują, żeby kontrolować stan ogólny zasobnika i tzw. anodę magnezową, która stanowi element zabezpieczający przed korozją tego elementu. Wymiana anody uzależniona jest od jakości wody.

Kotłownia przed sezonem grzewczym - inspiracja

Formalności związane z sezonowym przeglądem

Jeśli przeglądu instalacji grzewczej czy wentylacyjnej dokonuje wykwalifikowana osoba, to pamiętajmy, że jest ona odpowiedzialna zgodnie z prawem za jej stan. Osoba taka bierze na siebie odpowiedzialność za poprawne działanie całej instalacji. Po odbytym przeglądzie powinniśmy posiadać dokument potwierdzający dokonanie go. Dotyczy to także ewentualnych, wykonanych napraw, które wykonał specjalista. W przypadku jakikolwiek zaleceń po przeglądzie – powinniśmy jako właściciele dokonać wszelkich starań aby nasz układ grzewczy był sprawny i bezpieczny, a więc podjąć działania mające na celu wyeliminowanie ewentualnych usterek.

Kotłownia - przygotowania do sezonu

Przygotowanie kotłowni przed zimą jest ważną czynnością. Nie każdy ma świadomość, że pracujący kocioł do prawidłowego spalania potrzebuje na każdy 1m3 minimum 13m3 powietrza. Fachowe badania pokazują, że brud, kurz, owady, różne związki chemiczne z przewodów powietrzno-spalinowych, które są zasysane w procesie spalania mogą obniżyć sprawność działania wymiennika nawet o 20% podczas każdego roku użytkowania. Abyśmy mogli się cieszyć komfortowym ciepłem w naszych domach i brakiem awarii związanej z działaniem urządzenia grzejnego powinniśmy pamiętać o wszystkich możliwych czynnościach konserwacyjnych, porządkowych, które możemy wykonać samodzielnie lub zlecić je specjalistom.

źródło: Flickr

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-11-02

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej