Kotły 5 klasy - co powinniśmy o nich wiedzieć

Kotły 5 klasy - co powinniśmy o nich wiedzieć

Jakość naszego życia wzrasta. Jednocześnie społeczności miast, miasteczek czy wsi borykają się z kłopotem złego powietrza, smogu, szczególnie zimą. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego czym oddychamy. Za jakość powietrza odpowiada tak zwana „niska emisja”, czyli zanieczyszczenia, które zawierają rakotwórcze substancje, pyły i benzo(a)piren. Wszystkie te złe składniki powietrza pochodzą także z naszych kotłowni. Dlatego odgórnie wprowadzono szereg zakazów. Kilka lat temu pojawiły się regulacje prawne związane z ograniczeniami ogrzewania domów paliwem stałym. Zmiany dokonują się na naszych oczach i w naszych kotłowniach. Jeśli planujesz wymianę kotła lub modernizację kotłowni to ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie.

Przepisy

Od października 2017 roku w życie wszedł przepis zakazujący sprzedaży i instalacji kotłów niższej klasy niż piąta. Ustawa Prawo Ochrony Środowiska dała szczególne uprawnienia sejmikom województw. Mogą one podejmować szereg kroków dążących do rozwiązania problemu związanego z zanieczyszczonym powietrzem. Często sejmiki wyznaczają lokalne standardy emisji dla kotłów małej mocy. W Polsce najszybciej zareagowały województwa: małopolskie, mazowieckie i śląskie.

Optymalizacja temperatury
Optymalizacja temperatury, źródło: Pixabay

Decyzje sejmików wojewódzkich a kotły 5 klasy

 • W województwie śląskim dopuszczono do użytku kotły centralnego ogrzewania, które spełniają wymagania emisyjne 5 klasy według określonej powyżej normy, ale już od piecyków i kominków wymaga się spełnienia wymagań, które zostały opisane w Rozporządzeniu Komisji UE 2015/1185. Rozporządzenie to określa, że urządzenia typu piece i kominki muszą spełniać wymagania tzw. Ecodesign. Tenże ekoprojekt jest bardzo restrykcyjny (normy są ostrzejsze niż PN-EN 303-5:2012) i jego rozwiązania i wytyczne zaczną obowiązywać na terenie całej UE po 2020 roku.
 • W Małopolsce wszystkie urządzenia grzewcze muszą spełniać wymogi standardów jakie wyznacza ekoprojekt. Na terenie województwa małopolskiego ustalono, że do 2026 roku wszystkie kotły muszą zostać wymienione na kocioł klasy 5. W Krakowie od 2019 roku nie będzie można zupełnie korzystać z paliw stałych! Funkcjonuje też specjalna strona internetowa: powietrze.malopolska.pl. Na tej stronie zamieszczono wszelkie urządzenia grzewcze spełniające normę PN-EN 303-5:2012, które zgłosili producenci lub dystrybutorzy. Można znaleźć tam konkretne modele urządzeń grzewczych na: pellet, ekogroszek, węgiel kamienny, zagazowane drewno. Inwestor korzystając z tych informacji ma gwarancję, że zamontuje w swoim budynku urządzenie spełniające normę oraz emitujące od 20 do 50 % mniej niepożądanych w powietrzu substancji niż kotły 4 klasy! Kotły klasy od 1 do 3 potrafią emitować nawet dziesięciokrotnie więcej zanieczyszczeń w stosunku do opisanych w normie parametrów.

Kotły grzewcze
Kotły grzewcze, źródło: Pixabay

Kotły przeznaczone do sprzedaży

Od 1 października 2017 roku Minister Rozwoju określił szczegółowe wymagania związane z cechami kotłów dot. ich energetyki i emisji. Zakazuje się palenia w kotłach i kominkach mułami węglowymi, flotokoncentratem, węglem o niskiej wartości opałowej oraz drewnem o wilgotności poniżej 20 %. Badania pokazały, że ten materiał grzewczy najbardziej przyczynia się do zanieczyszczania powietrza. Kopciuchy emitują aż 50 razy więcej tlenku węgla niż kocioł 5 klasy! Sprzedawać instalować można wyłącznie kotły, które posiadają normę PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy. Uchwały zabraniają też instalować tych urządzeń, które nie spełniają określonych standardów związanych z efektywnością energetyczną i emisyjnością zanieczyszczeń. Zastrzeżono w ustawie, że kotły które zostały wyprodukowane przed dniem 1 października będą mogły być zamontowane nie później niż do 1 lipca 2018 roku. Samorządy wojewódzkie mogą dookreślać pewne wskaźniki.

Reklama

Ogrzewanie domu
Ogrzewanie domu, źródło: Pixabay

Dlaczego kotły 5 klasy są lepsze?

W czym są lepsze kotły 5 klasy od pozostałych? Specjaliści wymieniają:

 • wysoka sprawność kotłów
 • niska emisyjność zanieczyszczeń
 • wyposażone w sterowane elektronicznie systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do palenisk
 • komory wykonane z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło (pozwala to na uzyskanie wysokich temperatur w celu spalenia lotnych substancji wydzielających się z paliwa)
 • posiadają turbulizatory (zawirowywacze) w kanałach spalinowych, które zaburzają ruch spalin po to, aby intensywniej oddawać ciepło podczas ogrzewania wody (sprawność kotła jest wówczas wyższa)
 • zawirowywacze mają możliwość zatrzymywania w kotle pyłu, który nie dostaje się na zewnątrz budynku do powietrza
 • zużywają mniej paliwa niż piece niższych klas
 • sprawność kotła powoduje, że kocioł 5 klasy musi posiadać mocno rozbudowaną powierzchnię związaną z konstrukcją kanałów spalinowych
 • w kotłach 5 klasy na ekogroszek kanały spalinowe muszą być zaprojektowane w specjalny sposób aby spełniały wymagania emisyjność pyłów. Stosuje się konstrukcje wielociągowe o częstej zmianie kierunku przepływu spalin, najczęściej korpusy kotłów posiadają pionowe kanały konwekcyjne (te kotły wymagają czyszczenia od góry), ale dostępne są też kotły z poziomymi kanałami konwekcyjnymi (można je czyścić od frontu kotła).
 • kotły 5 klasy mają sprawność od ponad 80 do 90 % (kotły 3 klasy ok. 75%, zaś kopciuchy, które nie spełniają norm od 50-60%)
 • sterownik reguluje proces spalania i podgrzewania ciepłej wody z większa precyzją, optymalizuje proces spalania i zapewnia niskie wartości emisji

Emisja spalin
Emisja spalin, źródło: Pixabay

Kotły 5 klasy - czego się obawiamy?

Kotły 5 klasy są z pewnością gwarantem ochrony środowiska. Czego jednak obawiają się ludzie w związku z wymianą kotła na ten spełniający polskie i europejskie normy?

 1. Zwiększenie sprawności kotłów powoduje, że uchodzące z kotła spaliny mają niską temperaturę, co powoduje wykraplanie się pary wodnej. Wobec tego należy użytkować przewód spalinowy odporny na działanie kwaśnych skroplin. Kotły 5 klasy nie mogą być wpięte do tradycyjnych murowanych kominów! Potrzebny jest specjalny wkład do komina, który podwyższa koszty inwestycji.
 2. Paliwo do kotłów 5 klasy musi być ściśle określone. W zależności od urządzenia grzewczego mogą to być na przykład ekogroszek czy pellet.
 3. W kotłach 5 klasy nie ma awaryjnego rusztu umożliwiającego spalanie innych paliw stałych.
 4. Są droższe w zakupie i eksploatacji niż kotły niższych klas – ale – można się starać o dofinansowanie na przykład w miejscowym urzędzie miasta czy gminy. Te jednostki samorządowe mają możliwość uczestniczenia w Regionalnych Programach Operacyjnych oraz Programach Ograniczania Niskiej Emisji. Preferencyjne kredyty oferują też banki spółdzielcze czy Bank Ochrony Środowiska.

Eksploatacja kotła 5 klasy

Kotły 5 klasy są reklamowane przez producentów jako ekologiczne i praktycznie bezobsługowe, komfortowe, czyste w użytkowaniu. Jakie są zalecenia związane z użytkowaniem kotłów 5 klasy?

 • W kotłach 5 klasy powinno się spalać suchy opał.
 • Aby uzyskać wysoką sprawność kotła, temperatura spalin wylotowych przy mocy znamionowej nie powinna przekraczać 110 stopni C.
 • Aby zwiększyć żywotność kotła należy obowiązkowo stosować wyłącznie suchy opał .
 • Specjaliści wskazują też, żeby zapewnić prawidłową pracę kotłów o sprawności bliskiej 90 % należy stosować wyłącznie izolowane cieplnie kominy odporne na rdzę (wkłady ceramiczne lub owalne, stalowe wkłady kwasoodporne).
 • Jeśli kocioł 5 klasy zostanie podpięty do tradycyjnego komina murowanego może to skutkować podczas eksploatacji przenikaniem wilgotnych spalin do wnętrza budynku!
 • Brak izolacji cieplnej komina powodować będzie utratę ciepła spalin i spadek ich temperatury na całej długości komina, co z kolei doprowadzi do tego, że po ścianach komina będą spływały wykraplające się spaliny.
 • Kotły 5 klasy wymagać mogą częstszego czyszczenia wewnętrznych powierzchni grzejnych z powstałej sadzy lub pyłu lotnego.
 • W związku z powstającym podciśnieniem wytwarzanym przez komin może się okazać, że w stosunku do oporów przepływu spalin może się okazać ono niewystarczające w stosunku do przekroju komina.

Warto montując kocioł 5 klasy, modernizując swoją kotłownię dopytać o te aspekty instalatora, producenta lub dystrybutora kotłów.

Inteligentne ogrzewanie
Inteligetne ogrzewanie, źródło: Pixabay

Od 2016 roku ponad 80% urzędów zaostrzyło kryteria związane z dopłatami do wymiany kotłów na te spełniające wymagania europejskie i państwowe. Zakłada się, że zupełne wyeliminowanie z rynku starszych pieców ma nastąpić po 10 latach. Jak będzie? To pokaże przyszłość. Kotły 5 klasy z pewnością emitują mniej zanieczyszczeń, cechują się wyższą sprawnością i są łatwe w obsłudze. Kotły 5 klasy są ogromną inwestycją, która zwróci się nie tylko w perspektywie finansowej, ale z pewnością zwróci się naszym dzieciom i wnukom w postaci czystszego powietrza. Jednak nie sama wymiana czy modernizacja kotłowni jest tutaj ważna. Ważna jest, moim zdaniem świadomość ludzi jeśli chodzi o sposób palenia w piecu i tego, aby kategorycznie nie spalać śmieci! Jedna z kampanii na ten temat wołała do nas za pomocą hasła: „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-07-18

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej