Kotwy chemiczne wykorzystujące zjawisko adhezji, umożliwiają realizację bardzo silnych i niezwykle trwałych połączeń zarówno w materiałach o dużej, jak i małej wytrzymałości. Kotwy chemiczne to świetna alternatywa dla tradycyjnych kołków rozporowych.
W artykule podpowiadamy, jak działają kotwy chemiczne, jakimi zaletami się odznaczają, a także gdzie można je stosować i jak powinien wyglądać proces ich wykonywania. Zapraszamy do lektury.
Jak działają kotwy chemiczne?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, kotwy chemiczne wykorzystują zjawisko adhezji. Jest to przyciąganie powierzchniowe, jakie powstaje między ścianą a mieszanką kotwy chemicznej. Mieszanką tą najczęściej jest masa żywiczna. Kotwy te nie generują naprężeń do podłoża podczas kotwienia. Można aplikować je wprost ze specjalnych tub lub kapsułek.
Gdzie można stosować kotwy chemiczne?
Kotwy chemiczne mogą być stosowane zarówno do budowy nowych obiektów budowlanych, jak i do remontowania starych budynków – zużycie materiału ścian nie wpływa w sposób istotny na trwałość wykonanego połączenia.
Kotwy chemiczne doskonale sprawdzą się zarówno do mocowania na podłożach pełnych mocnych (beton), słabych (beton komórkowy, cegła), jak i podłożach z pustymi przestrzeniami (pustak, cegła dziurawka). Kotwy chemiczne – zwane również iniekcyjnymi – mogą być wykorzystywane do montażu na podłożach zniszczonych i o osłabionej konstrukcji. Co ważne, można je aplikować na krawędziach ścian, ponieważ nie rozpierają materiału i nie powodują uszkodzenia mechanicznego jej fragmentu – z tego też względu na krawędziach ścian nie należy stosować kołków rozporowych.
Kotwy iniekcyjne odznaczają się znaczną odpornością na warunki atmosferyczne, wobec czego świetnie sprawdzają się również podczas montażu na zewnątrz budynków. Kotwy chemiczne sprawdzają się również do naprawy uszkodzeń w miejscach, w których wyrwane zostały kotwy mechaniczne.
Kotwy chemiczne – zalety
Do podstawowych zalet kotew chemicznych możemy zaliczyć znacznie większą nośność względem kotew mechanicznych. Cecha ta dotyczy głównie ścian o uszkodzonej strukturze lub wykonanych z gorszej jakości materiałów.
Kolejna zaleta związana jest z tym, że kotwy iniekcyjne nie generują naprężeń, przez co stają się bardziej uniwersalnym sposobem łączenia materiałów – zwłaszcza na krawędziach i przy narożnikach ścian.
Poprzez solidne wiązanie wewnątrz wykonanego otworu w ścianie, kotwy chemiczne mogą punktowo wzmacniać konstrukcje ścian, odciążając newralgiczne miejsca, na które działają największe siły.
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie artykułu, kotwy chemiczne cechuje o wiele wyższa trwałość połączenia, większa szczelność oraz mniejsze ryzyko powstawania pęknięć lub szczelin. Szczelność kotew chemicznych znacząco wpływa na ich wszechstronność montażu. Kotwy te o wiele lepiej znoszą implementowanie na zewnątrz budynków niż kotwy mechaniczne. Szczelność połączenia ma kluczowe znaczenie głównie w okresie zimowym.
Jak stosować kotwy chemiczne?
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na rynku są kotwy chemiczne z tub. Ich aplikacja jest bardzo prosta i niewymagająca. Niemniej, podczas wykonywania kotew warto zaznajomić się z kilkoma istotnymi zasadami oraz zaleceniami producenta.
Pierwszym krokiem powinno być wywiercenie otworu w ścianie. Nie musi być on idealnie równy, ponieważ żywica i tak szczelnie uzupełni wszelkie szczeliny. Od wyprofilowania otworu ważniejsze jest jego dokładne oczyszczenie. Pył oraz fragmenty materiału ściany najlepiej usunąć za pomocą odkurzacza lub wdmuchiwania sprężonego powietrza. Im mniejsza ilość zabrudzeń pozostanie w otworze, tym kotwa chemiczna silniej zwiąże, tworząc stabilniejsze i mocniejsze połączenie.
Jeśli otwór wykonujemy w materiałach z pustymi przestrzeniami (pustaki, cegły dziurawki), warto dodatkowo wzmocnić ich nośność poprzez aplikację tulei siatkowej. Uprzedni montaż tulei dodatkowo ułatwi iniekcję masy chemicznej.
Przed aplikacją warto zaopatrzyć się w specjalną dyszę mieszającą, która odpowiednio zmiesza składniki kotwy chemicznej. Dyszę tę montuje się na otworze tuby. Mieszanka musi mieć jednolity kolor – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że jest ona odpowiednio wymieszana.
Jak najlepiej wykonać aplikację? Należy umieścić pistolet z tubą możliwie na samym końcu otworu, a następnie powoli wstrzykiwać masę chemiczną aż do wyjścia otworu ze ściany. W przypadku materiałów z pustymi przestrzeniami należy wypełnić cały otwór, natomiast podczas pracy ze ścianami wykonanymi z materiałów pełnych powinno się uzupełnić około 60 – 80% otworu.
Gdy masa zostanie wstrzyknięta w otwór, kolejnym krokiem powinno być bezpośrednie umieszczenie mocowanego elementu. Element mocujący powinien być umieszczany w otworze ruchami obrotowymi. Dzięki temu zapobiegniemy wychodzeniu mieszanki poza otwór i wpłyniemy na lepsze połączenie chemiczne łącznika z masą. Nadmiar masy należy jak najszybciej usunąć i oczyścić powierzchnię ściany.
Kotwy chemiczne osiągają wymaganą wytrzymałość w bardzo szerokim zakresie czasu – zależnie od ich składu. Przed obciążeniem kotwy należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta – znajdziemy je na opakowaniu kotwy chemicznej.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.