W świetle nowych zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie w 2017 roku, zmieniła się lista obiektów, które należy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej przed rozpoczęciem prac. Zobaczcie jakie formalności należy wykonać, by uzyskać pozwolenie na budowę, a kiedy nie będzie nam ono w zupełności potrzebne.
Budowa domu 2017 – pozwolenie czy zgłoszenie
Budowa domu wymaga uzyskania zgody organu administracji architektoniczno-budowlanego, którą uzyskujemy po złożeniu odpowiednich dokumentów. W 2017 roku nie trzeba się jednak ubiegać o pozwolenie na budowę w przypadku domu jednorodzinnego – wystarczy zgłosić budowę z projektem. Niestety domy wielorodzinne, zabudowa szeregowa czy bliźniaki nie mogą zostać wybudowane wyłącznie na podstawie zgłoszenia.
Zgłoszenie budowy nie wchodzi w grę jeśli:
- obszar oddziaływania budynku wykracza poza naszą działkę (czyli teren w otoczeniu domu lub innego obiektu opracowany na podstawie przepisów ustalających ograniczenia dla danego budynku – Miejscowy Plan Zagospodarowania lub Warunki Zabudowy);
- działka znajduje się na obszarze objętym ochroną przyrody.
Pomimo tego, że już od zmian w 2015 roku nie w każdym przypadku wymaga się pozwolenia na budowę, inwestorzy starają się o nią np. ze względu na łatwiejsze procedury z bankami w przypadku brania pożyczki czy kredytu.
Zgłoszenie budowy domu w 2017 roku – formalności
Jeśli zdecydowaliśmy się na zgłoszenie budowy, musimy udać się do odpowiedniego organu i złożyć:
- dokument zgłaszający budowę;
- 4 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego;
- dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- wypis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy;
- oświadczenie od zarządcy drogi krajowej lub wojewódzkiej (w pozostałych przypadkach niepotrzebne);
- informację o obszarze oddziaływania obiektu.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni na zajęcie stanowiska – jeśli do tego czasu nie złoży sprzeciwu, nasz projekt zostaje ostemplowany i zostają nam zwrócone dwa jego egzemplarze. Należy pamiętać o tym, że po pozytywnym rozpatrzeniu mamy obowiązek zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru oraz projektanta sprawującego nadzór o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
Na rozpoczęcie budowy mamy 3 lata od dnia otrzymania decyzji z urzędu. Aby jednak zrobić to zgodnie z przepisami, musimy po 7 dniach od zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy domu w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym złożyć oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.
Oto lista prac przygotowawczych, które są uznawane za rozpoczęcie budowy domu:
- wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
- wykonanie niwelacji terenu;
- zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
- wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Pozwolenie na budowę domu w 2017 roku – formalności
Jeśli wolimy ubiegać się o pozwolenie na budowę lub nasz obiekt nie został z niego zwolniony, musimy złożyć w organie administracyjno-budowlanym:
- wniosek o pozwolenie na budowę;
- 4 egzemplarze projektu budowlanego z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art., 12 ust.7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzonego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar natura 2000;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 65 dni na podjęcie decyzji. Budowę domu możemy rozpocząć dopiero po 14 dniach od wydania pozwolenia, gdyż wtedy staje się ono prawomocne. Pamiętajmy o tym, że podobnie jak w przypadku zgłoszenia budowy musimy udać się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i projektanta, który sprawuje nadzór nad zgodnością realizowania budowy z projektem.
Kwestia rozpoczęcia prac budowlanych wygląda tak samo jak w przypadku zgłoszenia budowy.
Obiekty, które nie wymagają pozwolenia na budowę – lista 2017 na podstawie ustawy o prawie budowlanym (wybrane obiekty dla prywatnych inwestorów)
- Obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.
- Wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
- Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty, garaże lub przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2 (łączna liczba obiektów nie może przekraczać 2 na każde 500m2 działki).
- Wolno stojące budynki parterowe rekreacji indywidualnej przeznaczone do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy do 35m2 (łączna liczba obiektów nie może przekraczać 2 na każde 500m2 działki).
- Wiaty o powierzchni zabudowy do 50m2 usytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej na budownictwo mieszkalne (łączna liczba wiat nie może przekraczać 2 na każde 1000m2 działki).
- Wolno stojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2 (łączna liczba altan nie może przekraczać 2 na każde 500m2).
- Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę.
- Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3.
- Altany działkowe i obiekty gospodarcze (Dz.U. z 2014 r. poz.40 oraz z 2015 r.poz.528).
- Tymczasowe obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia.
- Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50m2.
- Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
- Instalacje zbiorników na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7m3, które są przeznaczone do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
- Przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne.
- Obiekty małej architektury.
- Ogrodzenia.
- Obiekty przeznaczone do czasowego używania w trakcie realizacji robót budowlanych, które są położone na terenie budowy.
- Instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, klimatyzacyjne i telekomunikacyjne wewnątrz użytkowanego budynku.
Roboty budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę – lista 2017 na podstawie ustawy o prawie budowlanym (wybrane obiekty dla prywatnych inwestorów)
- Remont obiektów budowlanych.
- Przebudowa budynków innych niż budynki, o których mowa w ust.1 z wyłączeniem ich przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych oraz z wyłączaniem budynków, których projekty budowlane wymagają uzgodnienia pod kątem ochrony przeciwpożarowej.
- Przebudowa przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków.
- Docieplenie budynków o wysokości do 25 m.
- Utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych.
- Instalowanie urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych na obiektach budowlanych.
- Montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kW oraz wolno stojących kolektorów.
Ciągłe zmiany w prawie budowlanym w Polsce
Wielu inwestorów czeka na znaczne zmiany w prawie budowlanym, które wciąż nie nadchodzą. Pomimo tego, że w 2017 roku uproszczono wiele procedur, które mają wpłynąć na zmniejszenie biurokracji, nadal w większości przypadków jesteśmy zmuszeni do ubiegania się o pozwolenie na budowę i przynoszenia stosów dokumentów. Wielu z nas nie podoba się taki stan rzeczy i czeka na dalsze zmiany, jednak czy nastąpią one w najbliższych latach?
*USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane 2017
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.