Magicznie znikające łóżka, czyli przegląd pomysłów na dyskretną sypialnię

Magicznie znikające łóżka, czyli przegląd pomysłów na dyskretną sypialnię

Nie każdy ma możliwość zorganizowania w domu czy mieszkaniu sypialni, rozumianej jako osobne pomieszczenie służące tylko i wyłącznie do spania. Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie również jej nie masz. Na szczęście jednak, możesz korzystać z niezliczonej ilości pomysłów na ukrytą sypialnię, której w dzień praktycznie nie widać. W tym artykule wymienimy je wszystkie. Zastanowimy się, kiedy konkretne rozwiązania są szczególnie korzystne oraz ile kosztuje ich zastosowanie. Zapraszamy Cię na przegląd magicznych łóżek znikających w dzień.  

Jaki rodzaj łóżka będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni?

Klasyk - sofa rozkładana

Jeszcze parę lat temu najczęściej występowała pod postacią wersalki (tapczanu z oparciem, funkcją spania i pojemnikiem na pościel), obecnie przeważnie widujesz jej nowocześniejszą, rogową wersję. Sofa rozkładana to klasyczny mebel wielofunkcyjny – w nocy jest wygodnym łóżkiem, na którym spokojnie wyśpią się nawet trzy osoby, a w dzień  reprezentacyjnym meblem wypoczynkowym. Jest stworzona do mikroskopijnych kawalerek i blokowych mieszkań wieloosobowych rodzin, ale przydaje się także w dużych domach, gdzie pełni funkcję przytulnej sypialni dla gości. 

Ważną zaletą sofy rozkładanej jest cena. Nową kanapę z funkcją spania kupisz już za kilkaset złotych – nic więc dziwnego, że spotykasz ją u wielu znajomych. Choć szalenie popularne są sofy budżetowe, to modele z wyższej półki (w cenie od 4tys. do nawet 20tys.), również mają swoich amatorów. Ze względu na gabaryty przeważnie pojawiają się w dużych salonach w domach jednorodzinnych. Jeśli taki posiadasz, rozważ inwestycję w sofę z funkcją spania, która pozwoli Ci na przenocowanie gości.

Sofa z funkcją spania nie jest pozbawiona wad. Jej rozkładanie bywa kłopotliwe i niejednokrotnie przypomina układanie puzzli (szczególnie w przypadku modeli, w których za część materaca służy moduł oparcia). Komfort spania na sofie również jest kwestią sporną. Powierzchnia spania nigdy nie jest idealnie płaska. Szczeliny pomiędzy poszczególnymi częściami sofy są irytujące, a dodatkowo często się powiększają, gdy elementy kanapy zaczynają się rozsuwać. Dlatego sofa rozkładana nie jest dobrym pomysłem dla Ciebie, jeśli cenisz sobie ponadprzeciętny komfort.

As przestrzeni - łóżko na antresoli

Reklama

Łóżko na antresoli tworzy przestrzeń o jednoznacznej funkcji nocnej, nie wykorzystując powierzchni użytkowej podłogi. Może być umieszczone na skonstruowanej w pomieszczeniu antresoli lub metalowym bądź drewnianym stelażu. Jest wprost idealne do loftów, mieszkań w budynkach pofabrycznych i starych kamienicach, a także pokoi dziecięcych.

Niewątpliwą zaletą łóżka na antresoli jest to, że znajduje się ponad linią wzroku, dzięki czemu nie ingeruje wizualnie w przestrzeń dzienną domu czy mieszkania – możesz je zostawiać rozścielone i zawsze gotowe do drzemki. Pod łóżkiem tego typu umieścisz cokolwiek, co tylko Ci przyjdzie do głowy, od zestawu wypoczynkowego, przez biurko aż po hamak. Łóżko na antresoli jest też niebywale atrakcyjne dla dzieci, które jak wszyscy wiemy, kochają łóżka piętrowe. Zakup ramy łóżka na antresoli to wydatek rzędu od 700 do 2000zł. Niedużo, biorąc pod uwagę jego zalety.

Łóżko na antresoli nie jest ideałem. Przede wszystkim, nie sprawdzi się w pomieszczeniu o klasycznej wysokości (ok.2,5m) - chyba, że w mniejszej wersji dziecięcej. Przeważnie można na nim jedynie leżeć i nie da się przyjąć innej pozycji, gdyż grozi to uderzeniem głową w sufit. Użytkownicy tego typu łóżka przyznają, że cierpią na tym ich stawy i kręgosłupy, a także… życie erotyczne. Ponadto, wchodzenie do łóżka na antresoli wymaga użycia drabinki i bywa kłopotliwe przy fizycznym zmęczeniu czy chorobie. Z tego samego powodu wstawanie z niego nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jeśli więc nie lubisz się wysilać, zdecyduj się na inny rodzaj łóżka.

Magia – łóżko wysuwane z podestu

Rozwiązanie promowane przez wizjonerskie czasopisma wnętrzarskie, jednak rzadko stosowane ze względu na konieczność przeprowadzania remontów pomieszczeń. Wielka szkoda, bowiem łóżko schowane w podeście (podwyższeniu podłogi) to dobra alternatywa dla tego na antresoli – w odróżnieniu od niego sprawdzi się nawet w niewysokim mieszkaniu. Polecane przede wszystkim  do małych pomieszczeń, również wąskich i niewysokich.

Podest, w którym kryje się łóżko, funkcjonuje jak zwykła podłoga, na której stawiasz to co tylko chcesz (choć musisz uwzględnić jego maksymalne obciążenie). Znajduje się powyżej poziomu podłogi właściwej, dlatego świetnie nadaje się do dzielenia pomieszczeń na strefy funkcjonalne, możesz przy jego pomocy wyodrębnić aneks wypoczynkowy w salonie lub aneks do zabawy w pokoju dziecięcym. Wieczorem spod podestu wysuwasz łóżko, czyli praktycznie – materac do spania umieszczony szufladzie pełniącej funkcję ramy. Takiego łóżka nie widać w dzień, nie musisz go więc ścielić przed wyjściem z domu. Warto wspomnieć, że sam podest możesz zaprojektować w sąsiadującym pomieszczeniu. W takim przypadku Twoi goście odniosą wrażenie, że łóżko wysuwające się  z niego jest schowane w ścianie.

W teorii brzmi wspaniale, co jednak z praktyką? Cóż, łóżko wysuwane z podestu to przede wszystkim dość droga inwestycja. Wykonanie podestu będzie kosztowało Cię minimum 2tys. złotych (jest to suma ceny projektu, materiałów i robocizny), kolejne tyle konstrukcja mobilnej szuflady z funkcją spania i wykończenie powstałej konstrukcji. Łóżko chowane w podeście potrzebuje także dużej przestrzeni na podłodze. Ponadto, może się okazać dla Ciebie zbyt niskie – trudno się z niego wstaje o poranku.

Cień PRLu - półkotapczan

Półkotapczan to łóżko składane pionowo lub poziomo, chowane w szafie, wnęce lub komodzie. Półkotapczan składa się tak, że w dzień widoczny jest jedynie jego spód, estetycznie zamaskowany i wykończony płytą meblową. Za czasów PRLu mogłeś go spotkać w praktycznie każdym mieszkaniu, lecz na przestrzeni lat jego popularność spadła. Wciąż jednak półkotapczan polecany jest do wnętrz, w których brakuje powierzchni podłogi np. mikroskopijnych lub wąskich pokoi czy jednoizbowych kawalerek.

W ciągu dnia półkotapczan jest praktycznie niewidoczny - ginie na tle pozostałych mebli i do złudzenia przypomina szafę. Wieczorem zaś, po rozłożeniu, staje się pełnowymiarowym łóżkiem, jedno lub dwuosobowym, w zależności od wersji. Wyposażony jest w prosty w obsłudze mechanizm składania i rozkładania, który opanuje nawet dziecko w wieku szkolnym. Półkotapczan jest także dość tani w porównaniu z innymi dyskretnymi łóżkami – koszt zakupu jednoosobowego modelu to do 400 do 1500zł.

Półkotapczan ma też kilka wad. Po pierwsze, wymaga każdorazowego rozkładania i składania pościeli. Przed jego zakupem, musisz więc rozważyć, czy posiadasz  dodatkowe miejsce do jej przechowywania (np. łatwo dostępną szafkę).  Ponadto, wolnostojący półkotapczan może zdominować pomieszczenie. Powinieneś kupić go w komplecie z dopasowanymi meblami z tej samej serii, które nieco zniwelują ten efekt. Zakup takiego zestawu może być jednak dla Ciebie zbyt kosztowny.

Efekt WOW – łóżko chowane w suficie

Wygodne łóżko możesz też ukryć w podwieszanym suficie. Rozwiązanie to znane jest na świecie od kilkunastu lat, jednak w Polsce dopiero raczkuje. Na rynku istnieje zaledwie kilka firm specjalizujących się w produkcji łózek chowanych w suficie, polecanych  do nowoczesnych mieszkań i domów urządzonych z odrobiną ekstrawagancji.

Łóżko tego typu oszczędza przestrzeń. Możesz pod nim zostawić wolną podłogę do tańca czy zabawy z dziećmi, a także umieścić mobilne meble na kółkach. Jest także niesamowicie wygodne, zbliżone do klasycznego łóżka tak wymiarami jak i konstrukcją, a tym samym walorami użytkowymi. Ponadto, nie wymaga każdorazowego ścielenia, możesz je zaplanować w dowolnym wybranym przez siebie miejscu. Łóżko schowane w podwieszeniu sufitu jest bardzo efektowne. Szczególne wrażenie robi moment spuszczania go do podłogi. Łóżko ukryte w suficie porusza się po specjalnych, zabudowanych w ścianie prowadnicach – mechanizm ich obsługi może być ręczny lub  automatyczny, jednak w obu wersjach jest bardzo łatwy w obsłudze. Czy to wszystko czyni takie łóżko idealnym?

Cóż, niekoniecznie… Największą wadą takiego łóżka jest z pewnością wygórowana cena. Łóżko chowane w suficie kosztuje od 5 tysięcy złotych wzwyż, przy czym w cenę tą nie jest wliczony jego montaż oraz wykończenie sufitu, które również kosztują niemało. Prawdopodobnie, gdyby to rozwiązanie kosztowało tyle co kanapa rozkładana, byłoby stosowane dużo częściej w Polskich domach.

Porównianie różnych rodzajów łózek - infografika

Sposobów na dyskretną sypialnię, tak potrzebnych właścicielom małych mieszkań, takich jak ty, jest wiele – począwszy od sofy z funkcją spania, skończywszy na łóżku chowanym w suficie. Każdy z nich pozwala na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie zaskakująco wielofunkcyjnego wnętrza, dlatego ciężko jest wybrać ten idealny. Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwił Ci podjęcie decyzji i wybór rozwiązania, które zastosujesz u siebie.  

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-05-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej