Malowanie posadzki betonowej – jaką farbę wybrać?

Malowanie posadzki betonowej – jaką farbę wybrać?

Malowanie posadzek betonowych stanowi często o wiele efektywniejsze oraz mniej pracochłonne rozwiązanie względem układania płytek. W jaki sposób malować posadzki betonowe w garażu lub pomieszczeniach gospodarczych, by zachować ich funkcjonalność oraz estetyczny wygląd?

Jaką farbę wybrać do malowania betonu?

Istnieją cztery podstawowe rodzaje farb służące do malowania betonowych posadzek. Są to: farby akrylowe, akrylowo-silikonowe, uretanowo – alkidowe oraz epoksydowe. Która z nich okaże się najlepsza?

Posadzki betonowe narażone są na kilka czynników, których obecność warunkowana jest typem pomieszczenia, w którym znajduje się posadzka. W pomieszczeniach gospodarczych, warsztatach i pomieszczeniach przemysłowych na posadzki betonowe działają przede wszystkim czynniki mechaniczne, takie jak uderzenia mechaniczne oraz ścieranie posadzki poprzez ruch pieszych i pojazdów.

Poza tym betonowa powierzchnia może być podatna na zanieczyszczenia chemiczne mogące w trwały sposób uszkodzić strukturę betonu oraz znacząco obniżyć jego walory wizualne i użytkowe. Od tego, jaką farbę wybierzemy, zależeć będzie wytrzymałość posadzki na wyżej wymienione czynniki, jej żywotność, a także prezencja.

Najpopularniejsze farby do posadzek betonowych

Malowanie posadzki betonowej. Źródło: noxan.pl
Malowanie posadzki betonowej. Źródło: noxan.pl

Farby akrylowe do betonu

Reklama


Farby te produkowane są z mieszaniny żywicy akrylowej i pigmentów nieorganicznych oraz organicznych. Farby akrylowe nanoszone są dwuwarstwowo, a ich wydajność oscyluje między 0,1 l/m2, a 0,2 l/m2. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę do 80 stopni Celsjusza oraz na krótkotrwały kontakt z wodą. Na rynku można znaleźć bogatą paletę barw i odcieni farb akrylowych, które mogą być matowe, satynowe oraz błyszczące. By aplikacja farb akrylowych była skuteczna, konieczne jest oczyszczenie posadzki. Nie mogą być one nakładane na stare powłoki epoksydowe oraz poliuretanowe. Po nałożeniu farb akrylowych posadzka może być eksploatowana już po 48 godzinach po malowaniu.

Farby uretanowo – alkidowe do betonu

Kluczowym składnikiem farb uretanowo – alkidowych jest żywica alkidowa. Farby tego typu cechują się sporą wydajnością – rzędu 0,1 l/m2 – 0,15 l/m2. Nanoszone są dwuwarstwowo, a między każdą warstwą należy zachować szesnastogodzinny odstęp. Farby uretanowo – alkidowe są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe na ścieranie spośród wszystkich farb do betonu (wytrzymałość do ponad 5000 posuwów szczotką). Farby uretanowo – alkidowe rozcieńczane są benzyną lakierniczą w ilości do 15%.

Farby akrylowo – silikonowe do betonu

Ten rodzaj farb składa się z żywicy silikonowej oraz kopolimeru akrylowego. Cechuje je wydajność na poziomie 0,2 l/m2 – 0,3 l/m2. Przed aplikacją można rozcieńczać je wodą do ilości około 30%. Farby akrylowo-silikonowe powinny być aplikowane dwukrotnie w trzygodzinnych odstępach. Farby akrylowo – silikonowe odznaczają się najmniejszą odpornością na ścieranie spośród farb do betonu (wytrzymałość do około 2000 posuwów szczotką). Kolejną wadą farb akrylowo – silikonowych do posadzek betonowych jest niewielka gama kolorystyczna.

Farby epoksydowe do betonu

Farby epoksydowe przed aplikacją wymagają zmieszania dwóch składników czynnych. Mieszanie ich powinno być prowadzone aż do uzyskania jednorodnej masy. Przed aplikacją można wykonać gruntowanie podłoża farbą rozcieńczoną około 20% dodatkiem wody. Na tak przygotowane podłoże należy nanieść dwie warstwy farby. Pełnię swoich parametrów użytkowych farb epoksydowe uzyskują po około 5 dniach po malowaniu, natomiast już po 24 godzinach schną na tyle, że można po nich chodzić. Wydajność tego rodzaju farb oscyluje na poziomie 0,1 l/m2 – 0,2 l/m2. Cechują się one dużą wytrzymałością na ścieranie – porównywalną z farbami uretanowo – alkidowymi.

Przygotowania do malowania betonowej posadzki

Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie i metodycznie oczyścić posadzkę najpierw na sucho, a następnie na mokro. Po jej wyschnięciu konieczne jest uzupełnienie ubytków w betonie zaprawami naprawczymi, a trudne do usunięcia plamy warto usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub innego rozpuszczalnika.

Renowacja powierzchni posadzki. Źródło: specbud.net
Renowacja powierzchni posadzki. Źródło: specbud.net

Tak przygotowana posadzka powinna być gruntowana preparatem przeznaczonym do wybranego typu farby. W ramach gruntowania można również zaaplikować rozcieńczoną farbę nawierzchniową zgodnie z instrukcją i zaleceniami dostarczonymi przez producenta.

Przed nakładaniem farby warto założyć odpowiedni strój ochronny. Niektóre z farb mogą działać w sposób szkodliwy przy kontakcie ze skórą i oczami. Podczas malowania warto zadbać o wentylację pomieszczenia lub – jeśli to niemożliwe – osoba aplikująca powinna być wyposażona w specjalną maskę do malowania.

Od temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu zależeć będzie tempo schnięcia farby. Niezależnie od wybranego rodzaju farby malowanie powinno być przeprowadzane w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza i nie większej niż 30 stopni Celsjusza. Względna wilgotność powietrza powinna być niższa niż 80%.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-05-21

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.