Marzysz o drewnianych oknach? Poznaj ich wady, zalety i popularne mity

Marzysz o drewnianych oknach? Poznaj ich wady, zalety i popularne mity

Okna drewniane są marzeniem wielu z nas. Podziwiamy ich piękny wygląd, świetne parametry, jednak jednocześnie obawiamy się wypaczenia, wysokich kosztów zakupu, uciążliwości konserwacji. Dzisiaj dowiecie się jakie są wady i zalety drewnianych okien, jak prawidłowo o nie zadbać i które z powszechnie powtarzanych stereotypów są prawdziwe, a które są zwykłymi mitami.

Drewniane okno

Drewniane okno, zdjęcie: Pixabay.com

Drewniane okna – z czego i jak naprawdę są zrobione?

Drewniane okna są wykonywane z klejonej tarcicy sosnowej, dębowej, świerkowej bądź z drewna egzotycznego. Dzięki temu są nie tylko trwałe, ale również stabilne i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy temperatury. Jest to popularny mit, który nie ma związku z prawdą. Są cenione za piękny wygląd i ciepło, które nadają wnętrzom. Mogą być lakierowane bądź malowane, z zachowaniem rysunku słojów. Okna drewniane są na ogół jednoramowe, wykonane z drewna klejonego warstwowo, bez sęków czy pęcherzy żywicznych. Warstwy skleja się w taki sposób, by usłojenie przebiegało w różnych kierunkach, dając szczelność i dobrą izolację akustyczną. Aby ochronić je przed grzybami i pleśnią, stosuje się impregnację ciśnieniową oraz wykańcza farbami i lakierami.

Reklama


Na rynku bez problemu znajdziemy nawet modele energooszczędne, przy czym warto wiedzieć, że wyroby z miękkiego drewna są cieplejsze niż z twardego.

Drewniane okno

Drewniane okno, zdjęcie: Pixabay.com

Okna drewniane – dla kogo będą najlepsze?

Okna drewniane docenią wszystkie osoby, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i lubią otaczać się naturalnymi produktami. Przede wszystkim przy dobrze prowadzonej gospodarce leśnej, minimalizuje się negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne. Na miejsce ściętego drzewa sadzi się nowe, a sama obróbka materiału nie musi wiązać się z przetwórstwem chemicznym. Drewno z czasem ulega również naturalnemu rozkładowi, a jego odpady wykorzystuje się do produkcji innych materiałów takich jak papier, karton itd.

Okna drewniane to również synonim luksusu – drewno jest bardziej cenione od syntetycznych zamienników. Dają poczucie solidności, komfortu i stanowią ponadczasową dekorację wnętrza i elewacji. Tak naprawdę okna drewniane pasują do wszystkich pomieszczeń bez względu na ich styl – w zależności od projektu ich wykonania będą ozdobą minimalistycznych przestrzeni, jak i dekoracją rustykalnych stylizowanych wnętrz. W końcu ramy mogą być nawet rzeźbione, dając pełną swobodę aranżacji przestrzeni.

Jeśli zależy ci na produkcie o wysokiej izolacji termicznej, również warto rozważyć wybór drewna. Drewniane okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a jeśli dobierzemy do nich wysokiej jakości zestaw szybowy, otrzymamy produkt, który z pewnością zmniejszy nasze rachunki za ogrzewanie.

Zalety okien z drewna:

 • duży wybór wzorów i modeli, a nawet możliwość wykonania ich wg własnego projektu;
 • podnoszą status nieruchomości, postrzegane jako luksusowy produkt;
 • niski współczynnik przenikania ciepła;
 • posiadają dobre parametry akustyczne;
 • łatwo uzbroić je w funkcje antywłamaniowe;
 • można je stosować do dużych przeszkleń;
 • w razie zarysować można je łatwo naprawić;
 • są trwałe przy prawidłowej konserwacji.

Wady okien z drewna:

 • trzeba je okresowo konserwować;
 • są kosztowniejsze od innych okien;
 • w wilgotnych pomieszczeniach należy je dodatkowo zabezpieczać.

Drewniane okna

Drewniane okna, zdjęcie: Pixabay.com

Fakty i mity na temat okien drewnianych

Okna drewniane mogą mieć dowolne wymiary – MIT

Wymiary okien z drewna zależą od ich rodzaju – czy są uchylne, uchylno-rozwierane, przesuwne czy stałe.

Okna drewniane mogą mieć dowolny kształt – PRAWDA

Okna z drewna mogą przybierać bez problemu kształt prostokąta, trójkąta, a nawet koła.

Okna drewniane wypaczają się i rozchylają pod wpływem wilgoci i słońca – MIT

Wysokiej jakości okna drewniane nie ulegają żadnym zniekształceniom. Dzięki odpowiedniej impregnacji oraz prawidłowej konserwacji będą one przez długi czas w doskonałym stanie.

Drewniane okna są ciepłe – PRAWDA

Drewno wykazuje dobre parametry izolacyjne, a pod względem współczynnika przenikania ciepła jest zbliżone do modeli wykonanych z PVC. Jeśli postawimy na model z dobrym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/m2K, mogą mieć współczynnik na poziomie Uw 0,7/m2K, którym charakteryzują się okna pasywne, o wysokiej energooszczędności.

Okna z drewna mogą zostać zaatakowane przez grzyby – MIT

Jeśli kupimy produkt od cenionego producenta i będziemy przestrzegali wszystkich zaleceń, na oknach nie pojawi się grzyb.

Okna drewniane wymagają konserwacji – PRAWDA

Okna drewniane w przeciwieństwie do aluminiowych i wykonanych z innych materiałów wymagają konserwacji co kilka lat, która polega na ogół na zdarciu wierzchniej warstwy i nałożeniu nowej. Dodatkowo należy pamiętać o corocznych zabiegach czyszczących.

Okna plastikowe i drewniane mają zbliżoną izolacyjność akustyczną – MIT

Okna drewniane lepiej chronią przed hałasem niż modele plastikowe. Wynika to z większej masy profili drewnianych i ich sztywności. Większa gęstość drewna oznacza lepszą izolacyjność akustyczną. Oczywiście nie bez wpływu pozostają pakiety szybowe i odpowiednie uszczelnienia.

Ramy okien drewnianych są sztywniejsze niż plastikowych – PRAWDA

Profile wykonane z drewna cechują się większą sztywnością niż z PCV. Sztywniejsze są także połączenie profili drewnianych w narożach, zwiększając stabilność i trwałość całej konstrukcji.

Dla włamywacza nie ma znaczenia materiał wykonania okien – MIT

Włamywaczowi będzie trudniej sforsować okna drewniane, gdyż trudniej wyjąć je z ram i są bardziej sztywne. Pomimo tego, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo zainwestujmy w okucia antywłamaniowe, szyby o podwyższonej odporności i specjalne klamki, które zapobiegają otwarciu okna.

Stolarka drewniana jest bardziej kosztowna od standardowej – PRAWDA

Niestety stolarka okienna z drewna jest droższa średnio o 30-60% od okien w takich samych wymiarach wykonanych np. z plastiku. Pomimo tego mogą wytrzymać nawet 90 lat!

Okna drewniane palą się szybciej niż okna plastikowe – MIT

Podczas pożaru drewno dłużej utrzymuje trwałość, ponieważ zwęglona powierzchnia tworzy pewnego rodzaju warstwę izolacyjną. Cechuje się także niskim wskaźnikiem przewodnictwa cieplnego i nie wydziela toksycznych gazów.

Drewniane okno

Drewniane okno, zdjęcie: Pixabay.com

Okna drewniane – jak prawidłowo o nie zadbać?

Jeśli zdecydowaliście się na okna drewniane, konieczna będzie prawidłowa konserwacja, która zapewni ich trwałość na długie lata. Podstawą jest okresowe mycie z zanieczyszczeń atmosferycznych osadzających się na ramach okiennych i biologicznych, które stanowią pożywkę dla bakterii. Pielęgnację zaczynamy od przecierania ich z kurzu wilgotną szmatką, a następnie czyścimy na sucho i wcieramy mleczko konserwujące. Tego typu zabiegi należy wykonywać 2-3 razy w roku. Przy okazji warto przejrzeć metalowe okucia, zawiasy i ruchome części, a jeśli zachodzi taka potrzeba, nasmarować zawiasy środkiem do konserwacji, a uszkodzone uszczelki wymienić na nowe.

Piękne marzenie warte zrealizowania

W niektórych domach okna drewniane są wręcz konieczne, by zachować spójność projektu i zadbać o ponadczasowy, elegancki wygląd. Jeśli chcesz mieć takie wyroby w swoim domu, koniecznie zadbaj o wybór produktów wysokiej jakości, sprawdź najważniejsze parametry i pamiętaj o okresowej konserwacji.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-08-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również