Marzysz o drewnianych oknach? Poznaj ich wady, zalety i popularne mity

Marzysz o drewnianych oknach? Poznaj ich wady, zalety i popularne mity

Okna drewniane są marzeniem wielu z nas. Podziwiamy ich piękny wygląd, świetne parametry, jednak jednocześnie obawiamy się wypaczenia, wysokich kosztów zakupu, uciążliwości konserwacji. Dzisiaj dowiecie się jakie są wady i zalety drewnianych okien, jak prawidłowo o nie zadbać i które z powszechnie powtarzanych stereotypów są prawdziwe, a które są zwykłymi mitami.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Z czego i jak naprawdę są zrobione drewniane okna;
 • Dla kogo będą najlepsze drewniane okna;
 • jakie sa zalety drewnianych okien;
 • Jakie sa wady okien z drewna;
 • Fakty i mity na temat okien drewnianych;
 • Jak dbać o drewniane okna.

Drewniane okno

Drewniane okno, zdjęcie: Pixabay.com

Drewniane okna – z czego i jak naprawdę są zrobione?

Drewniane okna są wykonywane z klejonej tarcicy sosnowej, dębowej, świerkowej bądź z drewna egzotycznego. Dzięki temu są nie tylko trwałe, ale również stabilne i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy temperatury. Jest to popularny mit, który nie ma związku z prawdą. Są cenione za piękny wygląd i ciepło, które nadają wnętrzom. Mogą być lakierowane bądź malowane, z zachowaniem rysunku słojów. Okna drewniane są na ogół jednoramowe, wykonane z drewna klejonego warstwowo, bez sęków czy pęcherzy żywicznych. Warstwy skleja się w taki sposób, by usłojenie przebiegało w różnych kierunkach, dając szczelność i dobrą izolację akustyczną. Aby ochronić je przed grzybami i pleśnią, stosuje się impregnację ciśnieniową oraz wykańcza farbami i lakierami.

Reklama

Na rynku bez problemu znajdziemy nawet modele energooszczędne, przy czym warto wiedzieć, że wyroby z miękkiego drewna są cieplejsze niż z twardego.

Drewniane okno

Drewniane okno, zdjęcie: Pixabay.com

Okna drewniane – dla kogo będą najlepsze?

Okna drewniane docenią wszystkie osoby, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i lubią otaczać się naturalnymi produktami. Przede wszystkim przy dobrze prowadzonej gospodarce leśnej, minimalizuje się negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne. Na miejsce ściętego drzewa sadzi się nowe, a sama obróbka materiału nie musi wiązać się z przetwórstwem chemicznym. Drewno z czasem ulega również naturalnemu rozkładowi, a jego odpady wykorzystuje się do produkcji innych materiałów takich jak papier, karton itd.

Okna drewniane to również synonim luksusu – drewno jest bardziej cenione od syntetycznych zamienników. Dają poczucie solidności, komfortu i stanowią ponadczasową dekorację wnętrza i elewacji. Tak naprawdę okna drewniane pasują do wszystkich pomieszczeń bez względu na ich styl – w zależności od projektu ich wykonania będą ozdobą minimalistycznych przestrzeni, jak i dekoracją rustykalnych stylizowanych wnętrz. W końcu ramy mogą być nawet rzeźbione, dając pełną swobodę aranżacji przestrzeni.

Jeśli zależy ci na produkcie o wysokiej izolacji termicznej, również warto rozważyć wybór drewna. Drewniane okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a jeśli dobierzemy do nich wysokiej jakości zestaw szybowy, otrzymamy produkt, który z pewnością zmniejszy nasze rachunki za ogrzewanie.

Zalety okien z drewna:

 • duży wybór wzorów i modeli, a nawet możliwość wykonania ich wg własnego projektu;
 • podnoszą status nieruchomości, postrzegane jako luksusowy produkt;
 • niski współczynnik przenikania ciepła;
 • posiadają dobre parametry akustyczne;
 • łatwo uzbroić je w funkcje antywłamaniowe;
 • można je stosować do dużych przeszkleń;
 • w razie zarysować można je łatwo naprawić;
 • są trwałe przy prawidłowej konserwacji.

Wady okien z drewna:

 • trzeba je okresowo konserwować;
 • są kosztowniejsze od innych okien;
 • w wilgotnych pomieszczeniach należy je dodatkowo zabezpieczać.

Drewniane okna

Drewniane okna, zdjęcie: Pixabay.com

Fakty i mity na temat okien drewnianych

Okna drewniane mogą mieć dowolne wymiary – MIT

Wymiary okien z drewna zależą od ich rodzaju – czy są uchylne, uchylno-rozwierane, przesuwne czy stałe.

Okna drewniane mogą mieć dowolny kształt – PRAWDA

Okna z drewna mogą przybierać bez problemu kształt prostokąta, trójkąta, a nawet koła.

Okna drewniane wypaczają się i rozchylają pod wpływem wilgoci i słońca – MIT

Wysokiej jakości okna drewniane nie ulegają żadnym zniekształceniom. Dzięki odpowiedniej impregnacji oraz prawidłowej konserwacji będą one przez długi czas w doskonałym stanie.

Drewniane okna są ciepłe – PRAWDA

Drewno wykazuje dobre parametry izolacyjne, a pod względem współczynnika przenikania ciepła jest zbliżone do modeli wykonanych z PVC. Jeśli postawimy na model z dobrym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/m2K, mogą mieć współczynnik na poziomie Uw 0,7/m2K, którym charakteryzują się okna pasywne, o wysokiej energooszczędności.

Okna z drewna mogą zostać zaatakowane przez grzyby – MIT

Jeśli kupimy produkt od cenionego producenta i będziemy przestrzegali wszystkich zaleceń, na oknach nie pojawi się grzyb.

Okna drewniane wymagają konserwacji – PRAWDA

Okna drewniane w przeciwieństwie do aluminiowych i wykonanych z innych materiałów wymagają konserwacji co kilka lat, która polega na ogół na zdarciu wierzchniej warstwy i nałożeniu nowej. Dodatkowo należy pamiętać o corocznych zabiegach czyszczących.

Okna plastikowe i drewniane mają zbliżoną izolacyjność akustyczną – MIT

Okna drewniane lepiej chronią przed hałasem niż modele plastikowe. Wynika to z większej masy profili drewnianych i ich sztywności. Większa gęstość drewna oznacza lepszą izolacyjność akustyczną. Oczywiście nie bez wpływu pozostają pakiety szybowe i odpowiednie uszczelnienia.

Ramy okien drewnianych są sztywniejsze niż plastikowych – PRAWDA

Profile wykonane z drewna cechują się większą sztywnością niż z PCV. Sztywniejsze są także połączenie profili drewnianych w narożach, zwiększając stabilność i trwałość całej konstrukcji.

Dla włamywacza nie ma znaczenia materiał wykonania okien – MIT

Włamywaczowi będzie trudniej sforsować okna drewniane, gdyż trudniej wyjąć je z ram i są bardziej sztywne. Pomimo tego, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo zainwestujmy w okucia antywłamaniowe, szyby o podwyższonej odporności i specjalne klamki, które zapobiegają otwarciu okna.

Stolarka drewniana jest bardziej kosztowna od standardowej – PRAWDA

Niestety stolarka okienna z drewna jest droższa średnio o 30-60% od okien w takich samych wymiarach wykonanych np. z plastiku. Pomimo tego mogą wytrzymać nawet 90 lat!

Okna drewniane palą się szybciej niż okna plastikowe – MIT

Podczas pożaru drewno dłużej utrzymuje trwałość, ponieważ zwęglona powierzchnia tworzy pewnego rodzaju warstwę izolacyjną. Cechuje się także niskim wskaźnikiem przewodnictwa cieplnego i nie wydziela toksycznych gazów.

Drewniane okno

Drewniane okno, zdjęcie: Pixabay.com

Okna drewniane – jak prawidłowo o nie zadbać?

Jeśli zdecydowaliście się na okna drewniane, konieczna będzie prawidłowa konserwacja, która zapewni ich trwałość na długie lata. Podstawą jest okresowe mycie z zanieczyszczeń atmosferycznych osadzających się na ramach okiennych i biologicznych, które stanowią pożywkę dla bakterii. Pielęgnację zaczynamy od przecierania ich z kurzu wilgotną szmatką, a następnie czyścimy na sucho i wcieramy mleczko konserwujące. Tego typu zabiegi należy wykonywać 2-3 razy w roku. Przy okazji warto przejrzeć metalowe okucia, zawiasy i ruchome części, a jeśli zachodzi taka potrzeba, nasmarować zawiasy środkiem do konserwacji, a uszkodzone uszczelki wymienić na nowe.

Piękne marzenie warte zrealizowania

W niektórych domach okna drewniane są wręcz konieczne, by zachować spójność projektu i zadbać o ponadczasowy, elegancki wygląd. Jeśli chcesz mieć takie wyroby w swoim domu, koniecznie zadbaj o wybór produktów wysokiej jakości, sprawdź najważniejsze parametry i pamiętaj o okresowej konserwacji.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-08-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej