Do wykonania większości posadzek potrzebujemy idealnie równego podłoża. Najłatwiej uzyskamy je, stosując masy samopoziomujące.
Dzięki zaprawom samopoziomującym możemy uzyskać idealnie równe, gładkie i spójne podłoże o grubości 1 – 10 mm (możemy więc uniknąć podniesienia się poziomu posadzki).
Przed zastosowaniem masy samopoziomującej należy oczyścić i wysuszyć podłoże oraz wypełnić (specjalną zaprawą) wszystkie występujące w nim ubytki. Tak przygotowaną powierzchnię należy jeszcze zagruntować preparatem wyrównującym chłonność i zwiększającym przyczepność zaprawy. Dopiero wtedy przystępujemy do przygotowania masy samopoziomującej.
Po wymieszaniu masy z wodą (w proporcjach wskazanych przez producenta), rozlewamy zaprawę i rozprowadzamy ją na podłożu – najwygodniej jest zrobić to za pomocą długiej, metalowej pacy. Jeśli podczas mieszania do masy dostało się powietrze i po rozlaniu na powierzchni ukazują się bąbelki, musimy je usunąć (pacą lub specjalnym kolczastym wałkiem).
Od momentu rozprowadzenia masy na posadzce aż do jej całkowitego wyschnięcia, wylewkę zabezpieczamy przed przeciągami i silnym nasłonecznieniem.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.