Klasyczna cegła, pustak, drewno, plastikowe okna, a do tego blachodachówka – to materiały najczęściej wykorzystywane przy budowie współczesnych domów. Nieustany rozwój i innowacyjność mają swoje odzwierciedlenie również w dziedzinie budowlanki. Z pewnością wyżej wymienione „klasyczne” materiały odejdą do lamusa, zastąpione swoimi ulepszonymi wersjami lub zupełnie innymi technologiami.
Z czego przeciętny Kowalski będzie budował w przyszłości?
Z pewnością w większym stopniu będzie stawiał na ekologię oraz trwałość konstrukcji. To co obecnie wydaje się drogim i nie osiągalnym rozwiązaniem, za kilka lat może stać się normą w budownictwie.
Grafen
Materiał zbudowany z atomów węgla. Charakteryzuje się wieloma różnymi właściwościami w tym m.in. jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności oraz sprawdza się podczas filtrowania wody (nie przepuszcza gazów, dzięki czemu nadaje się do taniej produkcji wody pitnej np. pozyskiwanej z wody morskiej). W przyszłości sprawdzi się, jako materiał do:
- ogrzewania domu,
- instalacji elektrycznych,
- filtrów wodnych.
Aerografit
Najlżejszy do tej pory odkryty materiał na świecie. Może utrzymać obciążenie 40 000 krotnie przewyższające jego własną masę. Jest ultra cienki i bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny. Sprawdzi się idealnie, jako materiał do budowy instalacji elektrycznych.
Inteligentny beton
Na temat tego niezwykłego materiału poświęciłem cały artykuł (do wglądu pod tym adresem). Dzięki zastosowaniu specjalnego szczepu bakterii lub kapsułek wypełnionych krzemianem wapnia, każdy ubytek w konstrukcji jest bardzo szybko naprawiany. W poprzedniej publikacji został on przedstawiony, jako świetna alternatywa służąca do budowy dróg. Jednak z pewnością w przyszłości sprawdzi się także podczas budowy domów.
Ekologiczny beton
Jeśli jesteśmy już przy temacie betonu, to warto również wspomnieć o jego ekologicznej wersji – powstającej z mieszanki tradycyjnego betonu oraz odpadów (odpowiednio wcześniej oczyszczonych) w tym: plastiku, szkła i metali. Taki budulec również znajdzie swoje miejsce na budowie przyszłości. Problem zalegających śmieci, z którymi nie ma co zrobić jest coraz bardziej widoczny. Ekologiczny beton może ulżyć środowisku, a w dodatku stać się alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.
Plastik
Tak, istnieje również i taka możliwość. Niewykluczone, że ludzkość za nic będzie miała ochronę środowiska i dalej będzie stawiała na niezbyt ekologiczne rozwiązania. Za kilka lat domy z plastiku mogą okazać się nie tylko kiepskim żartem, ale również czymś jak najbardziej prawdziwym.
Aerożel
Materiał o konsystencji sztywnej przeźroczystej piany. Wymyślony już w 1931 roku, dopiero niedawno dostrzeżono jego prawdziwy potencjał, choć nadal nie jest wykorzystywany na szeroką skalę. Dzięki swoim ognioodpornym właściwością oraz wysokiemu wskaźnikowi izolacji w przyszłości sprawdził by się, jako materiał pokrywający ściany budynku. Gwarantowałby ochronę domu przez pożarem, a także izolowałby budynek znacznie zmniejszając koszty ogrzewania i klimatyzacji.
A co z samym procesem budowy? Czy budowlańcy również zostaną zastąpieni?
Ciągły rozwój technologii może niepokoić. Bez wątpienia człowiek na budowie zawsze będzie potrzebny. Choć jego rola z pewnością będzie się zmieniała i dostosowywała do kolejnych wprowadzanych innowacji.
Budynki 3D
Już teraz spotykamy się z sytuacjami, w którym to maszyna praktycznie w 100% wznosi budynki (za przykład mogą posłużyć liczne domy budowane w technologii druku 3D). Ale to człowiek tę maszynkę kontroluje i to najprawdopodobniej prędko nie ulegnie zmienie.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.