Media na budowie

Media na budowie

UWAGA! Media na budowie! Temat obecny już na etapie zakupu działki. Gdzie znajdują się media, czy w granicy działki … czy dalej? Zanim przystąpimy do budowy musimy przejść drogę usłaną dokumentacją, wydeptanymi ścieżkami do urzędów, zgłoszeniami, pieczątkami….. Niech Was to nie przeraża! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o mediach na budowie. A dla osób, które stoją przed decyzja o kupnie działki polecamy nasz artykuł na ten temat TUTAJ.

Działka uzbrojona

Najwygodniej kupić działkę tzw. uzbrojoną. Oznacza to teren z wykonanymi przyłączami do sieci. Coraz częściej jednak zdarza się, że w dobrej cenie są działki nieuzbrojone. Jeśli chcesz mieć pewność co do możliwości uzbrojenia działki powinieneś uzyskać tzw. techniczne warunki przyłączenia w miejscowych przedsiębiorstwach sieciowych. Do stosownych jednostek powinien wystąpić właściciel działki. Często osoba sprzedająca działkę uzyskuje takie warunki na piśmie. Jeśli jesteśmy osobami kupującymi działkę, to powinniśmy sprawdzić jaki jest termin ważności na dokumentach wydanych przez firmy zajmujące się dostawa mediów. Na podstawie mapy z zaznaczonymi granicami działki i naniesionym, planowanym budynkiem możemy samodzielnie wystąpić do odpowiednich przedsiębiorstw (składamy wniosek) o wydanie oświadczenia bądź informacji o możliwości przyłączenia do sieci gazowej, energetycznej oraz zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków. Tak złożony wniosek nie wymaga załączenia dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości. Wymagana jest tylko kopia mapy zasadniczej z zaznaczonymi granicami działki i zaplanowanym na niej budynkiem, który ma powstać. Właściwe przedsiębiorstwo powinno odpowiedzieć w terminie od dwóch tygodni do miesiąca. UWAGA! Taka odpowiedź ma jedynie charakter informacyjny. Wynika z tego, że po zakupie działki trzeba będzie i tak wystąpić o warunki przyłączenia. Jeśli jednak zdobędziesz już wstępne oświadczenia, to można je załączyć później do wniosku o wydanie właściwej decyzji o warunkach zabudowy działki już po jej nabyciu!

Woda na budowie
Woda na budowie, źródło: Pixabay

Media w drodze

Często zdarza się, że sprzedający ogłaszają chęć zbycia działki z dostępem do mediów “w drodze”. Jeśli sieci (wodociągowa, elektryczna, gazowa) przebiegają w pobliżu działki, przy drodze, przy której położona jest działka, to nie powinny wystąpić żadne problemy z przyłączami. Może się jednak zdarzyć, że sieć będzie miała za niskie parametry. Wówczas, aby do takiej sieci podłączyć nowego odbiorcę potrzebna będzie notarialna zgoda sąsiadów na poprowadzenie przez ich działki odcinka sieci i ustanowienie na nich tzw. służebności przesyłu.

Dostęp do mediów na działce
Dostęp do mediów na działce, źródło: Pixabay

Media oddalone od działki

Reklama

W przypadku, gdy sieć jest oddalona od działki, to warto mieć na uwadze fakt, że koszt przyłączy może być bardzo wysoki. Przedsiębiorstwa z reguły nie chcą ponosić opłat za wykonanie dodatkowych rozgałęzień, chyba, że będzie więcej chętnych do budowy w okolicy! Jak sobie poradzić?

  1. Jeśli chodzi o sieć kanalizacyjną czy wodociągową, to warto rozważyć budowę studni i szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Trzeba więc sprawdzić, czy pozwalają na to warunki działki (wielkość, głębokość warstw wodonośnych, sposób zagospodarowania sąsiednich posesji). Mogą też wystąpić zakazy dot. wykonania szamba, czy studni w miejscowych przepisach dot. ustalenia planu miejscowego lub warunków zabudowy.
  2. Co w przypadku braku gazu? Nie jest to poważna przeszkoda. Na działce można osadowić gaz płynny ze zbiornika.
  3. Największy problem stanowi sieć elektryczna. Bez prądu nie ma budowy!

Gaz, woda, prąd, kanalizacja

Co trzeba zrobić, aby przyłączyć gaz, wodę, prąd, kanalizację?

  1. Aby wykonać przyłącze gazowe konieczne jest przygotowanie projektu instalacji gazowej oraz pozwolenie z miejscowego urzędu gminy na jego wykonanie.
  2. Procedura w przypadku przyłączenia wody do budynku procedura jest nieco prostsza. Do granicy działki wodę doprowadzają zwykle wodociągi miejskie. Instalując tzw. studzienkę wodociągową. Od studzienki do budynku wodę przyłącza firma na zlecenie inwestora. W przypadku wody nie jest konieczne posiadanie ani projektu ani pozwolenia.
  3. Prąd możemy doprowadzić do granicy działki jeśli mamy zawarta umowę na dostawę prądu z lokalnym zakładem energetycznym. Załatwia się to na etapie pozwolenia na budowę.
  4. Załatwienie spraw związanych z kanalizacja jest chyba najtrudniejszą formalnością. Konieczne jest podpisanie umowy z zakładem wodociągów i kanalizacji na podstawie projektu przyłącza.

Media na budowie
Media na budowie, źródło: Pixabay

Inne informacje o mediach na budowie

Jakie są koszty doprowadzenia mediów?

  • Z reguły kalkuluje się, że koszty przyłączenia do sieci energetycznej są określane ryczałtowo – proporcjonalnie do planowanej mocy przyłączeniowej. Nie da się określić dokładnie, ponieważ są one inne dla każdego z odbiorców. Uzależnia się je od nakładów, długości przyłącza i rodzaju przyłącza (ziemne przyłącze lub napowietrzne przyłącze). Koszty jednak są jednorazowe. Opłata ryczałtowa zawiera już projekt, ułożenie przewodów, montaż skrzynki złącznej oraz licznikowej wraz z wyposażeniem. Opłata obejmuje również nadzór nad prowadzonymi pracami, wykonanie ewentualnych pomiarów oraz geodezyjna dokumentację przyłącza. Ceny są różne od regionu kraju. Są określane przez miejscowy zakład energetyczny.
  • Koszty związane z doprowadzeniem wody i kanalizacji są uzależnione od odległości działki od wodociągu czy sieci kanalizacyjnej oraz od liczby sąsiednich domów, które też planują podłączenie do sieci. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre gminy mogą partycypować w kosztach związanych z wydatkami na kanalizację. Ceny są bardzo różne. Od kilku aż po kilkadziesiąt tysięcy złotych! Dlatego zanim dokonasz kupna działki, dowiedz się ile szacunkowo może kosztować wykonanie przyłączy. Weź pod uwagę także koszty ewentualnej służebności!
  • Uważa się, że najwyższy koszt przyłączy to koszt przyłącza gazu. Opłata za przyłączenie zależy oczywiście od mocy. Całość kosztów obejmuje każdy metr przyłącza, gazomierz, budowę przyłącza wraz z wykonaniem projektu, wykonania map do celów projektowych, zakup i zamontowanie skrzynki gazowej, projekt instalacji gazowej, projekt wewnętrznej instalacji gazowej, opinia kominiarska przed i powykonawcza

Przyłącza mediów
Przyłącza mediów, źródło: Pixabay

Prawda jest taka, że bez instalacji elektrycznej i wodnej nie ma budowy! Aby rozpocząć inwestycję trzeba zapewnić na działce media w postaci wody i prądu. Zanim rozpoczniesz trzeba sobie zdać sprawę, że projektowanie przyłączy oraz uzgodnienia z zakładem energetycznym czy wodociągowym mogą potrwać kilka miesięcy. Dlatego sugeruje się, żeby rozpoczynać je jesienią, aby na wiosnę móc ruszyć z inwestycją. Ci, którzy mają już budowę za sobą potwierdzą, że wykonanie przyłącza przez zakład energetyczny wynosi czasami miesiąc, a czasami nawet pół roku! Skrzynka może być początkowo zamontowana w dowolnym miejscu, prowizorycznie, potem może zostać przeniesiona w miejsce docelowe. Prąd w taryfach budowlanych jest droższy niż ten dostarczany do gospodarstw domowych. Dlaczego? W taryfach budowlanych nalicza się także tzw. miesięczną opłatę ryczałtową uzależnioną od ilości zadeklarowanych we wniosku kw. Warto także wiedzieć, że skrzynka elektryczna powinna być tak zamontowana, aby miały do niej dostęp służby energetyczne nawet podczas nieobecności właściciela posesji. Niektórzy nie czekają na przyłącze. Inwestują w agregat prądotwórczy, ale jest to oczywiście dodatkowy wydatek. Jak widać media na budowie, to temat obszerny i obwarowany szeregiem różnych przepisów. Inwestor ma sporo na głowie, żeby zakończyć ostatecznie załatwienie wszystkich formalności i skoordynować prowadzenie prac na budowie!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-03-14

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej