W domach, w których już się mieszka jakiś czas następuje w końcu ten dzień, że trzeba pomyśleć o modernizacji kotłowni. Upływ czasu powoduje, że dany system centralnego ogrzewania budynku traci bowiem sprawność. Stajemy wówczas przed dylematem, co zmodernizować? A może przejść na zupełnie inny system ogrzewania? Czasami remont wynika z innych powodów, w każdym razie my podpowiadamy co trzeba przemyśleć!
Powody, dla których modernizujemy swoje kotłownie
Powody mogą być różne:
- generalny remont domu
- chęć zmiany funkcji poszczególnych powierzchni
- problem związany z wielkością ogrzewanej przestrzeni
- termomodernizacja wymagająca dostosowania mocy kotła do zmniejszonych strat ciepła
- całkowita modernizacja systemu grzewczego.
Każdy powód prowadzi do tego, że podczas modernizacji kotłowni możemy zyskać wygodę i komfort. Możemy dokonać wymiany starych urządzeń na nowe, wygodniejsze w codziennym użytkowaniu i ekologiczne.
Użytkowanie kotłowni, źródło: Flickr
Modernizacja kotłowni a wymiana kotła
Ze względu na wygodę w użytkowaniu, osoby podejmujące decyzję o modernizacji swojej kotłowni i źródła ciepła wybierają chętnie kocioł z podajnikiem automatycznym na węgiel typu ekogroszek lub pelet. Kotły „bezobsługowe” cieszą się ogromną popularnością. Można automatycznie sterować dozowaniem paliwa, czy regulacją związaną z dopływem powietrza. Obsługa takiego kotła uważana jest za dużo prostszą niż w przypadku tzw. kotła „zasypowego”. Osoby, które planują nie odwiedzać zbyt często kotłowni, z reguły decydują się na kotły na paliwa płynne – gaz ziemny, gaz płynny lub olej opałowy. Jeśli chodzi o wybór kotła, to wartym rozważenia jest kocioł kondensacyjny, który działa w taki sposób, że odzyskuje ciepło z pary wodnej obecnej w spalinach. Fachowcy obliczyli, że paliwo jest od 10 do 20% tańsze niż w przypadku tradycyjnego, nowoczesnego kotła gazowego. Natomiast porównując kocioł kondensacyjny do pieca sprzed kilkunastu lat, to oszczędność sięga ok. 30%. Minusem jest nadal cena takich kotłów. Niektórzy decydują się na wybór ogrzewania elektrycznego, co może spowodować, że kotłownia nie będzie nam po prostu potrzebna! Specjaliści twierdzą, że ogrzewanie elektryczne sprawdzi się w domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, który jest nieduży i dobrze ocieplony. Niski koszt inwestycji będzie rekompensował się względem wysokich cen prądu.
Wymiana kotła, źródło: Flickr
Lokalizacja kotła w kotłowni
W domach, w których chcemy dokonać modernizacji kotłowni może się zdarzyć tak, że wybór rodzaju ogrzewania, które chcemy zamontować uzależniony będzie od ilości miejsca. Na przykład kotły na olej zajmują więcej miejsca niż kotły gazowe. W przypadku zamontowania ich należy pamiętać o konieczności przechowywania oleju w temperaturach dodatnich, więc zbiorniki do jego przechowywania powinny być zlokalizowane w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli zechcesz podpiąć ogrzewanie gazowe, a nie masz dostępu do gazu „z sieci”, to pamiętaj, że zbiornik na gaz musi być ulokowany obok domu. Można zakopać go w ziemi. Na małej działce może stać się to problemem nie do „przeskoczenia”. Kotły bezobsługowe mogą zajmować dużo miejsca, jest to uzależnione od mocy grzewczej i wybranego modelu. Kotły zasypowe podobnie, z tym, że trzeba mieć na uwadze podczas planowanej modernizacji kotłowni, iż wokół nich może się brudzić i należy pomyśleć o estetycznym i funkcjonalnym wykończeniu miejsca, w którym kocioł stanie. W przypadku decyzji o modernizacji dotychczasowego źródła naszego ogrzewania i wyborze ogrzewania elektrycznego, można kotłownię przerobić na …. na co właściwie chcemy!
Modernizacja kotłowni, źródło: Flickr
Przed modernizacją kotłowni
Zmiany związane z dotychczasowym systemem grzewczym w naszym domu podejmujemy zwykle po konsultacjach ze specjalistami. Powinniśmy wiedzieć czy da się dostosować nasza dotychczasową kotłownię do nowego źródła ogrzewania. Ale zawsze należy sprawdzić, jakie są wymagania dot. montażu poszczególnych urządzeń grzewczych. Wymagania związane z ogrzewaniem gazowym są współcześnie odmienne od tych, jakie obowiązywały wiele lat temu. Dlatego nasza kotłownia, która funkcjonowała dotychczas ze starym piecem może nie spełniać wymogów pieców nowszej technologii. Przed modernizacją kotłowni i zakupem odmiennego niż dotychczas systemu grzewczego trzeba zadać sobie następujące pytania:
- czy nasza kotłownia jest wystarczająco duża?
- jaką wysokość ma kotłownia?
- jaka jest kubatura kotłowni?
Przepisy mówią wyraźnie, że w nowobudowanych obiektach kocioł gazowy można zainstalować tylko tam, gdzie wysokość pomieszczenia to min. 2,2 m. Dopuszcza się instalowanie kotła gazowego w pomieszczeniach, które zostały wybudowane zanim nowe przepisy weszły w życie. Wówczas kotłownia powinna mieć co najmniej 1,9m. W przypadku kotłów na gaz jest też obostrzenie związane z kubaturą pomieszczenia – ta nie może być mniejsza niż 8m3 (to jest 4m2 przy wysokości 2m). Inne przepisy dotyczą kotła, który pobiera powietrze do spalania z kotłowni, a inne, gdy jest to kocioł z tzw. zamkniętą komora spalania.
Zmiany w kotłowni
Zmiany w kotłowni zależą głównie od rodzaju montowanego pieca i od tego, czy tylko zastąpimy stary kocioł nowym, czy też wymieniamy całą instalację wraz z grzejnikami. Zaprojektowanie działań modernizacyjnych w kotłowni jest uwarunkowane także rodzajem zastosowanego w przyszłości opału. Jeśli będzie to ekogroszek czy pelet, to musimy wygospodarować w kotłowni miejsce na przechowywanie go. W kotłowniach często montowany jest bojler na ciepłą wodę. Czasami zasobnik może mieć dwie wężownice, gdyż można zasilać go na przykład z kolektorów słonecznych. Wówczas przeróbki w kotłowni będą wymagały rozplanowania poszczególnych instalacji. Kotłownia powinna mieć okienko lub dobrze, sprawnie działającą wentylację. Modernizacja kotłowni wiąże się czasami ze zmianą instalacji elektrycznej, rozkładu lamp i rozmieszczenia kontaktów. Niektórzy decydują się na wykafelkowanie podłóg, czy ścian.
Wymiana instalacji, źródło: Flickr
Jak widać modernizacja kotłowni uzależniona jest od różnych czynników, ale także od naszych indywidualnych potrzeb związanych z estetyką tego pomieszczenia czy chęci uzyskania maksymalnej wygody w jej użytkowaniu. Pamiętaj, że decyzja o modernizacji kotłowni wiązać się będzie z koniecznością konsultacji z fachowcami, którzy będą w przyszłości dokonywać zmian związanych z ogrzewaniem naszego domu. Może się okazać, że zmiany w kotłowni będą możliwe po zatrudnieniu różnych fachowców: od instalatora pieca, poprzez elektryka, budowlańca, czy kominiarza.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.