Modna kabina prysznicowa w pytaniach i odpowiedziach

Modna kabina prysznicowa w pytaniach i odpowiedziach

Oglądając łazienki w magazynach wnętrzarskich z lat 90-tych ubiegłego wieku zastanawiamy się zapewne dokąd zaprowadzi nas rozwój technologii związanych z budownictwem. Nie wspominając już o łazienkach z lat 70-tych czy 50-tych…. A nawet całkowitym ich braku! Współcześnie łazienka nie jest już luksusem. Luksusem jest jej nowoczesna aranżacja. W naszym artykule skupimy się na modnych kabinach prysznicowych drugiej dekady XXI wieku! Kabina prysznicowa na miarę współczesności w pytaniach i odpowiedziach! A jeśli zastanawiasz się czy wybrać wannę czy prysznic, to polecamy TEN tekst.

Modna łazienka
Modna łazienka, źródło: Pixabay

Dlaczego nadeszła moda na kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia nowoczesnej i modnej łazienki. I nie chodzi tylko o możliwości aranżacyjne wnętrza, ale także o zalety kabiny prysznicowej. Kabiny prysznicowe są cenione przez osoby zwracające szczególną uwagę na oszczędność wody. Kabiny prysznicowe są też coraz chętniej montowane w łazienkach użytkowanych przez osoby starsze. Nie tylko ze względu na oszczędność miejsca w małej łazience, ale głównie z powodu wygody w korzystaniu z niej. O wyborze konkretnego modelu decyduje oczywiście wielkość łazienki, ale także postura osób zamieszkujących w domu czy mieszkaniu. Przy wyborze kabiny prysznicowej bierzemy pod uwagę kształt brodzika i rozmiar kabiny. Wiele zależy też od zasobności naszego portfela. Oto kilka pytań i odpowiedzi związanych z terminem „modna kabina prysznicowa”…

Nowoczesna kabina
Nowoczesna kabina prysznicowa, źródło: Pixabay

Jakie są najczęściej wybierane kabiny prysznicowe?

Najchętniej wybieranymi są kabiny narożne. Producenci oferują wiele modeli kabin narożnych. Takie kabiny są niezwykle funkcjonalne. Dlaczego? Ponieważ zajmują niewiele miejsca. Mogą mieć one kształt kwadratu, prostokąta, sześciokąta, ćwierć owalu lub innej nieregularnej formy. Na rynku dostępnych jest cała masa kabin łazienkowych, których estetyka i rozwiązania technologiczne sprawiają, że możemy śmiało nazwać je „modnymi”. Podsumujmy – jeśli masz małą łazienkę, to warto zamontować kabinę w rogu, ponieważ spowoduje to oszczędność miejsca. Kabiny przyścienne można ustawić przy jednej, dwóch a nawet trzech ścianach. Modne kabiny prysznicowe mają nawet bardzo wyszukane kształty, na przykład w formie owalu lub półokręgu wymurowanego w łazience. Ale to jest możliwe tylko przy dużej łazience. Dobór kabiny prysznicowej zależny jest więc od potrzeb konkretnego wnętrza oraz jego użytkowników.

Reklama

Kabina prysznicowa dostosowana do domowników
Kabina prysznicowa dostosowana do domowników, źródło: Pixabay

Modna kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Coraz modniejsze są obecnie kabiny, które nie posiadają brodzika. Są to najczęściej kabiny wnękowe, które mają tylko jeden szklany element - drzwi wejściowe do kabiny. Kabina prysznicowa typu walk-in może się składać z pojedynczej tafli szkła, ale także z kilku, w zależności od usytuowania i wielkości łazienki. Chętnie montowane są w łazienkach z wnęką lub w łazienkach, w których można zaaranżować dodatkową ściankę. W dużych łazienkach najmodniejsze są kabiny typu walk-in. Nie potrzebują one ani brodzika, ani nawet drzwi. W ekskluzywnych łazienkach obserwuje się trend montowania kabin wolno stojących. Taka kabina nie przylega żadnym bokiem do ścian łazienki. Tego typu rozwiązanie potrzebuje jednak sporo miejsca i nadaje się do łazienek o dużych rozmiarach. Kabiny takie wymagają określonego rodzaju doprowadzenia wody oraz odpływu wody do kanalizacji. W łazience minimalistycznej bardzo chętnie sięga się po kabiny walk-in. Stały się one hitem ostatnich miesięcy. Kabina z ultra płaskim brodzikiem montowana bezpośrednio na podłodze. W tzw. salonach kąpielowych często aranżuje się ją na środku! Modne są też kabiny z systemem przesuwnych drzwi. Są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Wykonane z dobrych jakościowo materiałów oraz odpowiednio ozdobione i wykończone stają się przykuwającym elementem łazienki.

Kabiny prysznicowe z przesuwnymi drzwiami - inspiracje
Kabiny prysznicowe z przesuwnymi drzwiami - inspiracje, źródło: Pinterest

Z czego wykonane są ścianki modnej kabiny prysznicowej?

Ścianki najczęściej produkowane są:

Do wyboru mamy wręcz nieograniczone produkty. Kabiny prysznicowe ze ściankami matowymi, przezroczystymi, barwione oraz ścianki ze specjalnym nadrukiem. Szkła ornamentowane są delikatnie piaskowane bądź dekorowane sitodrukiem. Nowość to specjalne szkło z nadrukiem cyfrowym. Firmy nadrukują cokolwiek tylko zamarzy sobie klient. Nowoczesne kabiny prysznicowe opisywane są jako posiadające ścianki ze specjalna powłoką. Powłoka ta ma na celu zapobiegać tworzeniu się kamienia. Ważnym elementem kabiny prysznicowej są profile tworzące konstrukcję całości. Profile wykonywane są z aluminium, które jest powleczone na dowolny kolor. Profile mogą być też chromowane. Mają one różne kształty, a wszystko to zależy od rodzaju kabiny prysznicowej. Modne kabiny prysznicowe posiadają świetne rozwiązanie w postaci specjalnych zawiasów unoszących drzwi podczas zamykania i otwierania. Drzwi te samoistnie domykają się jednocześnie uszczelniając przestrzeń pomiędzy kabiną a wnętrzem łazienki.

Modne łazienki - inspiracje
Modne łazienki - inspiracje, źródło: Pinterest

Co dominuje w modnych łazienkach?

Współcześnie w modnych łazienkach dominują różnorodne wyszukane formy i faktury. W modnej i nowoczesnej łazience to my mamy się czuć dobrze. Prysznic, z którego korzystamy w ciągu dnia ma nas odprężać i relaksować. Dlatego warto przemyśleć w jakim stylu chcemy zaprojektować swoją łazienkę i pod ten styl dobrać modną kabinę prysznicową.

1. Coraz chętniej aranżowane są łazienki w stylu minimalistycznym. Takie sprawiające wrażenie przestrzeni i chłodu. Chociaż na stronach „wnętrzarskich” chętnie łączy się dodatki z drewna – które wcale chłodne nie jest. Chętnie stosuje się kamień naturalny w okładzinach ściennych i podłogowych oraz płytki imitujące kamień, czy nawet beton.

Łazienki minimalistyczne
Łazienki minimalistyczne, źródło: Pinterest

2. Nurt Eko-w designie łazienek podkreśla rolę materiałów naturalnych, takich jak drewno, wiklina czy bambus. Projektanci chętnie oferują do nowoczesnych łazienek dodatki z tych materiałów.

Łazienki eko
Łazienki eko, źródło: Pinterest

3. Styl boho, jest to nurt łazienkowy w oparciu o koncepcję, że wystrój takiej łazienki ma stanowić nie tylko o atmosferze wnętrza, ale ma wręcz wpływać na osoby w niej przebywające! Styl boho znany był już XIX bohemie francuskiej. Osoby będące w sprzeczności z oficjalną kulturą, polityką, osoby ze świata awangardy rozpoczęły aranżowanie wnętrz czerpiąc inspirację nie w kulturze Europy zachodniej, a Azji i Afryki północnej. Styl boho cechuje luz i swoboda, elektryzujące kolory, przytulność. Najchętniej wybierane barwy w łazience w stylu boho to czerwienie, żółcienie, turkus i kolory ziemi. Do tego orientalne dodatki, meble, jakich nie spotkamy w żadnej innej łazience i modna kabina prysznicowa wykonana ze szkła grafitowego, brązowego a nawet czerwonego – będąca elementem współgrającym z całym pomieszczeniem. Niektórzy dekorują szyby w kabinach orientalnymi lub etnicznymi motywami a nawet ulubionymi zdjęciami.

Łazienki boho
Łazienki boho, źródło: Pinterest

4. Nowością są systemy przesuwne z okrągłą prowadnicą oraz wózkami pozostającymi na widoku, a nie w ukryciu, jak w przypadku kabin z wózkami poruszającymi się po jednej, krótkiej szynie zakrytej aluminiowa maskownicą! Jak podpowiadają producenci, panel stały w takich kabinach musi być dodatkowo ustabilizowany. Dlatego montuje się specjalne profile aluminiowe lub klamry mosiężne. Rozważając zakup takiej kabiny warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór uszczelek, progu kabinowego oraz zakres temperatur, w których mogą być użytkowane. Warto zapytać, czy uszczelki podatne są na działanie promieni UV, gdyż w przyszłości - jeśli nie są- będzie to powodować ich żółknięcie.

Nowoczesne kabiny
Nowoczesne kabiny, źródło: Pinterest

Jakie są kształty i rozmiary modnych kabin łazienkowych?

O cenie decyduje nie tyle rozmiar czy kształt, ale też użyte do produkcji materiały. Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe w modnym designie o różnych rozmiarach i formach:
- kabiny kwadratowe, dostępne w rozmiarach 60x60, 70x70, 80x80, 90x90 oraz 100x 100 cm
- kabiny prostokątne, dostępne w rozmiarach 70x100, 80x115, 80x120cm
- kabiny półokrągłe, dostępne w rozmiarach 80x80, 90x90, 100x100 cm

Kabiny prysznicowe - inspiracje
Kabiny prysznicowe - inspiracje, źródło: Pinterest

Zaaranżowanie łazienki z modną kabiną prysznicową nie jest wcale łatwym zadaniem. Można skorzystać z usług biura architektoniczno-projektowego, które sporządzi dla nas specjalną wizualizację łazienki. Najważniejsza jest zawsze funkcjonalna łazienka, ale dostępność materiałów i szeroki wachlarz oferowanych przez producentów elementów dedykowanych do łazienki (kabiny prysznicowe, ceramika sanitarna, armatura, kafelki, meble łazienkowe, oświetlenie) powoduje, że łazienka staje się wnętrzem nie ustępującym estetyką innym pomieszczeniom naszych mieszkań czy domów jednorodzinnych. Modna kabina prysznicowa jest wizytówką współczesnej łazienki. Współczesne łazienki stają się wręcz designerskimi obiektami prezentując najnowsze rozwiązania technologiczne. A nowoczesność jest wynikową wnętrza wygodnego o wysokiej estetyce. Zachęcamy do lektury artykułu pt. “Kabina prysznicowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze”.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-08-31

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej