Nie licząc basenu i sauny, łazienka jest najbardziej mokrym pomieszczeniem w domu. Urządzając ją, musimy więc zadbać o odpowiednią hydroizolację. Które miejsca należy zabezpieczyć i w jaki sposób? Co z instalacją elektryczną, jeśli chcemy wykonać w łazience oświetlenie dekoracyjne lub podłączyć inne urządzenia?
Okolice umywalki - strefa mokra w łazience, zdjęcie: Pixabay.com
Dlaczego płytki nie wystarczają
Wilgoć w łazience wyrządza ogromne szkody – nieszczelność w okolicy wanny, umywalki czy brodzika może doprowadzić do stałego zawilgocenia ścian, a co za tym idzie wykwitów pleśni i grzybów. To zjawisko nie musi być obserwowane od razu, a może pojawić się nawet po 10 latach lub więcej! Pamiętajmy o tym, że płytki nigdy nie są w 100% szczelne, a po drugie spoiny między nimi również przepuszczają wilgoć. Z tego powodu tak istotne jest wykonanie dodatkowej izolacji w miejscach najbardziej narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Ma ona za zadanie zatrzymać wilgoć w miejscu, by wentylacja mogła skutecznie usunąć ją z pomieszczenia. Hydroizolacja ochroni was także przed zalaniem niższych kondygnacji, co nie jest jedynie problemem w blokach mieszkalnych, ale również w domach prywatnych z łazienką na piętrze.
Kabina prysznicowa - strefa mokra w łazience, zdjęcie: Pixabay.com
Miejsca mokre i wilgotne – gdzie musisz wykonać izolację przeciwwodną
W łazience wyróżnia się strefy mokre i wilgotne – różnią się one tym, że pierwsze z nich są przez cały czas bezpośrednio narażone na działanie wody, a drugie okazjonalnie. W przypadku strefy wilgotnej w zupełności wystarczy zabezpieczenie powierzchni płytkami ceramicznymi, a w strefie mokrej konieczne jest wykonanie dodatkowej izolacji przeciwwodnej za pomocą folii w płynie bądź specjalistycznych zapraw wodoszczelnych. Należy je zawsze nakładać przed położeniem płytek.
Główną strefą mokrą jest cała podłoga (pod urządzeniami sanitarnymi i nie tylko), ściany wokół łazienki do wysokości min. 10 cm czyli tak zwany cokół. Jakie są dokładne wymiary ścian, które należy zabezpieczyć przed wilgocią:
- strefa wokół umywalki – co najmniej 50 cm ponad baterię i po 50 cm w oba boki
- kabina prysznicowa – najlepiej do samego sufitu w miejscu gdzie znajduje się brodzik oraz po 50 cm wokół za obrys natrysku jeśli pozostaje szczelina między kabiną a ścianą (jest wykonana np. ze szkła). W innym przypadku wystarczy zabezpieczyć powierzchnię kabiny.
- okolice wanny – wysokość strefy mokrej to min. 200 cm, ale najlepiej zabezpieczyć całą ścianę za armaturą i wokół niej (pod kątem wysokości), powierzchnia powinna sięgać 50 cm na szerokość z obu stron (licząc nawet od końca wanny).
- bidet i inne urządzenia analogicznie.
Łazienka, zdjęcie: Pixabay.com
Instalacje narażone na kontakt z wodą
Jeśli mowa o mokrych strefach, warto powiedzieć kilka słów o rozmieszczeniu instalacji. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo budynku, ale także bezpośrednie zagrożenia życia. Jeśli chcemy zaprojektować samodzielnie instalacje, musimy pamiętać o trzech strefach ochronnych w łazience:
- strefa 0 – wnętrze brodzika, wanny itd. – każdy sprzęt i osprzęt musi wyróżniać się wodoszczelnością na poziomie IPX7;
- strefa I – zajmuje powierzchnię stref wilgotnych (czyli okolice narażone na zalanie wodą) – wszelkie oprawy oświetleniowe muszą charakteryzować się co najmniej IPX4;
- strefa II – strefa ok. 60 cm na szerokości ściany od końca strefy I. Należy zamocować osprzęt i sprzęt o podwyższonej ochronie odpowiedni do wilgotnych pomieszczeń.
Wszystkie trasy instalacji elektrycznej muszą być prowadzone wyłącznie do urządzeń dostosowanych do tego typu pomieszczeń. Instalacja powinna być układana w rurkach, kanałach lub podtynkowo, a przy obróbce przewodów zaleca się najwyższą staranność. Więcej o instalacji prądowej możesz dowiedzieć się z naszego wcześniejszego tekstu.
Jak wykonać hydroizolację? zdjęcie: Pixabay.com
Jak wykonać hydroizolację w łazience
- Przygotuj podłoże w łazience – należy je dokładnie oczyścić, wyrównać, nie mogą się na nim pojawić żadne wyczuwalne nierówności, tłuste plamy czy kurz i pył. Następnie zadbaj o wypełnienie ubytków, rys itd. Wielu producentów doradza również dokładne zagruntowanie powierzchni.
- Wybierz produkt i przygotuj narzędzia – najprostszym sposobem na wykonanie hydroizolacji jest folia w płynie, szeroki pędzel lub wałek oraz taśmy do hydroizolacji.
- Przyklej taśmy hydroizolacyjne (bądź mankiety uszczelniające) we wszystkich newralgicznych punktach za pomocą folii w płynie (zatapiamy brzegi) – na łączeniach ścian, narożnikach, wokół baterii itp. należy ją następnie zamalować folią. Dzięki temu szczelność najbardziej newralgicznych miejsc będzie już na porównywalnym poziomie co pozostała powierzchnia łazienki.
- Nałóż pierwszą warstwę folii według zaleceń producenta i odczekaj aż wyschnie, następnie nałóż drugą warstwę. W strefach mokrych można pozwolić sobie nawet na nałożenie trzech warstw, ale jest to zależne od produktu i naszych oczekiwań.
- Po całkowitym wyschnięciu folii czyli ok. 24 h (producent podaje informacje) możemy przejść do układania płytek lub innego materiału.
Hydroizolacja łazienki
Hydroizolacja to standard
Wykonanie odpowiedniej hydroizolacji to standard w dzisiejszym budownictwie. Jeśli pominiemy ten krok oczywiście może nie dojść do zawilgocenia, ale nigdy nie mamy pewności, że w pewnym momencie nie dojdzie do awarii, która będzie miała bardzo przykre konsekwencje. Lepiej wcześniej pomyśleć o odpowiednich preparatach, które nakłada się łatwo, a dają naprawdę świetne efekty.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.