Montaż okien – dowiedz się jak powinien wyglądać

Montaż okien – dowiedz się jak powinien wyglądać

Okna to bardzo ważny element każdego domu i dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich montaż – nawet, jeżeli zatrudniamy do tego specjalistę. Nieprawidłowy montaż powoduje nieszczelności oraz przedostawanie się do budynku wiatru, przez co narażamy się na straty ciepła oraz niekomfortowe warunki.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • co to jest ciepły montaż okien,
 • jak dokonać pomiarów otworu,
 • jak właściwie zamocować okna,
 • na czym polega izolacja okien,
 • jak wykonać montaż krok po kroku.

Montaż okien - jak powinien wyglądać

Montaż okien - jak powinien wyglądać, zdjęcie: Pixabay.com

Warto wiedzieć, że wielu wykonawców nadal montuje okna, jak się to robiło kilkanaście lat temu. Oznacza to brak stosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz nowoczesnych technik. Wszystko to powoduje ogólne niezadowolenie z okien, przeciągi, dostawanie się wilgoci oraz przyspieszone niszczenie się ram.

Odpowiedni dobór wymiaru

Bardzo często zdarza się, że dokonuje się złego pomiaru i w efekcie uzyskuje się nieodpowiednie okna. Warto zauważyć, że nie wolno ich montować – zbyt duże okna spowodują brak miejsca na prawidłową izolację, a zbyt małe będą wyglądały nieestetycznie. Jak przeprowadzić pomiar ościeża, by nie mieć problemów ze złymi wymiarami? Przede wszystkim warto go wykonać dopiero po wyrównaniu podłoża, za pomocą taśmy mierniczej i poziomicy z obu stron ościeży czyli zewnętrznej i wewnętrznej. Dodatkowo kąty okienne powinny być proste. Każde okno powinno być nieco mniejsze od ościeża, ze względu na skutki wahań temperatur. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, może dojść do odkształceń ramy – zarówno w przypadku zbyt małego i zbyt dużego okna.

Dobre oczyszczenie podłoża

Reklama

Jest to ważny etap, który często bywa pomijany. Należy starannie oczyścić podłoże z luźnych fragmentów zaprawy, gruzu, pyłów oraz resztek starego uszczelnienia przed zamocowaniem okna. Pozwoli to na prawidłowy montaż oraz odpowiednie uszczelnienie. Zanieczyszczenia wchłaniają wilgoć oraz wodę, która może następnie przenikać do pomieszczeń.

Prawidłowe ustawienie okna

Podczas montażu okna trzeba się upewnić, że nie powstaną żadne mostki cieplne na styku muru z ramą okna. W zależności od rodzaju ściany trzeba inaczej ustawić okno – na środku muru (w przypadku ściany jednowarstwowej), w płaszczyźnie izolacji termicznej (w ścianie trójwarstwowej) lub na skraju muru (ściana dwuwarstwowa).

Kolejnym ważnym etapem jest staranne osadzenie samego okna w ścianie. Zbytnie przysunięcie elementu do ościeża uniemożliwi odpowiednie uszczelnienie tego miejsca. Warto pamiętać, że maksymalny wymiar szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ościeżem wynosi ok. 4 cm, a prawidłowa odległość ościeżnicy od węgarka to ok. 1,5 cm.

Podczas wymiany starych okien na nowe pamiętaj o odwodnieniu profilu. Zakrycie odwodnienia profilu w oknach z PVC spowoduje niszczenie ramy oraz spadek izolacyjności elementu. Często zdarza się to podczas wymiany starych okien, jeżeli parapet zewnętrzny znajduje się wyżej niż wewnętrzny. W takiej sytuacji należy zastosować poszerzenia systemowe, które umożliwią prawidłowy montaż nowego okna.

Dodatkowo warto pamiętać o listwie progowej – jej brak utrudni uszczelnienie styku parapetu zewnętrznego i ramy okiennej. Może to być przyczyną nadmiernego wnikania wody pod ramę, co prowadzi do zawilgocenia muru. Listwa progowa powinna być węższa niż rama, dzięki czemu możliwy jest montaż zewnętrznego parapetu pod oknem. Profile podokienne to tak zwany ciepły parapet, stanowiący także doskonałe podparcie dla całej konstrukcji okna.

montaż okien

Montaż okien, zdjęcie: Pixabay.com

Odpowiednie zamocowanie ramy do muru

Jest to bardzo ważny etap całego montażu, ponieważ nieodpowiednie mocowanie np.: poprzez zastosowanie zbyt małej ilości kotew, może spowodować zmianę położenia okna w sytuacji gwałtownego otwierania lub mocnego wiatru.

Z tego względu zawsze lepiej zastosować więcej elementów mocujących, niż mniej. W innym przypadku mogą wystąpić problemy z ramą – ciężkie zamykanie i otwieranie skrzydeł, odpadanie tynku wokół okna oraz ogólna deformacja całego elementu. Na całym obwodzie okna powinno rozmieścić się dyble, kotwy i śruby oraz zamocować taśmy paraprzepuszczalne od zewnątrz i taśmy paroszczelne od wewnątrz.

Kotwy to inaczej stalowe płaskowniki przykręcane do muru i ościeżnicy, które gwarantują stabilne mocowanie ramy okiennej – umożliwiają montaż na krawędzi muru. Śruby i dyble służą do bezpośredniego mocowania ościeżnicy do mury, które jest znacznie sztywniejsze, przez co stosowane do większych i cięższych okien. Na dyble powinno mocować się także listwy progowe.

Łączniki w tradycyjnym montażu okien dobiera się do rodzaju muru, jego wytrzymałości, ruchy, biorąc pod uwagę wszystkie przenoszone siły. Działają tutaj:

 • ciężar samego okna, który przenosi się na konstrukcję budynku,
 • wiatr – siła przenosi się na całą konstrukcję budynku,
 • siła operacyjna – siła oddziałująca na okno w trakcie jego użytkowania.


Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osadzenia ramy bez klocków podporowych lub zastosowanie ich w nieodpowiednich miejscach. Powstałe szczeliny pozwolą na przepływ powietrza i wilgoci do wnętrza, przez co narażamy się na spore straty ciepła w budynku.

Zwróć szczególną uwagę na izolację

Jest to jeden z najważniejszych elementów podczas montażu okna – to od tego zależy przepuszczalność ramy oraz ogólne straty ciepła. Element ten decyduje o energooszczędności całego budynku.

Przede wszystkim trzeba zadbać o dokładne wypełnienie szczelin pianką uszczelniającą – powinno się ją aplikować uważnie, aby całość dokładnie wypełniała przestrzeń pomiędzy ościeżem, a ramą, po uprzednim zwilżeniu muru. Trzeba pamiętać, że nie służy ona do montażu, ale jest elementem termoizolacji. Warto postawić na produkt o znacznej absorpcji ruchów budynku i zabezpieczyć piankę przed działaniem wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kolejnym etapem jest zastosowanie izolacji paroszczelnej od wewnątrz oraz paroprzepuszczalnej od zewnątrz okna. Do tego wykorzystuje się odpowiednie taśmy lub folie. Ma to na celu ochronę okna przed degradacją izolacji cieplnej.

montaż okien krok po kroku


Podsumowanie – montaż okna krok po kroku

 1. Dokonaj pomiarów otworu według wskazówek.
 2. Oczyść podłoże, przygotuj cały otwór do montażu.
 3. Przygotuj ramę poprzez wykonanie otworów na dyble lub zamocowanie kotew.
 4. Wykonaj izolację taśmą z obu stron jeśli mocujesz okno w ciepłej technologii.
 5. Ustaw klocki i kliny dystansowe.
 6. Wstaw samą ramę w otwór na wcześniej przygotowanych klockach i klinach.
 7. Wypoziomuj ramę okna i zamocuj na stałe ościeżnicę.
 8. Po zamocowaniu usuń wszelkie kliny i klocki.
 9. Załóż skrzydło okna i sprawdź, czy można je bez problemu otworzyć i zamknąć.
 10. Wypełnij przestrzeń między ramą, a ścianą pianką, a po wyschnięciu usuń jej nadmiar. Zasłoń ją warstwą taśmy.
 11. Wykonaj obróbkę murarską.
 12. Uszczelnij połączenie okna z murem.

Ciepły montaż okien

Ciepła technologia nazywana również ciepłym montażem okien opiera się na montażu wielowarstwowym, który zapewnia lepszą izolacyjność poprzez wyeliminowanie mostków cieplnych i strat ciepła. Stosując tą metodę należy użyć dodatkowych dwóch warstw izolacyjnych, o których pisaliśmy już wyżej (warstwa zewnętrzna wewnętrzna + pianka wewnątrz). Montaż okna zaczyna się od przyklejenia taśmy do ościeżnicy, a następnie wykonujemy pozostałe kroki.

Montaż okien może być właściwy lub niewłaściwy

Montaż okna jest bardziej skomplikowany niż na to wygląda, jednak odpowiednie wstawienie ramy jest konieczne dla ogólnego komfortu domowników. Poprawny montaż pozwala na długie i przyjemne użytkowanie okna oraz na odpowiednie utrzymanie ciepła w pomieszczeniach. Zapobiega również przeciągom oraz wilgoci.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-02-12

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej