Montaż okien – dowiedz się jak powinien wyglądać

Okna to bardzo ważny element każdego domu i dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich montaż – nawet, jeżeli zatrudniamy do tego specjalistę. Nieprawidłowy montaż powoduje nieszczelności oraz przedostawanie się do budynku wiatru, przez co narażamy się na straty ciepła oraz niekomfortowe warunki.

Warto wiedzieć, że wielu wykonawców nadal montuje okna, jak się to robiło kilkanaście lat temu. Oznacza to brak stosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz nowoczesnych technik. Wszystko to powoduje ogólne niezadowolenie z okien, przeciągi, dostawanie się wilgoci oraz przyspieszone niszczenie się ram.

Odpowiedni dobór wymiaru okien

Bardzo często zdarza się, że dokonuje się złego pomiaru i w efekcie uzyskuje się nieodpowiednie okna. Warto zauważyć, że nie wolno ich montować – zbyt duże okna spowodują brak miejsca na prawidłową izolację, a zbyt małe będą wyglądały nieestetycznie.

 

Reklama


Dobre oczyszczenie podłoża

Jest to ważny etap, który często bywa pomijany. Należy starannie oczyścić podłoże z luźnych fragmentów zaprawy, gruzu, pyłów oraz resztek starego uszczelnienia. Pozwoli to na prawidłowy montaż okna oraz odpowiednie uszczelnienie. Zanieczyszczenia wchłaniają wilgoć oraz wodę, która może następnie przenikać do pomieszczeń.

 

Prawidłowe ustawienie okna

Podczas montażu okna trzeba się upewnić, że nie powstaną żądne mostki cieplne na styku muru z ramą okna. W zależności od rodzaju ściany trzeba inaczej ustawić okno – na środku muru (w przypadku ściany jednowarstwowej), w płaszczyźnie izolacji termicznej (w ścianie trójwarstwowej) lub na skraju muru (ściana dwuwarstwowa).

 

Kolejnym ważnym etapem jest staranne osadzenie samego okna w ścianie. Zbytnie przysunięcie elementu do ościeża uniemożliwi odpowiednie uszczelnienie tego miejsca. Warto pamiętać, że maksymalny wymiar szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ościeżem wynosi ok. 4 cm, a prawidłowa odległość ościeżnicy od węgarka to ok. 1,5 cm.

 

Podczas wymiany starych okien na nowe pamiętaj o odwodnieniu profilu

 

Zakrycie odwodnienia profilu w oknach z PVC spowoduje niszczenie ramy oraz spadek izolacyjności elementu. Często zdarza się to podczas wymiany starych okien, jeżeli parapet zewnętrzny znajduje się wyżej niż wewnętrzny.

 

W takiej sytuacji należy zastosować poszerzenia systemowe, które umożliwią prawidłowy montaż nowego okna.

Dodatkowo warto pamiętać o listwie progowej – jej brak utrudni uszczelnienie styku parapetu zewnętrznego i ramy okiennej. Może to być przyczyną nadmiernego wnikania wody pod ramę, co prowadzi do zawilgocenia muru.

 

Listwa progowa powinna być węższa niż rama, dzięki czemu możliwy jest montaż zewnętrznego parapetu pod oknem.

 

Odpowiednie zamocowanie ramy do muru

Jest to bardzo ważny etap całego montażu, ponieważ nieodpowiednie mocowanie np.: poprzez zastosowanie zbyt małej ilości kotew, może spowodować zmianę położenia okna w sytuacji gwałtownego otwierania lub mocnego wiatru.

 

Z tego względu zawsze lepiej zastosować więcej elementów mocujących, niż mniej. W innym przypadku mogą wystąpić problemy z ramą – ciężkie zamykanie i otwieranie skrzydeł, odpadanie tynku wokół okna oraz ogólna deformacja całego elementu.

 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osadzenia ramy bez klocków podporowych lub zastosowanie ich w nieodpowiednich miejscach. Powstałe szczeliny pozwolą na przepływ powietrza i wilgoci do wnętrza, przez co narażamy się na spore straty ciepła w budynku.

 

Zwróć szczególną uwagę na izolację

Jest to jeden z najważniejszych elementów podczas montażu okna – to od tego zależy przepuszczalność ramy or ogólne straty ciepła. Element ten decyduje o energooszczędności całego budynku.

 

Przede wszystkim trzeba zadbać o dokładne wypełnienie szczelin pianką uszczelniającą – powinno się ją aplikować uważnie, aby całość dokładnie wypełniała przestrzeń pomiędzy ościeżem, a ramą.

 

Kolejnym etapem jest zastosowanie izolacji paroszczelnej od wewnątrz oraz paroprzepuszczalnej od zewnątrz okna. Do tego wykorzystuje się odpowiednie taśmy lub folie. Ma to na celu ochronę okna przed degradacją izolacji cieplnej.

 

Montaż okna jest bardziej skomplikowany niż na to wygląda, jednak odpowiednie wstawienie ramy jest konieczne dla ogólnego komfortu domowników. Poprawny montaż pozwala na długie i przyjemne użytkowanie okna oraz na odpowiednie utrzymanie ciepła w pomieszczeniach. Zapobiega również przeciągom oraz wilgoci.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2015-05-12

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.