Sufity podwieszane to bardzo popularne w ostatnim czasie rozwiązanie stosowane przez inwestorów. Do ich wykonania wykorzystuje się systemy suchej zabudowy. Zobaczcie jak poprawnie wykonać sufit, jakie materiały będą niezbędne oraz jak wykończyć całość, by otrzymać nie tylko standardowe rozwiązania.
dowiesz
się:
- co jest niezbędne do montażu sufitu podwieszanego z płyt g-k;
- jakie są rodzaje konstrukcji sufitów podwieszanych z płyt g-k;
- jak wykonać sufit krzyżowy dwupoziomowy krok po kroku;
- jak może wyglądać wykończony sufit podwieszany z płyt g-k.
Sufit podwieszany, zdjęcie: Pixabay.com
Sufit podwieszany – to będzie potrzebne
Sufit podwieszany warto rozważyć jeśli:
- chcemy wyrównać nierówny sufit;
- zależy nam na wyciszeniu pomieszczenia;
- dbamy o aspekt wizualny wnętrz;
- chcemy zamaskować nieestetyczne przewody, rury czy inne element instalacyjne.
- chcemy doświetlić pomieszczenie.
Jednym z najbardziej sprawdzonych i pewnych rozwiązań, które znakomicie nadaje się do wykonania sufitu podwieszanego, są płyty gipsowo-włóknowe. Dobieramy je zawsze zależnie od rodzaju pomieszczenia i panujących w nim warunków. W kuchni oraz w łazience zaleca się montaż płyt o zwiększonej odporności na wilgotność, w pozostałych wnętrzach standardowych. Grubość płyt g-k odpowiednich do montażu na suficie podwieszanym wynosi 12,5 mm.
Poza płytami g-k do budowy sufitu podwieszanego niezbędne będą:
- stelaż z profili stalowych: profile przyścienne UD, profile CD;
- wieszaki obrotowe lub uchwyty EL, ES i łączniki krzyżowe;
- blachowkręty, kołki szybkiego montażu;
- taśma zbrojąca;
- gips szpachlowy;
- masa akrylowa;
- nożyce do blachy;
- taśma akustyczna;
- wkrętarka;
- wełna mineralna.
Rodzaje stelaży w sufitach podwieszanych:
- sufit jednopoziomowy – stosowany w pomieszczeniach o boku mniejszym niż 4m i niskich;
- sufit krzyżowy – idealny do większych powierzchni, zmniejsza ryzyko pękania;
- sufit dwupoziomowy krzyżowy – najbardziej popularny, idealny do pomieszczeń wysokich oraz gdy chcemy umieścić izolację z wełny lub skomplikowany system oświetleniowy.
Sufit podwieszany, zdjęcie: Pixabay.com
Sufit podwieszany z płyt g-k krok po kroku
Prace związane z wykonaniem sufitu podwieszanego (dwupoziomowego krzyżowego) zaczynamy od zamontowania konstrukcji nośnej, która może być wykonana z łat drewnianych lub stalowego stelaża. W przypadku montażu profili metalowych należy pamiętać, że minimalna grubość blachy wynosi 0,6 mm.
W pierwszej kolejności wzdłuż ścian mocujemy profile UD, zwane także przyściennymi. Żeby wykonać prawidłowo ten krok, należy dokonać trasowania czyli wyznaczyć linię przebiegu sufitu, do której zamocujemy profile – sufit powinien być obniżony standardowo o ok. 10 cm. Profile mocujemy za pomocą kołków szybkiego montażu, podklejamy taśmą akustyczną jeśli chcemy uniknąć przenoszenia się dźwięków z poprzednich pomieszczeń.
Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie do sufitu wieszaków. Zaleca się, żeby ich rozstaw nie przekraczał 75-100 cm (pierwszy w odległości 15-20 cm). Przed rozpoczęciem ich montażu warto wykonać projekt sufitu podwieszanego, gdyż odstępy i rozstaw wieszaków zależy od rodzaju i ciężaru zabudowy. Stosuje się większe zagęszczenie w przypadku skomplikowanych kształtów.
Następnie montuje się profile główne CD do wieszaków w ustalonych odstępach, a później pod kątem prostym umieszcza się profile nośne CD średnio co 35-40 cm, a ich właściwe ustawienie weryfikuje się przy pomocy poziomicy. Miejsce łączenia za każdym razem przytwierdzamy za pomocą łącznika krzyżowego, by powstała dwupoziomowa, metalowa konstrukcja.
Po zamontowaniu stalowego stelażu układa się na nim wełnę mineralną, która będzie stanowić zarówno izolację cieplną, jak i akustyczną. Następnie na profilach przykleja się dwustronną taśmę samoprzylepną, która pomoże właściwie zawiesić folię paroizolacyjną. Jest to ważny element sufitu, który izoluje go przed wilgocią. Folię paroizolacyjną przyklejamy do stelaża, zaś miejsca łączenia uszczelniamy specjalną taśmą metalizowaną.
Kluczową czynnością budowy sufitu podwieszanego jest montaż płyt gipsowo-włóknowych Fermacell. Prace zaczynamy od narożnika pomieszczenia. Warto pamiętać, że pomiędzy ścianą, a płytą należy zostawić kilkumilimetrowe dylatacje. Płytę przykręcamy do stalowych profili za pomocą wkrętów samogwintujących. W przypadku grubszych profili stosowane są wkręty samogwintujące z ostrzem wiercącym. Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić ok. 20 cm. Wszystkie wkręty powinny być odpowiednio zagłębione w płytę i później szpachlowane masą szpachlową. Płyty mocuje się tak, aby nie powstawały naprężenia. Musi być zachowana odpowiednia kolejność mocowania do konstrukcji nośnej: od środka płyty w kierunku krawędzi lub sukcesywnie od jednej krawędzi do drugiej. W żadnym wypadku nie należy przytwierdzać najpierw narożników, a potem środka płyty gipsowo-włóknowej. Trzeba też zwracać uwagę, aby płyty były dociśnięte do konstrukcji nośnej. Po przykręceniu pierwszej płyty do konstrukcji nośnej nanosimy na jej krawędź klej z kartusza w postaci płaskiej wstęgi. Następną płytę dociskamy do pierwszej z zachowaniem spoiny 0,5-1 mm. Do klejenia nadają się płyty o krawędziach fabrycznych lub starannie i prosto ciętych na budowie. Przy montażu sufitu podwieszanego należy stosować klasyczną „mijankę” spoin, czyli łączenia płyt z sąsiadujących rzędów muszą być przesunięte względem siebie o minimum 40 cm.
Kolejnym krokiem jest szpachlowanie spoin i miejsc po wkrętach masą szpachlową przeznaczoną do płyt g-w marki Fermacell, dodatkowo warto wzmocnić je taśmą zbrojącą, chyba że masa jest wzmocniona włóknem szklanym. Szczelinę dylatacyjną natomiast warto wypełnić elastyczną masą akrylową. Ostatnią czynnością przy wykonywaniu sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-włóknowych Fermacell jest aranżacja sufitu wraz z odpowiednią stylizacją całego wnętrza. I tutaj nasza wyobraźnia może mieć prawdziwe pole do popisu. Oczywiście wykonujemy gładź na całej powierzchni wyrównujemy ją i wykańczamy w sposób przewidziany w projekcie.
Inspiracje – oryginalny sufit podwieszany
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany, źródło: pinterest.com
Sufit podwieszany z płytami Fermacell
Montaż sufitu podwieszanego można wykonać samodzielnie nawet bez doświadczenia, szczególnie jeśli nie jest to konstrukcja o skomplikowanych kształtach. Najważniejsze jest wykonanie projektu i odpowiednie dobranie materiałów – bez tego nie będzie go można określić jako bezpieczny.
Zobaczcie inną poradę na temat tego, jak zrobić sufit podwieszany i z oświetleniem LED.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.