Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-włóknowych

Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-włóknowych

Sufity podwieszane to bardzo popularne w ostatnim czasie rozwiązanie stosowane przez inwestorów. Do ich wykonania wykorzystuje się systemy suchej zabudowy.

Jednym z najbardziej sprawdzonych i pewnych rozwiązań, które znakomicie nadaje się do wykonania sufitu podwieszanego, są płyty gipsowo-włóknowe.

Prace związane z wykonaniem sufitu podwieszanego zaczynamy od zamontowania konstrukcji nośnej, która może być wykonana z łat drewnianych lub stalowego stelaża. W przypadku montażu profili metalowych należy pamiętać, że minimalna grubość blachy wynosi 0,6 mm. W pierwszej kolejności wzdłuż ścian mocujemy profile UD, zwane także przyściennymi. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie do sufitu wieszaków. Zaleca się, żeby rozstaw wieszaków nie przekraczał 75 cm. Następnie do równoległych profili UD oraz w zawiesiach umieszcza się profile główne CD, nazywane również sufitowymi. Profile główne rozmieszcza się średnio co 35 cm, a ich właściwe ustawienie weryfikuje się przy pomocy poziomicy.

Po zamontowaniu stalowego stelażu układa się na nim wełnę mineralną, która będzie stanowić zarówno izolację cieplną, jak i akustyczną. Następnie na profilach przykleja się dwustronną taśmę samoprzylepną, która pomoże właściwie zawiesić folię paroizolacyjną. Jest to ważny element sufitu, który izoluje go przed wilgocią. Folię paroizolacyjną przyklejamy do stelaża, zaś miejsca łączenia uszczelniamy specjalną taśmą metalizowaną.

Kluczową czynnością budowy sufitu podwieszanego jest montaż płyt gipsowo-włóknowych Fermacell. Prace zaczynamy od narożnika pomieszczenia. Warto pamiętać, że pomiędzy ścianą, a płytą należy zostawić kilkumilimetrowe dylatacje. Płytę przykręcamy do stalowych profili za pomocą wkrętów samogwintujących. W przypadku grubszych profili stosowane są wkręty samogwintujące z ostrzem wiercącym. Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić ok. 20 cm. Wszystkie wkręty powinny być odpowiednio zagłębione w płytę i później szpachlowane masą szpachlową. Płyty mocuje się tak, aby nie powstawały naprężenia. Musi być zachowana odpowiednia kolejność mocowania do konstrukcji nośnej: od środka płyty w kierunku krawędzi lub sukcesywnie od jednej krawędzi do drugiej. W żadnym wypadku nie należy przytwierdzać najpierw narożników, a potem środka płyty gipsowo-włóknowej. Trzeba też zwracać uwagę, aby płyty były dociśnięte do konstrukcji nośnej. Po przykręceniu pierwszej płyty do konstrukcji nośnej nanosimy na jej krawędź klej z kartusza w postaci płaskiej wstęgi. Następną płytę dociskamy do pierwszej z zachowaniem spoiny 0,5-1 mm. Do klejenia nadają się płyty o krawędziach fabrycznych lub starannie i prosto ciętych na budowie. Przy montażu sufitu podwieszanego należy stosować klasyczną „mijankę” spoin, czyli łączenia płyt z sąsiadujących rzędów muszą być przesunięte względem siebie o minimum 40 cm.

Kolejnym krokiem jest szpachlowanie spoin i miejsc po wkrętach masą szpachlową przeznaczoną do płyt g-w marki Fermacell. Szczelinę dylatacyjną natomiast warto wypełnić elastyczną masą akrylową. Ostatnią czynnością przy wykonywaniu sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-włóknowych Fermacell jest aranżacja sufitu wraz z odpowiednią stylizacją całego wnętrza. I tutaj nasza wyobraźnia może mieć prawdziwe pole do popisu.

Fot. Nowości Budowlane & Fermacell

Sprawdzanie poziomu stelaża

Układanie wełny mineralnej

Przyklejanie folii paroizolacyjnej

Montaż płyt gipsowo-włóknowych

Przykładowa aranżacja pomieszczenia


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2013-02-01

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.