Sreberko, plastelina, zapałki. Materiały do budowy ścian domu..dla lalek. Śmiem twierdzić, że dla nas już tak przydatnymi nie będą. Co zatem uznać za materiał odpowiedni do budowy domu naszych marzeń?
Indianie mają swoje tipi, Eskimosi wykorzystują lód, plemiona afrykańskie trzciny. Systemy takie funkcjonują od tysięcy lat, skoro się więc spisują czemu by ich nie zaadaptować? Obawiam się jednak, iż w zetknięciu z naszym klimatem do najszczęśliwszych pomysłów zastosowanie tego by nie należało. Co więc nam pozostaje?
Rozwiązań jak zwykle jest kilka. Najbardziej oczywiste z nich to stara, dobra cegła. Wykonana z gliny, zapraw cementowych, wapiennych i betonu nadaje się idealnie do budowy stropów, słupów, sklepień oraz łuków. Dla tych zaś, którym spieszy się z zakończeniem inwestycji takie rozwiązanie będzie jak kulą w płot, wszak budowa z użyciem tego materiału jest dość czasochłonna.
Trafny wybór materiałów z których będziemy budować ściany budynku zapewni nam komfort mieszkania
Z kolei tym, którzy stawiają na tempo budowy proponuje pustaki: większe od cegieł, posiadający drążenia, służący głównie do wykonywania ścian nośnych. Jest stosunkowo lekki , o dużych rozmiarach co naturalną koleją rzeczy skraca czas robót budowlanych.
Oczywiście każdy z wymienionych powyżej materiałów budowlanych ma szereg swoich odmian, które należy stosować w zależności od aktualnego etapu budowy oraz naszych preferencji. Możemy więc wspierać się cegłą modularną, kratówką, dziurawką, klinkierową, a z pustaków wentylacyjnym stropowym bądź dymowym.
Od wspomnianych tu materiałów istnieją jednak alternatywy. Są nimi np. bloczki: większe od cegieł, nie posiadające drążeń jak pustaki. Wykonywane tylko z lekkich materiałów.
Nie jest to jedyna opcja alternatywna w stosunku do cegły czy pustaka. Dla tych bowiem, którzy lubią nowoczesne rozwiązania proponuje wprowadzone od powszechnego użytku energooszczędne materiały do których należą między innymi poryzowane pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego nowej generacji, pustaki i bloczki z keramzytobetonu z wkładkami izolacyjnymi ze styropianu dla ścian zewnętrznych, a także całe systemy wznoszenia budynków z wykorzystaniem kształtek styropianowych, zrębkowo-cementowych czy profili konstrukcyjnych z PVC.
Reasumując możemy stwierdzić, iż murować można ze wszystkiego, każdy materiał ma określoną wytrzymałość, jednak należy pamiętać aby ściana murowa (nośna) była w miarę gruba oraz odpowiednio zaizolowana, gdyż elementy nośne będą zamakały.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.