Mycie elewacji w domu – jak się z tym uporać szybko i niedrogo

Mycie elewacji w domu – jak się z tym uporać szybko i niedrogo

Zazwyczaj po 5-6 latach pojawiają się na naszej elewacji widoczne zabrudzenia, które są spowodowane gromadzeniem się kurzu, błota, niekiedy rozwojem grzybów i pleśni. Jak najlepiej walczyć z brudną ścianą zewnętrzną, by szybko i bez ponoszenia zbędnych kosztów przywrócić ją do stanu nowości? Jak myć elewację w domu zależnie od stopnia zabrudzenia i materiału, z jakiego została wykonana?

Najlepsza pora – kiedy myć elewację w domu

Elewację, niezależnie od materiału z jakiego została wykonana, powinniśmy czyścić średnio co kilka lat. Oczywiście zależy to od stopnia jej zabrudzenia. Jeśli dom jest usytuowany w pobliżu ruchliwej drogi, lasu czy zakładu przemysłowego, możemy spodziewać się szybszego zabrudzenia elewacji. Na stopień powstawania zabrudzeń czy osadzania się glonów ma również rodzaj zastosowanego materiału – najwięcej zanieczyszczeń chłoną tynki mineralne, które nie są przy okazji odporne na glony i pleśń. Tynki akrylowe, silikonowe i silikatowe są mniej nasiąkliwe, jednocześnie charakteryzują się mniejszą podatnością na zabrudzenia i dłużej zachowują swoją barwę. W rankingu odpornych elewacji kiepsko wypadają również tynki typu kornik, ponieważ w ich rowkach szybko osiada brud. Lepiej sprawdzają się te o strukturze baranka lub kamyczkowej, które są po prostu gładsze.

Najlepszą porą na mycie elewacji jest wiosna, gdy śnieg i mrozy na dobre już zejdą, a temperatury pozwalają na szybkie wyschnięcie elewacji. Pamiętajmy o tym, że jeśli zabrudzenia są bardzo mocne lub nie potrafimy skutecznie wyczyścić elewacji, możemy skorzystać z usług firm, które zajmują się profesjonalnym myciem zewnętrznego wykończenia domu.

Jak zmyć kurz i brud z elewacji pokrytej tynkiem

Szare i lekko brązowe zabrudzenia z elewacji pokrytej tynkiem najszybciej zmyjemy za pomocą wody oraz myjki ciśnieniowej. Tynki mineralne nie powinny być szorowane, gdyż uszkadza to ich strukturę. Woda ma działanie rozpuszczające i usuwające brud, dlatego bez problemu poradzi sobie z niewielkimi zabrudzeniami. Pamiętajmy jednak o tym, że zbyt wysoka temperatura i nieodpowiednie dopasowanie odległości mycia może zniszczyć elewację powodując odkształcenia i pęknięcia. W przypadku niewielkich zabrudzeń w zupełności wystarczy nam myjka o ciśnieniu do 120 bar, przy większych lepiej wybrać mocniejszy model. Jeśli plamy są bardzo uporczywe zawsze możemy sięgnąć po odpowiednie preparaty czyszczące do mycia fasad. Pamiętajmy o tym, by po użyciu detergentów spłukać całą powierzchnię ściany. Zwróćmy zawsze uwagę na temperatury panujące na zewnątrz – zbyt duża różnica temperatur między wodą a powietrzem spowoduje pękanie tynku.

Po dokładnym umyciu elewacji często konieczne jest jej pomalowanie, które jest traktowane jako zabieg konserwacyjny przeprowadzany co kilka lat. Jeśli poza zabrudzeniami na elewacji są widoczne pęknięcia lub zmiana koloru tynku, warto zaszpachlować ubytki i pomalować całość silikonową farbą egalizacyjną, która jest polecana do zabezpieczania tynków mineralnych.

Reklama

Szczotka do usuwania glanów, porostów i mchów
Szczotka do usuwania glanów, porostów i mchów, Zdjęcie: pixabay.com

Glony, porosty i mchy na elewacji – co robić

Zielony nalot na elewacji oznacza na ogół, że mamy do czynienia z organizmami, które są wyspecjalizowane w osiadaniu na trudnych środowiskach i nasze ściany są najprawdopodobniej zawilgocone. Niestety usunięcie glonów, porostów czy mchu nie powiedzie się przy użyciu zwykłej wody pod ciśnieniem.

Przede wszystkim musimy najpierw usunąć największe skupiska za pomocą szczotki, a następnie dobrze umyć elewację wodą lub wodą z dodatkiem detergentów. Następnym krokiem będzie użycie środków biobójczych, które odkażą elewację. Nie jest to jednak koniec. By zabezpieczyć się przed zielonym nalotem w przyszłości, należy pomalować ścianę farbą z dodatkiem biocydów lub bezbarwnym impregnatem, które stworzą ochronną powłokę zmniejszającą nasiąkliwość murów.

Dużym problemem jest usunięcie zielonego nalotu na elewacji drewnianej, gdyż może to być nawet pleśń. Podobnie jak w przypadku tynków zaczynamy od mechanicznego pozbycia się osadu, a następnie przemywamy elewację i malujemy ją. Jeśli jest ona dotknięta grzybem domowym, co mogą sugerować struktury przypominające pajęczyny i naroślą, drewno będzie butwiało i nie pozostaje nam nic innego, jak usunąć zniszczone fragmenty i wymienić je na nowe.

Chcecie uniknąć zniszczonej struktury drewna? Przypomnijcie sobie wszystko o impregnacji drewnianej elewacji.

Jak umyć elewację ceglaną

Cegły z biegiem lat brudzą się, wietrzeją, a spoiny ulegają skruszeniu. Częstym zjawiskiem są również nieestetyczne wykwity, a niekiedy również zielonkawy nalot oznaczający porosty czy glony. Cegły myjemy podobnie jak pozostałe elewacje, czyli za pomocą wody lub wody pod ciśnieniem. Możemy użyć również szczotki, ale powinna być ona średnio twarda ryżowa. Organiczny nalot usuwamy za pomocą środka dezynfekującego lub biobójczego.

Mycie elewacji z cegieł można przeprowadzić również z użyciem specjalistycznych środków. Doradza się, by czyszczenie chemiczne zaczynać zawsze od dołu. Ciekawą metodą mycia cegieł jest gumkowanie, które stosuje się często w przypadku renowacji zabytków. Do czyszczenia stosuje się pudry mineralne lub roślinne, które są napylane na powierzchnię, przylegając do cząsteczek brudu. Następnie usuwa się je za pomocą specjalnego urządzenia.

Jeśli posiadamy elewację ze zwykłych cegieł ceramicznych, możemy wyczyścić ją również na sucho, za pomocą piaskowania lub używając szlifierki kątowej z nasadką ze szczotką z drutu. Niestety ta metoda jest bardzo czasochłonna.

Elewacja z cegieł
Elewacja z cegieł, Zdjęcie: pixabay.com

Jak myć klinkier i elewacje kamienne

Na elewacji z klinkieru niejednokrotnie pojawiają się białe wykwity, które są związane z odparowywaniem wody użytej do murowania warstwy osłonowej. Jeśli chcemy się ich pozbyć, możemy usunąć je za pomocą miękkiej szczotki na sucho. Na mokro usuwa się tylko pozostałości, gdyż w innym przypadku wykwity nie tylko ponownie powrócą, ale będą prawdopodobnie jeszcze bardziej widoczne. Możemy również zastosować specjalne preparaty do czyszczenia klinkieru. Po zakończeniu zabiegów czyszczących, warto zaimpregnować powierzchnię, która zapobiegnie ponownemu pojawieniu się wykwitów.

Nowa elewacja? Przypomnijcie sobie, jak zapobiec pojawieniu się wykwitów na klinkierze.

Kamień elewacyjny jest trudniejszy w prawidłowej pielęgnacji i konserwacji. W razie zabrudzeń należy go umyć wodą pod ciśnieniem i zaimpregnować. W ten sposób usuniemy czarny osad, brud czy kurz. Do czyszczenia kamieni elewacyjnych polerowanych często stosuje się również środki chemiczne, które należy zawsze dokładnie spłukać po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych. Mycie środkami z kwasem, które są najbardziej skuteczne, powinna jednak przeprowadzać specjalistyczna firma. Niewielkie zabrudzenia można usunąć za pomocą szczotki i wody.

Polerowaniu, szlifowaniu i wygładzaniu poddaje się granit i wapień, dzięki czemu ich powierzchnia jest odporna na wnikanie zanieczyszczeń. Są to oczywiście zabiegi wykonywane przez specjalistyczne firmy. Piaskowce czy wapienie bardzo szybko wchłaniają brud, dlatego powinno się je poddawać impregnowaniu za pomocą preparatów silikonowych, związków krzemu czy żywic epoksydowych. W ten sposób zabezpieczamy powierzchnię przed wchłanianiem wody. Te zabiegi możemy wykonać samodzielnie. Innym sposobem na czyszczenie elewacji z kamienia jest piaskowanie, które usuwa warstwę zanieczyszczonego czy czerniejącego piaskowca. Ten zabieg jest także przeprowadzany przez specjalistów.

Wielkie czyszczenie elewacji

Mycie elewacji nie jest tematem, który pojawia się każdego roku. Jeśli jednak po zejściu śniegu okaże się, że ściany zewnętrzne nie są w najlepszych stanie, należy pomyśleć o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i konserwujących. Pamiętajmy o tym, że zawsze należy dopasować je do materiału, jakim pokryta jest elewacja oraz jego jakości! Mycie wodą pod ciśnieniem czy użycie preparatów chemicznych może być wyzwaniem dla tynku i innych powierzchni, jeśli środki nie zostaną odpowiednio dopasowane.

Wolicie samodzielnie myć elewację w domu czy zlecacie te działania specjalistom?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-03-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej