Najlepsze aplikacje dla majsterkowiczów i projektantów – for free [Android]

Najlepsze aplikacje dla majsterkowiczów i projektantów – for free [Android]

W erze smartfonów każdy z nas posiada telefon, który wykorzystuje nie tylko do surfowania po facebooku czy pisania setek wiadomości, ale również do robienia świetnych zdjęć, dokonywania płatności czy… pomiarów odległości. Przechadzając się po wirtualnym sklepie Google Play zauważyłam, że nie ma żadnej kategorii związanej z budownictwem, majsterkowaniem czy projektowaniem. Dziwne, prawda?

Co mogłam zrobić innego – przejrzałam całą witrynę i znalazłam dla was aplikacje, które przydadzą się podczas majsterkowania, wykonywania prac budowlanych, zakupu domu czy nawet tworzenia wizualizacji. – Nie ma za co.

Aplikacje mobilne w budownictwie
Aplikacje mobilne w budownictwie, źródło: Pixabay

Aplikacje mobilne w naszym życiu

Aplikacje mobilne to rynek, który rozwija się w oszałamiającym tempie! Z roku na rok przybywa nowych aplikacji, które wkraczają w coraz bardziej zaskakujące sfery naszego życia. Firmy starają się udoskonalać istniejące programy i wychodzić naprzeciw potrzeb człowieka XXI wieku. Dawniej każdą umiejętność, która była nam potrzebna musieliśmy nabyć sami. Najczęściej ktoś nas jej uczył: dziadek, tata, starszy brat, drużynowy….. Teraz nie musisz uczyć się już żmudnej nauki węzłologii, no chyba, że jesteś zapalonym żeglarzem. Teraz, jeśli potrzebujesz zawiązać jakiś konkretny węzeł włączasz aplikację, która prowadzi Cię krok po kroku do zamierzonego efektu!

Budowlaniec
Budowlaniec w pracy, źródło: Pixabay

Niezbędnik majsterkowicza

Reklama

Moje poszukiwania rozpoczęłam od przeglądu narzędzi przydatnych komuś, kto tak jak ja lubi czasem coś sobie zmierzyć, przeliczyć, poskładać, a jest zmęczony kolekcjonowaniem i noszeniem kolejnych narzędzi przy sobie – w końcu po co? W XXI wieku mamy przecież telefony!

Aplikacje dla majsterkowicza, które musisz znać!

Poziomica XXL

Potrzeby posiadania poziomicy nie trzeba nikomu tłumaczyć. Nie ma sensu dźwigać ze sobą poziomicy, skoro wystarczy nam smartfon. Być może chcemy tylko powiesić prosto obraz na ścianie lub sprawdzić poziom wyrównania wylanej podłogi – mniej znaczy więcej. Dzięki aplikacji zmierzymy kąt czy nachylenie dowolnego obiektu (dachu, ściany) oraz sprawdzimy pion i poziom. Bubble Level to po prostu poziomica, lecz nieco bardziej komfortowa. Bez problemu wypoziomujesz nią mebel, nie dźwigając niepotrzebnego sprzętu. Idealne rozwiązanie dla majsterkowicza!  Bubble Level App działa po ściągnięciu na telefon w następujący sposób: musisz położyć go na płaskim podłożu i skalibrować. Dostępne są dwie wersje tego oprogramowania, płatna i bezpłatna. Aplikacja reklamowana jest jako urządzenie do wyznaczania poziomów lub pionów płaszczyzn w budownictwie. Przyrząd z wybudowanymi jedną lub wieloma tzw. libellami rurkowymi (mierzy wówczas pod wieloma kątami) wykorzystując grawitację ziemską. Pokazuje kąt w stopniach oraz nachylenie w procentach , także odchylenie od pionu. Dźwięki ułatwiają korzystanie z poziomnicy bez patrzenia w telefon, można w tej aplikacji stosować bezwzględną lub względną kalibrację.

Poziomica
Poziomica, źródło: Flickr

Dalmierz : Smart Measure

dalmierz

Jeśli ktoś z was nie jest pewny czym jest urządzenie nazywane dalmierzem, podpowiem, że służy ono do wykonywania pomiarów bez konieczności używania przestarzałych taśm mierniczych. Dzięki aplikacji bez problemu zmierzymy odległości, wysokość, szerokość i powierzchnię obiektu za pomocą trygonometrii. Aplikację należy odpowiednio skalibrować i dopasować do swoich potrzeb. Czy zmierzenie całej działki i powierzchni do ogrodzenia wydaje wam się nadal takie trudne? Ta aplikacja zastąpi Ci metrówkę, gdy będziesz potrzebował pomalować pokój. Szybko mierzysz powierzchnię i możesz kupować farby. Aplikacja mierzy szerokość, odległość, wysokość i powierzchnię obiektu za pomocą trygonometrii. Smart Measure jest częścią zestawu Smart Tools. Użytkowanie jej jest bardzo łatwe, wystarczy wstać i wcisnąć spust migawki w aplikacji. Trzeba wskazać punkt na ziemi, a nie na mierzonym obiekcie! Na przykład, gdy chcesz zmierzyć odległość jaka dzieli Cię od telewizora, musisz wycelować aplikacją w jego stopy. Zawsze warto mierzyć dwa razy, żeby określić dokładność pomiaru. Na stronie aplikacji można przeczytać, że odczyty telefonu mogą się różnić w zależności od wersji systemu, firmweare’u i stanu baterii. Aplikację można skalibrować przy odpowiedniej opcji z menu. Instalując tę aplikację masz dostęp do trzech aplikacji pomiarowych:

  • Smart Ruler (małe obiekty, dotykowo) od 1 do 50 cm,
  • Smart Measure (średnie obiekty, trygonometria) 1 do 50 m,
  • Smart Distance (duże obiekty, perspektywa) 10 m-1 km

Można także zainstalować specjalną wersję Pro, która zawiera możliwość dodatkowych pomiarów: szerokość i powierzchnia, tryb portretowy, funkcję zoom, wirtualny horyzont i nie wyświetlają się reklamy.

Przelicznik jednostek

Przelicznik jednostek

Na pierwszy rzut oka pojawia się pytanie – przelicznik jednostek? Po co? Przecież każdy z nas umie przeliczać metry na centymetry, centymetry na milimetry itd… A co, jeśli znamy i lubimy angielskie strony związane z budownictwem? System miar jest zgoła inny niż w pozostałej części Europy. Wtedy na pomoc przychodzi nam prosta aplikacja konwertująca jednostki, która przelicza nie tylko odległości, masy i pojemności, ale i kursy walut, prędkości, czas czy nawet zużycie paliwa. Wszechstronność moi drodzy, wszechstronność.

Taśma miernicza
Przelicznik jednostek, źródło: Pixabay

Linijka

Jeśli nie jest potrzebny Ci dalmierz – być może wystarczy tylko linijka. Aplikacja, dzięki której nie będziesz musiał nosić ze sobą całego bagażu majsterkowicza w sklepie. Aplikacja Linijka może być zainstalowana na telefon lub tablet. Można dokonać wyboru czy mierzymy w calach czy centymetrach. Jak działa aplikacja? Dotykamy ekranu, aby uruchomić wielodotykową miarkę i ustalamy wymiary wszystkich ciekawych przedmiotów w swoim otoczeniu. Jak reklamowana jest aplikacja?

  • dokonuje dokładnych pomiarów
  • można przełączać pomiędzy calami i centymetrami
  • posiada opcję zapisu historii pomiarów
  • łatwa w użytkowaniu

Latarka
Latarka, źródło: Pixabay

Super-Bright Led Flashlight

Czyli zwykła latarka, której prawdopodobnie nie nosisz zawsze przy sobie. Teraz już nosisz – w swoim telefonie, który zamienia lampę błyskową potrzebną do zdjęć na potrzebny Tobie strumień światła w nocy. Aplikacja z latarką reklamowana jest jako mocna i prosta latarka z opcją stroboskopu. Instalując ten gadżet w swoim telefonie masz gwarancję, że będziesz mógł w sposób tradycyjny włączyć i wyłączyć wirtualny przycisk urządzenia, a telefon stanie się porządną latarką. Super-Bright LED Flashlight oferuje też specjalny stroboskopowy tryb, w którym częstotliwość migania możemy regulować. Aplikacja wykorzystuje pełną moc diody LED z naszego smartfona.

Latarka – Tiny Flashlight

Latarka

Nie każdy z nas lubi nosić przy sobie latarkę, która zawsze gdzieś ginie albo ma rozładowane baterie. Dzięki tej aplikacji będziemy mogli rozświetlić każdą ciemność. Korzysta ona z wbudowanego flasha w telefonie, który na ogół służy do robienia zdjęć. Proste w swoim zamyśle – idealne do przeszukiwania wieczorem odległych kątów w każdym garażu czy jakimkolwiek ciemnym pomieszczeniu, w którym się znajdziesz!

PDF Scanner:Document Scan+ OCR

PDF Scanner Document Scan

Nowoczesny majsterkowicz charakteryzuje się tym, że niekoniecznie wie, jak coś zrobić, ale wie gdzie znaleźć konkretną instrukcję. Wiadomo, najczęściej szukamy porad w Internecie, jednak co, jeśli mamy książkę albo notatki, które fajnie byłoby zabrać ze sobą? PDF Scanner to aplikacja, dzięki której możemy bez większych problemów zeskanować wbudowanym aparatem dowolny dokument i przesłać go do naszego konta w chmurze, aby można było za każdym razem w prosty sposób go znaleźć. Do każdego dokumentu możemy dodać w prosty sposób nawet swoje uwagi, przemyślenia czy rysunki. Jest też możliwość zainstalowania PrimeScanner, aplikacji łatwej w użyciu, którą możesz skanować dokumenty. Aplikacja ma funkcję OCR. Można za jej pomocą wysyłać, ale także konwertować obraz do formatu PDF. Umożliwia import obrazów nie tylko z aparatów, ale także z przeglądarki plików i dostępnych galerii. Dla zachęty, aby zainstalować tę aplikację możemy przeczytać, że skaner z kamerą ma możliwość zapisu nieograniczonej liczby zeskanowanych dokumentów, wyraźnie konwertuje pliki w formacie PSF lub JPG, skaner ma odblokowaną funkcję OCR (rozpoznawanie tekstu) i można łączyć się z Gmailem, dropbox i innymi potrzebnymi aplikacjami. Aplikacja znajduje krawędzie dokumentu automatycznie, przycina niechciane jego części, może „wyprostować lub odwinąć” dokument. Za pomocą specjalnych filtrów możesz w dowolny sposób wykończyć dokument przez wysłaniem lub zapisem.

ColorNote notatnik notatkadcdcd

Jeśli nie znacie jeszcze kolorowych fiszek, które można przykleić do ekranu smartfona, najwyższy czas nadrobić zaległości. Przydatne do zapisywania wszystkich wymiarów, rozmiarów, myśli, listy zakupów w sklepie budowlanym i innych czynności, do których używanie wersji roboczych wiadomości po prostu jest przestarzałe i niewydajne. Karteczki można dowolnie ustawiać, nadawać kolory które oznaczają priorytety, kategorie etc.

Useful Knots

Useful Knots to aplikacja, która krok po kroku nauczy nas przydatnych węzłów. Czasami musimy coś związać i przewieźć lub przenieść. Nie każdy wie, że istnieją tysiące węzłów, z których każdy ma jakieś swoje wyjątkowe zastosowanie . Aplikacja, której nazwę możemy przetłumaczyć na Przydatne Węzły oferuje najlepsze węzły dla wielu praktycznych sytuacji.

Węzeł
Węzeł, źródło: Pixabay

Projektowanie wnętrz

Nie zapomniałam oczywiście o grupie dekoratorów i architektów wnętrz, którzy nawet jeśli nie mają oficjalnego tytułu, uwielbiają projektować wnętrza, zmieniać kolory ścian, namiętnie przestawiać meble i znajdywać coraz nowsze inspiracje w Internecie, przy których blednie cała rodzina.

Architektura wnętrz

W aplikacji znajdziemy ogromną kolekcję wnętrz i pomysłów na dekorowanie domów, wprowadzanie poprawek etc. Nie pogubimy się – zdjęcia są skategoryzowane, możemy je zapisać w ulubionych, przechowywać i dzielić się z naszymi znajomymi.

Paint Harmony

W temacie wnętrz musimy często korzystać z aplikacji napisanych w języku angielskim, jednak interfejsy są na tyle intuicyjne, że nie powinno nam to sprawiać większych trudności. Dzięki aplikacji będziemy mogli zobaczyć, jak będą wyglądały ściany pomalowane na dowolnie wybrany przez nas kolor. Kolory są dopasowywane do wrzuconego przez nas zdjęcia, abyśmy mogli zobaczyć jak najbardziej realistyczne wizualizacje. Jeśli szukacie polskich odpowiedników może nim być Visualizer Duluxa, jednak ogranicza się on jedynie do swojej palety kolorów.

Homestyler Interior Design

Aplikacja pozwala wstawić prawdziwe trójwymiarowe modele do przestrzeni, aby zobaczyć jak będą wyglądały różne kombinacje styli i produktów. Jeśli chcemy spróbować dopasować do siebie kolory farb, meble, dodatki, jest to szansa bez nadwyrężania budżetu i pozostawania wyłącznie w obszarze naszej wyobraźni. Możemy dzielić się zdjęciami, szukać nowych znajomości i komentować projekty innych.

Home Design 3D – FREEMIUM

Dzięki aplikacji będziemy mogli projektować całe wnętrze w 3D. Jest to prosty sposób na przełożenie swoich pomysłów w świat cyfrowy. Projektanci mogą używać oprogramowania jako pomocy przy projektowaniu wnętrz, planowaniu renowacji i przekazywaniu klientom swoich pomysłów. Wiele modeli 3D do wyboru, pokoi, mebli – niezależnie czy planujemy przeprojektowanie wnętrza czy stworzenie domu marzeń aplikacja będzie dla nas idealna, jeśli szukamy kompromisu pomiędzy ceną i możliwościami.

Edytor zdjęć – Photo Editor

Jeśli udało nam się przełożyć nasze pomysły na świat realny, zawsze warto uwiecznić je wbudowanym w smartfonie aparatem. Sam aparat posiada zazwyczaj funkcje zmiany rozmiaru, zmiany koloru czy jasności, jednak warto zainstalować dodatkową aplikację pozwalającą na dokładniejszą edycję zdjęć – czasami wystarczy proste kadrowanie, by zdjęcie naszego wnętrza czy zrobionego własnoręcznie mebla po prostu rządziło.

Mam nadzieję, że każdemu z was przyda się przynajmniej jedna ze znalezionych przeze mnie aplikacji. Oczywiście nie wspominam tutaj o podstawach takich jak Kalendarz Google, czytnik PDF czy Dysk Google (nie, wcale nie pracuję dla Googla), ponieważ wielu z nas korzysta z nich bez względu na profesję czy zainteresowania. Jeśli nie muszę nosić przy sobie komputera z oprogramowaniem projektowym, poziomic, dalmierzy i martwić się marną responsywnością serwisów z nieruchomościami, jestem naprawdę zadowolona – nie powiecie mi, że nie macie podobnie?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-02-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej