Przeprowadzasz się, budujesz lub planujesz remont? Masz już wszystko poza pomysłem i realizacją pokoju dla dziecka? Zobacz jakie są najmodniejsze pokoje dziecięce w tym roku i jak stworzyć niesamowitą przestrzeń dla najmłodszych, w której będzie królowała zabawa i dobry humor. Przecież wybranie kilku mebli to nie jest nawet połowa pracy!
Inspiracje pokoi dziecięcych są przeznaczone dla najmłodszych, czyli dzieci w wieku +3 do ok.7-8 lat. Oczywiście można je wykorzystać przy tworzeniu aranżacji dla młodszego oraz starszego dziecka, należy jedynie pamiętać o bezpieczeństwie oraz zmianie niektórych elementów na praktyczniejsze – np. dodanie miejsca do nauki. O tym, jak przygotować pokój dla ucznia, dowiecie się z wcześniejszego artykułu.
Tipi dla dziewczynek i chłopców
Tipi w pokoju dziecięcym, źródło pinterest.com
Tipi w roli głównej to świetna dekoracja w pokoju dziecięcym. Zależnie od jego rozmiaru, będzie nadawało się ono dla najmłodszych dzieci, jak i nawet dla kilkulatków. Aranżacje często bazują na tego rodzaju detalach, które wzbogacają je i wprowadzają dziecko w świat marzeń.
Wybierając tipi i inne duże dodatki zwróćmy uwagę nie tylko na jakość wykonania, ale również dodatki – to one sprawiają, że nabiera rumieńców. Dodatkowe światło, poduszki, drobiazgi takie jak koronki czy girlandy tworzą przemyślaną całość. Tipi pasuje do większości nowoczesnych aranżacji, chociaż jest głównie dedykowane do stylu skandynawskiego.
Domek na drzewie
Domek na drzewie, żródło pinterest.com
Prawie każde dziecko w którymś momencie swojego życia marzy o domku na drzewie. Warto wykorzystać to marzenie i stworzyć prywatny domek-sypialnię. Zależnie od stylu pokoju, możemy postawić na proste formy lub zbudować dosłownie domek z drewna, z oknem, który ma swoje prywatne wejście dla dziecka, z zakazem wstępu dla dorosłych.
Domek w pokoju to świetny sposób na małe przestrzenie – pod nim można urządzić strefę do zabawy bądź nawet stolik do rysowania czy do nauki w późniejszy czasie. Bardziej śmiałe aranżacje przewidują pod domkiem cały system do zabawy – tunele, zjeżdżalnie, huśtawki – co tylko dziecięca dusza zapragnie!
Pokój dla księżniczki
Pokój księżniczki, źródło pinterest.com
Macie w domu małą księżniczkę? Czas na stworzenie dla niej modnego, wyjątkowego pokoju oddającego jej charakter! Podstawą jest dobrze dobrana kolorystyka – róż, złoty czy inne, ale nazywane popularnie „brudnymi” kolorami, które wyglądają bardziej elegancko. Jak w każdej aranżacji najważniejsze są detale – do wybranych mebli należy dobrać pasujące elementy. W pokoju małej księżniczki może znaleźć się motyw łabędzia, złocona rama, gwiazdy, a nawet piękne trójwymiarowe kwiaty.
Uważajcie jednak na zachowanie spójności. Przesyt dekoracjami nie służy niczemu dobremu. W końcu dziecko też musi mieć miejsce i atmosferę do zabawy czy odpoczynku.
Domowy plac zabaw
Domowy plac zabaw, źródło pinterest.com
Jak już wspominałam wcześniej, w pokoju dziecka modne jest urządzanie niewielkich placów zabaw. Jest to komfort dla rodzica i masa frajdy dla najmłodszych. Plac zabaw powinien być jednak przemyślany zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i designu. Rodzaj zabaw musimy zawsze dostosować do zdolności motorycznych malucha i jego wieku. Najpopularniejsze są ściany wspinaczkowe, dywany z popularną dawniej „grą w klasy”, drabinki, huśtawki i zjeżdżalnie (te mniej, wymagają dużo miejsca).
Odnośnie samego designu, najtrudniej będzie z kolorystyką. O ile zewnętrzne place zabaw zawierają wszystkie kolory tęczy, tak w wersji domowej warto zrezygnować z takiej feerii kolorów na rzecz maksymalnie 2-3, które muszą powtarzać się w innych elementach wystroju.
Szary wciąż w modzie
Szary wciąż w modzie, źródło pinterest.com
Jeśli nasz dom jest urządzony w odcieniach bieli i szarości, dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie tej kolorystyki również do pokoju dziecięcego. Te barwy są zdecydowanie nr. 1 wnętrz w 2018 rok. W przypadku dziecięcych przestrzeni warto jednak dodać do nich nieco ciepła. Niekiedy wystarczy odpowiedni kolor i odcień podłogi, czasami dużo dają dekoracje ścienne. Na inspiracji widać bardzo modne naklejki w formie gór, które pasują do stylu skandynawskiego.
Szarość jest dobrym tłem dla większości kolorów (zależnie do nasycenia czy odcienia), jednak klasycznie wybiera się białe meble dziecięce. Tak jak w każdej dziecięcej aranżacji, dodatki budują atmosferę przestrzeni.
Kolor na poprawę humoru
Kolor na poprawę humoru, źródło pinterest.com
Pomimo tego, że większość aranżacji pokoi dziecięcych w 2018 roku kręci się wokół bieli, szarości i subtelnych akcentów kolorystycznych, wcale nie musimy trzymać się kurczowo tej „nijakości”. Nie ma co ukrywać, wiele wnętrz jest urządzonych praktycznie tak samo, nie dając pola do popisu wyobraźni rodzica. Jeśli również tak czujecie, wprowadzenie koloru na całą ścianę oraz wyrazistych dodatków jest dla was!
W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzają się pastelowe barwy, ale nie musicie wcale czuć się zobowiązani do ich stosowania. Warto jednak pamiętać o tym, że kolor ma wpływ na dziecko, dlatego przypomnijcie sobie psychologię kolorów i zadziałajcie jak rodzice, którzy wiedzą co jest dla malucha najlepsze.
Grafika w roli głównej
Grafika na ścianie, źródło pinterest.com
Kolorowe naklejki i przemalowanie całej ściany to tylko czubek góry lodowej. Szukacie pomysłu na oryginalny i modny pokój dziecięcy? Pora na grafikę! Grafikę przedstawiającą kwiaty, postacie z bajek, motywy geometryczne – wszystko to, co zbuduje we wnętrzu styl, jakiego poszukujecie. To rozwiązanie tchnie życie w nawet najbardziej nudną i „bezbarwną” aranżacji.
Jak stworzyć takie piękne motywy? Jeśli macie duszę artystyczną, chwytajcie za pędzel. Jeśli nie, nic straconego – można zamówić wielkoformatowe naklejki lub całą fototapetę z wybranym motywem. Pamiętajcie jedynie o tym, że taka grafika mocno ściąga uwagę, dlatego powinna znaleźć się na jednej, maksymalnie dwóch ścianach – reszta pokoju nie powinna z nią konkurować.
Domek skandynawski
Domek skandynawski, źródło pinterest.com
Poszukując inspiracji najmodniejszych pokoi dziecięcych w 2018 roku, nie można zapominać o domku skandynawskim. Numer jeden każdego pokoju dla małego dziecka niezależnie od płci. Najpopularniejsze są te w kolorach bieli, jednak równie często wybiera się o naturalnym wykończeniu.
W przypadku maluchów warto wybrać model z bezpiecznymi szczebelkami, o możliwości późniejszego demontażu. Praktyczne są również szuflady na pościel pod spodem, które pomogą zorganizować rzeczy u dziecka.
Dziewczęce kwiaty lub chłopięce motywy
Dziewczęce kwiaty, źródło pinterest.com
Modne jest wzmacnianie przekazu aranżacji poprzez dodanie do niej akcentu związanego z płcią. Tak jak widać na inspiracji, kwiaty budują dziewczęcą przestrzeń, która jest dodatkowo wypełniona innymi dekoracjami. U chłopca za motyw przewodni mogą posłużyć pojazdy, klocki LEGO, góry czy inne motywy, które nie będą pozostawiały żadnych wątpliwości odnośnie tego, kto jest właścicielem pokoju.
Jeśli wasz maluch jest alergikiem, zrezygnujcie z większości dodatków tekstylnych – często zbierają kurz i jeśli nie będziemy je regularnie czyścili, mogą zaszkodzić maluchowi.
Klasycznie i modnie
Klasycznie i modnie, źródło pinterest.com
Pokój dziecięcy w wersji minimalistycznej, nie będzie przykuwał uwagi ani grafiką, ani kolorem, ani zbyt wieloma dekoracjami. Jeśli zależy wam na zbudowaniu takiej przestrzeni, musicie ograniczyć jej zawartość do minimum. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie, gdyż wszystkie wybrane przedmioty będą bardzo mocno działały na zmysły dziecka.
Biel jednak uspokaja, doświetla wnętrze i powiększa je optycznie. Malując na ten kolor ściany, wybierzcie zmywalną i oddychającą farbę, żeby nie martwić się ich stanem już po kilku miesiącach.
Piękne pokoje dziecięce
Pokój dziecięcy potrafi stać się miejscem, w którym dziecko będzie uwielbiało spędzać swój czas. Należy go jednak urządzić w taki sposób, by ująć w nim upodobania malucha. Niektóre dzieci uwielbiają skakać i biegać całe dnie, a inne wolą spokojnie przebierać lalki i przeglądać książeczki, dlatego nie projektujmy wnętrza tylko na podstawie najnowszych trendów, bo dziecko i tak nie będzie chciało w nim przebywać. Jeśli chcecie stworzyć niesamowity design bez czynnego udziału architekta, szukajcie i przeglądajcie wiele inspiracji. Inaczej nie zrozumiecie, co z czym łączyć i kiedy nie przesadzać.
Która inspiracja najbardziej się wam podoba?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.