W naszej wyobraźni dominuje widok budowy pełnej głośnych młotów pneumatycznych, szlifierek czy koparek. Istotnie, trudno jest przeprowadzić jakiekolwiek prace budowlane bez pomocy mocnych maszyn. Sprzęt przyspiesza większość prac i umożliwia wykonanie takich zadań, z którymi bez tych urządzeń byśmy sobie nie poradzili. Niestety dobre maszyny budowlane sporo kosztują i wykonawcy, zwłaszcza dopiero rozwijający działalność, nie zawsze mogą sobie na nie pozwolić. Alternatywą może być wynajem.
dowiesz
się:
- kiedy warto kupić maszyny budowlane,
- w jakich sytuacjach wynajem się opłaca,
- czy warto kupować sprzęt z drugiej ręki,
- co oferują firmy wynajmujące sprzęt budowlany.
Narzędzia i sprzęt budowlany, zdjęcie: pxhere.com
Zakup nowych maszyn budowlanych
Każdy lubi pracować na swoim sprzęcie. Dotyczy to drobnych prac warsztatowych czy dużych inwestycji budowlanych. Świadomość tego, że w każdej chwili możemy skorzystać z maszyny, daje sporo komfortu. Często jednak koszt maszyn budowlanych czy specjalistycznych elektronarzędzi jest na tyle duży, że właściciel firmy musi się dobrze zastanowić, czy będzie to opłacalne w dłuższej perspektywie. W jakich sytuacjach należy zdecydowanie postawić na zakup maszyn budowlanych?
Sprzęt stale używany
Maszyna jest zgodna z profilem działalności firmy i z pewnością będzie stale wykorzystywana. Wówczas warto kupić dobry markowy sprzęt, który z pewnością zwróci się przy długotrwałej pracy.
Nadwyżka gotówki w firmie
Zazwyczaj właściciele firm pod koniec okresu rozliczeniowego starają się wykazać większe koszty, żeby płacić mniejszy podatek. Często też w wyniku dużej inwestycji pojawiają się nadwyżki finansowe, które chcemy zainwestować w dalszy rozwój firmy. Zakup maszyny budowlanej jest znakomitym rozwiązaniem. Nie tylko wygeneruje koszty, ale także wpłynie na rozszerzenie profilu działalności i rozwój przedsiębiorstwa.
Okazje i promocje
Renomowane markety budowlane i hurtownie we współpracy z producentami często organizują promocje elektronarzędzi, a nawet maszyn. Warto śledzić te oferty, ponieważ jest to sposób na wzbogacenie warsztatu majsterkowicza, a także firm budowlanych. Warto pamiętać o tym, żeby wybierać sprzęt, który z pewnością wykorzystamy. W przeciwnym razie będzie jedynie generował koszty.
Narzędzia i sprzęt budowlany, zdjęcie: freepik.com
Zakup maszyn używanych
Nie zawsze jesteśmy w stanie czekać na okazję lub wygenerować odpowiedni zysk. Nowe maszyny budowlane, takie jak koparki czy przydatne na budowie wózki widłowe mogą pochłonąć sporą część budżetu firmy. W związku z tym właściciele często zwracają uwagę na rynek wtórny. Tymczasem zakup maszyn używanych jest ryzykowny i to z dwóch powodów:
- nigdy nie będziemy mieli dokładnej wiedzy na temat stanu technicznego i ukrytych wad maszyny. Co więcej, sprzedawane urządzenia najczęściej są już po okresie gwarancji, dlatego wszystkie usterki będzie trzeba naprawiać samemu;
- szacuje się, że w budownictwie prawie ¼ sprzętu budowlanego pochodzi z kradzieży. Dotyczy to szczególnie ręcznych elektronarzędzi specjalistycznych. Zakup kradzionego sprzętu może sprowadzić na nas sporo niepotrzebnych problemów.
Jeśli rzeczywiście chcemy kupić sprzęt używany to najlepiej od zaufanej firmy lub znajomego. Warto też sprawdzić, czy dysponuje on potwierdzeniem zakupu maszyny lub choćby fakturą. Podejrzenia powinien wzbudzić brak karty gwarancyjnej czy oryginalnego opakowania młotowiertarki, lub innej maszyny. Jednak ich obecność nie daje pewności, że sprzęt nie pochodzi z przestępstwa. Często także przeglądy techniczne wykonywane są “zaocznie”, dlatego z rezerwą należy podchodzić do pieczątek na kartach niektórych sprzętów. Jak widać, maszyny używane to spacer po cienkim lodzie, który nie każdemu będzie się podobał.
Wypożyczenie - ostateczność czy sposób na obniżenie kosztorysu?
“Dobry zwyczaj nie pożyczaj” - takie powiedzenie często można było usłyszeć od naszych mam czy babć. W obecnych czasach sporo rzeczy, a nawet nieruchomości w rzeczywistości jest jedynie wypożyczona. Kredyt w banku czy leasing to forma pożyczki, która pozwala nam cieszyć się samochodem i wymarzonym domem za miastem.
Podobnie rzecz się ma z elektronarzędziami i maszynami budowlanymi. Wypożyczenie sprzętu staje się coraz popularniejsze. Powstaje wiele firm zajmujących się tym biznesem, a jeszcze więcej korzysta z używanych maszyn. Część firm w ogóle nie posiada własnego sprzętu, korzystając tylko z maszyn wypożyczonych lub leasingowanych. Na temat różnic między leasingiem a wynajmem maszyn pisaliśmy wcześniej. Tymczasem do najważniejszych zalet wypożyczania należy:
- brak kłopotów z załatwianiem kredytu bankowego,
- możliwość rozłożenia kosztów w czasie,
- brak dodatkowych kosztów serwisu,
- rozszerzenie zakresu działalności firmy.
Często zwracamy uwagę w kierunku wypożyczalni dopiero w sytuacjach awaryjnych. Nagła usterka maszyny może przerwać prace i spowodować opóźnienia. Dlatego wypożyczenie koparki czy nawet frezarki może ułatwić wyjście z trudnej sytuacji. Często podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych i zalań wynajmowane są wydajne pompy. W razie problemów z zasilaniem wystarczy wypożyczyć agregat prądotwórczy i powrócić do realizacji prac. Zazwyczaj maszyny można wynająć nawet na kilka dni, co nie obciąży mocno kosztorysu.
Wypożyczanie sprzętu budowlanego nie jest oczywiście pozbawione wad. Przede wszystkim trzeba się liczyć z terminami. Nie zawsze wypożyczalnia będzie dysponowała maszynami w okresie, w którym będziemy ich potrzebować. Często też data zwrotu jest ściśle określona, co w razie opóźnień może spowodować niemałe problemy. Do kosztów trzeba też doliczyć zabranie i odwiezienie sprzętu z wypożyczalni. W przypadku dużych maszyn budowlanych, jak koparki czy zwyżki, może to generować znaczne koszty.
Wiertarka udarowa 710 W TC-ID Einhell
Asortyment wypożyczalni maszyn budowlanych
Niezależnie od tego, jaka motywacja kieruje nasze kroki do wypożyczalni, warto mieć świadomość, na co możemy tam liczyć. Takie przedsiębiorstwa najczęściej dysponują maszynami wysokiej jakości, pochodzącymi od renomowanych producentów. Maszyny z reguły są zadbane, serwisowane i poddawane systematycznym kontrolom technicznym. Często są to także urządzenia specjalistyczne, których na rynku jest niewiele lub produkowane są na zamówienie. Wśród asortymentu można znaleźć między innymi:
- koparki i minikoparki,
- zwyżki i podnośniki,
- maszyny budowlane,
- agregaty prądotwórcze,
- pompy wody czystej i brudnej,
- wiertarki i młoty,
- wentylatory lub klimatyzery,
- specjalistyczne narzędzia monterskie.
Analizując powyższe zestawienie, można dojść do wniosku, że wynająć można w zasadzie każdy sprzęt. Poza dużymi maszynami budowlanymi, w asortymencie dobrych wypożyczalni znajdują się także narzędzia warsztatowe. Jednak w ich przypadku warto się zastanowić, czy zakup nowego sprzętu, czasem niższej jakości nie będzie lepszym rozwiązaniem. W drobnych pracach remontowych czy wokół domu zawsze przyda się wkrętarka, czy szlifierka. Jeśli będziemy mieli ją stale pod ręką, pozwoli to szybciej wykonać większość prac i zyskać komfort w sytuacjach awaryjnych.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.