Narzędzia, których potrzebuje każdy majsterkowicz

Narzędzia, których potrzebuje każdy majsterkowicz

W każdym mieszkaniu, w każdym domu powinna znaleźć swoje miejsce… skrzynka lub kącik z narzędziami. Nawet w obliczu naszej nikłej wiedzy związanej z majsterkowaniem i naprawami… tak, zdecydowanie skrzynka z narzędziami się przydaje! Po prostu – pewnych narzędzi nie może zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym! A co najlepsze – z mojego doświadczenia wynika, że z roku na rok zestaw „niezbędnych” i „koniecznych” narzędzi i sprzętów będzie się powiększał!

Konieczne i niezbędne narzędzia

Mężczyźni zapytani o to, aby wymienili 5 narzędzi, bez których nie wyobrażają sobie funkcjonowania wymieniają zwykle:

 • młotek
 • obcęgi
 • śrubokręt/ wkrętak (oczywiście nie jeden, ale dużo, różnych…. Krzyżakowych i zwykłych, mniejszych i większych – bądź zestaw składający się z uchwytu z wymiennymi końcówkami o odmiennych rozmiarach i kształtach, w skład których wchodzą nakładki trzpieniowe i ampułowe)
 • kombinerki/ szczypce uniwersalne
 • klucze nastawne – na przykład klucz francuski,
 • wkrętak elektrotechniczny wykorzystywany do prac związanych z elektryką
 • tzw. „metry” czyli miarki- na przykład taka o długości 5 m oraz tzw. calówka drewniana.

Narzędzia
Narzędzia, źródło Pixabay

Inny niezbędny osprzęt

Wymieniając niezbędne w skrzynce narzędziowej sprzęty podaje się też:

 • taśmy izolacyjne,
 • poziomicę,
 • kilkustopniową, rozkładaną drabinkę,
 • piłkę ręczną z wymiennymi brzeszczotami do drewna czy metalu
 • papier ścierny
 • gwoździe, kołki, wkręty, nakrętki, podstawowe śruby, czy haczyki,
 • klucze nimbusowe w kształcie litery „L”,
 • klucz nastawny, uniwersalny, regulowany, do dokręcania i odkręcania śrub o różnych rozmiarach. Warto pamiętać, że wyróżniamy klucze: francuskie, angielskie, szwedzkie i tzw. żabki,
 • kombinerki funkcjonujące pod nazwą „szczypców uniwersalnych”
 • miary nazywane też miarkami, wykonywane ze stali, tworzywa sztucznego, posiadające zwykle bardzo wygodną, automatyczną blokadę,
 • nożyki do cięcia papieru, metalu lub plastiku- tzw. „introligatorskie”,
 • klucze płaskie,
 • latarkę,
 • skrzynkę na narzędzia
 • rękawice ochronne oraz odzież ochronną.

Dodatkowy osprzęt domowy
Dodatkowy osprzęt domowy, źródło Pixabay

Mistrzowie wśród narzędzi

Reklama

Innymi narzędziami lub sprzętem, który warto posiadać są z pewnością: 

 • wiertarka z wymiennymi wiertłami o różnej długości, grubości i twardości. Osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych najczęściej snują opinię, że warto zainwestować w markowy osprzęt niż dokonać zakupu najtańszej wiertarki. Do wiertarek z „wyższej półki” zaliczyć można sprzęt takich marek, jak Bosch, Hitaschi, Makita. Każde forum na której dokonuje się wymiana doświadczeń związanych ze sprzętem remontowo-budowlanym obfituje w stwierdzenia, że na użytek domowy najrozsądniej jest kupować narzędzia z tzw. średniej półki cenowej. Najtańsze uważane są za mało wytrzymałe i słabej jakości, a te najdroższe za zbędne dla amatorów. Wielu mężczyzn nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tzw. wkrętarki, która pełni też funkcję szybkiego śrubokrętu.
 • Na pierwszym miejscu w pytaniu o najpopularniejsze narzędzie, które powinno znaleźć się w domowej skrzynce z narzędziami panowie zdecydowanie wymieniają…. młotek. To król narzędzi potrzebnych w każdym gospodarstwie domowym. Służy podczas drobnych i bardziej zaawansowanych prac remontowych. Fachowcy polecają młotki ślusarskie z drewnianym trzonkiem, bądź z trzonkiem wykonanym z włókna szklanego powleczonego gumą. Ważne jest, by przed zakupem sprawdzić miejsce połączenia trzonka z obuchem. Porządny młotek powinien mieć solidne połączenie. Decydując się na zakup młotka warto wziąć go do ręki, aby sprawdzić jego wagę oraz to jak leży w dłoni. Wygoda podczas pracy jest gwarantem wykonania nawet najtrudniejszego remontu.

Podstawowy osprzęt
Podstawowy sprzęt, źródło Pixabay

Większy kaliber

Z narzędzi „większego kalibru”, które zwykle są używane w domach jednorodzinnych są jeszcze: piła ręczna do ogólnego stosowania, choć zwykle służy do cięcia drewna lub plastiku. Warto kupić piłę, która posiada zahartowane „zęby”. Specjaliści polecają, by na każdy cal znajdowało się 7-8 „zębów”. Dokonując zakupu piły poleca się sprawdzić jej parametry, na przykład długość całego urządzenia (wzorcowa piła powinna liczyć ok. 380-450 mm). Wiertarka z zestawem wierteł należy do tzw. elektronarzędzi. Chociaż wyróżnia się wiertarki: ręczne, bezudarowe i udarowe. Najbardziej uniwersalne są wiertarki bezudarowe i udarowe służące do wiercenia w różnorodnych materiałach miękkich i twardych. Kupując określony model wiertarki zwraca się uwagę na jej moc, maksymalną prędkość obrotową, średnicę wywiercanych otworów oraz ewentualną liczbę „biegów”. Wkrętak z wymiennymi końcówkami jest wymiennym narzędziem dla śrubokrętów. Jeden wkrętak zastępuje wiele różnych rodzajów śrubokrętów od krzyżowych (6 stopniowa skala PH) , przez płaskie, o zróżnicowanych wielkościach (od 3 do 6,5 mm). Niektórzy do domowego zestawy narzędzi kupują szlifierkę. Jest ona szczególnie przydatna tym osobom, które lubią majsterkować w drewnie lub w metalu. Najpopularniejszymi szlifierkami są szlifierka kątowa i oscylacyjna. „Złote rączki” mogą pochwalić się także takimi narzędziami jak: pilarka, wyrzynarka czy opalarka do drewna.

Elektronarzędzia
Elektronarzędzia, źródło Pixabay

Przechowywanie koniecznych i niezbędnych narzędzi

Każdy gospodarz domu powinien mieć miejsce, w którym zostaną zdeponowane jego narzędzia. W domach jednorodzinnych zwykle udaje nam się zagospodarować jakiś kąt, schowek czy nawet oddzielne pomieszczenie do przechowywania różnego rodzaju sprzętów związanych z ogrodem, drobnymi remontami czy odśnieżaniem. Przechowywanie narzędzi nie jest prostą sprawą, gdyż ważne, aby skompletowany przez nas zestaw był dostępny w określonym miejscu. Czasami niestety nie wystarczy skrzynka narzędziowa, ale gwarantem porządku okaże się miejsce w piwnicy lub garażu, w którym będą rozlokowane (na ścianie, w szafce, na regale) określone narzędzia i sprzęty.

Miarki
Miarki, źródło Pixabay

MultiToole

Producenci oferują narzędzia wielofunkcyjne nazywane multiToolami. Takie zestawy sprawdzają się nie tylko w domowych warunkach, ale również podczas wyjazdów, czy wypadów na działkę rekreacyjną. Narzędzia wielofunkcyjne cechuje nieduża wielkość. Użytkowane są na przykład przez służby mundurowe. Przykładowy zestaw zawiera m.in.: kombinerki płaskie, standardowe, obciskacz do spłonek, przecinaczki do drutu, zaciskacz, hak tnący, nożyczki, pilnik do metalu i drewna, pilnik diamentowy, piłkę do drewna, śrubokręty, linijkę calową i centymetrową, młotek, a całość zamknięta jest w jednym urządzeniu lub opakowaniu. Narzędzia multiTool są oferowane przez różnych producentów i bardzo się od siebie różnią zestawem wyposażenia, jakością, wielkością i ceną. Są dostępne w sklepach narzędziowych i marketach budowlanych, ale można je kupić także w sklepach militarnych, czy wędkarskich. Reklamowane są jako przedmioty potrzebne w domu i podczas różnego rodzaju wypraw. Jedną z popularnych na świecie firm produkujących multiToole jest Leatherman. Narzędzia wielofunkcyjne z tej firmy cechuje pełna niezawodność i doskonałe wykonanie.

Narzędzia stolarskie
Narzędzia stlarskie, żródło Pixabay

Użytkując mieszkanie, czy dom z pewnością przytrafiają się ich użytkownikom różnego rodzaju drobne awarie, czy zdarzenia, które wymagają natychmiastowej interwencji, ale niekoniecznie muszą być wykonane przez fachowców. Posiadając niezbędny zestaw określonych narzędzi każdy majsterkowicz samodzielnie jest w stanie poradzić sobie z dokręceniem poluzowanych śrub, czy uchwytów, wbiciem gwoździa czy wywierceniem kilku otworów w ścianie. Inwestycja w określone narzędzia przyniesie wymierne efekty, a jeśli zdecydujesz się na sprzęt z tzw. „średniej półki”, to narzędzia posłużą nam długo. Nie trzeba wszystkiego kupować od razu. Zwykle skompletowanie całego zestawu niezbędnych narzędzi jest rozciągnięte w czasie. Posiadanie skrzynki z narzędziami lub kącika dla „złotej rączki” pozwala osiągnąć wymierne oszczędności oraz własną satysfakcję. Ważne, aby niezbędne narzędzia dobrać do własnych potrzeb i prac, które najczęściej wykonuje się w swoim domu.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-03-01

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej