Grzejnik jest nieodłącznym elementem „wystroju” domu, który niejednokrotnie szpeci i wprawia nas w zły nastrój. Jest jednak konieczny, by zapewnić nam ciepło w porze przejściowej i chłodnej, dlatego poniekąd godzimy się na jego obecność. Jeśli przenoszenie go w inne miejsce jest zbyt kosztowne, a wymiana niemożliwa, możemy zawsze ukryć go na kilka sprytnych sposobów. Jak zamaskować kaloryfer w salonie, w sypialni i w każdym w innym miejscu? Zobacz, co możesz zrobić, jeśli nie chcesz oglądać już szpecącego wnętrze grzejnika!
dowiesz
się:
- Jak ukryć kaloryfer,
- Jak prawidłowo zabudowac kaloryfer?
Jak ukryć kaloryfer w domu? Zdjęcie: Unsplash.com
Zasady stosowane z ukrycia
Grzejnik nie może być nigdy zabudowany i zamaskowany w całości – konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni od dołu i najlepiej od góry, by zapewnić swobodny przepływ powietrza i nie podnosić kosztów za ogrzewanie. Oczywiście wiele zależy od wybranego sposobu ukrycia. Warto również pamiętać o dokładnym wyborze materiału – źle dobrany może się odkształcać, płowieć, rozwarstwiać.
Doraźne sposoby poza sezonem grzewczym
Kaloryfer można po prostu przemalować. Jest to prosty sposób na to, by zmienić jego wygląd, a nawet zamienić na element pasujący do naszej aranżacji. Niekiedy lepszym wyborem jest uwydatnienie zamiast ukrycia! Pamiętajcie o tym, że można zaaranżować przestrzeń w taki sposób, że widoczny grzejnik np. z żebrami, będzie ciekawą, przyciągającą wzrok „dekoracją”. Mowa tutaj choćby o stylu industrialnym czy eklektycznym.
W lecie doraźnym, choć nietrwałym sposobem jest zasłonięcie grzejnika zasłonami. Niestety jest to jedynie pomysł chwilowy, gdyż wraz z nadejściem zimy trzeba postarać się o coś bardziej trwałego.
Jeśli jesteście dopiero na etapie urządzania mieszkania czy domu, można tak ustawić meble, by zasłaniały nieestetyczny kaloryfer. Najlepiej użyć do tego sofy lub dużego fotela pamiętając o tym, by pozostawić wolną przestrzeń między nią a kaloryferem, szczególnie w okresie grzewczym.
Sprytne wbudowanie go w otoczenie
Jeśli grzejnik nie jest w opłakanym stanie, może zostać wbudowany w zabudowę ścienną. Jest to prosty sposób na odciągnięcie uwagi od jego bryły. Rozwiązanie to będzie odpowiednie w dwóch przypadkach – gdy grzejnik znajduje się na ścianie, na której docelowo miały stanąć duże meble lub nawet meblościanka oraz wtedy, gdy nie chcemy w pełni zabudować ściany, a jesteśmy otwarci na meble pod zamówienie bądź wykonanie ich własnoręcznie.
Nad grzejnikiem można umieścić półki w odcieniu grzejnika (bądź przemalować go), układając na nich książki czy ramki ze zdjęciami.
Jak ukryć kaloryfer w domu? Zdjęcie: Unsplash.com
Modna osłona dopasowana do stylu wnętrza
Gdy grzejnik stoi samotnie na ścianie lub nie chcemy tworzyć półek wokół niego, pozostaje nam zaprojektowanie modnej osłony, obudowy. Możemy poszukać gotowych modeli w sklepach, jednak ciekawszym rozwiązaniem będzie zlecenie jej wykonania stolarzowi. Osłona musi przede wszystkim pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Może to być bardzo prosta konstrukcja np. w pionowe pasy, aż po fantazyjne kształty przykuwające wzrok domowników i gości.
Osłony grzejnikowe są wykonywane na ogół z blachy stalowej, szkła, drewna czy płyt gipsowo-kartonowych.
Osłona grzejnikowa, zdjęcie: Unsplash.com
Grzejnik jako ozdoba
Poza standardową osłoną, obudowaniem grzejnika szafką bądź czasowym ukrywaniem go za zasłonami, możemy wykorzystać go do stworzenia niecodziennej dekoracji. Jest to oryginalny pomysł dla osób, które lubią otaczać się niecodziennymi przedmiotami. Jak wykonać taką dekorację? Przede wszystkim wybrać materiał używany do budowania osłon taki jak drewno czy metal i zaprojektować ciekawy kształt, który będzie wychodził jakby poza ramy grzejnika (pomysły w inspiracjach).
Szafka maskująca kaloryfer w małych przestrzeniach
Jeśli kaloryfer ma ogrzać niewielkie pomieszczenie, można rozważyć zamówienie wąskiej szafki w okolicach parapetu lub pod nim. Może ona mieć przesuwane drzwi i z łatwością przechowamy w niej drobne przedmioty. Ważne jest jedynie to, by na blacie i dolnym cokole wstawić kratkę przepuszczającą ciepło, które emituje grzejnik w sezonie grzewczym. Taka szafka, jeśli będzie dobrze przemyślana, praktycznie zupełnie zamaskuje grzejnik i sprawi, że „zapomnimy” o jego istnieniu.
Modne jest zbudowanie szafki wraz z siedziskiem – rozwiązanie polecane szczególnie w przypadku dużych przestrzeni oraz znacznej ilości okien pod którymi są usytuowane grzejniki. Domownicy lubiący czytać bądź wypoczywać przy ładnym widoku, pokochają nowe, ciepłe miejsce.
Jeśli obawiamy się tego, że grzejnik nie będzie emitował odpowiedniej ilości ciepła, postawmy na szafki z pionowymi pasami, które mogą być ustawione pod kątem, by nie uwidaczniać tego, co za sobą kryją. Ważny jest dobry i przemyślany projekt, dlatego zerknijcie na inspiracje bądź zatrudniajcie profesjonalistę, który sam podda najlepszy pomysł:
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Jak ukryć kaloryfer - inspiracje, źródło: Pinterest
Grzejnik nie musi szpecić
Teraz wiecie już, jak sprytnie ukryć grzejnik, który do tej pory szpecił wasz dom lub mieszkanie. Wybór najlepszej opcji należy do was, jednak warto wiedzieć o tym, że jest ich naprawdę sporo do wyboru. Począwszy od tradycyjnych osłon, poprzez szafki, aż po przemalowanie go i ozdobienie niecodziennymi osłonami.
Która z inspiracji najbardziej przypadła wam do gustu?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.