Nieporadni kolorystycznie

Odwiedzając różnego rodzaju miejsca prywatne i publiczne wciąż zastanawiam się nad tym, czy Polacy są nieporadni kolorystycznie, czy po prostu są żywym przykładem społeczeństwa daltonistów? Oczywiście uogólniam, ale sami powiedźcie, czy nie zdarzyło się wam wejść do czyjegoś mieszkania i ukrywać za uśmiechem prawdziwą opinię na temat nowego koloru ścian?

Zmierzam z parującą kawą do pokoju i siadam na pluszowej kanapie koloru neonowy orange, stawiam szklankę na ciemnym mahoniowym stole i przyglądam się liliowym ścianom. Jeszcze ten szklany stolik pod telewizorem. Staram się tego nie widzieć, nie zauważać, przeoczyć, co mogę innego zrobić?

Widząc coś takiego w kolejnych miejscach mam ochotę wyposażyć się w młot pneumatyczny, buldożer i wjeżdżać. Uwaga! Jestem! Proszę się odsunąć, burzymy, tak, tak, kawę parzoną z mlekiem poproszę, za chwilę.

Zauważam nawet, że podejście nie wynika zupełnie z ignorancji, gdyż ciężko przegapić kolejne katalogi Dulux’a, ale z naszej pewności siebie, no bo przecież dlaczego rażący pomarańcz miałby nie pasować do liliowego? No dlaczego?

W misji zbawiania świata zastanawiam się ciągle co doradzić osobom, które nie rozumieją idei kolorów. Wiem, nie uszczęśliwię całego świata, jednak chociaż żeby uświadomić tą niewielką część, chociaż spróbować?

Reklama

O kolorach można zanudzać całymi dniami i nocami, jednak aby uprościć cała sprawę, wystarczy, że każdy z nas będzie obracał się wśród trzech założeń kolorystycznych. Urządzając lub remontując mieszkanie wybieramy (tylko 1 z 3):

  1. Barwy monochromatyczne, czyli odcienie tego samego koloru.
  2. Barwy pokrewne, czyli sąsiadujące ze sobą kolory na kole barw.
  3. Barwy uzupełniające, czyli położone naprzeciwko siebie kolory na kole barw.

Aby nie zastanawiać się nad tym, jak wygląda koło barw, pod spodem umieszczam dla was uproszczoną grafikę, na podstawie której można stworzyć sobie ogólne pojęcie o kolorach.

koło-barw-do-artykułu

Jak przełożyć to na wnętrza?

Jak można się domyślić, mieszkanie urządzone w barwach monochromatycznych będzie mieszkaniem urządzonym raczej bezpiecznie, w zależności od harmonii panującej między kolorystyką a stylem. Pasuje doskonale do koncepcji wnętrza minimalistycznego i nowoczesnego. Oczywiście inaczej będzie wyglądało mieszkanie oparte na odcieniach czerwieni, a inaczej na odcieniach bieli. Warto o tym pamiętać i zwrócić uwagę na to, czy nie stworzymy sobie z mieszkania domu rozkoszy. Warto również wiedzieć o tym, że nie każdy zauważy, że mamy w mieszkaniu 5 odcieni bieli.

Barwy pokrewne zbudują we wnętrzu zdecydowanie bardziej intensywny wyraz, dodadzą mu energii i poweru. Oczywiście nie musimy wybierać najbardziej intensywnych barw, możemy zdecydować się na beżowe odcienie, w zależności od naszej koncepcji wnętrza. Należy pamiętać o tym, że wybierając barwy pokrewne powinno się używać maksymalnie dwóch połączeń kolorystycznych. Dodanie bieli, czerni czy brązów nie wpłynie negatywnie, jednak nadmiar barw zamieni nasz dom w przedszkole.
red okej ostateczne

czerwień kolory

 

Wybierając barwy pokrewne również powinniśmy zdecydować się maksymalnie na dwa kolory. Co ważne, barwy mają najczęściej inną temperaturę, dlatego wybierając je stworzymy we wnętrzu istne starcie ciepła z zimnem. Jeśli szukamy silnego kontrastu we wnętrzu i nie podobają nam się minimalistyczne, jasne wnętrza, a szukamy czegoś nowoczesnego i wyrazistego, będzie to wybór trafiony.

Jeśli zastanawiacie się nad doborem kolorów warto wiedzieć, że architekci wnętrz posiadają do swojej dyspozycji wzorniki NCS farb wybranych producentów. Posiadając w dłoniach takie cudo można zobaczyć jak zachowują się poszczególne odcienie farby, jaka jest jej intensywność i co do siebie najlepiej pasuje. Na ten moment wiele firm umieszcza wzorniki online, choć jak można się domyślić, nie są one tak precyzyjne jak wersja papierowa.
trendland-loft-interior-design-inspiration-10

loft kolory

 

I co teraz?

Kolory we wnętrzu to nie tylko same ściany, ale również meble oraz dodatki. Jeśli jednak zaczynacie od przemalowania ścian na inny kolor, warto znać kilka przydatnych wskazówek, które wpłyną na optyczny odbiór mieszkania:

– wybór koloru wpływa na nastrój, zdolności koncentracji, poziom pobudzenia oraz inne aspekty naszej psychiki
– wnętrze urządzone w kolorach ciepłych (żółty, pomarańcz etc.) będzie bardziej radosne w odbiorze, a w barwach zimnych (niebieski, chłodne odcienie zieleni) bardziej nowoczesne i otwarte
– intensywne barwy zmniejszają optycznie wnętrze, a kolory pastelowe wręcz odwrotnie
– właściwości optyczne wnętrza można zmieniać stosując kontrasty kolorów intensywnych i pastelowych

kolor w przestrzeni

Wzorki, więcej wzorków!

Okazuje się, że nie same kolory są jedynym problemem, ogromny problem stanowi również dopasowanie mebli i dodatków do danego stylu. Gdyby ktoś chciał mi zarzucić, że nie wiem co to eklektyzm – owszem, mieszanka styli może wyglądać zniewalająco, ale nie przypadkowa mieszanka. Jeśli ktoś pragnie mieć piękne mieszkanie czy dom nie może zabrać szafy po babci, kupić stolika w Agacie Meble i ułożyć poduszek na podłodzie, które będą udawały indyjskie poduchy. To naprawdę się nie uda.

Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ podczas doboru kolorów do wnętrza może nam pomóc wybór odpowiedniego stylu. Choć styli istnieje naprawdę wiele, najpopularniejsze na dzień dzisiejszy jest styl nowoczesny, loftowy oraz minimalistyczny. Mniejszość decyduje się na akcentowanie wnętrza w stylu marynistycznym, indyjskim czy rustykalnym. Możecie na własną rękę poszukać danych styli w sieci, choć w najbliższych wpisach postaram się zebrać podstawową wiedzę na temat każdego z najmodniejszych looków mieszkania.

 

531e850b697ab065dd00faea._w.540_s.fit_

niebieskie kolory

 

Nie rozstaję się z ołówkiem i kartką praktycznie nigdy, dlatego specjalnie dla Was napisałam najczęściej popełniane błędy, których (proszę) chociaż starajcie się unikać. Zatem, co robimy źle:

  1. Wybieramy wszystko w jednym kolorze, beżowa kanapa do beżowego dywanu w beżowym pokoju naprawdę wygląda… beżowo.
  2. Kupujemy różne meble do jednego pokoju, a przecież szklany czarny stolik nie wygląda dobrze z ciężkimi dębowymi meblami i pluszową rażącą po oczach kanapą.
  3. Chcemy mieszkać w domu, który jednocześnie jest nowoczesny, tchnie wschodem i posiada chińskie motywy na ścianach.
  4. Chcemy sprawić, by nasz dom wyróżniał się swoją oryginalnością i w końcu popadamy w przesadę – urządzamy wszystko w kontraście czerni i bieli lub kupujemy meble, które wyglądają niesamowicie, jednak zupełnie nie nadają się do użytku.
  5. W naszą przestrzeń wstawiamy sofę, stolik, meble i… gotowe! A dodatki? A wazony, obrazy, poduszki, które dodają przytulności wnętrzu? Lekceważymy dodatki, uważając że nie wniosą niczego szczególnego, a przecież dodatki to również kolor.
  6. Kanapa w romby, stolik z rzeźbionego szkła i tapeta w kwiaty na ścianach. Przesada naprawdę jest kiczowata i powoduje oczopląs.
  7. Kierujemy się wyłącznie praktycznością – na szarych płytkach nie widać brudu, na jasnym stole trudniej zauważyć rozsypany cukier, przecież szklany stolik trzeba ciągle czyścić!
  8. Kopiujemy wszystko co zobaczymy w magazynach lub u znajomych. Skoro u niej dobrze wygląda wazon z kwiatami na każdym stole, to dlaczego u nas miałoby być inaczej?
  9. Ograniczamy się tym, co jest dostępne w największych meblowych sklepach. Seryjnie produkowane stoły, meblościanki, seryjne mieszkania.
  10. Jeden stolik do kawy, drugi stolik pod telewizorem, trzeci stolik na kwiaty w rogu, czwarty stolik w rogu. We wnętrzach nie rządzi zasada im więcej tym lepiej. Przede wszystkim jakość i dobry pomysł.

skandinavskij-dekor

emsy kolory

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do poszukiwania koloru we własnym wnętrzu. Nie każdy chce, aby architekt urządzał mu dom, jednak każdy z nas chciałby, aby jego dom wywoływał zachwyt na twarzach innych i był miejscem, w którym uwielbiamy przebywać. Dobranie odpowiednich kolorów wiąże się nie tylko z intuicją i naszym własnym gustem, ale z przestrzeganiem podstawowych zasad opracowanych na przestrzeni wielu lat. Oczywiście jeśli kochamy towarzystwo swojej pomarańczowej sofy, to dobierzmy do niej odpowiedni kolor ścian i dodatków, aby wnętrze nabrało odpowiednich barw.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2015-01-30

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej