Pisałam już dla was kiedyś tekst o tym, jak urządzić ekologiczne wnętrze. Znalazły się tam podstawowe materiały takie jak drewno, korek czy bambus wraz z ich tradycyjnym zastosowaniem. Dzisiaj chcę wam zaproponować podróż przez nowe pomysły na eco wykończenie wnętrz z użyciem znanych, ekologicznych materiałów. Chcecie poznać trendy, które rozgościły się już w wielu domach na całym świecie?
Ekologiczne tradycje – przypomnienie najlepszych materiałów
Zanim przejdę do pokazania wam nowych, ciekawych pomysłów na ekologiczne wykończenie wnętrz, przypomnę najpopularniejsze materiały, które stanowią podstawę takich inwestycji.
Do ekologicznych materiałów wykończeniowych zaliczamy głównie:
- papier,
- drewno,
- kamień,
- wiklinę,
- korek,
- bambus,
- wapno,
- cegłę.
Pod pojęciem ekologicznego wykończenia ścian możemy znaleźć zarówno ekologiczne farby, które są oddychalne, antyalergiczne i nie szkodzą człowiekowi, jak i białe cegiełki wapienne, które królują na ścianach w wielu mieszkaniach.
Drewno wykorzystujemy zarówno pod postacią nowych desek na podłogę, jak i pochodzących z recyclingu deseczek, które mogą stać się ozdobą np. ściany w sypialni. Wiklina czy bambus są rzadziej stosowane jako wykończenie ścian, gdyż nadają wnętrzu bardzo specyficznego charakteru, który nie każdemu z nas będzie odpowiadał. Jeśli cenimy sobie nowoczesne lub klasyczne aranżacje możemy zdecydować się na korek, który doskonale wygłusza czy kamień, który nadaje wnętrzu ekskluzywnego wyglądu. O ścianach z cegły pisaliśmy niedawno – jest ona również naturalnym i topowym materiałem wykończenia wnętrz.
Znany materiał, nowe podejście
Pomimo tego, że w temacie ekologicznych materiałów trudno jest wymyślić coś nowego, oryginalnego, to zawsze możemy spojrzeć na wnętrze z innej perspektywy. Przykładem może być coraz ciekawsze wykorzystanej kamienia i drewna, które nabiera niesamowitych form, pasujących idealnie do nowoczesnych koncepcji wykończeniowych. Najbardziej modne są surowe wykończenia, które doskonale pokazują fakturę, strukturę czy odcień danego nośnika. Nie ma się czemu dziwić – ekologia stara się nadążyć za nowoczesnymi formami, ale wciąż najlepiej czuje się pod swoją pierwotną postacią.
Kolejnym świetnym pomysłem na wykończenie podłogi może być… brud, ziemia i inne materiały gruntowe. Za granicą panuje nowy trend na wykonywanie posadzki o nazwie „earthen floor”, która była standardem w XIV wieku w Europie. Oczywiście nowe podejście sprawia, że jest wykonywana nieco z innych materiałów, posiada trwalsze wykończenie, ale z pewnością można ją zaliczyć nie tylko do ekologicznego, ale również mocno modernistycznego podejścia w wykończeniu wnętrz.
To, co możemy znaleźć nawet w lesie
Ekologiczne materiały do wykończenia wnętrz to nie tylko naturalne drewno czy kamień, które możemy znaleźć w marketach budowlanych. Jeśli macie w sobie żyłkę twórcy i lubicie eksperymentować, dobrym pomysłem jest wyprawa za miasto w poszukiwaniu patyków, pieńków czy nawet kamieni rzecznych. Z takich drobiazgów można wykonać np. podłogę w kabinie prysznicowej, świetną dekorację ścienną w salonie czy nawet kilka stołków do salonu.
Ekologiczny papier na ścianach i na podłodze
Papierowe tapety są zaliczane do jednych z ekologicznych wykończeń ścian. Na rynku są dostępne modele wielowarstwowe, które nie tylko nie przyciągają kurzu, ale są łatwe w utrzymaniu czystości.
Za eco uznaje się modele wykonane z lub zawierające włókna papierowe lub tekstylne, celulozę oraz mączkę drzewną. Nowoczesne wykończenie ścian z myślą ekologiczną nie jest jedynie wykorzystaniem dostępnych w sklepach wzorów tapet. Ściany nie tylko mogą, ale powinny stać się modną dekoracją, która wyraża emocje i charakter domowników. Czy wiedzieliście o tym, że z papierowych toreb można nawet zrobić trwałą podłogę w domu lub w mieszkaniu?
Niesamowite pomysły na upcycling
Z pewnością znacie pojęcie recyklingu, jednak czy wiecie czym różni się od niego upcycling? Najprościej mówiąc, jest to wyższy poziom recyklingu, który nie tyle przetwarza przedmioty do ponownego użytku, ale nadaje im zupełnie nowe życie. Idąc wraz z tą myślą, ekologicznym wykończeniem wnętrz mogą stać się zużyte butelki, ponownie przetopione szkło czy nawet stare skórzane paski! W końcu naturalna skóra również jest ekologicznym surowcem.
Decydując się na takie rozwiązanie bądźcie ostrożni w doborze materiałów oraz ich ilości w danym wnętrzu. Niektóre zestawienia mogą do siebie nie pasować i powodować efekt odwrotny do zamierzonego. O ile przede wszystkim dbamy o ekologiczność we wnętrzu, nie może się ono stać zbiorem starych, niepotrzebnych rupieci.
Ekologiczne wykończenie wnętrz to nie tylko kolor
Każdy, kto chce czerpać z materiałów, które oferuje mu natura, musi znaleźć rozwiązania pasujące do jego stylu życia i mieszkania. Nie każdy z nas czuje się dobrze wśród surowego kamienia czy cegły, a niektórzy potrzebują otoczenia roślin, które dosłownie rosną i kwitną na ścianach domu. Pamiętajmy o tym, że ekologiczne wykończenie wnętrz to nie tylko moda, która panuje od wielu lat i będzie tylko zdobywała na popularności, ale również poszanowanie przyrody i dbałość o zdrowie.
Co sądzicie o ekologicznych wnętrzach? Który z pomysłów sprawdziłby się w waszym domu?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.