Ustawodawca zapowiedział wiele zmian uszczelniających i ułatwiających rozliczenia podatkowe. Od 1 stycznia 2019 roku nie zabraknie również podwyżek podatków, które uderzą we właścicieli nieruchomości. Zgodnie z ogłoszeniem Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost podatków od nieruchomości oraz pozostałe zmiany podatkowe obowiązujące od stycznia 2019 roku wynikają ze zmian inflacyjnych. Inflacja w 1. półroczu bieżącego roku wyniosła 1,6% i na jej podstawie ustalane są górne stawki opłat lokalnych oraz podatków obowiązujących od przyszłego roku. Samorządy mogą, lecz nie muszą podnosić podatków od nieruchomości.
Ile wynosić będą stawki podatku od nieruchomości w 2019 roku?
Stawki podatku od nieruchomości ustalane są przez rady gmin i mogą różnić się w zależności od regionu. Nie mogą być jednak wyższe od maksymalnych kwot ustalonych przez ministra finansów na określony rok podatkowy. Możliwie największe stawki stosowane są m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.
Nowe podatki od nieruchomości, Źródło: Pixabay.com
Zatem podatki od nieruchomości, które zaczną obowiązywać od 2019 roku, nie będą większe niż:
- 23,47 zł/m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wzrost o 37 gr/m2 r/r.
- 0,79 zł/m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części. Wzrost o 2 gr/m2 r/r.
- 0,93 zł/m2 powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wzrost o 2 gr r/r.
- 4,71 zł/ha powierzchni gruntów pod wodami stojącymi lub płynącymi, zbiorników sztucznych i jezior. Wzrost o 8 gr r/r.
- 0,49 zł/m2 powierzchni gruntów pozostałych. Wzrost o 1 gr r/r.
Kto zobligowany jest do płacenia podatku od nieruchomości?
Obowiązek podatkowy spoczywa na właścicielach oraz użytkownikach wieczystych nieruchomości. W przypadku współwłasności obowiązek ten ciążyć będzie również na wszystkich współwłaścicielach. W przypadku posiadania wyodrębnionych lokali i części wspólnej współwłaściciele płacą podatek za swój lokal oraz za udział w części wspólnej nieruchomości.
Podatek od nieruchomości naliczany jest od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość została nabyta. W przypadku wybudowania domu jednorodzinnego obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona lub rozpoczęto użytkowanie budynku przed ostatecznym zakończeniem jego budowy.
Zatem przykładowo, gdy nabędziemy nieruchomość i podpiszemy akt notarialny zakupu domu 13 listopada, wówczas obowiązek podatkowy zacznie być naliczany od 1 grudnia. W przypadku zakończenia budowy domu lub rozpoczęcia jego użytkowania w marcu 2019 roku podatek zacznie być naliczany od stycznia 2020 roku.
Jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana, obowiązek podatkowy dotychczasowego właściciela anuluje się wraz z końcem miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż.
Do kiedy należy uregulować zobowiązania podatkowe?
Po zakończeniu budowy lub zakupie nieruchomości jej właściciel ma obowiązek zgłosić o tym fakcie urząd gminy w ciągu 14 dni. Zgłoszenie następuje za pomocą specjalnego formularza dostępnego w urzędzie lub na jego stronie internetowej. Należy pamiętać, by zgłosić do urzędu również wszelkie zmiany w nieruchomości, które mają wpływ na wysokość naliczanego podatku – np. przystosowanie dodatkowego pomieszczenia.
Kiedy uregulować podatek od nieruchomości, Źródło: Pixabay.com
Podatek od nieruchomości opłaca się za dany rok w czterech ratach: do 15. dnia marca, maja, września i listopada. Można również opłacić cały roczny podatek jednorazowo.
Jak zmierzyć powierzchnię nieruchomości?
Powierzchnia, którą należy wpisać w formularzu dostarczanym urzędowi gminy, powinna być zgodna z powierzchnią widniejącą w ewidencji gruntów i budynków lub w akcie notarialnym zakupu nieruchomości. Powierzchnia użytkowa budynku na potrzeby podatku od nieruchomości mierzona jest po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach (również garaży, suteren, poddaszy użytkowych, garaży podziemnych i piwnic). Pomiarom nie podlegają klatki schodowe i szyby dźwigowe. Wszelkie pomieszczenia, które mają wysokość od 1,4 do 2,2 m, zalicza się do powierzchni użytkowej jedynie w 50%. Pomieszczenia o wysokości mniejszej niż 1,4 m pomija się w pomiarach.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.