Od 9 grudnia 2018 roku czeka nas sporo zmian dotyczących warunków technicznych garaży jedno- i dwustanowiskowych. Występując o pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy domu z garażem lub samego garażu wolnostojącego po 9 grudnia 2018 roku, należy dostosować projekt inwestycji do nowych warunków technicznych.
Jak prezentują się obecne warunki techniczne dla garaży wolnostojących?
Obecnie stanowiska postojowe w garażach musiały dysponować szerokością nie mniejszą niż 2,3 m, przy czym między bokiem samochodu a ścianą garażu należało zachować minimum 0,5 m odstępu. Zatem minimalna szerokość stanowiska uzależniona była przede wszystkim od gabarytów parkującego w garażu pojazdu.
Co więcej, wraz z 1 stycznia br. ustawodawca w 21 ust. 1 warunków technicznych określił, że stoisko postojowe dla samochodu w garażu nie może być mniejsze niż 5 m długości i 2,5 m szerokości. Zmiany wchodzące w życie z dniem 9 grudnia 2018 roku – zgodnie z § 104 ust. 3 warunków technicznych – zmniejszają minimalną szerokość stanowiska do 2,3 m.
Garaż, Źródło: Fotolia
Stąd też, ze względu na tę nieścisłość, zgodnie z art. 7a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego przyjmuje się, że wątpliwości związane z treścią normy prawnej rozstrzyga się na korzyść inwestora lub innego podmiotu będącego stroną sporu.
Jak zmienią się minimalne wymiary miejsc postojowych po 9 grudnia 2018 roku?
Nowelizacja ustawy wprowadza 3 istotne zmiany. Przede wszystkim odległość między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a ścianą garażu musi być równa bądź większa od 0,3 m. Co więcej, gdy w garażu wielostanowiskowym poszczególne stanowiska postojowe oddzielone są od siebie słupami, między dłuższą krawędzią a słupem musi być zachowana odległość nie mniejsza niż 0,1 m, a konstrukcja garażu musi umożliwić swobodne otworzenie drzwi pojazdu.
Po drugie, miejsce postojowe w garażu dla pojazdów osobowych nie może być krótsze niż 5 m i węższe niż 2,5 m. W przypadku miejsc, na których stawiane są pojazdy użytkowane przez osoby niepełnosprawne, minimalna szerokość miejsca postojowego wynosi 3,6 m.
Trzecia wprowadzana zmiana również dotyczy osób niepełnosprawnych. Jeżeli w garażu stworzone zostały miejsca postojowe przeznaczone dla pojazdów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne, wówczas do tych miejsc postojowych musi być doprowadzony dojazd umożliwiający dotarcie oraz manewrowanie wózkiem inwalidzkim pod drzwiami pojazdu. Droga manewrowa dla wózka nie może być węższa niż 1,2 m.
Warunki dotyczące usytuowania garażu
W przypadku posadowienia garażu obowiązują takie same zasady, jak dla innych obiektów budowlanych, które sprecyzowane zostały w nowelizacji z dnia 1 stycznia 2018 roku.
Oznacza to, że garaż wolnostojący może być umieszczony 3 m od granicy działki, jeżeli nie posiada on otworów okiennych i drzwiowych od strony granicy, lub w odległości 4 m w przeciwnym wypadku. Niemniej jednak od zasady tej są pewne odstępstwa.
W przypadku budynku sąsiada wybudowanego na granicy działki można bezpośrednio dostawić do niego garaż. Poza tym, jeżeli zezwala na to plan miejscowy, garaż może być postawiony nawet 1,5 m od granicy działki.
Dodatkowo wśród odstępstw wymienić należy możliwość umieszczenia garażu na granicy działki lub w odległości od granicy nie mniejszej niż 1,5 m w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej, gdy działka ma mniej niż 16 m szerokości lub gdy długość garażu nie przekracza 6,5 m, a jego wysokość 3 m.
Zmiany dotyczące wykończenia i wyposażenia garażu wolnostojącego
Zgodnie ze znowelizowanymi warunkami technicznymi, posadzka garażu musi być wykonana w taki sposób, by zachować spadki do zewnętrznego lub wewnętrznego wypustu kanalizacyjnego, przy czym w zabudowie rekreacji indywidualnej, jednorodzinnej i zagrodowej dopuszczane są spadki kierowane bezpośrednio na nieutwardzony grunt działki.
Obowiązkowym wyposażeniem garaży wolnostojących w zabudowie jednorodzinnej są elektryczna instalacja oświetleniowa i wrota garażowe lub wjazd o wysokości nie mniejszej niż 2 m w świetle i szerokości co najmniej 2,3 m. Poza tym garaż musi dysponować wysokością w świetle nie mniejszą niż 2,2 m i 2 m od spodu urządzeń instalacyjnych i przewodów elektrycznych, a także zapewniać odpowiednią wymianę powietrza.
Garaże, Źródło: Fotolia
Garaże wolnostojące nieogrzewane powinny zapewniać wydajną wymianę powietrza poprzez otwory wentylacyjne umieszczone w ścianach bocznych lub przeciwległych albo we wrotach garażowych. Łączna powierzchnia netto otworów wentylacyjnych musi być większa niż 0,04 m2 na każde ogrodzone stanowisko postojowe. W garażach ogrzewanych musi być zaimplementowana instalacja wentylacyjna co najmniej grawitacyjna, która będzie w stanie wymienić 1,5-raza powietrze w garażu w ciągu godziny.
W garażach podziemnych, które przeznaczone są do stawiania pojazdów wyposażonych w instalację LPG, konieczne jest dodatkowe zainstalowanie czujek stężenia propan-butanu oraz mechanicznego sterowania instalacją wentylacyjną.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.