Nowoczesne metody na ciepłą wodę użytkową

Nowoczesne metody na ciepłą wodę użytkową

Ciepła woda to standard cywilizacyjny i nikt nie wyobraża sobie życia bez niej. Warto jednak wiedzieć, że standard ten to znaczny wydatek, który ma spory wpływ na koszty eksploatacji domu czy mieszkania.

Generalnie chodzi o to, że aby podgrzać duże ilości wody – szczególnie do kąpieli, potrzebna jest znaczna ilość energii. Przy decyzji o urządzeniu podgrzewającym, warto również rozważyć inne aspekty, jak wygoda czy design.

Sposoby na ciepłą wodę użytkową, czyli energia.

Wykluczając dawne metody ogrzewania, aktualnie stosuje się dwa rozwiązania – elektryczność oraz gaz. Warto wiedzieć, że media te są od siebie bardzo różne i nie sposób jednoznacznie określić, które jest lepsze. Przykładowo – nowe budynki, które często stawiane są poza ścisłym centrum miasta, nierzadko mają problemy z dostępem do gazu. Znaczne odległości oraz problemy z budową infrastruktury instalacji powodują, że czasami po prostu nie ma takiej możliwości. Z drugiej strony, bywają jeszcze takie miejsca w naszym kraju, gdzie dostęp do elektryczności jest ograniczony. Przerwy w dostawie tego medium są częste, więc wiele osób zmuszonych jest do korzystania z sieci gazowej, lub w niektórych przypadkach – z butli gazowych.

Reklama


Podsumowując – medium jest zależne od wielu czynników – usytuowania budynku oraz okolicznych warunków. Dodatkowo warto zauważyć, że pod względem kosztów gaz jest tańszy, jednak elektryczność jest ogólnie uważana za bezpieczniejsze źródło energii.

Urządzenia do podgrzewania wody użytkowej.

Zgodnie z powyższym opisem – najczęściej używanymi urządzeniami są te, które działają na gaz lub na energię elektryczną. Z oczywistych względów, jeżeli jeden z mediów jest dla kogoś niedostępny lub trudno dostępny to nie warto silić się na konkretny typ urządzenia lub dostosowanie instalacji. Jednak jeżeli oba źródła energii są dostępne to sprawa się komplikuje…

Przede wszystkim warto wiedzieć, że urządzenia są różne i dostosowywane są do konkretnych potrzeb. Najpierw opiszmy te rozwiązania, które przydają się w przypadku dużych potrzeb wody, czyli kąpieli.

Standardowym rozwiązaniem jest tzw. bojler, czyli zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Jego zadaniem jest magazynowanie znacznych ilości tej cieczy, oczywiście w odpowiedniej temperaturze. Na rynku można znaleźć zbiorniki o pojemności od 35 litrów aż po ogromne 500 litrowe zasobniki (najczęściej stosowane w hotelarstwie). Warto więc wybrać optymalną wielkość dla potrzeb swojej rodziny. Zbiorniki są zbudowane ze specjalnych materiałów, które akumulują ciepło, czyli działają w sposób podobny do termosu.

Zasobniki takie mogą mieć wmontowaną grzałkę elektryczną, która będzie dogrzewać do odpowiedniej temperatury. Innym rozwiązaniem są zbiorniki, które podłączone są do pieca gazowego i wykorzystują to medium do podgrzewania wody.

Inaczej sprawa wygląda w innych punktach odbioru wody. Poza kąpielą stosujemy ciepłą ciecz również do mycia naczyń lub rąk. Zarówno w łazience, jak i kuchni. Co wtedy? Oczywiście woda z zasobnika może być również stosowana w innych punktach, nie tylko w wannie, czy prysznicu.

Wiele osób decyduje się jednak na przepływowe podgrzewacze wody. Są one dostępne w różnych konfiguracjach – większych, gdzie jedno urządzenie obsługuje kilka punktów odbioru lub mniejszych, gdzie jedno urządzenie montowane jest bezpośrednio z baterią i podgrzewa wodę wyłącznie w tym punkcie.

Zaletą takiego rozwiązania jest szybki dostęp do wody, która podgrzewana jest natychmiastowo. Nie trzeba czekać, aż zasobnik przepuści wodę przez wężownice i wypchnie najpierw zimną ciecz. Podgrzewacze są jednak dość drogie i zamontowanie kilku takich w mieszkaniu może być nieopłacalne.

Jak widać – rozwiązań jest wiele. Zawsze warto udać się do okolicznych sklepów i marketów, gdzie można zobaczyć i porównać modele. Największym problemem jest uzyskanie kompromisu między ceną, a komfortem użytkowania. Zasobniki są duże, a na wodę trzeba czekać dłuższy czas, jednak cena ogrzewania cieczy jest niższa z powodu akumulacji. Podgrzewacze są droższe, jeżeli weźmiemy pod uwagę montaż kilku – woda dostępna jest natychmiastowo, a same urządzenia są niewielkie.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-02-19

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również