Przed tym dylematem staje coraz więcej osób. Kupić działkę, potrzebne materiały, wynająć fachowców i prawie codziennie doglądać ich pracę (i tak przez kilka miesięcy lub lat), czy może pójść na łatwiznę i kupić „gotowca” od dewelopera. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Budowa na własną rękę
To zadanie dla szczególnie wytrwałych. Wybór działki, materiałów, znalezienie odpowiedniej ekipy, uzyskanie niezbędnych pozwoleń to prawdziwa droga przez mękę. Pozytywną stroną tego wyboru jest przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia (nie płacisz bowiem „prowizji” dewelopera). Ponadto, jeśli posiadasz jakieś umiejętności remontowo-budowlane to część prac wykonasz sam, oszczędzając nawet do kilku tysięcy złotych. Dodatkowo sam decydujesz o każdym najmniejszym elemencie Twojego domu – w przeciwieństwie do oferowanych przez deweloperów „katalogowych” budynków.
Zakup gotowego domu od dewelopera
Opcja dla wygodny i posiadających spory zapas gotówki. Zakup gotowego rozwiązania to przede wszystkim spokój i pewność, że wszystko będzie na czas. Wybierają tę opcję nie musisz zaprzątać sobie głowy wyborem budulca, organizowania ekipy, pozwoleń itp. Deweloper zajmuje się wszystkim za Ciebie. Ty po prostu płacisz i wymagasz. Chyba, że jednak chcesz uczestniczyć w procesie powstawania Twojego domu, wtedy do dyspozycji masz kilka opcji. Mianowicie, zakup domu w stanie:
- Surowym otwartym (w którego skład wchodzą: fundamenty, ściany, dach) – Tobie w udziale przypadnie cała reszta związana z jego wykończeniem (tynki, okna, drzwi itp.)
- Surowym zamkniętym (stan jak wyżej + zainstalowane drzwi oraz okna) – do Twoich obowiązków należeć będzie wykończenie całości.
- „Pod klucz” (czyli wykończony w 100%) – Tobie w udziale przypadnie tylko przywiezienie mebli i rozpakowanie się w nowej lokalizacji.
Naturalnie, im większy stopień wykończenia tym wyższa finalna kwota, która zostanie przekazana na rachunek dewelopera.
Nie ma nic za darmo
Pamiętaj, że deweloper nie działa charytatywnie. On musi na tym zarobić. Nie licz na to, że użyje najlepszych dostępnych materiałów, zatrudni wybitnych specjalistów czy zadba, aby dom był nieskazitelny. Jeśli kupujesz dom za 500 tysięcy złotych, musisz liczyć się z tym, że od 50 do 100 tysięcy stanowi wynagrodzenie dewelopera.
Podsumowując
Masz czas, chęci i trochę umiejętności, a w dodatku cenisz sobie indywidualizm i chcesz, aby Twój dom był wyjątkowy? Postaw na budowę na własną rękę.
Jeśli natomiast dysponujesz wystarczającą ilością gotówki i wolisz posiadać dom rodem z katalogu – zdecyduj się na kupno bezpośrednio od dewelopera.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.