Ochrona wnętrz przed słońcem – rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Ochrona wnętrz przed słońcem – rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Gdy jesteśmy zmęczeni już falą upałów i ukrywamy się we wnętrzach naszych domów, by zaznać nieco chłodu, może okazać się, że panują w nich takie same temperatury jak na zewnątrz. Trudno jest wychłodzić dom czy mieszkanie, chyba że jesteśmy szczęśliwcami posiadającymi klimatyzację. W przeciwnym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Jaka jest najlepsza ochrona wnętrz przed słońcem? Czy lepsze są rolety zewnętrzne, wewnętrzne, a może inne popularne rozwiązania?

Zewnętrzna ochrona wnętrz przed słońcem

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne

Mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, często stanowią również doskonałą ochronę przed włamaniami. Jak sama nazwa wskazuje, są montowane na zewnątrz, jednak ich konstrukcję można skutecznie ukryć w elewacji budynku. Istnieje wiele rodzajów rolet zewnętrznych, a decyzję o montażu niektórych modeli trzeba podjąć już na etapie budowy domu.

Ich największą zaletą jest to, że chronią okno nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale również przed wpływem deszczu, śniegu czy wiatru. Rolety zewnętrzne są również dźwiękoszczelne, przez co zmniejszają uciążliwość hałasów dochodzących z zewnątrz. W zimie mogą stanowić dodatkową warstwę izolującą. Rolety zewnętrzne są na ogół sterowane ręcznie oraz elektrycznie, dzięki czemu możemy dowolnie je zaprogramować. Stanowią sposób na ochronę wnętrz przed słońcem oraz ich skuteczne zaciemnienie. Warto je rozważyć szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, które trudno zasłonić tańszymi roletami wewnętrznymi.

Reklama

Żaluzje zewnętrzne (fasadowe)

Żaluzje zewnętrzne

Ich przewagą nad roletami zewnętrznymi jest możliwość regulacji dopływu światła i sterowania jego kątem padania. Dzięki swojej konstrukcji składającej się z lamelek, pozwalają nam obserwować przez okno otoczenie, nie zasłaniając w 100% widoku. Podobnie jak rolety zewnętrzne chronią okno przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jednak są od nich mniej skuteczne. Wiele osób docenia ich estetykę, gdyż są mniej ciężkie i bardziej stylowe. Sprawdzą się w przypadku małych i dużych przeszkleń, choć mogą być dość kosztownym rozwiązaniem.

Markiza kub markizoroleta

Markiza

Kolejnym popularnym sposobem na ochronę wnętrz przed słońcem jest montaż markizy lub markizorolety. Przewagą drugiej jest to, że pozwala również na zaciemnienie wnętrz, co jest niemożliwe w przypadku zwykłej markizy (nie w 100%). Tego rodzaju rozwiązania stanowią świetną ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń, chociaż są bardziej problematyczne od rolet czy żaluzji. Na ogół trzeba pamiętać o ich zwinięciu w czasie mocnych opadów deszczu czy śniegu. Mogą również nie wytrzymać silniejszego wiatru, a z pewnością nie będą stanowiły ochrony przed włamywaczami. Markizy są jednak doceniane ze względu na to, że nie zasłaniają widoku z okna i stanowią dodatkowe zacienienie tarasu czy balkonu. Mogą być także stosowane w przypadku małych i dużych przeszkleń.

Okiennice

Okiennice

Prawie zapomniane, choć nadal stosowane w niektórych domach czy mieszkaniach. Pomimo tego, że mogą kojarzyć się ze starymi domami lub stylem śródziemnomorskim, dzisiejsza oferta produktów jest dostosowana do wyglądu nowoczesnych domostw. Okiennice, podobnie jak pozostałe rozwiązania, mogą być sterowane manualnie lub elektronicznie. Ich dużym plusem jest możliwość wietrzenia pomieszczeń w nocy – wystarczy otworzyć na oścież okno i je zamknąć, tworząc skuteczną barierę przed nieproszonymi gośćmi. Są one również trwałym rozwiązaniem, które chroni okno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. W przeciwieństwie do rolet wpuszczają do wnętrza nieco światła, jednak nie można nimi sterować tak jak w przypadku żaluzji. Dobrze dobrane okiennice potrafią stworzyć zupełnie odmienny klimat w otoczeniu naszego domu.

Wewnętrzna ochrona wnętrz przed słońcem

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne

Działają na podobnej zasadzie co rolety zewnętrzne, chociaż nie stanowią tak skutecznej bariery przeciwsłonecznej. Pomimo tego we wnętrzach z zamocowanymi roletami jest chłodniej i ciemniej. W zależności od wyboru tkaniny czy materiału możemy zapewnić sobie częściowe lub zupełne zaciemnienie pokoju. Produkty pokryte od zewnątrz błyszczącym materiałem lepiej odbijają światło słoneczne. Rolety wewnętrzne są nawijane na wałek, który może być przymocowany do ramy okna lub do ściany czy sufitu. Modele zwijane harmonijkowo są nazywane plisami. Niestety rolety wewnętrzne pasują na ogół do mniejszych przeszkleń, gdyż szeroki wałek może wyglądać nieestetycznie w dużym (szerokim) oknie. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie okien, możemy wybrać rolety w kasetach z prowadnicami, które tworzą z oknem jedną całość. Ostatnio dużą popularnością cieszą się rolety wewnętrzne „dzień-noc”, które pozwalają na podobną regulację ilości wpadającego światła jak w przypadku żaluzji.

Żaluzje wewnętrzne

Żaluzje wewnętrzne

Podobnie jak w przypadku żaluzji zewnętrznych, ich największą zaletą jest możliwość regulowania ilości światła wpadającego do pomieszczeń i jego kąta padania. Są zbudowane z lamelek, które mogą mieć jedną matową, a drugą błyszczącą stronę. Jak nietrudno się domyślić, ta ostatnia będzie odbijała promienie słoneczne. W czasie zakupu warto zwrócić uwagę na sposób sterowania lamelkami, które powinny poruszać się płynnie w czasie zwijania i rozwijania żaluzji.

Wertikale

Wertikale

Wertikale są stosowane głównie w biurach i miejscach użyteczności publicznej, gdzie stanowią świetną barierę przed nagrzewaniem się pomieszczeń i nadmiernym nasłonecznieniem. Wyglądem przypominają żaluzję i roletę, gdyż ich szerokie lamelki są wykonane z tkaniny. Zsuwają się jednak w poziomie zamiast w pionie. Mogą zasłonić zarówno duże, jak i małe przeszklenia.

Plisy okienne

Plisy okienne również przypominają wyglądem rolety wewnętrzne, jednak składają się podobnie jak żaluzje (w harmonijkę). Jest to rozwiązanie dla osób poszukujących nowatorskich rozwiązań, które nie są zdecydowane na inną wewnętrzną osłonę okienną. Za pomocą plisy można zadbać zarówno o zaciemnienie pomieszczenia, jak i osłonę przed nagrzewaniem się wnętrz. Są one regulowane z dołu i z góry, dzięki czemu zatrzymamy plisę na dowolnej wysokości okna. Dzięki temu będziemy mogli doskonale regulować ilość wpadającego światła i zapewnić sobie widok na zewnątrz. Plisy zaleca się raczej do mniejszych przeszkleń.

Czy kolor i materiał ma znaczenie

Materiał i kolor osłon ma ogromne znaczenie w czasie zakupu. Jedne tkaniny skuteczne chronią przed słońcem, a inne nagrzewają się, powodując skutek odwrotny do zamierzonego.

Z czego wykonuje się osłony okienne:

- rolety zewnętrzne – głównie PCV i aluminium, dzięki czemu są odporne na czynniki atmosferyczne.
- żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne - aluminium, do wewnątrz również bambus, drewno i inne materiały, które posiadają różnorodne właściwości.
- markizy – tkaniny o różnorodnych właściwościach, na ogół nieodporne na trudne warunki atmosferyczne.
- okiennice – wykonywane są z PCV, dawniej z drewna. PCV jest odporne na czynniki atmosferyczne, drewniane produkty wymagają regularnej impregnacji.
- rolety wewnętrzne , wertykale i plisy okienne – tkanina o różnych właściwościach – może być transparentna, odbijająca światło słoneczne, rozpraszająca, zaciemniająca, jednobarwna czy z nadrukiem.

Jak wybrać kolor osłon okiennych:

  1. Dopasuj osłony okienne do kolorystyki pomieszczenia – do akcentów kolorystycznych, do barwy przewodniej itd.
  2. Pamiętaj, że kolor również podkreśla styl wnętrza – przykładowo jaskrawe rolety źle wyglądają w stylu klasycznym czy skandynawskim.
  3. Rolety o ciepłej kolorystyce dodają wnętrzu blasku i przytulności, a o chłodnej sprawiają, że wydają się one bardziej surowe, stonowane.
  4. Jasne kolory odbijają światło, a ciemne je pochłaniają. Jeśli pomieszczenie nie przegrzewa się i nie lubimy mocnego zaciemnienia, zdecydujmy się na jasne barwy rolet. W innym przypadku lepszym wyborem będą ciemniejsze modele.

Upałowi już dziękujemy

Często dopiero po nadejściu fali upałów zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak ochronić nasze wnętrza przed słońcem. Dom czy mieszkanie, w którym spędzamy większość czasu, mogą stać się chłodnym azylem, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie odpowiedniego systemu osłon okiennych. Nie ma najlepszego rozwiązania, gdyż sami musimy zdecydować czy chcemy mieć widok z okna, czy wolimy 100% zaciemnienie, czy przykładowo wystarczy nam kilka wewnętrznych zasłon, które zminimalizują efekty upałów. Jeśli rolety niczego nie zmieniają, nie bójmy się bardziej radykalnych rozwiązań. W końcu klimatyzacja nie musi być wyłącznie luksusem, który spotykamy w biurowcach.


Który system osłon okiennych jest waszym zdaniem najlepszy?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-08-22

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej