Ocieplenie ścian zewnętrznych będzie przynosiło efekty tylko wówczas, gdy izolacja zostanie wykonana w sposób prawidłowy, izolatorem dobrej jakości. Da nam to gwarancję oszczędności w zużyciu energii, co wpływa pozytywnie zarówno na budżet domowy oraz na środowisko naturalne. Ocieplenie budynku to jednocześnie jego zewnętrzna odnowa. Przystępując do prac ociepleniowych należy zapoznać się z zaleceniami, jakie podają producenci odnośnie materiałów wykorzystywanych do ocieplenia budynku.
Profesjonalnie wykonane ocieplenie budynku to realna oszczędność na ogrzewaniu, przy nieustannie rosnących kosztach nośników energii. Termomodernizacja starych budynków jak i budowa nowych energooszczędnych to bardzo ważne inwestycje.
Skuteczna izolacja materiałami wysokiej jakości
Ważne jest, aby materiały które wykorzystywane będą do izolacji nie okazały się być „bublami”, lecz były materiałami wysokiej jakości. Ocieplenie metodą ETICS wykorzystuje najczęściej styropian. Dlatego też wybierając styropian należy zwrócić uwagę, czy posiada on certyfikaty jakości i rekomendacje wydane przez niezależne instytuty badawcze. Styropian cieszy się popularnością ze względu na następujące zalety: lekkość, odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość, praca z nim jest łatwa i szybka.
Najczęściej wykonywaną metodą ocieplenia ścian zewnętrznych starych budynków czy nowych jest metoda ETICS, czyli metoda lekka mokra. Metoda ta polega na mocowaniu płyt termoizolacyjnych na specjalnej zaprawie, szpachlowaniu powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego, a na koniec pokryciu całości cienkowarstwowym tynkiem.
Izolacja ścian będzie spełniała najważniejsze funkcje, wówczas gdy zostanie wykonana systemowo, przy użyciu produktów niezbędnych do właściwego wykonania izolacji termicznej budynku i elewacji z tynku.
W skład systemu ociepleń wchodzą następujące produkty:
- Masa klejowa bądź zaprawa wykorzystywana do mocowania płyt termoizolacyjnych
- Płyty termoizolacyjne – styropian lub wełna mineralna
- Zaprawa lub masa klejowa służąca do wykonywania warstwy zbrojonej
- Tkanina szklana przeznaczona do wykonywania warstwy zbrojonej
- Środek gruntujący do wykonywania warstwy pośredniej
- Łączniki mechaniczne
- Zaprawa lub masa tynkarska
- Farba elewacyjna (jeżeli ostatecznie ma być nadany kolor)
- Dodatkowe materiały przeznaczone do wykończania, jak np.: listwy, szyny, taśmy, siatki narożnikowe, itp.
Etapy wykonywania robót ociepleniowych w systemie opartym na płytach styropianowych
- Przygotowanie podłoża
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie podłoża do którego przyklejane będą płyty styropianowe. Powinno być ono suche, równe, nośne i oczyszczone z kurzu i brudu. Przed przystąpieniem do przyklejania płyt zaleca się zrobienie próby przyczepności. Gdyby okazało się, że nośność podłoża nie jest wystarczająca, niezbędne będzie usunięcie słabych tynków. Nierówne powierzchnie należy wyrównać zaprawą wyrównawczo-murarską, wysuszyć i zagruntować.
- Przygotowanie zaprawy
Zaprawa klejąca powinna być rozrobiona według instrukcji wskazanej na opakowaniu przez producenta. Niezwykle ważne jest przestrzeganie podanych proporcji.
- Mocowanie płyt izolacyjnych ze styropianu
Odpowiednio przygotowany klej należy nakładać na płyty (nie na podłoże) w taki sposób, aby nie dostał się on pomiędzy boczne krawędzie sąsiednich płyt. Najpopularniejszym sposobem rozprowadzania samej zaprawy na płycie, jest nanoszenie jej metodą „pasmowo-punktową”, tzn. na obrzeża płyty nakłada się ramkę z zaprawy – czyli pasy o szerokości 3-6 cm, oddalone od krawędzi płyty o mniej więcej 3 cm, a na pozostałej powierzchni nakłada się punkty kleju o średnicy ok. 8-10 cm. Powierzchnia płyty pokryta jest klejem w ok.40 procentach, co w zupełności wystarcza do umocowania. Płytę z nałożonym klejem należy bezzwłocznie przykleić do ściany i docisnąć przez uderzenie pacą. Płyty układa się rzędami w kierunku od dołu ku górze.
- Kołkowanie
Zaprawa dobrej jakości nie wymaga kołkowania styropianu. Jeśli planowane jest mocowanie mechaniczne, należy je wykonać nie wcześniej niż po dwóch dniach od przyklejenia styropianu.
- Wykonanie warstwy zbrojnej siatką z włókna szklanego
Wykonanie warstwy zbrojnej siatką z włókna szklanego, ma za zadanie chronić izolację termiczną przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, przenosić obciążenia wiatru, kompensować naprężenia termiczne. Stanowi także podłoże pod tynki zewnętrzne. Prace związane z wykonaniem warstwy zbrojonej należy rozpocząć nie wcześniej niż po 2 dniach od momentu przyklejenia płyt styropianowych. Zaprawę przygotowuje się według instrukcji. Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię należy nanieść gotową zaprawę o grubości 2 – 3 mm i zatopić w niej siatkę zbrojoną z włókna szklanego.
- Gruntowanie podłoża
Gruntowanie można wykonać po upływie ok. 2 dni od nałożenia zaprawy klejowo szpachlowej.
- Wykonanie wyprawy tynkarskiej
Tynk nakłada się warstwą o grubości ziarna kruszywa. Faktura tynków może być różna. Materiał należy nakładać metodą „mokre na mokre”, czyli nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed naciągnięciem kolejnej, gdyż miejsca tych łączeń byłyby widoczne.
- Malowanie elewacji
Jeżeli chcemy nadać naszej elewacji kolor farbę można nakładać metoda natryskową, pędzlem, wałkiem. Najlepszy efekt otrzymamy, jeżeli zostaną nałożone co najmniej dwie warstwy farby.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.