Oczko wodne w ogrodzie – jak je założyć?

Oczko wodne w ogrodzie – jak je założyć?

Pozytywny wpływ wody zarówno na ludzi jak i zwierzęta jest powszechnie znany. Z uwagi na ten fakt bardzo wielu posiadaczy działek nie wyobraża sobie swojego przydomowego ogrodu bez oczka wodnego. Ten ciekawy element aranżacji ogrodu nie tylko dodaje mu uroku, lecz także korzystnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w nim.

O czym należy pamiętać planując budowę oczka wodnego?

Planując budowę oczka wodnego przede wszystkim na początku należy wybrać odpowiednią lokalizację, ustalić jaką funkcję będzie ono pełnić, oraz zastanowić się z czego będzie wykonane.
Wybierając miejsce, należy pamiętać by oczko wodne usytuowane zostało w pobliżu miejsc wypoczynku, czyli np. altany, tarasu. Nie zaleca się umieszczania go pod lub w bliskiej odległości z drzewami. Opadające liście powodują zanieczyszczanie oraz zachwianie równowagi biologicznej wody. Opadające do wody igły z kolei zakwaszają ją, szkodząc żyjącym tam organizmom. Ponadto korzenie dużych drzew będą stanowiły dodatkowe utrudnienie przy budowie zbiornika oraz jego eksploatacji. Nie buduje się elementów wodnych nad przebiegającymi w ziemi instalacjami wodociągowymi, gazowymi, kanalizacyjnymi, elektrycznymi czy telefonicznymi. Niemniej jednak ułatwieniem będzie wybranie takiego miejsca, do którego będzie możliwość doprowadzenia elektryczności, w celu uruchomienia fontanny czy oświetlenia.
Nie należy pomijać kwestii nasłonecznienia. Rośliny i zwierzęta w oczku wodnym potrzebują stosowniej ilości słońca i cienia. Najodpowiedniejsze będzie miejsce częściowo zacienione, w pobliżu drzew liściastych. Idealne dla wzrostu roślin jest nasłonecznienie oczka wodnego ok. 6 godzin dziennie. Nadmiar słońca powoduje bardzo szybki rozrost glonów. Nie należy jednak zbyt chronić go przed wiatrem, gdyż wiatr wspomaga odpowiednią cyrkulację wody, przyczyniając się tym samym do utrzymania odpowiedniej jakości wody.
Ustalenie funkcji jaką będzie miał pełnić nasz zbiornik wodny znacznie ułatwi wybór odpowiednich produktów niezbędnych do jego założenia.
Wielkość i kształt należy dopasować do wymiarów ogrodu, kosztów jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na tę inwestycję oraz czasu, który będziemy w stanie poświęcić na pielęgnację. W małych zbiornikach trudniej jest wytworzyć naturalną równowagę biologiczną, gdyż szybciej się nagrzewają niż niecki duże i głębokie. To właśnie w tych mniejszych należy nieustannie sprawdzać czystość wody i zdrowotność roślin. Głębsze i większe oczka sprzyjają roślinom i zwierzętom tam żyjącym. Sam kształt zbiornika powinien być dopasowany do architektury domu i grodu.
Jeśli ogród nie jest obszerny bardzo często wykorzystuje się gotowe formy wykonane z odpowiednich materiałów (polietylenu) cechujących się odpornością na niskie temperatury, czy promieniowanie UV. Tworzywo, z którego wykonane są formy nie jest szkodliwe dla organizmów, które będą umieszczone w oczku. Na rynku dostępne są formy w różnych kształtach i kolorach. W zależności od potrzeb ogrodu można również dobrać odpowiednią jego wielkość. Sam montaż takiej plastikowej niecki nie jest trudny, dzięki czemu można to zrobić samodzielnie. Potrzebny będzie wykop dostosowany kształtem do formy. W celu prawidłowego usytuowania dno należy wysypać piaskiem, wypoziomować i ustawić wypraskę. Zbiornik wypełnia się wodą do 1/3 wysokości. Warto zamaskować brzegi by nadać estetycznego wyglądu.
Jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu o większych gabarytach, wówczas można wykonać bardziej obszerny zbiornik, kształtując go według własnego pomysłu, wykładając folią przeznaczoną do tego rodzaju przedsięwzięć. Folia ta musi mieć odpowiednie właściwości, mianowicie powinna być odporna zarówno na mróz, jak i promieniowanie UV oraz nie może ulegać procesom gnilnym. Wymiary folii można dobrać w zależności od kształtu i wielkości oczka wodnego.

Samodzielna budowa oczka wodnego

Wykonując oczko wodne samemu na początku należy oczyścić grunt z jakiejkolwiek roślinności. Następnie zaznaczyć jego zarys, czyli kształt oraz strefy głębokości. Zaczynając wykop najodpowiedniej będzie zacząć od jego zewnętrznych krawędzi, posuwając się w stronę środka, jednocześnie stopniowo go pogłębiając. Gdy wykop będzie już odpowiednio wyprofilowany należy usunąć z niego wszystkie widoczne tam korzenie, kamienie, czy patyki. Po oczyszczeniu wykopu należy go wyrównać i ubić. Na tak przygotowane podłoże niezbędne będzie równomierne rozmieszczenie warstwy piasku, na której zostanie umieszczona geowłóknina. Kolejnym krok to staranne rozłożenie folii. Kiedy nasz wykop w całości będzie pokryty folią, wówczas dno można pokryć kamieniami i żwirem by stworzyć efekt naturalności.
Aby nasze oczko sprawiało wrażenie naturalnego należy pamiętać o odpowiednim jego wykończeniu. Wystająca folię, nieestetyczne ścianki lub sztuczne tworzywo koniecznie należy zamaskować materiałami z bliskiego otoczenia: kamieniami, żwirem i roślinami głównie niskimi, których pędy będą porastać brzeg.
Uwaga!
Budowa oczka wodnego o powierzchni mniejszej niż 30 m2 wymaga jedynie zgłoszenia do urzędu. Jeżeli powierzchnia będzie większa niż 30 m2, potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Reklama


Najmniejsza sadzawka potrafi ożywić całkowicie aranżację ogrodu i poprawić klimat. To przy niej najczęściej koncentruje się całe ogrodowe życie.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-04-22

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.